Gyógytea bemutatóhellyel gyarapodott a bolgárkert. A 35 féle gyógynövényt a kertben vegyszermentes gazdálkodásban termelték, majd szárították és dolgozták fel.
A kínálatban szerepel többek között csipkebogyó, menta, citromfű, és sok másféle, amelyik az immunrendszer erősítésére, megelőzésre vagy bizonyos állapotok megszüntetésére szolgál. A teákat közösségi rendezvényeken is kóstoltatják, hogy népszerűsítsék az egészséges életmódot. Kovács Tibor, az ajkai bolgárkert gondnoka kérdésünkre elmondta, hogy az önkormányzati tulajdonban levő területen a telket igénylők ingyenesen használhatják azt, viszont mindenkinek vállalnia kell a vegyszermentes gazdálkodást. A harmadik éve zajló program híre egyre jobban terjed, az idén már a felszántott parcellák mindegyike gazdára talált. A kertészet dolgozói 3000 négyzetméteren termelnek, a terményt időseket ellátó és hátrányos helyzetű családokat, fogyatékkal élőket gondozó intézmények kapják természetbeni juttatásként.
A termelők a megtermett mennyiség 10 százalékát ajánlják fel jótékony célra. A bolgárkert több, mint mezőgazdasági termelés. Célja az egészségtudatos és környezetkímélő életmód kialakítása, a gazdálkodás során vegyszert nem használnak, a termékeket a város területén használják fel, ezért nem kell távolról szállítani, fontos még a közösségépítés, a termelők segítenek egymásnak, a fenntartó közös programokat szervez számukra. A felajánlással a rászorulókról való gondoskodás jó érzését tapasztalják meg. A szabadban végzett fizikai munka, a mozgás, a közösséghez tartozás jótékonyan hat a testre és a lélekre egyaránt. Azért, hogy a termés még jobb minőségű legyen, a vetőmagból is saját termelést használnak.
A sütőtök mindkét évben nagyon jól sikerült. A legszebb termés magvait megszárították, majd a vetés előtt kiosztják. Így nagy az esély arra, hogy ízletes és minőségi tököt takarítsanak be. Az elmúlt időszakban kitapasztalták, hogy a terület mely részein áll meg a víz a nagyobb esőzés után, így azt igyekeznek kivonni a termelés alól. A növényeket némi időeltolással vetik azért, hogy ne azonos időben érjenek be, és hosszabb ideig tudjanak biztosítani az intézményeknek friss zöldségféléket. A parcellák bérlői már várják a jó időt, hogy elkezdhessék a munkát. A földet a bolgárkert munkatársai felszántották. Most összeírják, hogy ki mit vet a parcellájába. Aki kér, segítséget is adnak neki. Van, aki tanácsot kér, az idősebbek a nehezebb munkákban, például a karó leverésében, a leadott termés beszállításában kérik a segítséget. A kert munkatársai a régi konyhai felszereléseket ís gyűjtik.
A bemutató teremben régi konyhaszekrények, szamovárok, mérlegek és agyag edények sorakoznak.
AJKA VÁROS ÖNKORMÁNYZATA – Fotó / Pixabay