Kovács Zoltán: a szabályok betartása gátolja a vírus terjedését
A kormány koronavírus-járvány ügyében hozott minden döntésének az a célja, hogy gátolni, lassítani lehessen a vírus terjedését és az egészségügyi ellátórendszer, az ott dolgozók fel tudjanak készülni a betegek ellátására – mondta Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár szombaton, a kormány Facebook-oldalára feltöltött videoüzenetben.
A kabinet kommunikációs akciócsoportjának vezetője emlékeztetett, szombattól érvényesek azok a kijárási korlátozások, amelyekről a kormány még csütörtökön döntött.
Az operatív törzs szombat reggel is ülésezett, folyamatosan figyeli a kialakult helyzetet és intézkedik akkor, ha újabb lépésekre van szükség a védekezésben – fejtette ki.
Hangsúlyozta, mindez azonban csak akkor lehet elegendő, ha a kormány a magyar állampolgároktól is megkap minden segítséget. A szabályok betartása ugyanis nem elsősorban az operatív törzs érdeke, nem is a kormány döntésének kérdése, hanem minden magyar ember érdeke – mutatott rá az államtitkár.
Kovács Zoltán aláhúzta, „mindnyájan felelősek vagyunk egymásért, mindnyájunk érdeke, hogy azokat az előírásokat betartsuk, amelyeket az elmúlt napokban és hetekben hoztunk”. „Ez a garanciája annak, hogy közösen tudjunk fellépni a vírus terjedése ellen” – fogalmazott.
Andrej Babis szerint az EU nem adott pluszpénzt
Andrej Babis cseh kormányfő szerint az Európai Unió pénzügyi támogatása, amelynek segítenie kellene a tagországokat a koronavírus-járvány gazdasági következményei elleni küzdelemben, nem jelent Csehország számára semmiféle pluszpénzeket.
A miniszterelnök a Twitteren megjelent bejegyzésében – a CTK jelentése szerint – azt írta, hogy Csehország a számára az uniós támogatási keretből kijelölt 1,2 milliárd eurós (30 milliárd korona) összegre már eddig is jogosult volt.
„Szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy az Európai Unió egy koronával sem adott többet a Covid-19 elleni harcra, mint amennyire a tagállamok már a pandémia előtt jogosultak voltak. A jóváhagyott 30 milliárd korona (1,2 milliárd euró), amelyért a sajtó most dicsőíti az európai intézményeket, nem jelent pluszpénzt. Ez már régen a miénk” – reagált Babis az Európai Parlament döntésére. „A (Európai) Bizottság csak a gyorsabb lehívást és a kohéziós alapokban való rugalmasabb áthelyezést tette lehetővé” – vélekedett a cseh kormányfő.
Törökország is korlátozza az emberek mozgását
Törökország szombaton leállította a nagyvárosok közötti távolsági vasúti közlekedést, és korlátozták a belföldi repülést, Recep Tayyip Erdogan török elnök pedig arra szólította fel az embereket, hogy maradjanak otthon az új típusú koronavírus terjedésének megfékezése érdekében.
Erdogan arra kérte az embereket, vonuljanak önkéntes karanténba, csak vásárolni és egyéb fontos esetekben lépjenek ki az ajtón. Törökországban 5698 fertőzött van, és 92 ember halt bele a vírus okozta Covid-19 névű betegségbe.
Az ellenzéki, kemalista Köztársasági Néppárt (CHP) vezetője szerint mindazonáltal az önkéntes karantén nem elég, kötelező kijárási korlátozásokat kell bevezetni. Kemal Kilicdaroglu szerint a kormány sorsukra hagyja az embereket, ha rájuk bízza, hogy otthon maradjanak, de nem garantálja, hogy megélhetésük biztosított legyen.
A Turkish Airlines légitársaság vasárnaptól április 17-ig leállítja a nemzetközi járatokat 14 török nagyvárosba. Antalya, Diyarbakir, Ankara, Erzurum, Gaziantep, Iztambul, Izmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun Trabzon és Van között pedig ugyan továbbra is közlekednek majd repülőgépek, de csak azok szállhatnak majd fel rájuk, akiknek hivatalos igazolásuk van a helyi kormányzótól arról, hogy utazhatnak, ám egyelőre jegyet foglalni nem lehet rájuk. A Pegasus Airlines légitársaság a török légügyi hatóság utasítására hivatkozva április 30-ig leállította belföldi járatait.
Ali Yerlikaya, Isztambul kormányzója is bejelentette, hogy szombat délutántól leállítják a nagyvárosok között közlekedő buszjáratokat.
Törökországban pénteken Rize tartományban egy várost és négy falut, szombaton pedig további két települést helyeztek vesztegzár alá Yozgat és Van tartományban. Az országban már korábban korlátozták a különösen veszélyeztetett idősebbek mozgását, bezárták a parkokat, éttermeket és bárokat is.
Elmarad idén a Budapesti Tavaszi Fesztivál
Nem tartják meg az április és 3. és 19. közötti időszakra tervezett 40. Budapesti Tavaszi Fesztivált (BTF) a koronavírus okozta nemzetközi egészségügyi veszélyhelyzet miatt.
Magyarország kormányának döntése értelmében, a világméretű egészségügyi veszélyhelyzettel kapcsolatos iránymutatásokat követve elmarad az idén 40. születésnapját ünneplő Budapesti Tavaszi Fesztivál – közölték szombaton a szervezők, hozzátéve: mindent megtesznek azért, hogy a jubileumi fesztivál tervezett programjából minél több produkció eljuthasson majd a közönséghez a későbbiekben.
„A nézők, az alkotók, a háttérben dolgozó kivételes szakemberek biztonságánál és egészségénél nincs fontosabb. Ez most az összefogás, az egymásra figyelés ideje. Nagyon köszönjük a közönség és a művészek támogatását és biztatását, embert próbáló hetek állnak mindannyiunk mögött: a Budapesti Tavaszi Fesztivál a főváros legjelentősebb kulturális intézményeivel, játszóhelyeivel, nemzetközi partnerintézményekkel és társulatokkal együttműködésben valósul meg évről évre, így a fesztivál jelenével és jövőjével kapcsolatos eljárásrend kidolgozása körültekintő, országhatárokon átívelő egyeztetést igényelt és igényel” – idézi a közleményt Káel Csabát, a BTF főszervezőjét, a Müpa vezérigazgatóját.
Káel Csaba hangsúlyozta: az egyetlen lehetőség és a felelős döntés most az, ha a fesztivál több mint 100 programja idén áprilisban nem valósul meg.
A szervezők kiemelték, hogy a BTF 17 napját több éven át tartó hatalmas előkészítő, adminisztratív és kreatív alkotói munka előzi meg: a területen dolgozó művészek, szakemberek és a színfalak mögött tevékenykedő kollégák elhivatott, fáradhatatlan munkája nélkül az eseménysorozat négy évtizednyi története sem létezhetne.
„Budapest sokszínű, izgalmas és kreatív város. A Tavaszi Fesztivál programját is éppen ilyennek álmodtuk meg: sokszínűnek, izgalmasnak és kreatívnak. Az idei évben azonban ezt sajnos nem fogjuk tudni megmutatni a közönségünknek” – mondta el Faix Csaba, a fesztivál társszervezője, a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ ügyvezetője.
Mint hozzátette: „A taps idén tavasszal nem a nézőtérről szól a művészeknek, hanem az ablakokból az egészségügyi dolgozóknak és mindazoknak, akik rengeteget tesznek a városért, értünk. Köszönjük nekik! És természetesen köszönjük az összes kollégánknak, akik azért dolgoztak, hogy összeálljon a fesztivál programja”.
A megvásárolt jegyek visszaváltására a fesztivál weboldalán lesz lehetőség, ennek módjáról és részleteiről hamarosan a www.btf.hu oldalon találhatnak információt a nézők.
Bari polgármestere: Dél-Olaszország előbb újraindul, mint a gócpont északi tartományok
Korai még enyhíteni az óvintézkedések korlátozásain, de a koronavírus-fertőzés miatti vészhelyzetből elsőként a déli régiók lábalnak ki – jelentette ki Michele Emiliano, az olasz csizma sarkában található Puglia kormányzója, aki közösségi oldalán nyilatkozott a nemzetközi sajtónak szombaton.
Emiliano kifejtette, hogy a Covid-19 szabályosan kettéosztotta Olaszországot: a gócpontnak számító északi tartományokban még hónapokig eltarthat, mire a járványgörbe elkezd erőteljesen lefelé ívelni, miközben délen sikerült nemcsak lelassítani, hanem meg is fékezni a fertőzés terjedését.
Úgy vélte, ezért a szigorú óvintézkedéseket nem egyszerre fogják feloldani az egész országban. Elsőként a délolasz térségben indulhat újra az élet, a most leállított, nem létfontosságú termelés és szolgáltatások újbóli működtetésével. Hozzátette: ezt az előnyt a déli vállalatoknak, üzemeknek ki kell majd használniuk, és azt kell szorgalmazniuk, hogy az északon vagy más országokban elhúzódó vészhelyzet miatt a „már megnyitott” dél-olaszországi tartományokba helyezzenek át bizonyos termelési egységeket.
„Persze Pugliában is korai újranyitásról beszélni, hiszen még a járvány ellen vívott harc kellős közepén vagyunk” – jegyezte meg.
Az Olaszországban eddig diagnosztizált 86 ezer fertőzöttből több mint 30 ezren a tízmilliós Lombardiában vannak, és csak valamivel több mint 1300-an a négymillió lakosú Pugliában. Michele Emiliano sikeres stratégiának nevezte, hogy minden eszközzel megakadályozták, hogy az „északról menekülők délre vigyék a vírust”. Elmondta: a kívülről érkezőket a pugliai vasútállomásokon, buszpályaudvarokon és sztrádakapuknál azonosították, és kéthetes házi karanténba helyezték.
Kritikus pontnak nevezte a déli tartomány több száz, nagyrészt magánkézben működő idősotthonát. Emiliano tervei szerint ezek közül azokat, amelyekben elterjed a fertőzés, kisebb járványkórházzá alakítják át a betegek kórházba szállítása helyett. Példaként hozta fel Soleto esetét, ahol a betegekkel teli idősotthon tulajdonosai és ápolói a járványtól tartva „elmenekültek”, így a polgármester és a helyi rendőrök gondozták az időseket, amíg új személyzetet nem találtak.
A tartomány kormányzója köszönetet mondott a Kínától kapott szájmaszkokért és más egészségügyi felszerelésért. Azonnali segítséget nyújtott a moszkvai patriarkátus is, amely szoros kapcsolatot ápol a pugliai Bariban található Szent Miklós-templommal – hangsúlyozta.
Emiliano elmondta, hogy a dél-olaszországi zöldség- és gyümölcsültetvényekről nem tűntek el az afrikai idénymunkások, „csak most ők tartanak a fertőzött fehérektől, és nem fordítva”.
Emiliano álhírnek nevezte azokat a sajtóértesüléseket, melyek szerint a délolasz gyógyszertárakat és élelmiszerboltokat már több támadás érte volna, és Bari utcáin ellopják a teli bevásárlószatyrokat. Elismerte azonban, hogy a válsághelyzet mindenekelőtt az eddig többnyire feketén alkalmazott, most bevétel nélkül maradt délolaszokat sújtja.
„Ahogy enyhül a járvány szorítása, azonnal mozgásba hozzuk az első számú gazdasági forrásunknak számító idegenforgalmat, mivel szerencsére az új koronavírus a gyönyörű turistalátványosságainkat nem támadta meg” – jelentette ki Puglia tartomány kormányzója.
Meghaladta az ezret a halálos áldozatok száma Nagy-Britanniában
A szombaton ismertetett adatok szerint egy nap alatt 260-nal emelkedett és átlépte az ezret az új típusú koronavírus okozta járvány nagy-britanniai halálos áldozatainak száma.
Az állami egészségügyi szolgálat (NHS) nyilvántartása alapján eddig 1019-en haltak meg Nagy-Britanniában a SARS-CoV-2 nevu vírus okozta Covid-19 megbetegedésben.
A szombaton bejelentett 260 haláleset az eddigi legnagyobb napi halálozási szám a brit adatok rendszeres közlésének kezdete óta.
A brit egészségügyi minisztérium szombat délutáni adatai alapján az előző napi 14 579-ről 17 089-re emelkedett azoknak a száma, akiknek szervezetében kimutatták a Covid-19-betegséget okozó SARS-CoV-2-koronavírust.
Előző nap Boris Johnson miniszterelnök és a Matt Hancock egészségügyi miniszter is bejelentette, hogy a betegség enyhe tüneteit észlelték magukon, és az ezután elvégzett koronavírustesztjük egyaránt pozitív lett.
Johnson és Hancock az érvényes útmutatásnak megfelelően egy hétig tartó elkülönítésbe vonult és otthonról dolgozik.
Ugyancsak pozitív lett Chris Whitty angliai tisztifőovos koronavírustesztje. Whitty a brit kormány egészségügyi főtanácsadója is, és az elmúlt hetek mindennapossá vált sajtótájékoztatóin rendszeresen Johnson mellett állva vett részt.
