Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) befejezte az államháztartás központi alrendszerének adósságát kezelő rendszer utóellenőrzését, és megállapította, hogy az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) Zrt. és a Pénzügyminisztérium (PM) által végrehajtott intézkedések hozzájárultak ahhoz, hogy az államadósság-kezelés stratégiai céljainak megalapozottsága és az államadósság-kezelési tevékenység értékelhetősége, megbízhatósága javuljon – tette közzé a számvevőszék a honlapján.
Az ÁSZ utóellenőrzés keretében ellenőrizheti, hogy az ellenőrzött szervezet megvalósította-e az intézkedési tervében szereplő feladatokat. Az intézkedési terv az előzetes számvevőszéki jelentéshez kapcsolódik, melyet az ellenőrzött szervezet vezetője köteles összeállítani. Az Állami Számvevőszék az utóellenőrzések által követi nyomon, hogy az ellenőrzöttek végrehajtották-e a feladatokat, a korábbi hiányosságokat és szabálytalanságokat pótolták-e, illetve javították-e.
Az ÁKK állami tulajdonú gazdasági társaság, az adósságkezeléshez kapcsolódó feladata a költségvetés finanszírozási szükségletének hosszú távon minimális költséggel, elfogadható kockázatok vállalása mellett történő finanszírozása. Az ÁSZ 2016-ban ellenőrizte az államháztartás központi alrendszerének adósságát kezelő rendszert a 2012-2014 közötti időszakra vonatkozóan a Nemzetgazdasági Minisztériumnál és az ÁKK-nál. Az erről szóló számvevőszéki jelentést az ÁSZ 2016. július 14-én hozta nyilvánosságra. Az utóellenőrzés célja annak értékelése volt, hogy a számvevőszéki jelentés alapján készített intézkedési tervekben meghatározott feladatokat az ÁKK és a PM végrehajtotta-e.
Az ÁSZ megállapította, hogy a Pénzügyminisztérium az intézkedési tervében szereplő négy feladat közül egy feladatot határidőben, két feladatot határidőn túl hajtott végre, egy feladat végrehajtása pedig nem történt meg. Az ÁKK az intézkedési tervében szereplő feladatok közül két feladatot határidőben, négy feladatot határidőn túl, egy feladatot pedig részben hajtott végre.
Az ÁKK vezérigazgatója az államadósság-kezelési tevékenység szabályozottságának javítása érdekében gondoskodott a középtávú finanszírozási terv és a finanszírozási stratégia belső szabályozásának kialakításáról, a PM pedig kialakította a tulajdonosi joggyakorlás keretében ellátandó feladatokat és hatásköröket tartalmazó eljárásrendet.
Az ÁKK belső szabályzatainak felülvizsgálatáról és módosításáról gondoskodtak az ellenőrzött szervezetek. A végrehajtott intézkedések révén a belső kontrollrendszer szabályozottsága javult. A pénzügyi megalapozottság területén kialakították az államadósság-kezelési tevékenység alapját jelentő új optimális portfóliómodellt és módszertant, valamint az adósságkezelési tevékenység költséghatékonyságát mérő értékelési rendszert, ami által a pénzügyi megalapozottság javult.
MTI – Fotó / Pénzügyi Szemle online