A heves kritikák ellenére sem mentes az antiszemita elemektől a belgiumi Aalst városának híres karneválja, amelynek vasárnapi nyitónapján a résztvevők egy része az ortodox zsidók viseletét idéző szőrmekalapot és pajeszt viselve vonult fel.
A belga hírügynökségek szerint a város polgármestere, Christoph D’Haese nem tartja problémásnak a zsidók ábrázolását a fesztiválon, és nem is tekinti azokat antiszemitának. Mint fogalmazott, a karnevál egy „speciális kontextus” és a humor fontos része egy szabad társadalomnak.
Sophie Wilmes belga miniszterelnök szerint azonban a fesztiválon tapasztalható megnyilvánulások az ország hírnevének csorbításával fenyegetnek.
Pinchas Goldschmidt, az Európai Rabbik Konferenciájának (CER) elnöke „a szólásszabadság megsértésének” nevezte a fesztivált és bírálta a belga uralkodót, valamint a vezető politikusokat a tétlenségükért.
Jiszráel Kac izraeli külügyminiszter a múlt hét elején szólította fel a belga kormányt, hogy tiltsa be a rendezvényt, amelynek hagyományai a régió sok másik karneváljához hasonlóan a középkorig vezethetők vissza.
Az Európai Unió törvényhozói pedig felszólították Aalst vezetőségét, hogy gondoskodjanak arról, hogy az idei parádé mentes legyen a „gyűlölködő megnyilvánulásoktól”.
Mindezek ellenére azonban a vasárnapi felvonulás résztvevőinek egy része hatalmas rovarnak öltözve, a fején egy méretes strájmlihoz (szőrmekalaphoz) hasonló fejfedőt viselve menetelt.
Az első becslések szerint 60-80 ezer ember vett részt a parádén. A fesztivál kedden ér véget.
A hírhedten szatirikus fesztivál egyébként decemberben „elsőként” távozott az UNESCO szellemi kulturális örökség listájáról, miután széles körben felháborodást váltott ki, hogy a tavalyi menet élén haladó karneváli kocsin két pajeszos, kampós orrú férfit ábrázoló bábu kapott helyet, amelyek pénzhalmokon ültek.
A 11 milliós népességű Belgium egy nagyjából 30 ezres zsidó közösségnek ad otthont.
MTI – Fotó / Aalst Carneval Facebook oldala