A brit kormány Skócia-ügyi minisztere, Alister Jack szombaton bejelentette, hogy szintén elkülönítésbe vonult, mivel a Covid-19 enyhe tüneteit észlelte magán, bár koronavírustesztnek még nem vetették alá.
Nagy-Britanniában szombaton megkezdődött a koronavírus-járvány megfékezését célzó munkában és a betegek ellátásában közvetlenül részes egészségügyi dolgozók átfogó szűrése annak megállapítására, hogy nem hordozzák-e az új koronavírust.
Először azokat az orvosokat és ápolókat vizsgálják, akiknek a Covid-19-re jellemző tüneteik vannak, vagy olyanokkal élnek egy háztartásban, akik ilyen tüneteket észlelnek magukon.
A szűrés ezután kiterjed a kórházak sürgősségi osztályain dolgozókra, a mentősökre, a körzeti orvosokra, majd azokra is, akik rászorulóknak nyújtanak szociális ellátást.
Nagy-Britanniában jelenleg naponta átlagosan hatezer koronavírustesztet végeznek, de a kormány a hónap végéig tízezerre, április közepéig 25 ezerre tervezi emelni a naponta elvégzett szűrések számát.
OS – Az Emberi Erőforrások Minisztériumának közleménye
EMMI: Az új kézikönyv hatékony segítséget nyújt a kórházaknak
Prof. Dr. Kásler Miklós emberi erőforrások miniszter irányításával elkészült a kórházak számára az új koronavírus okozta fertőzések diagnózisának és terápiájának kézikönyve, ami több ország jó gyakorlatait veszi alapul a magyarországi viszonyokra adaptálva. Az egységes szakmai szempontokat tartalmazó kézikönyv hatékony segítséget nyújt a kórházi szakemberek számára a megelőzéssel és az igazolt betegek ellátásával kapcsolatban.
A könyv – amelynek összeállításában számos neves szakember közreműködött – közérthető módon segíti a kórházakat a fertőzött betegek ellátására való felkészülésben. Például iránymutatást nyújt a betegek osztályozásával, a környezetük fertőtlenítésével, a hulladékkezeléssel, a tárgyi eszközök beszerzésével és a megfelelő infrastruktúra kialakításával kapcsolatban.
Leírja a diagnózis és kezelés alapelveit is, ezen belül kitér a képalkotó vizsgálatok megfelelő alkalmazására, a fertőzés igazolására szolgáló mintavételi eljárásokra, és felsorolja a laboratóriumi vizsgálatra kijelölt intézményeket is.
Precíz, gyakorlatias összegzést ad a jelenleg rendelkezésre álló terápiás lehetőségekről.
A nemzetközi ajánlások figyelembevételével bemutatja az egyéni védőeszközök alkalmazásának helyes gyakorlatát, az egészségügyi személyzet betegekkel való közvetlen érintkezésének szabályait. Külön felhívja a figyelmet arra, hogy minden beérkező beteg kapjon sebészi maszkot, amely jelentősen csökkenti az egészségügyi dolgozók megfertőződésének kockázatát.
A könyv pontosan szabályozza a háziorvos, az Országos Mentőszolgálat és a kórházi személyzet betegekkel kapcsolatos teendőit is.
Kiadó: Emberi Erőforrások Minisztériuma
Elkülönítették a sürgősségi ellátást igénylő betegeket Debrecenben
Az új koronavírus-fertőzés terjedésének megelőzése érdekében szombattól előszűrik és elkülönítik a betegeket a sürgősségi ellátásban a Debreceni Egyetem (DE) betegellátó helyein – közölte az egyetem sajtóirodája.
Közleményük szerint a felső légúti tüneteket mutató betegeket szombat reggeltől kizárólag a járványellenes küzdelemre kijelölt légúti sürgősségi ellátó helyen, a Kenézy Gyula egyetemi kórházban fogadják. Minden más sürgős esetet a klinikai központban látnak el. A beérkező betegek mindkét sürgősségi ellátóhelyen előzetes vizsgálaton esnek át.
Bár Debrecenben jelenleg nincsenek tömeges megbetegedések, azok, akiknek felső légúti panaszai – köhögés, láz, nátha – vannak a járványügyi helyzetben kizárólag a Kenézy kórház látja el. A klinikai központ sürgősségi klinikájára ilyen panaszokkal érkezőket is a Kenézybe irányítják át – közölték.
Az egyetem kéri, hogy szombat reggeltől a Kenézy Gyula egyetemi kórház sürgősségi osztályára csak azok a betegek menjenek, akiknek lázzal, köhögéssel párosuló légúti panaszaik vannak. Egyébként mindkét sürgősségi ellátóhelyen előzetes vizsgálaton, úgynevezett előszűrésen esnek át a betegek, és amennyiben szükséges átirányítják őket a megfelelő intézménybe.
A klinika és a kórház vezetése azt is kéri a betegektől, hogy tüneteikről – a saját védelmük érdekében – minden esetben előzetesen egyeztessenek a háziorvossal.
Mága Zoltán is az otthon maradásra bíztat
Mága Zoltán Liszt Ferenc-díjas hegedűművész is csatlakozott a #maradjotthon kampányhoz, és szombaton közzé tett videóüzenetében arra buzdít, hogy a koronavírus-járvány miatt kihirdetett veszélyhelyzet idején mindenki tartsa be az előírásokat.
Mága Zoltán felidézte, hogy családja figyelmeztetése ellenére hetekkel ezelőtt még ő sem vette komolyan a koronavírus jelentette veszélyeket, most azonban arra figyelmeztet, mindenki tartsa be az előírásokat, és aki teheti, maradjon otthon.
Az egészségesnek tűnő emberek is lehetnek fertőzöttek, és másokat is meg tudnak betegíteni, anélkül, hogy tudnának róla – hangsúlyozta a muzsikus, aki arra kérte hallgatóit, hogy óvják az időseket és segítsék a rászorulókat.
Mága Zoltán beszélt arról is, hogy New York-i útja után ő maga is önkéntes karanténba vonult, majd rövid beszédét hegedűszóval zárta.
A https://www.facebook.com/watch/?v=2815358798555885 linken megtekintő videó végén az érdeklődők láthatnak egy részletet Mága Zoltán idei Budapesti Újévi Koncertjéből is.
Szlovákia újra megnyitotta a határait a kamionforgalom előtt
Szombaton délelőtt tíz órától Szlovákia ismét megnyitotta – előző nap lezárt – közúti határait a 7 és fél tonnánál nehezebb tehergépkocsi-forgalom előtt – közölte az MTI-vel szombaton a szlovák rendőr-főkapitányság sajtószóvivője.
Pénteken az ideiglenes kamionstopot a szlovák rendőrség a határokon létrejött torlódásokkal, illetve az ebből adódó balesetveszély megelőzésének szükségességével indokolta. Közben az egészségügyi minisztérium adatai szerint szombaton újabb 23 személynél diagnosztizálták a Covid-19 kórokozóját, és így már 292-re emelkedett az új típusú koronavírussal regisztrált fertőzöttek száma, közülük 85-öt kórházban, kettőt pedig intenzív osztályon kezelnek. A betegségben eddig még senki sem halt meg. Ezen a héten az újonnan regisztrált fertőzöttek száma napi tíz és húsz között mozgott az országban, pénteken viszont több mint negyvennel nőtt a számuk, ami azzal is összefügghet, hogy az volt az első nap, amikor megemelték az elvégzett tesztek számát. Míg korábban átlagban napi 350 személyt teszteltek, addig az utóbbi két napban közel 1700-at. Szlovákiában szombaton délig csaknem 6500 vírustesztet végeztek el, ezek közül közel 6200 bizonyult negatívnak. Igor Matovic szlovák kormányfő a központi válságstáb szombati ülése után pozsonyi sajtótájékoztatóján bejelentette: a gyógyszertárak és az állatorvosi rendelők a jövőben mentesülnek a minap bevezetett teljes körű vasárnapi üzletstop alól. Elmondta: szigorított higiéniai intézkedések és korlátozások mellett, de bővítik azoknak az üzleteknek és szolgáltatóknak a körét, amelyek nyitva tarthatnak. Az eddig hatályos előírások szerint csak az élelmiszerüzletek, drogériák, állateledel-kereskedések és benzinkutak tarthattak nyitva. A kivételek listáját most a kertészüzletekkel, építőanyag-lerakatokkal, ügyvédi és közjegyzői irodákkal és néhány más hasonlóval bővítik, azzal, hogy a fenntartónak kötelessége lesz egyebek mellett védőkesztyűket biztosítani a vevőknek.
Agrárminiszter: nyissák ki a bezárt piacokat!
A koronavírus-járvány miatt bezárt piacoknak a szabályok szigorú betartása mellett történő újranyitására szólította fel az érintett települések polgármesterét az agrárminiszter szombaton Kaposváron.
Nagy István a somogyi megyeszékhely piacán tett látogatásán újságírók előtt azt mondta: arra kéri a települések vezetőit, hogy – védőintézkedések betartása mellett – tegyék lehetővé az embereknek a hozzájutást a piacon kapható zöldségekhez, gyümölcsökhöz, kézműves termékekhez, nyújtsanak alternatívát számukra a vásárláshoz.
Szabadtéren, kellő fegyelmezettséggel, szabálykövetéssel kisebb a fertőzés veszélye, és annál jobban tudunk vigyázni egymásra, minél több helyen, a tumultust elkerülve tudjuk biztosítani az árukhoz való folyamatos hozzáférést – indokolta kérését a miniszter.
Hozzátette: ezzel letörhetők a kiugró áremelkedések és a pánik okozta ársokk, könnyebbé válik a tisztességes piaci viszonyok fenntartása, az üzleti szabályok betartatása.
Nagy István utalt arra, hogy egyre több információt kap piacbezárásokról a veszélyhelyzettel összefüggésben, de úgy gondolja, a bezárás nem jó döntés. Már csak azért sem, mert a piac a helyi gazdaság motorja, a zárva tartás következtében a termelők – akik közül hetek óta sokan a húsvétra vagy a palántaszezonra készültek – tönkremennek.
Szita Károly, Kaposvár polgármestere arról beszélt, hogy a kaposvári piac nyitva van és nyitva is marad, „mert ezzel magunknak teremtjük meg a lehetőséget, hogy kényelmes körülmények között megvehessük mindazt, amihez már hozzászoktunk”. Egy korlátozást vezettek be: a szabadtéri piac két csarnokában egyszerre nem lehet benn ötvennél több vásárló.
A politikus kiemelte, Kaposváron a jövő héttől házhoz is viszik a piaci termékeket, rendelni kedden, szerdán és csütörtökön telefonon lehet. Az árukat a megrendelést követő nap önkéntesek juttatják el a vásárlóknak.
A Jobbik azonnali és radikális fizetésemelést javasol az egészségügyi dolgozóknak
A Jobbik azonnali és radikális fizetésemelést javasol az egészségügyben dolgozóknak a koronavírus-járványra tekintettel – mondta a párt alelnöke szombaton a Facebookon közvetített online sajtótájékoztatón.
Lukács László György kifejtette, arra kérik a kormányt, hozza előre az egészségügyi dolgozók novemberre tervezett 20 százalékos béremelését, és a következő évekre ígért 30 százalékos növelést is fizesse ki idén augusztusig.
Hangsúlyozta, már most is megfeszített tempóban dolgozik 24 ezer orvos, 105 ezer szakdolgozó és több ezer segítő munkatárs, akiken a jövőben várhatóan még nagyobb lesz a nyomás és ezért megérdemlik a nagyobb anyagi megbecsülést.
A Jobbik alelnöke szerint a fizetésemelést az is indokolja, hogy a következő időszakban az egészségügyi ellátórendszer teljesítőképessége határozhatja meg, mennyi áldozatot követel majd a koronavírus Magyarországon. Emellett a szakmai szervezetek kérései, valamint szerbiai és nyugat-európai példák is azt mutatják, hogy a béremelésre szükség van – tette hozzá.
Lukács László György ezúttal is mindenkit arra kért, hogy kizárólag a legszükségesebb esetekben hagyja el otthonát.
Káoszba torkolltak a kijárási tilalmak Afrikában
Káoszba torkolltak az új koronavírus miatt elrendelt kijárási tilalmak Afrikában: a kenyai rendőrség könnygázzal oszlatta fel a tömeget egy kompkikötőben, míg a Dél-afrikai Köztársaságban rendőri túlkapásokra került sor. A kontinensen hivatalosan körülbelül négyezerre emelkedett a fertőzöttek száma szombaton.
Kenyában nagy felzúdulást keltettek a hatósági korlátozások. Az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet kenyai részlege 19 jogvédő csoporttal közös szombati közleményében elítélte a rendőrségi túlkapásokat. Az aktivisták elmondták: folyamatosan érkeznek hozzájuk a beszámolók és a videofelvételek, amelyek azt bizonyítják, hogy a rendőrök habozás nélkül nekitámadnak a civileknek.
Mombasa kikötőjében könnygázzal oszlatták fel a kijárási tilalom kezdete előtt a kompra igyekvő tömeget. A rendőrök a tilalom életbelépését követően a sérültek ellátására siető egészségügyi dolgozókat is megfélemlítették – áll a közleményben.
