Diplomáciai képviseletet nyitott kedden Damaszkuszban a Halífa Haftar tábornokhoz kötődő kelet-líbiai kormányzat.
„A terrorizmus legyűrhet bármely arab országot, ha engedik neki és Recep Tayyip Erdogan török elnöknek, hogy győzedelmeskedjenek” – hangoztatta Fejszál Mekdad szíriai külügyminiszter-helyettes az ünnepélyes megnyitón.
A bengázi székhelyű kormány képviselői egyben közös harcra szólítottak fel a Törökország támogatta szélsőséges csoportokkal szemben.
Bassár el-Aszad szíriai elnök igyekszik feloldani országa nemzetközi elszigeteltségét, és visszanyerni az arab államok támogatását. A Líbiában Haftar erőit segítő Egyesült Arab Emírségek 2018 decemberében nyitotta meg ismét damaszkuszi nagykövetségét, és fűzte szorosabbra kapcsolatait Aszad kormányával, miután a 2011-ben kitört polgárháborúban hosszú ideig ellenzéki fegyveres csoportoknak nyújtott támogatást.
Valíd al-Moallem szíriai külügyminiszter Damaszkuszban fogadta a kelet-líbiai vezetés képviselőit vasárnap, hogy megvitassák az országaik ellen irányuló „török agressziót”. Megállapodtak a külpolitikai tevékenységük összehangolásáról és olyan közös intézkedésekről is, amelyek Törökország katonai beavatkozásának elhárítását szolgálják. A két fél emellett memorandumot írt alá a diplomáciai képviseletek újranyitásáról.
Míg Szíriában Aszad elnök kormányerőinek sikerült ismét ellenőrzés alá vonniuk az ország nagy részét a lázadóktól, addig Líbiában továbbra is két rivális kormány harcol a hatalomért – az egyik keleten, Bengáziban, a másik pedig nyugaton, Tripoliban székel.
Törökország Líbiában a nemzetközileg elismert tripoli egységkormányt támogatja, Szíriában pedig az Aszad elnök ellen harcoló, mérsékeltnek mondott felkelőcsoportokat.
Ankara nemrég több ezer katonával erősítette meg jelenlétét a részben még lázadók kezén lévő északnyugat-szíriai Idlíb tartományban, ahol az utóbbi hetekben súlyos harcok folytak. Több alkalommal közvetlen összecsapás is zajlott a szíriai kormányerők és a török hadsereg között, ami emberéletek tucatjait követelte mindkét oldalon.
Tovább bonyolítja a közel-keleti és észak-afrikai helyzetet, hogy Törökország – szintén az utóbbi hetekben – az al-Kaida és az Iszlám Állam terrorszervezetekhez is köthető szíriai lázadókat küldött Líbiába a tripoli egységkormány támogatására a fővárost ostromló Halífa Haftar tábornok vezette kelet-líbiai csapatok ellen – írta az AP amerikai hírügynökség.
MTI