Kenyában eddig 31 fertőzöttről és egy halálesetről számoltak be.
A Dél-afrikai köztársaságban pénteken háromhetes karantén vette kezdetét. A rendőrség autósokat állított meg, átkutatta őket, és önzőnek nevezte őket. Helyiek szerint a rendőrség gumilövedéket is bevetett. Országszerte 55 embert vettek őrizetbe. A Dél-afrikai Köztársaságban 1170 a koronavírus fertőzöttjeinek száma. Eddig egy ember vesztette életét a Covid-19-ben.
Ruandában, amely az első ország volt Fekete-Afrikában, ahol vesztegzárat rendeltek el, a rendőrség állítólag két civilt lőtt agyon a hét elején. A hatóságok tagadták, hogy azért végeztek volna velük, mert szembeszegültek az új intézkedésekkel. Azt állították: rájuk támadtak, miután megállították őket. Ruandában eddig 54 fertőzést regisztráltak.
Az Afrika északnyugati részén található Mauritániában vasárnaptól betiltották az emberek és autók mozgását. Csak a nélkülözhetetlen munkát végzők – mentők, áram- és vízszolgáltatók munkatársai – jelentenek kivételt a tilalom alól. Mauritániában szombaton ötre emelkedett a fertőzöttek száma.
Yoweri Museveni ugandai elnök figyelmeztette a lakosokat, hogy további drasztikus intézkedésekre számíthatnak a koronavírus elleni küzdelemben. A kelet-afrikai országban hivatalos adatok szerint 23-an fertőződtek meg a kórokozóval.
Uganda felfüggesztette a közösségi közlekedést, lezárta határait, és betiltotta a nyilvános rendezvényeket.
A nyugat-afrikai Ghána két régiójában vesztegzárat rendeltek el két hétre. Az országban 137 fertőzött és négy halott van. Ezerharminc embert helyeztek karanténba. Ghána már korábban bezárta az oktatási intézményeket, megtiltotta az utazást, és felfüggesztette a rendezvényeket.
Szakértők attól tartanak, hogy a világjárvány romba döntheti az afrikai országok amúgy is gyenge lábakon álló egészségügyi rendszereit.
Operatív törzs: életbe lépett a kijárási korlátozás
Életbe lépett a kijárási korlátozás – jelentette be a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív törzs ügyeleti központjának munkatársa a szombati online sajtótájékoztatón.
Kiss Róbert alezredes elmondta, a rendőrség segítő, empatikus, lojális módon hívja fel a figyelmet az új szabályokra, és megköszönte a lakosság együttműködését.
Az alezredes közölte, hogy hétfőtől kórházparancsnoki rendszer lesz a kórházakban, hogy gondoskodjanak a feszes, katonai rendben megvalósuló eszközgazdálkodásról.
Szólt arról is, hogy folytatódnak az egészségügyi eszközbeszerzések: szombaton 27 tonna egyéni védőfelszerelés érkezett, és a tervek szerint vasárnap két légi járattal 3 millió 270 ezer egyéni védőfelszerelés, maszk és kesztyű érkezik az országba.
Elmondta azt is, elfogták a napokban egy mentődolgozóra támadó embert, és felhívta a figyelmet arra, hogy a mentők életmentő közfeladatot látnak el, ezért a rendőrség a jövőben is kiemelten fog foglalkozni a hasonló bűncselekményekkel.
Megjegyezte: a Dél-Pesti Centrumkórház dolgozóit inzultáló iráni állampolgárokat már korábban kiutasították az országból, pénteken pedig újabb két embert utasítottak ki.
Megjegyezte: az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság eddig 15 emberrel szemben indított idegenrendészeti eljárást.
Kiss Róbert kitért arra is: a rendőrség az idáig elrendelt 7302 hatósági házi karantént 44 375 esetben ellenőrizte, 163 esetben indított szabálysértési eljárást és 37 esetben szabott ki helyszíni bírságot.
Ismertette: a határokon az éjszaka kialakult torlódások megszűntek, hosszabb várakozásra egyetlen határátkelőnél sem kell számítani.
DK: a kormány felelős a megbetegedett egészségügyi dolgozókért
A Demokratikus Koalíció (DK) szerint a kormány a felelős minden koronavírussal megfertőződött egészségügyi dolgozóért, mivel nem adtak nekik időben megfelelő védőfelszerelést – mondta László Imre, a párt egészségügyi szakpolitikusa, Újbuda polgármestere szombaton, a Facebookon közvetített online sajtótájékoztatón.
A politikus kifejtette, az ellenzéknek igaza lett, amikor azt mondta, nagy baj lesz abból, ha az egészségügyben dolgozók, köztük a háziorvosok nem kapnak megfelelő védőfelszereléseket. A napokban derült ki ugyanis, hogy Gazdagréten és Őrmezőn két háziorvos fertőződött meg koronavírussal, ők most házi karanténban vannak. Ennek eredményeként a tízezer lakosú Őrmezőn nem maradt háziorvos, hiszen a terület két másik orvosát korábban életkoruk, illetve egészségügyi állapotuk miatt kivonták a rendelésből – tette hozzá.
László Imre szerint a háziorvosok és a szakrendelőkben dolgozók alkalmatlan vagy semmilyen védőfelszerelést nem kaptak, ha pedig megbetegednek, akkor egészségügyi ellátások szűnhetnek meg, illetve az orvoshoz fordulók megfertőződhetnek.
Hangsúlyozta, Újbuda önkormányzata ennek megakadályozására nagyszabású maszkbeszerzést indított, amely folyamatban van, a DK pedig azt kéri a kormánytól, hogy engedje el az országba behozott termékek áfáját és vámkezelési díját. A kormány legalább azon ne akarjon pénzt keresni, ha valaki helyette végzi el a feladatát – fogalmazott László Imre.
A tisztifőorvos ismét azt kérte az idősektől, hogy maradjanak otthon
A szombattól hatályos kijárási korlátozással szintet lépett a járvány elleni védekezés – jelentette ki az országos tisztifőorvos a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív törzs szombati online sajtótájékoztatóján.
Müller Cecília közölte: továbbra is egyértelmű cél a járvány terjedésének lassítása, és ehhez feltétlenül szükséges a teljes lakosság együttműködése.
A tisztifőorvos ismét azt kérte az idősektől, hogy maradjanak otthon, mert az ő legfőbb védelmüket az szolgálja, ha nem találkoznak másokkal. Ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, a számukra a vásárlásra szabott 9-12 óra közötti időkorlát „egy utolsó lehetőség”, ha más egyéb segítség nem áll rendelkezésükre ehhez. Az idősek segítője elsősorban a család legyen, majd az önkormányzatok – tette hozzá.
Jelezte, a kijárási korlátozás nem a szabályok „lazítását” jelenti, hanem éppen ellenkezőleg, egy további szükséges intézkedés a járvány lassítására.
Az otthoni munkavégzéssel kapcsolatban kitért arra, hogy a lakásban is elengedhetetlen a személyes higiéné betartása: a gyakori kézmosás, a helyiségek tisztán tartása, a mindennapi használati tárgyak fertőtlenítése, különös tekintettel a számítógép klaviatúrájára. Ezen kívül törekedni kell az egészséges táplálkozásra és a heti háromszori testmozgásra.
Müller Cecília elmondta, az egyéni sportolási lehetőség megengedett, de kerülni kell a családi összejöveteleket. Kérdésre válaszolva jelezte: az Ausztriába munkavállalás céljából ingázók is minden esetben átesnek a határon az egészségügyi ellenőrzésen, és aki tüneteket mutat, annál elrendelik a házi karantént.
Azzal kapcsolatban, hogy Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő sajtóinformációk szerint adatokat kért a Pécsi Tudományegyetemtől, Müller Cecília annyit mondott: a kórházak mindegyike köteles online adatszolgáltatásra, amelyet a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő tart nyilván. „Minden más adatszolgáltatás felesleges és olykor káros is lehet” – fűzte hozzá.
A vírustesztekkel kapcsolatban a szakember közölte: sokféle van használatban, a legbiztosabb az a laboratóriumi teszt, amelyet Magyarország is használ. Sok fejlesztés van, köztük sok ígéretes – tette hozzá.
Kérdés kapcsán beszélt arról is, hogy a várandósság nem jelent külön kockázati tényezőt a mostani járványban. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a terhesség önmagában is megváltoztatja a szervezet védekezőképességét, az immunrendszer működését, tehát fogékonyabbá teheti a kismamát a fertőzésekre, így a koronavírus-fertőzésre is. Őket is arra kérte, lehetőleg ne menjenek közösségbe, tartsák be a személyes higiénés szabályokat, gyakran és kellő ideig mossanak kezet.
Müller Cecília azt mondta: „sajnálattal hallja”, hogy egyes daganatos betegek ellátása nem történik meg. Közölte, el kell végezni az életmentő beavatkozásokat, műtéteket és azokat, amelyek elmaradása tartós egészségkárosodással járna.
Közölte azt is, hogy vannak olyan egészségügyi dolgozók, akiknél kimutattak a koronavírus-fertőzést.
Magyarországon március 28-ára 343-ra nőtt az azonosított koronavírus-fertőzöttek száma, és meghalt a 11. – idős, krónikus alapbetegségekkel küzdő – beteg.
Romániában több tízezer embert bírságoltak meg a kijárási korlátozások megszegése miatt
Romániában csaknem 24 ezer embert bírságoltak meg az elmúlt három napban a katonai rendelettel bevezetett kijárási korlátozások megszegése miatt; a kirótt bírságok összege meghaladja a 31,41 millió lejt (2,19 milliárd forint) – közölte szombaton a stratégiai kommunikációs törzs.
Szombatra csökkent a koronavírus-fertőzéssel diagnosztizált új esetek száma. Míg csütörtökön 123 fővel, pénteken pedig 263-mal több fertőzöttet jegyeztek mint egy nappal korábban, a szombat délig jelzett növekedés 160 fős.
A stratégiai kommunikációs törzs közleménye szerint a Romániában regisztrált fertőzések száma 1452, a fertőzöttek közül 139 személy meggyógyult, 29 meghalt. Az elmúlt 24 órában öttel nőtt az elhunytak száma. Tizenegyre emelkedett azoknak a román állampolgároknak a száma, akik Olaszországban, Franciaországban illetve az Egyesült Királyságban haltak meg a járvány következtében.
A kórházak intenzív osztályain jelenleg 34 koronavírus-fertőzött pácienst kezelnek, közülük 25-nek súlyos az állapota. Az országban 7801 személy került intézményes karanténba, több mint 131 ezren töltik házi elkülönítésben a betegség lappangási idejét. Az operatív kommunikációs törzs azt is közölte, hogy eddig 19 663 koronavírus-tesztet végeztek.
A hatóságok szigorúan léptek fel a karantén szabályainak a megsértése ellen. Emiatt 4235 személyt bírságoltak meg, 209 esetben pedig bűnügyi dossziét nyitottak a járvány elleni intézkedések meghiúsításáért.
Szombaton egy NATO-repülőgéppel érkezett a második szállítmány orvosi eszköz Dél-Koreából Bukarestbe. Százezer védőöltözet is a szállítmány részét képezi. Hasonló szállítmányt fogadtak a román fővárosban két nappal korábban is.
Klaus Iohannis államfő és Ludovic Orban miniszterelnök szombat délben meglátogatta azt a katonai járványkórházat, amelyet Bukarest mellett építettek fel az elmúlt napokban konténerekből és sátrakból. Az államfő közölte: órákon belül meglesznek a hatósági jóváhagyások a kórház elindításához. Azt tervezik, hogy a kevésbé súlyos eseteket fogják majd e kórházban kezelni. Iohannis kijelentette: arra készülnek, hogy az elkövetkező napokban növekedni fog a fertőzések száma az országban. Hozzátette: a hatóságok felkészültek, de rendkívül fontosnak tartotta az állampolgárok felkészültségét. Kérte: mindenki kerülje a személyes találkozásokat, hogy együtt győzhessék le a járványt.
Már osztják az egészségügyi dolgozóknak és idősotthonok lakóinak szánt Béres Cseppeket
A budapesti Szent László Kórház előtt kezdődött meg szombaton annak a tízezer üvegnyi Béres Cseppnek a szétosztása, amelyet a Béres Gyógyszergyár Zrt. ajánlott fel a koronavírus elleni védekezést segítve a Nemzeti Humanitárius Koordinációs Tanácsnak, hogy juttassa el az egészségügyben dolgozóknak és az idősotthonok lakóinak.
Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára, a Nemzeti Humanitárius Koordinációs Tanács elnöke elmondta, az állami és egyházi idősotthonokhoz öt karitatív szervezet – a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, a Katolikus Karitász, a Baptista Szeretetszolgálat, a Magyar Református Szeretetszolgálat és a Magyar Vöröskereszt – juttat el összesen hétezer üveg Béres Cseppet.
A fennmaradó háromezer üveget az Ökumenikus Segélyszervezet adja át a kórházaknak, elsősorban annak a hat intézménynek – köztük a Heim Pál Gyermekkórháznak – amely járványkórházként lett kijelölve. Emellett az adományból kap az a 30-40 kórház is, amely a koronavírus elleni védekezés következő szakaszában vállalhat nagyobb feladatot.
Az államtitkár hangsúlyozta, a Béres Cseppekkel az idősek és egészségügyi dolgozók immunrendszerét szeretnék erősíteni a jelenlegi nehéz időszakban. A kormány emellett ezzel az adománnyal is szeretné megköszönni az orvosok, ápolók, valamint a teljes egészségügyi személyzet koronavírus elleni óriási erőfeszítéseit.
Soltész Miklós közölte: a Szent László Kórház dolgozóinak szánt adományt az intézmény főigazgatója, Vályi-Nagy István vette át.
A kormány képviselője ezúttal is köszönetét fejezte ki az eddigi adományokért és felajánlásokért. Felhívta a figyelmet arra, hogy továbbra is szigorú rend szerint gyűjtik az adományokat: egyéni támogatásokat a nemzeti összefogás 11711711-22222222 számlaszámára vagy a 1357-es adományvonalra várnak. Tárgyadományokat azonban csak vállalkozásoktól és közösségektől tudnak elfogadni a karitatív szervezetek.
Spanyolországban több mint nyolcszázan haltak meg egy nap alatt
Spanyolországban 832-en hunytak el egy nap alatt az új típusú koronavírus-fertőzés következtében, ezzel a járvány halálos áldozatainak száma 5690-re nőtt – derült ki a spanyol egészségügyi minisztérium által szombaton közzétett hivatalos napi tájékoztatóból.
A dél-európai országban nyilvántartott fertőzések száma 72 ezer fölé emelkedett, ami csaknem 8200-zal több, mint egy nappal ezelőtt. A legelső esetet még január 31-én szűrték ki.
A szaktárca adatai szerint a kórházakban eddig több mint 40 ezer embert láttak el a SARS-CoV-2 vírus okozta Covid-19 megbetegedés miatt, az elmúlt 24 órában 4300 új esetet kezeltek. Intenzív osztályra összesen 4500-an kerültek, 410-en az elmúlt egy nap során.
Az orvosok több mint 12 ezer pácienst nyilvánítottak gyógyultnak, péntek óta 2900-an hagyhatták el a kórházakat, valamint az egészségügyi intézmények tehermentesítésére létrehozott orvosi felügyelettel ellátott karanténhoteleket és tábori kórházakat.
A járvány továbbra is a madridi tartományt érinti leginkább, ahol a nyilvántartott fertőzések száma 21 ezer, a halálos áldozatoké pedig 2700 felett van. Madridot Katalónia követi több mint 14 ezer fertőzöttel és ezer elhunyttal.
Az Ibériai-félszigeten található autonóm közösségek közül Murciában van a legkevesebb, összesen 802 kiszűrt eset. A délnyugat-spanyolországi tartományban 17-en haltak bele a fertőzésbe.
A legkevesebb esetet az észak-afrikai exklávékból, Ceutából és Melillából jelentették, előbbiben 17, utóbbiban 45 fertőzöttek azonosítottak. A vírus mindkét helyen egy-egy halálesetet okozott.
Schanda: ingyen utazhatnak az egészségügyi dolgozók a helyközi közösségi közlekedésben
Ingyen utazhatnak az egészségügyi dolgozók a helyközi közösségi közlekedésben – jelentette be az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára az operatív törzs szombati online sajtótájékoztatóján.
Schanda Tamás elmondta: az operatív törzs támogatta az ITM javaslatát, hogy az egészségügyi dolgozók – a járványhelyzetben mutatott példás helytállásuk elismeréseként – díjmentesen utazhassanak a helyközi közösségi közlekedésben, a MÁV-Start, a MÁV-HÉV, a GYSEV, a Volánbusz és más helyközi autóbuszos szolgáltatók járatain a veszélyhelyzet megszűnéséig.
Szólt arról is, hogy látványosan csökkent a forgalom a közösségi közlekedésben, ez azt mutatja, az emberek komolyan veszik és betartják a népegészségügyi javaslatokat. Elmondta: a kijárási korlátozással összhangban módosulnak a helyközi közlekedés menetrendjei. Valamennyi helyközi közszolgáltató március 30-ától április 10-éig a tanszüneti napokra érvényes menetrendre áll át, szombaton és vasárnap a szokásos hétvégi közlekedési rend lesz életben. A Volánbusz agglomerációs járatai április elsejétől a szombati mentrend szerint közlekednek.
Elmondta: összehangolják a MÁV és a Volán járatait, és leállítják azokat a kizárólag távolsági utazási igényeket kielégítő országos buszjáratokat, amelyek megfelelően helyettesíthetők vasúttal. A MÁV-Start pótlás nélkül lemondja a nemzetközi vonatokat, amelyek a határzár miatt egyébként is csak az országon belül közlekednének.
Elmondta: a közlekedési szolgáltatók a veszélyhelyzet megszűnését követő 15. napig elfogadják a közszolgáltatási utazási igazolványokat, a fogyatékossággal élők esetében pedig eltekintenek a lejáró utazási dokumentumok meghosszabbításától.
Azt kérte, lehetőség szerint az utasok mobilapplikáción vásárolják meg jegyüket. Megjegyezte: a Volánbusznál is megszüntetik a vezetőnél történő jegyvásárlás lehetőségét, ehhez ki is alakítottak egy mobilapplikációt. Ennek akadálymentes változatán még dolgoznak, így a vakok és gyengénlátók addig díjmentesen utazhatnak a Volánbusz járatain.
Elmondta azt is, engedélyezték, hogy a Volánbusz a márciusi bérleteket április 15-éig elfogadja, addigra ugyanis várhatóan elkészül a mobilbérlet.
Schanda Tamás elmondta: levelet küldenek a települési polgármestereknek, amelyben tájékoztatják őket ezekről a változásokról és azt kérik, tegyék elérhetővé ezeket a kedvezményeket a helyi közlekedésben is. Felhívta a figyelmet arra, hogy a közösségi közlekedésben is lehetőség szerint meg kell tartani a 1,5 méteres távolságot, és ha nem halasztható az utazás, ajánlott a járművek használata után kezet mosni, fertőtleníteni.
Azzal kapcsolatban, hogy pénteken torlódások alakultak ki a határokon a teherforgalomban, azt mondta, azok reggelre megoldódtak. A teher- és áruforgalom zavartalansága nemzetbiztonsági és ellátásbiztonsági érdek – szögezte le.
Elmondta, ellenőrzik a teherszállításban dolgozókat, és ha az egészségügyi vizsgálat koronavírus-fertőzés gyanúját állapítja meg, a magyar állampolgárnak karanténba kell vonulnia, a nem magyar állampolgár pedig nem léphet be az országba. Az egészséges fuvarozók azonban dolgozhatnak.
A felsőoktatási intézményekben elrendelt iskolalátogatási tilalomról szólva hangsúlyozta, az ITM felszólította az intézmények vezetőit, hogy változatlanul tartsák fenn az egészség védelmét szolgáló intézkedéseket, az intézményekben továbbra is távoktatásban folytatódik a képzés.
Szólt arról is, Magyarországon nincs ellátási probléma, az üres polcok annak tudhatók be, hogy lassabb a megszokottnál a polcok feltöltése. Hozzátette: egyszerűsítették a boltokba kiszállítás szabályozását és egyszerűbbé teszik új munkavállalók felvételét a kereskedelemben.
Jelezte: folyamatosan ellenőrzik az áruk és termékek minőségét, árazását; márciusban ötszáz boltot ellenőriztek, és figyelik a webshopokat is.
Magosz: semmi nem akadályozza a mezőgazdasági munkákat
A mezőgazdasági munkavégzést a koronavírus okozta helyzet semmilyen körülmények között nem akadályozza – jelentette ki a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) elnöke szombaton az M1 aktuális csatornán.
Jakab István azt mondta: a gazdák változatlanul végzik a tavaszi munkálatokat és az állattenyésztésben is folyamatos a tevékenység. Mindenkitől kellő figyelmet, körültekintést igényel a kialakult helyzet, ugyanakkor a munkát el lehet és el is kell végezni – hangsúlyozta.
A gazdákat jelentős nehézségek elé állította a határok lezárása, hiszen az idénymunkáson így nem tudnak könnyen átjárni – mutatott rá, megjegyezve, hogy a problémával „kicsit fáziskésésben”, de az Európai Unió is elkezdett foglalkozni.
A Magosz-elnök szerint fontos, hogy a munkaerőproblémát Magyarország inkább határain belül oldja meg. Átmenetileg van lehetőség arra, hogy bekövetkezzenek átcsoportosítások, mivel bizonyos ágazatokban munkaerő-felesleg keletkezett a járvány miatt. Az átcsoportosítások érdekében a közmunkaprogramokat is át kellene tekinteni – vélekedett.
Emelkedett az iráni fertőzöttek és halálos áldozatok száma, nő a félelem a Közel-Keleten
Tovább nőtt az új koronavírus iráni fertőzöttjeinek és halálos áldozatainak száma szombaton, miközben a Közel-Keleten is egyre jobban terjed a járvány miatti félelem.
Az iráni hatóságok szombaton bejelentették, hogy 139 új halottal és 3076 új esettel 2517-re nőtt a halottak és 35 408-ra a fertőzöttek száma. Irán a világjárvány egyik gócpontja.
Haszan Róháni iráni elnök az állami televízióban azt állította: az ország egészségügyi rendszere erős, és a járvány további terjedése esetén is képes lesz megbirkózni a nehézségekkel.
Jordánia bejelentette, hogy meghalt az első koronavírusos beteg, egy, a nyolcvanas éveiben járó nő, akinek egyéb egészségügyi problémái is voltak. A királyságban hivatalosan 235 fertőzött van. Jordánia március 21-én határozatlan időre lezárta határait.
A szaúdi légitársaság jelezte: a március 29-i héten rendkívüli járatokat indít Szaúd-Arábiából Nagy-Britanniába, hogy a sivatagi királyságban tartózkodó brit állampolgárok hazatérhessenek. Washington is hasonló megállapodáson dolgozik Rijáddal.
Szaúd-Arábiában 1104 fertőzöttről és 3 halálos áldozatról tudni.
A koronavírusról is szó esett a Bassár el-Aszad szíriai elnök és Abu-Dzabi trónörököse, Sejk Mohamed bin Zajed an-Nahajan közötti telefonbeszélgetésen péntek este – számolt be a szíriai állami hírügynökség.
A két vezető először beszélt egymással a szíriai polgárháború 2011-es kezdete óta. Sejk Mohamed támogatásáról biztosította a szíriai népet, és jelezte: az ország nem marad magára a jelenlegi válságos helyzetben.
Szíriában hivatalos adatok szerint mindössze öt koronavírus-fertőzött van.
Az ország az elmúlt években elszigetelődött, tagságát az Arab Ligában felfüggesztették, mert a kormány „nem vetett véget a vérontásnak”. Az Egyesült Arab Emírségek volt az első Perzsa-öböl menti ország, amely 2018-ban újranyitotta hat évvel korábban bezárt damaszkuszi külképviseletét.
A jemeni lakosság is tart a koronavírus-járványtól, annak ellenére, hogy eddig sem a kormány, sem a húszi lázadók felügyelete alatt álló területekről nem érkezett hír fertőzöttekről – mondta el egy kormányzati tisztségviselő. A forrás szerint egyre több család kerüli a tengerpartokat az ország déli részén található Ádenben. A korábban zsúfolt strandokon most alig lézeng valaki – mondta. Bár a biztonsági erők elrendelték a boltok és a piacok lezárását, a tengerpartokon nem vezettek be korlátozást.
Kína egészségügyi szállítmányt és szakértőket küldött Pakisztánba, hogy segítse az ázsiai országot a koronavírus elleni küzdelemben – közölte az iszlámábádi külügyminisztérium szombaton.
Pakisztán kulcsfontosságú szerepet tölt be Peking új selyemút nevű projektjében, és Kína az ország egyik legfontosabb katonai beszállítója. A 220 milliós Pakisztánban jelenleg 1373 a koronavírus-fertőzöttek száma, és 11-en haltak meg a Covid-19-ben. A fertőzöttek többsége a szomszédos Iránból tért vissza. Pakisztán lezárta az iráni és az afganisztáni határt, de Imran Han miniszterelnök nem rendelt el országos karantént, mert az szerinte tönkretenné a gazdaságot. Hán a befolyásos vallási vezetők bosszújától tartva a mecseteket sem záratta be, mindössze azt ajánlotta a hívőknek, hogy ne látogassák a pénteki imákat.
A szomszédos Afganisztán egészségügyi minisztériuma arról tájékoztatott, hogy az országban 110 a koronavírus fertőzöttjeinek, és 4 a halálos áldozatainak száma. A kormány 21 napos kijárási tilalmat rendelt el Kabulban, amely szombaton lépett hatályba. Hasonló intézkedést hoztak Herátban, Farahban és Zarandzsban.
A Benelux államokban nőtt a vírusfertőzöttek és a betegségben elhunytak száma
A Benelux országok közül legjelentősebben, 1850-nel Belgiumban emelkedett a regisztrált fertőzöttek száma szombatra, ezzel összesen 9134 esetet tartanak számon az országban. Hollandiában újabb 1202 embernél lett pozitív a koronavírus-teszt eredménye, ezzel együtt 8647-en vannak az igazolt fertőzöttek.
A közegészségügyért felelős belga hatóság (SPF) hivatalos adatai szerint további 64 haláleset történt, a halálozások száma így összesen 353.
Az elmúlt 24 órában 575 embert vittek kórházba, ezzel 3717 fertőzöttet kezelnek a belga egészségügy intézményekben, közülük 789-et intenzív osztályon. Gyógyultan 858-an hagyhatták el a kórházakat. Belgiumban március eleje óta mintegy 44 ezer tesztet végeztek, ebből péntek óta 2948-at.
A belga kormány péntek este két héttel, április 19-ig meghosszabbította az oktatási intézmények, bárok, éttermek és a legtöbb üzlet bezárásával járó, és a szabad mozgást részlegesen korlátozó intézkedéseket. A korlátozás szabályai nem változtak, de az azokat megsértők nagyobb büntetésre számíthatnak.
Hollandiában szombatra 1200 új esetet vettek jegyzőkönyvbe, ezzel együtt 8647-en vannak az igazolt fertőzöttek. Az elmúlt 24 óra leforgása alatt 110-en haltak meg, ezzel 546 lett a halottak száma. A koronavírus okozta betegségből eddig hárman gyógyultak fel az országban.
Luxemburgban szombatra 150 embernél lett pozitív a koronavírus-teszt eredménye, így a mintegy 620 ezer lakosú országban 1605 fertőzöttet tartanak nyilván. A halálos áldozatok száma kilencről 15-re növekedett, és eddig 40-en gyógyultak meg.
Karácsony: az egészségügyiek tiszteletére fehér díszvilágítást kapott a Lánchíd
A koronavírus-járvány ellen küzdő egészségügyi dolgozók tiszteletére péntektől fehér díszkivilágítást kapott a Lánchíd – tudatta Budapest főpolgármestere szombaton, a Facebook-oldalán közzétett videójában.
Karácsony Gergely úgy fogalmazott, hogy a Lánchíd „apró gesztusként” péntektől az orvosok, ápolók köpenyének színét viseli. A fehér „egy újrakezdés lehetősége is, egy olyan világé, ahol azokat az embereket, akik életeket mentenek, a baj elmúltán is jobban meg fogjuk becsülni” – tette hozzá.
Azt mondta, „bár az elmúlt években hajlamosak voltunk róla megfeledkezni, de most a járvány idején mindenki számára világossá vált, hogy milyen fontosak azok az emberek, akik az egészségügyben dolgoznak”. Az egész város, az egész ország egy emberként drukkol az orvosoknak, az ápolóknak és az őket segítőknek, hogy az ország legyőzhesse a járványt – fűzte hozzá.
A főpolgármester a budapestiek nevében köszönetet mondott az egészségügyben dolgozók munkájáért.
A franciák az Eiffel-tornyon keresztül mondanak köszönetet az egészségügyi dolgozóknak
Az Eiffel-toronyra kivetítve mondtak köszönetet a párizsiak pénteken este az áldozatos munkát végző egészségügyi dolgozónak és mindenki másnak, aki más alapvető feladatokat lát el a francia fővárosban ezekben, a koronavírus-járvány miatt válságos napokban.
A 324 méter magas tornyot ezentúl minden este 8 és 11 óra között megvilágítják köszönetet mondó és a lakosságot franciául és angolul is otthonmaradásra buzdító feliratokkal – közölte Anne Hidalgo főpolgármester.
A kivilágítást bejelentő pénteki Twitter-üzenetében a főpolgármester nemcsak az egészségügyi dolgozóknak mondott köszönetet, hanem a rendőröknek, csendőröknek, önkormányzati dolgozóknak, polgárivédelmiseknek, mentősöknek, katonáknak, pénztárosoknak, köztisztasági dolgozóknak, futároknak, boltosoknak, önkénteseknek és más segítőknek, „és minden más párizsinak, aki küzd a Covid-19-cel”.
A szomszédos Svájcban is az ország egyik jelképére, a Matterhorn hegycsúcsra vetített fényjátékkal próbálnak lelket önteni a járvány miatt elkeseredett emberekbe.
A járvány miatt kiürült síparadicsom, Zermatt önkormányzata Gerry Hofstetter fényművészt bízta meg azzal, hogy óránként vetítsen a hatalmas sziklafalra különféle, reményt sugárzó üzeneteket, így a Hope (remény) szót vagy a svájci zászlót.
A társadalomnak ugyanolyan erővel és kitartással kell összetartania és átvészelnie a vihart, mint amilyen erősen, magabiztosan áll a helyén a Zermatt – hangoztatta a városvezetés.
A Matterhorn kivilágítása április 19-ig tart, ha az időjárás engedi. A fényjátékot élőben, nagy felbontásban közvetítik a hegycsúcsot övező webkamerák a zermatt.ch/hope internetes oldalon.
Párizsban egy operaénekes esténként az erkélyéről ad koncertet klasszikus dalokból, hogy felvidítsa szomszédait, akik hozzá hasonlóan csak a legszükségesebb esetben hagyhatják el otthonukat.
„Én nem vagyok orvos, nem vagyok hős, nem vagyok kórházi ápoló. Az egyetlen dolog, amit tudok, az az éneklés, ezzel próbálok meg némi örömöt okozni másoknak” – mondta egy tévéinterjúban Stéphane Sénéchal, a 43 éves tenor.
Az énekes a kijárási korlátozások március 17-i kezdete óta, esti 7 órai kezdéssel tartja önkéntes erkélykoncertjeit.
MSZP: hozzon létre béralapot a kormány!
Az MSZP azt javasolja, hogy a kormány áprilistól hozzon létre olyan béralapot, amelyből kifizethető volna a járvány miatt bajba jutott munkavállalók bérének egy része – közölte a párt elnökhelyettese szombaton online sajtótájékoztatón.
Szakács László azt mondta: ez az az intézkedés elengedhetetlenül szükséges ahhoz, hogy az ország szociálisan és gazdaságilag is túl tudja élni a járványt és megőrizze versenyképességét.
Mindennek az előkészítése érdekében szükség van egy, a kormány, a munkáltatók és a munkavállalók képviselőiből álló, háromoldalú bizottság felállítására – jelentette ki.
Arra figyelmeztetett, hogy a koronavírus-járvány leküzdése után csak azokkal a vállalkozásokkal és munkavállalókkal indítható újra a gazdaság, amelyek/akik „talpon maradnak”. Ezt felismerve a környező országokban már mindenhol és Nyugat-Európában is sok államban döntöttek a kormányok arról, hogy a kényszerintézkedések miatt „hibernálódott” vállalkozások helyett az állam fizeti ki a munkavállalók bérének 60-90 százalékát – hangsúlyozta. Ennek kettős haszna van: egyrészt a családok „szociálisan túlélhetik” a járványt, másrészt a vállalkozások válláról is lekerül a legnagyobb teher, a bérek nagy részének kifizetése. Ezzel elkerülhető a csődök egy része, valamint kevesebb állami forrás megy majd el álláskeresési támogatásra – közölte az ellenzéki politikus.
Erre hazai és uniós források is rendelkezésre állnak; az Európai Uniótól például, mintegy 2000 milliárd forintnyi támogatásra számíthat az ország – mondta Szakács László.
LMP: kapjanak bővebb tájékoztatást az önkormányzatok!
Az LMP arra kéri a kormányt, hogy az operatív törzs adjon részletes tájékoztatást a nagyvárosok polgármestereinek a koronavírus-járvány terjedésével kapcsolatban – mondta az ellenzéki párt frakcióvezetője szombaton, a Facebook-oldalán közvetített sajtótájékoztatón.
Keresztes László Lóránt kifejtette: az önkormányzatok vezetői akkor tudnak felelősségteljes döntéseket hozni a koronavírus elleni védekezésben, ha tisztában vannak azzal, hogy településeiken mennyien fertőződtek meg, hányan szorulnak ápolásra.
A polgármestereknek szükségük van ezekre az információkra ahhoz, hogy intézkedni tudjanak a helyi közszolgáltatásokkal, tömegközlekedéssel és intézményekkel kapcsolatban – indokolta kezdeményezésüket. A kormánynak pedig a szükséges forrásokat is biztosítania kell – tette hozzá.
Az LMP frakcióvezetője elmondta: szerintük a kormánynak el kellene gondolkodnia a kijárási korlátozás további szigorításáról, hogy mindenki csak a valóban alapvető fontosságú esetekben hagyja el otthonát.
Keresztes László Lóránt emellett sürgette a kormányt, hogy minél hamarabb indítsa el gazdasági mentőcsomagját, mondván: a kijárási korlátozások ezen a területen is komoly hatással járnak majd.
Az ellenzéki politikus végül megismételte, továbbra is úgy gondolják, hogy csak korlátozásokkal és garanciákkal vezethető be a koronavírus miatti rendkívüli jogrend. Az LMP ezért azt kezdeményezi, hogy a kormány 90 napra kapja meg a rendeleti kormányzás lehetőségét, amit további 30-30 napokkal automatikusan, az Országgyűlés döntése nélkül meg lehetne hosszabbítani, ha „a vírus terjedésének objektív körülményei” indokolják – közölte.
OS – A Demokratikus Koalíció közleménye
Azonnal emeljék duplájára az egészségügyi dolgozók bérét!
Hiába állnak a magyar egészségügyi dolgozók a koronavírus elleni küzdelem frontvonalában, az eddig évek alatt elcsepegtetett emelésekkel annyit sikerült elérni, hogy az alacsonyabb bérkategóriába tartozó egészségügyiek fizetése ma már eléri a minimálbért. Sőt, két hete még maga Dömötör Csaba államtitkár nyilatkozott úgy, hogy hiába a rendkívüli helyzet, a túlterhelt mentősök, orvosok és ápolók, először emberéleteket kell menteni, az anyagiak csak ezután jönnek. Pedig a Magyarországi Mentődolgozók Szövetsége nemrég soron kívüli béremelést kért a kormánytól, hiszen a veszélyhelyzet rendkívüli erőfeszítéseket követel minden egészségügyi dolgozótól. Eközben a kialakult helyzetben emberfeletti munkát végző egészségügyiek fáradozásait szerte Európában, így a szomszédos Szerbiában és Szlovéniában is béremeléssel és rendkívüli juttatásokkal ismerik el az ottani kormányok.
A DK követeli, hogy a kormány azonnali hatállyal emelje duplájára az egészségügyi dolgozók fizetését! Ezt a lépést már évekkel ezelőtt meg kellett volna tennie, de a kialakult helyzet most szomorú apropót szolgáltat az azonnali bérrendezésre. Nem késlekedhetünk tovább, az emberélet nem játék, az egészségügyi dolgozók elismerése és a 100 százalékos béremelés a minimum, amit ebben a helyzetben a kormány megtehet!
Dr. Komáromi Zoltán
a DK egészségügyi szakpolitikusa, háziorvos
Kiadó: Demokratikus Koalíció
Továbbterjedt a vírus Délkelet-Ázsiában
Továbbterjedt az új koronavírus Délkelet-Ázsiában, Bruneiben meghalt az első koronavírusos beteg, és elhalasztották a legnagyobb ázsiai biztonsági fórumot.
Bruneiben meghalt az első koronavírusos beteg, egy 64 éves férfi, aki tünetei jelentkezése előtt Kuala Lumpurban és Kambodzsában járt – közölték a helyi hatóságok szombaton. Az olajban gazdag délkelet-ázsiai szultanátusban 115 fertőzöttről tudnak.
A koronavírus miatt elhalasztották a legnagyobb ázsiai biztonsági fórumot, amelyet 2002 óta minden júniusban Szingapúrban rendeznek meg – közölték a szervezők szombaton. A londoni székhelyű Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézete (IISS) a szingapúri kormánnyal együttműködésben döntött az esemény elhalasztásáról. A konferencián az ázsiai és csendes-óceáni térség több mint negyven országának miniszterei és vezető katonai tisztségviselői vettek volna részt.
Dél-Koreából 146 új fertőzöttről és további öt halottról érkezett hír, így 9478-ra nőtt az esetek és 144-re a halálos áldozatok száma. A betegségmegelőző központ szombaton elmondta, hogy eddig 4811 embert engedtek haza a kórházból. Ez volt az első alkalom, hogy a gyógyultak többen vannak, mint a kezelés alatt álló betegek azóta, hogy az országban január 21-én kimutatták a koronavírust.
Eközben az 1,3 milliárd lakosú India hatóságai buszokat küldtek Újdelhi külvárosaiba, hogy hazaszállítsák a fővárosban dolgozó, ám vidékről származó, munka nélkül maradt embereket. Több ezer munkás indult útnak azt követően, hogy Narendra Modi miniszterelnök szerdán 21 napos karantént hirdetett. Indiában 887 fertőzöttje és 20 halálos áldozata van a koronavírusnak.
A thaiföldi hatóságok szombaton arról tájékoztattak, hogy 109 új esettel 1245-re nőtt a koronavírus-fertőzöttek száma. Eddig összesen hatan haltak meg a Covid-19-ben a délkelet-ázsiai országban. A helyi kormány előző nap további nyilvános létesítmények bezárását rendelte el, és április végéig meghosszabbította a tilalmakat a vírus terjedését megfékezendő.
Indonéziában 109-cel 1155-re nőtt a fertőzöttek száma az elmúlt napban – közölte a helyi egészségügyi minisztérium szombaton. Tizenöt ember meghalt, így a halálos áldozatok száma már 102.
Malajziában 159 új esettel 2320-ra emelkedett a fertőzöttek száma szombaton. Délkelet-Ázsiában ott regisztrálták a legtöbb esetet. A halálos áldozatok száma 27 – közölte a helyi egészségügyi minisztérium.
A csaknem 14 milliós japán fővárosban, Tokióban is jelentősen nőtt a fertőzöttek száma: szombaton legalább hatvan új esetet regisztráltak, ami rekordnak számít. Japán 47 prefektúrája közül Tokióban a legsúlyosabb a járvány. A szigetországban 1499 fertőzöttről és 49 halálesetről tudni. Abe Sindzó miniszterelnök szombaton arra kérte a lakosokat, hogy csak a legszükségesebb esetekben találkozzanak honfitársaikkal.
A Fülöp-szigeteki egészségügyi minisztérium szombaton arról tájékoztatott, hogy 14 új halálesettel és 272 új fertőzéssel 68-ra nőtt a halálos áldozatok, 1075-re pedig a fertőzöttek száma az országban. Ez volt az eddigi legnagyobb napi növekedés.
Ausztráliában százezrek járultak az urnákhoz a queenslandi helyhatósági választáson szombaton, miközben az ország többi részén betiltották a rendezvényeket a koronavírus-járvány miatt. A részvételi arány helyi idő szerint szombat délutánig alacsony volt, de az 1,8 millió választó körülbelül 55 százaléka szavazott már korábban például postai úton vagy az interneten. A Queenslandet vezető Annastacia Palaszczukot többen bírálták, mert nem halasztotta el a szavazást. A hatóságok felszólították a voksolókat, hogy ne menjenek másfél méternél közelebb honfitársaikhoz, hozzanak magukkal tollat, és használják a kihelyezett kézfertőtlenítőket.
Ausztráliában kötelező a szavazás, 133 ausztrál dolláros (több mint 26 ezer forintos) pénzbírságot kaphatnak azok, akik nem vesznek részt rajta.
Az országban hivatalos adatok szerint 3143 fertőzöttje és 403 halottja van az új koronavírusnak. Queenslandben 625 az esetek száma, míg a halottaké 70.
Scott Morrison ausztrál miniszterelnök bejelentette, hogy vasárnaptól a védelmi erők segítenek a helyi kormányzatoknak a karantén betartásának ellenőrzésében. A kormány úgy döntött, hogy március 29-től minden beutazónak kéthetes karanténba kell vonulnia a kijelölt létesítményekben.
Csehországban bevezetik az intelligens karantént
Csehországban hétfőn elkezdik az úgynevezett intelligens karanténrendszer tesztelését, alkalmazását országos szinten húsvétra tervezik – közölte Roman Prymula egészségügyi miniszterhelyettes, az országos válságstáb elnöke a Lidové Noviny című lap szombati számában megjelent nyilatkozatában.
A rendszer lényege, hogy a megfertőzött személynél minél gyorsabban kinyomozzák, kivel találkozott az utóbbi öt napban, hogy ezeket a személyeket szintén letesztelhessék. Ezt az érintett beleegyezése esetén mobiltelefonjának és bankkártyájának elektronikus nyomai alapján fogják megállapítani.
„Ha az érintett nem egyezik bele az elektronikus nyomok felhasználásába, akkor a szokásos módon, csak egy beszélgetés alapján fogják megállapítani a fertőzött mozgását és kontaktjait az utolsó napokból” – mondta Gabriela Stepanyová, az egészségügyi tárca szóvivője a lapnak.
Eddig csak a megfertőződött személlyel való beszélgetés alapján keresték meg mindazokat, akikkel az érintett az utolsó napokban kapcsolatba került.
Az elektronikus nyom felhasználása szakértők szerint nagyon sokat segíthet az emlékezet felfrissítésében. Hogy a hatóságok esetleg ne élhessenek vissza az adatokkal, az elektronikus nyom felhasználása mindig az érintett beleegyezéséhez van kötve.
„Rendeletet adtunk ki, hogy a mobilszolgáltatók, miután átadják az adatokat az egészségügynek, kötelesek azokat törölni. A személyi adatok így biztonságban vannak” – mondta Stepanyová. Szerinte alaptalanok azok a nézetek, hogy az állam visszaélhetne a megszerzett adatokkal. Prágában, ahol már próbálgatják a rendszert, csak egészen kivételesen utasították el az emberek elektronikus nyomaik felhasználását – mondta Zdenka Jágrová, a prágai tisztiorvosi szolgálat igazgatója a lapnak.
Minden olyan személy, akivel a fertőzött legalább negyedóráig kapcsolatban volt, köteles lesz alávetnie magát a tesztelésnek.
A rendszert, amelyet a cseh számítógépes cégek által létrehozott COVID19CZ szakértői csoport fejlesztett ki, területi szinten először Dél-Morvaországban fogják kipróbálni. „Olyan régiót választottunk, amely átlagosnak mondható, ahol átlagos a fertőzések száma” – jegyezte meg Prymula, aki járványokra szakosodott katonaorvos.
Az intelligens karantén alkalmazását a civileken kívül a cseh hadsereg orvosaiból, szakértőiből felállított csoportok fogják segíteni. Lubomír Metnar védelmi miniszter azt mondta: jelenleg 14 szakcsoportot állított fel a hadsereg, amely segít a teszteléseknél. Szükség esetén ezt a számot több mint 30-ra emelik. Metnar szerint jelenleg a cseh hadsereg mintegy ezer katonája küzd a koronavírussal.
A rendszerből Bluetooth-applikáció készül, amelyet az emberek telepítenek a mobiljaikra, s azon keresztül a fertőzött személy és az egészségügyi szakemberek kommunikálni tudnak egymással. „A laboratóriumok kapacitásának növelése mellett ez nagyon felgyorsítja a tesztelést” – jelentette ki a válságstáb vezetője.
Irena Zatloukalová, a COVID19CZ csoport szóvivője a lapnak azt mondta: az applikáció már a jövő héten szabadon hozzáférhető lesz mindenki számára, aki bejelentkezik a rendszerbe, és egyben hozzájárulását is adja ahhoz, hogy a hatóságok szükség esetén felhasználhassák elektronikus adatait.
Izraelben tovább nőtt a fertőzöttek száma, de csökkent a növekedés üteme
Izraelben szombaton is tovább nőtt, de csökkenő ütemben a fertőzöttek száma – jelentette a helyi média.
Az országban szombatra 3460-ra emelkedett a koronavírussal fertőzöttek száma az egészségügyi minisztérium közleménye szerint, ami péntekhez képest 420 új beteget jelent.
A betegek közül 1820 könnyebb esetet otthonában tartanak, 484-et pedig szállodákban helyeztek el. A fertőzöttek közül 50-en súlyos állapotban, lélegeztetőgépen vannak. A halálos áldozatok száma 12, pénteken ketten haltak bele a Covid-19 betegségbe.
Jelenleg naponta több, mint 5 ezer tesztet végeznek el a fertőzöttek szűrésére, és ezt a számot a jövő héten a tervek szerint napi 10 ezerre emelik. Harmincöt laboratórium végzi a vizsgálati anyag kiértékelését Izrael-szerte, de legtöbbjük még nem dolgozik éjjel, és a begyűjtött minták jelentős részét csak a következő napon vizsgálják – jelentette a a ynet, a Jediót Ahronót című újság honlapja.
Hatezer műsort ingyenessé tett a NAVA, a Rádióarchívum és az m3.hu
A NAVA (Nemzeti Audiovizuális Archívum), a Rádióarchívum és az m3.hu is ingyenessé tette tartalmainak egy részét, hogy a komolyzene, a különféle műsorok, a hangoskönyvek, a tévéfilmek és a sorozatok által az igényes szórakozás és a korosztálytól független tanulás élményét felkínálva támogassa a minőségi otthoni időtöltést – közölte az MTVA szombaton.
Azt írták, a közmédia fontosnak tartja az élethosszig tartó tanulás támogatását, amelyre a jelenlegi időszak nem várt lehetőséget teremt. Ezért a NAVA online szabadon hozzáférhetővé tette oktatási tartalmait a nava.hu oldalon, így már 6000 műsor áll a tanulni vágyók rendelkezésére, legyen szó bármely korosztályról vagy a 25 tantárgy bármelyikéről.
A frissen megnyitott Rádióarchívum oldalán (https://archivum.mtva.hu/radio) folyamatosan bővül a kínálat, nemcsak tanuláshoz kapcsolódó, hanem széleskörű szórakoztató tartalmak is rendelkezésre állnak. Így például ingyenesen meghallgathatók Rejtő Jenő- és Szabó Magda-kötetek, klasszikus és kalandregények, többek között a Kincses sziget, az Egri csillagok, a Pál utcai fiúk és sok mese a kisebbeknek. A komolyzene iránt érdeklődők sem maradnak tartalom nélkül: az elmúlt évek legsikeresebb koncertjeit a weboldal mellett akár mobiltelefonról is lehet hallgatni.
Az m3.hu is frissítette az online, otthonról is elérhető tartalmak körét az https://archivum.mtva.hu/m3/open oldalon: számos tévéfilmet és sorozatot tett közzé ingyenesen. Olyan bűnügyi filmeket és sorozatokat is láthatnak a nézők, mint a Könnyű kis gyilkosság, a Hal négyesben, a Dráma a vadászaton vagy a népszerű Linda-sorozat. A romantikus filmek szerelmesei megnézhetik például a Gyere hozzám feleségül!, a Hajnalban, délben, este, a Nadrág és szerelem, valamint A pályaudvar lovagja című klasszikusokat. A tévéfilmek legjaváért – ilyen egyebek mellett az Adáshiba, A tönk meg a széle, az Ez a Józsi, ez a Józsi vagy a Fagylalt tölcsér nélkül – is érdemes felkeresni az m3.hu-t – írták.
Csehországban, Lengyelországban és Ukrajnában is terjed a járvány
Csehországban szombat reggel 2422 koronavírussal fertőzött személyt tartottak nyilván a péntek esti 2279-el szemben – közölte az egészségügyi tárca honlapján.
A pénteki nap folyamán 373 új fertőzöttet találtak, ami az eddigi legnagyobb napi növekedés. Valószínű, hogy ez összefüggésben van a napi tesztek számának a növekedésével. Szombat reggel a tesztelt személyek száma meghaladta a 36 374-et, ami 5224-el több mint a péntek reggeli adat. Csütörtökön mintegy 800-zal kevesebb személyt teszteltek.
A halálos áldozatok száma továbbra is kilenc, míg 11 személy kigyógyult a Covid-19 betegségből.
A fertőzöttek hivatalos számát reggel és este frissítik, míg a többi adatot csak naponta egyszer, reggel.
Adam Vojtech egészségügyi miniszter a Twitteren bejelentette, hogy tárcája 200 ezer légzésvédőt küld a hét végén az idősotthonoknak, amelyeknek a rendelkezésre álló ágykapacitás tíz százalékát el kell különíteni, és fel kell készíteni az esetleges koronavírusos esetek kezelésére. Az intézmények panaszkodtak, hogy nincs elegendő védőfelszerelésük, elsősorban a légzésvédők és az arcmaszkok hiányzanak.
A személyzetnek azonnali hatállyal naponta kétszer, reggel és este, meg kell mérnie az összes személy testhőmérsékletét.
„Úgy véljük, jobb lesz, ha az esetleges fertőzöttek saját otthonukban maradnak, mintha kórházba szállítanánk őket” – indokolta a döntést Adam Vojtech egészségügyi miniszter. Ezt a közlését szombat reggel úgy pontosította, hogy az idősotthonokban csak a könnyebb lefolyású fertőzéseket fogják kezelni. „Természetesen amikor a fertőzés lefolyása súlyosabb lesz, az illetőt azonnal kórházba szállítják” – szögezte le a miniszter.
Ugyanakkor szombattól az idősotthonokban tilosak a közös étkezések és más közös rendezények is.
A videokonferencia formájában ülésező lengyel alsóház megszavazta szombat hajnalban a koronavírus-járvány kapcsán előterjesztett, a lengyel GDP mintegy 10 százalékára rúgó, különleges törvények csomagját. A még a szenátus jóváhagyására váró előírások a munkahelyek megőrzését, a munkavállalók, a kis- és középvállalatok, valamint az egészségügy támogatását, a pénzügyi szektor megerősítését célozzák, tartalmazzák a túlzott áremelések elleni intézkedéseket, valamint az állami, önkormányzati beruházások programját is. Többek között az állam 3 hónapon át fedezi a társadalombiztosítást a járvány miatt leállni kényszerült cégeknek, hozzájárul a bérkifizetéshez. Elhalasztják a társasági adó (CIT) befizetését, meghosszabbítják a forgóeszköz-hitelek futamidejét. Az intézkedések nyomán hiányra számítanak az eredetileg kiegyensúlyozottra tervezett idei lengyel állami költségvetésben.
A csomaghoz péntek este benyújtott számos módosítás közül megszavazták a választási törvény olyan módosítását is, mely lehetővé teszi, hogy a május 10-re kiírt elnökválasztáson a 60 évnél idősebb választók, valamint a karanténba helyezettek levélben adják le voksukat.
Lengyelországban szombat reggelig 1436-ra nőtt a kimutatott fertőzések száma, az utóbbi 24 óra alatt 192 új esetet regisztráltak, ami 33 esettel több, mint előző nap. Nincs új haláleset, eddig 16 beteg hunyt el, ketten meggyógyultak.
Ukrajnában szombatra ötről nyolcra emelkedett a koronavírus halálos áldozatainak száma, az igazolt fertőzötteké pedig 93 új esettel 311-re. A betegségből eddig öten gyógyultak ki – közölte az egészségügyi minisztérium. A legtöbb fertőzött, 74 személy, a fővárosban, Kijevben van.
A koronavírus-világjárvány terjedésének megfékezése érdekében hozott korlátozó intézkedések bevezetése óta, azaz az elmúlt két hétben mintegy 100 ezer ukrán állampolgár tért haza külföldről a kijevi kormány segítségével – közölte Vladiszlav Kriklij infrastrukturális miniszter szombaton a Facebookon. A tárcavezető sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a hazatérők többsége felelőtlenül viselkedett, és nem tartotta be az önkéntes karantén szabályait, amivel veszélybe sodorta hozzátartozóit és közvetlen környezetét.
Péntek éjféltől Ukrajna átmenetileg felfüggesztette állampolgárainak hazaszállítását külföldről. Kriklij elmondta, hogy még 9000 ukrán maradt külföldön, akik jelezték, hogy haza szeretnének jutni, de már nem tudnak. Hozzátette, hogy azokat a járatokat, amelyek még péntek éjfél előtt elindultak, Ukrajna beengedi a területére. A járatokon érkező utasoknak alá kell írniuk, hogy hajlandóak önkéntes karanténba vonulni, aminek betartását a rendőrség ellenőrizni fogja.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök péntek este a mögötte álló Nép Szolgája párt parlamenti frakciójával tartott egyeztetés után közölte, hogy a vezetés már megállapodott szállodákkal több személy számára karantén biztosításáról. Azt nem árulta el, mely szállodákról van szó.
Képtári revízióra használják a kényszerszünetet a gyulai Erkel Ferenc Múzeumban
A gyulai Erkel Ferenc Múzeum képtári anyagának minél szélesebb körű digitális elérhetősége és kutathatósága a célja annak a revíziós munkának, amelyet a kényszerű zárva tartás idején végeznek el a közgyűjteményt is működtető Erkel Ferenc Nonprofit Kft. munkatársai, akik több mint 700 tételt tekintenek át – tájékoztatott a múzeum közleményben.
Mint írták, a leltári tárgyak ellenőrzése, állapotuk felmérése, azaz a revízió során a korábbi Városi Képtár anyagát és a Bene-gyűjtemény néven ismert kollekciót tekinti át a múzeum három munkatársa. A nagy mennyiségű képi, képzőművészeti anyag feldolgozásához Ibos Éva művészettörténész korábbi feljegyzései, leltárkönyvei szolgálnak segítségül. Az alkotásokat a meglévő feljegyzések felhasználásával előkeresik, lefotózzák, majd a műtárgyakról írásos ismertető készül.
A közel 130 alkotásból álló Bene-gyűjtemény számos érdekességet tartalmaz. Összesen 20 Rembrandt-rézmetszet is található benne, amelyek a 20. században, az eredeti művek alapján készültek, de fellelhető a gyűjteményben egy Székely Bertalan-festmény, több Rippl-Rónai és Aba Novák-másolat is. A kollekció egy gyulai műgyűjtő házaspárnak, Bene Lajos nyugalmazott orvosnak és feleségének köszönhetően került a város tulajdonába és a múzeum kezelésébe.
A Bene-gyűjtemény nagyrészt múlt század eleji magyar festők alkotásaiból, valamint a volt gyulai művésztelep alkotóinak műveiből áll, emellett 19. századi darabok is szerepelnek benne. Olyan magyar képzőművészek alkotásai találhatók meg itt mint Kohán György, Koszta Rozália, Szilágyi István, Bíró György, József Dezső és Gyulai László.
A Bene-kollekció ellenőrzése a napokban befejeződik, a munkát az Erkel Ferenc Múzeum képzőművészeti gyűjteményének több mint félezer darabból álló anyagával folytatják – írják.
Németországban nőtt a fertőzöttek száma, de csökkent a fertőzés üteme
Németországban átlépte az 50 ezres határt az új típusú koronavírussal bizonyítottan fertőzöttek száma. A Johns Hopkins Egyetem kimutatása szerint szombat délelőtt 50 871 fertőzöttet tartottak nyilván, ami 3593 esettel – 7,5 százalékkal – több az egy nappal korábbi 47 278-nál. A vírus okozta betegségben elhunytak száma 281-ről 351-re emelkedett.
A regisztrált fertőzöttek számának növekedési üteme így jelentősen süllyedt az utóbbi napok 10 százalék feletti átlagához képest, amiben szerepe lehet a március közepe óta bevezetett járványlassító intézkedéseknek.
Szakértők szerint a korlátozások hatása nagyjából tíznapos időeltolódással mutatkozik meg az adatokban. Átlagosan ennyi ideig tart, mire egy fertőzött észleli a tüneteket, konzultál háziorvosával, felkeres egy tesztközpontot, a laboratórium elemzi a mintát, és végül az eredmény a hivatalos adattovábbítási úton bekerül az országos helyzetet összefoglaló statisztikákba.
A kormány a regisztrált fertőzöttek számának duplázódási idejét tartja a legfontosabb mutatónak, és az egészségügyi rendszer túlterhelődésének megakadályozását tartja a legfontosabb célnak. A járvány első szakaszában, február végén, március elején még kétnaponta duplázódott a bizonyítottan fertőzöttek száma. Ez az utóbbi időszakban négy-öt napra emelkedett.
„Ha sikerül annyira lelassítani a járványt, hogy tíz, tizenkettő vagy még több nap alatt menjen végbe a duplázódás, akkor tudjuk majd, hogy jó úton járunk” – mondta Helge Braun kancelláriaminiszter egy szombati lapinterjúban.
Az biztos, hogy az emberek közötti közvetlen fizikai kapcsolatok korlátozására bevezetett intézkedéseket április 20-ig fenn kell tartani, a leginkább veszélyeztetett csoportoknak, az időseknek és krónikus betegségben szenvedőknek pedig még hosszabb elzártságra kell berendezkedniük. Azt viszont már húsvét után lehet majd látni, hogy milyen módszereket kell alkalmazni a következő szakaszban – mondta a miniszter a Der Tagesspiegel című lapban közölt interjúban.
Kifejtette, hogy a dél-koreaihoz hasonló megoldásokra lehet szükség. A távol-keleti országban a vírus terjedésének feltartóztatására korlátozzák az egymás közötti kapcsolatokat, igen széles körben végeznek koronavírus-teszteket, és egy digitális személykövetési rendszer révén (digital tracking) szinte teljesen automatikusan meg lehet tudni, ha kapcsolatba került valaki egy fertőzöttel. Ezekkel a módszerekkel Dél-Koreában sikerült 80 napra emelni a duplázódási időt – mutatott rá Helge Braun.
Hangsúlyozta, hogy a digitális megoldásokat össze kell egyeztetni a szigorú adatvédelmi előírásokkal. Németországban egészen biztosan nem lehet olyan kapcsolatkövetési okostelefon-alkalmazást használni, mint Kínában. Ugyanakkor az is lényeges körülmény, hogy „már most olyan helyzetben vagyunk, amelyben szabadságjogaink, vagyis a szabad mozgáshoz fűződő jogunk nagyon-nagyon erősen korlátozott” – mondta a kancellár, Angela Merkel legfőbb bizalmasaiként számon tartott 47 éves kereszténydemokrata (CDU) politikus, aki végzettségét tekintve orvos, és 2001-től 2009-ig a giesseni egyetemi klinika aneszteziológiai és intenzív terápiás intézetének tudományos munkatársaként dolgozott.
Fidesz-KDNP: Karácsony Gergely tegye ingyenessé a budapesti parkolást!
A Fidesz-KDNP ismételten és határozottan arra kéri Karácsony Gergely főpolgármestert, hogy Bécshez hasonlóan Budapesten is váljon azonnal ingyenessé a parkolás a koronavírus elleni védekezés segítése érdekében – tájékoztatta a kormánypártok budapesti frakcióvezetője szombaton.
Láng Zsolt közleményében emlékeztetett, hogy a kormány által elrendelt kijárási korlátozás értelmében csak alapos indokkal lehet elhagyni a lakóhelyeket a következő két hétben. Emellett mindenki köteles a szociális érintkezést a lehető legkisebb mértékűre korlátozni és legalább másfél méter távolságot tartani a többi embertől.
A kormánypárti politikus hangsúlyozta, a fizetős parkolás felfüggesztése ezen körülmények között még indokoltabb és valódi segítséget jelent a Budapesten élőknek, mivel elősegíti a közösségi közlekedés használatának csökkentését azok számára, akik elhagyni kényszerülnek lakóhelyüket.
A Nyugat-Balkán országaiban tovább nőtt a fertőzések száma
Szerbiában megszületett az első bírósági ítélet pénteken, amelyet a hatósági karantén szabályainak megszegéséért mondtak ki.
Egy 38 éves dél-szerbiai férfit három év letöltendő börtönbüntetésre ítéltek, amiért nem tartotta be az előírásokat az új típusú koronavírus-járvány idején. Ez a legsúlyosabb kiszabható ítélet ilyen esetekben. A férfi külföldről tért vissza Szerbiába, és házi karanténban kellett volna maradnia, de ezt nem tette meg. A karantén szabályainak megszegéséért jelenleg 112 ember van előzetes letartóztatás alatt.
Szerbiában jelenleg 528 igazolt fertőzött van, 42-en már felépültek a betegségből, nyolcan pedig belehaltak a Covid-19 szövődményeibe.
Bosznia-Hercegovina főként szerbek lakta országrészében, a boszniai Szerb Köztársaságban szombattól szükségállapot lépett életbe.
Bosznia-Hercegovinában, ahol a fertőzöttek száma 189-ről 230-ra nőtt szombatra, eddig országos veszélyhelyzet volt érvényben. Az országban már négyen vesztették életüket Covid-19 betegség szövődményei miatt.
Koszovóban 86-ról 88-ra nőtt a fertőzöttek száma, a betegségnek eddig egy halottja és egy gyógyultja is van a nyugat-balkáni országban. Észak-Macedóniában 201-ről 219-re, Montenegróban pedig 69-ről 82-re nőtt a regisztrált fertőzöttek száma. A montenegrói kormány döntése értelmében elővigyázatosságból további 14 nappal meghosszabbították az önkéntes vagy kötelező elszigetelődését azoknak, akik az utóbbi két hétben is valamilyen formájú karantén alatt álltak. A szerb elnök öt lélegeztetőgépet ajánlott fel baráti gesztusként Montenegrónak, a podgoricai kormány azonban ezt elutasította.
Horvátországban és Szlovéniában is tovább nőtt az új koronavírussal fertőzöttek száma.
Szlovéniában egy nap alatt 70-el, összesen 632-re emelkedett a koronavírussal igazoltan fertőzöttek száma, és eddig kilencen haltak meg a járvány következtében. A legrosszabb a helyzet az idősotthonokban. Négyen abban a délkelet-szlovéniai Metlika városában működő szeretetotthonban hunytak el, ahol egy fertőzött orvos dolgozott. Az említett orvos miután Olaszországban síelt és megfertőződött a koronavírussal, három napig még rendelt. Legalább 300 személlyel került kapcsolatba, köztük a városi rendelőintézet dolgozóival és pácienseivel is.
Horvátországban péntek reggel kilenc óra óta 84-gyel, összesen 635-re nőtt a regisztrált fertőzöttek száma, és eddig négy halálos áldozata van a járványnak.
Két nap után újra kinyithattak azok a boltok az országban, amelyek a piacok területén működnek. Ezek közé tartoznak a mezőgazdasági boltok, hús- és halüzletek, valamint pékségek. A kistermelők ugyanakkor továbbra sem árulhatják portékájukat a piacokon.
A válságstáb további szigorításokat is tervez. A jó idő beálltával ugyanis attól tartanak, hogy az emberek újra ellepik majd a tereket és a parkokat, ezért fontolóra veszik annak lehetőségét, hogy betiltsák a két főnél nagyobb összejöveteleket.
Külön idősávot biztosít a 65 évesnél idősebbeknek a Takarékbank
Hétfőtől külön idősávot biztosít a személyes ügyintézésre a Takarékbank a 65 évesnél idősebbeknek: arra kérik őket, hogy – ha feltétlenül szükséges a személyes ügyintézés – a reggeli nyitás és délelőtt 10 óra között keressék fel szükség esetén a fiókokat. A fiatalabbaknak pedig azt javasolják, hogy csak 10 óra után menjenek bankfiókba – tájékoztatta a Takarékbank szombaton.
Az ország „messze a legnagyobb fiókhálózatát működtető” pénzintézet ezzel is hozzájárul a járvány terjedésének lassításához és a veszélyeztetett korosztályok védelméhez – áll a közleményben.
A Takarékban önként csatlakozott a kijárási korlátozásokat elrendelő kormányrendelethez, amelynek értelmében az élelmiszerüzletekben, drogériákban piacokon és patikákban kell délelőtt külön kiszolgálni a 65 évesnél idősebbeket.
A pénzintézet azért a reggeli idősávot jelölte ki a veszélyeztetett korosztályoknak, mert a fiókokat zárás után naponta fertőtlenítik, így a reggeli időszakban tudják leginkább óvni az idősebbek egészségét – írták.
A Takarékbank ugyanakkor minden ügyfelének azt tanácsolja, hogy aki csak teheti, az a saját egészsége és a vírus gyors terjedésének megakadályozása érdekében kerülje a személyes megjelenést a bankfiókokban, és éljen a telefonos vagy internetes ügyintézés lehetőségével. A bank telefonos ügyfélszolgálatát megerősítették – emelték ki.
Szijjártó: hosszú távra kell berendezkedni a járvány elleni védekezésben
A koronavírus elleni védekezésben hosszú távra kell berendezkedni, ez már beigazolódott, és a hosszú távú védekezést több területen kell végrehajtani – közölte a külgazdasági és külügyminiszter szombaton.
Szijjártó Péter hangsúlyozta: a legfontosabb az emberek egészségének és életének védelme, és itt döntő az, hogy Magyarország rendelkezzen elégséges számú, a védekezéshez szükséges eszközzel.
Jó hírnek nevezte, hogy szombaton Budapestre érkezik egy szállítmány, amely Kínából 27 tonnányi védőfelszerelést hoz Magyarországra. Vasárnap pedig további két repülőgép 3 millió 270 ezer maszkot hoz Budapestre, hogy mindazok, akik az egészségügyi védekezésben részt vesznek, a kellő védőfelszereléssel legyenek ellátva – emelte ki. A miniszter hozzátette: gondolni kell a világjárvány utáni időszakra, a magyar gazdaság újraindítására, és a munkahelyek megvédésére is.
Azt mondta: Magyarország kihasználja azt a lehetőséget, hogy az Európai Bizottság számos felesleges szabályt eltöröl, számos esetben könnyítéseket, egyszerűbb szabályokat határoz meg. Ennek jegyében a kormány olyan intézkedésekről dönt, amelyek fenntartják azt a helyzetet, hogy Magyarország a legnépszerűbb, a legvonzóbb beruházási célpont legyen a közép-európai térségben.
Szijjártó Péter kiemelte: a nagyvállalatok bizalma és újabb beruházásai szükségesek ahhoz, hogy a magyar kis- és közepes vállalkozások is hosszú távon növekedési pályára számíthassanak. Ezt azzal indokolta, hogy a nagyvállalatok magyarországi megjelenése és működése komoly keresletet jelent a kis- és közepes vállalkozások számára.
Közölte: szinte minden magyar kis- és közepes vállalkozás már a nagy nemzetközi vállalatok beszállítói láncába tartozik, és ezeknek a láncoknak a jövője függ attól, hogy mennyi beruházás érkezik a jövőben Magyarországra.
A kormány azon lesz, hogy a Magyarországra érkező beruházások dinamikáját fenntartsa – hangsúlyozta Szijjártó Péter.
A járványok világáról indított blogot a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum
A járványok világa címmel indított blogot a MNM – Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvár és Adattár.
A múzeum a járványügyi veszélyhelyzetre tekintettel határozatlan ideig zárva tart, ezért munkatársai a virtuális térben veszik fel a kapcsolatot a látogatókkal, a https://semmelweismuseum.blog.hu honlapon elérhető szakmai blogon – közölte az intézmény szombaton.
A napokban útjára indított blogon a múzeum munkatársainak írásait teszik közzé a járványok történetével, a ragályos betegségekkel, a velük szemben alkalmazott védekezési módokkal kapcsolatban, de megjelennek ott a gyűjtemény ritka, olykor meghökkentő tárgyai is.
A mostani helyzetben az életet gyökerestül felforgató problémák, kérdések, az egészségügyi felhívások és rendelkezések tartalmi elemeinek egy része már néhány évszázaddal korábban is jelen volt valamilyen formában az emberiség tudatában, a járványok kezelésében, az egészségügyi gyakorlatban – írták.
A folyamatosan frissülő blogon szombaton már nyolc bejegyzés olvasható, amelyek informatív történeteket tárnak az olvasók elé járványtörténeti témákban, például a halotti rítusokról, a feketehimlő első ellenszeréről és a kézmosás történetéről.
A blog készítői bejegyzéseikkel az online oktatási segédanyagok elkészítését is támogatják történelmi, orvostörténeti témában – áll a közleményben.
OS – A Lehet Más a Politika párt (LMP) közleménye
Föld órája: vigyázzunk egymásra, vigyázzunk otthonunkra! –
Ha fenntartható és biztonságos társadalomban akarunk élni, akkor a politikában az egyetlen járható út a zöld út. Az LMP, Magyarország zöld pártjaként továbbra is ezért a fenntartható és igazságosabb társadalomért dolgozik.
Napjainkra egyértelmű vált, hogy fenntarthatatlan életmódunk súlyos válságba sodorta a jelenleg ismert világunkat. Válságtünetek tömege bizonyítja ezt: a klimatikus viszonyok drasztikus változása, a nyári hőhullámok, a poloska és sáskainvázió, a kiapadó kutak, a kiszáradó erdők, a világ minden pontját néhány hónap alatt elérő járvány ugyanúgy, mint a társadalmi feszültségek növekedése, vagy az otthonát elvesztő, és így migrációra kényszerülő embertársaink milliói. Természeti erőforrásaink elfogynak, nem tudnak megújulni. Vizünk, talajunk, erdőink, tiszta levegőnk veszélyben vannak. 1,7 Földre lenne szükségünk, hogy fogyasztásunk jelenlegi szintjét fedezni tudjuk, de csak egy bolygónk van. Ha így folytatjuk, a szakadékba rohanunk.
Korábban soha nem tapasztalt, nagyon nehéz időszakot élünk meg, de együtt úrrá leszünk a helyzeten. Utána azonban komoly változtatásokra lesz szükség, ha nem akarunk újabb és újabb válságokat megélni: el kell engednünk pazarló életmódunkat, és a zöld megközelítést kell követnünk. Elindulhatunk egy emberi léptékű, kevésbé sérülékeny világ építése felé. Gondolkozzunk ezen a Föld órája alatt: gyógyítsuk meg a Földet, gyógyítsuk meg önmagunkat!
Schmuck Erzsébet és Kendernay János,
az LMP társelnökei
Kiadó: Lehet Más a Politika párt (LMP)
OS – A Fidesz közleménye
A kormány által elrendelt kijárási korlátozás értelmében a következő két hétben a lakóhely elhagyására csak alapos indokkal kerülhet sor. Mindenki köteles a szociális érintkezést a lehető legkisebb mértékűre korlátozni, és legalább 1,5 méter távolságot tartani.
A fizetős parkolás felfüggesztése ezen körülmények között még indokoltabb, valós segítséget jelent a Budapesten élőknek, elősegíti a közösségi közlekedés használatának csökkentését azok számára, akik elhagyni kényszerülnek lakóhelyüket.
Ezért ismételten és határozottan arra kérjük Karácsony Gergelyt, hogy Bécshez hasonlóan 2020. március 28-tól Budapesten is tegye ingyenessé a parkolást, segítse ezzel a koronavírus elleni védekezést!
Láng Zsolt
A Fidesz-KDNP fővárosi frakcióvezetője
Kiadó: Fidesz
Digitális Összefogás: néhány nap alatt másfélszeresére nőtt a felajánlások száma
A Digitális Összefogás kezdeményezés keddi bejelentése óta eltelt napokban a korábbi nyolcvan digitális felajánlás mellé újabb negyven érkezett – közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium szombaton.
A digitális szektor így mostanáig összesen százhúsz digitális megoldással, alkalmazással, szolgáltatással segíti a veszélyhelyzethez való alkalmazkodást elsősorban a tanárok és diákok, az idősek és a vállalkozások, munkavállalók számára – áll a közleményben.
Palkovics László innovációs és technológiai miniszter és Solymár Károly Balázs digitalizációért felelős helyettes államtitkár kedden, online sajtótájékoztatón jelentette be a Digitális Összefogás akció elindítását. A kezdeményezés célja, hogy szektor szereplői által felajánlott digitális megoldások, eszközök, szolgáltatások és önkéntes segítségnyújtás minden érintetthez eljusson a koronavírus-járvány okozta rendkívüli helyzetben.
A felajánlások sokféleképpen támogatják az otthoni tanulást, a távoli munkavégzést vagy akár a szabadidő hasznos eltöltését. A szakmai szervezetek, vállalkozások a klasszikus tanulást, csoportmunkát támogató digitális alkalmazásokat, webináriumokat, videó- és chatszobákat, virtuális osztálytermeket, a távmunkát segítő egyéni és csoportos alkalmazásokat, biztonsági megoldásokat, módszertani támogatásokat kínálnak vagy ajánlanak a felhasználók figyelmébe.
Az ágazati összefogás részeként elérhetővé válnak vírusirtók, audiovizuális stúdiókapacitás, dolgozatírás-hitelesítő rendszer, ingyenes filmadatbázisok, érettségiapplikáció, egészségügyben dolgozókat támogató alkalmazás, tartalomgyártás, 3D-modellezés és önkormányzati applikáció is.
A mobilszolgáltatók által felajánlott plusz adatcsomagokat bárki igénybe veheti. A távoktatásra alkalmas felajánlott digitális alkalmazások 1,6 millió diáknak és 200 ezer tanárnak, oktatónak segítenek a köznevelésben, a szakképzésben és a felsőoktatásban. A távmunkára felajánlott digitális megoldások egymillió munkavállaló otthoni munkáját segítik, számos digitális megoldás könnyíti meg a több mint kétmillió szépkorú és családjuk számára a kapcsolattartást, a leginkább veszélyeztetett korosztály védelmét – írták.
A Digitális Összefogás akció a Digitális Jólét Program koordinálásában folytatódik, további információk a felajanlas.digitalisjoletprogram.hu honlapon találhatók.
Halasztások, intézkedések a sportban világszerte
A nemzetközi sportéletben újabb halasztásokat, változásokat, valamint különböző intézkedéseket jelentettek be a koronavírus-járvány miatt.
Wales nemzeti stadionjában, a cardiffi Principality (Millennium) Stadiumban – amelynek a rögbiszövetség a tulajdonosa – kétezer ágyat állítanak fel a betegek kezelésére, hogy más kórházakat tehermentesítsenek.
Új-Zélandon a rögbiválogatott szövetségi kapitánya, Ian Foster, valamint a játékosok felajánlották, hogy amíg nem tudják elkezdeni a szezont a világjárvány miatt, addig csökkentett fizetést kapjanak. Azt egyelőre nem közölték, hogy milyen százalékban mondanak le a bérükről.
A triatlonos világkupa-sorozat június 28-ára kiírt montreali versenyét törölték, miután Kanada bejelentette, hogy június 30-ig lezárja a határait a külföldiek előtt.
A német profi jégkorong-bajnokságban (DEL) címvédő Adler Mannheim ügyvezető igazgatója, Daniel Hopp szerint amíg nincsenek túl a koronavírus-járványon, illetve nem mérték fel a gazdasági következményeket, addig a csapatok ne kössenek új szerződéseket játékosokkal.
Az Egyesült Államok Kosárlabda Szövetsége többféle keret kialakításán dolgozik a jövő évre halasztott tokiói olimpiára. Mivel az ötkarikás játékok új időpontját még nem véglegesítették, ezért lenne egy olyan csapat, amely az NBA-játékosokból állna, és lenne egy olyan, amelyikbe nem kerülnének be a profiligában szereplők. Minden attól függ, hogy a 2021-ben rendezendő olimpia az NBA nyári szünetére esne-e.
Az észak-amerikai profi jégkorongliga (NHL) játékosai maguk között próbálták megvitatni, milyen módon folytatódjon – lehetőség szerint június tájékán – a két és fél hete leállt szezon. A csapatok 68-71 mérkőzést játszottak le a 82 fordulós alapszakaszból. Egyes vélemények szerint a mostani állás alapján a győzelmi százalék szerint kellene a főcsoportonkénti 8-8 legjobbat a rájátszásba engedni. Vannak viszont olyanok, akik szerint nem lenne szabad, hogy egyből a rájátszással kezdődjön a folytatás, ez kimondottan sérülésveszélyes. A playoffban ugyanis főleg a kőkemény testjáték a jellemző, ezért inkább le kellene játszani az alapszakaszból hátralévő találkozókat, és akkor minden szempontból fair végeredményt lehetne hirdetni 82-82 összecsapás alapján.
Olasz betegeket visznek Németországba a német légierő repülő intenzív osztályán
Az észak-olaszországi egészségügyi létesítmények túlterheltsége miatt a német légierő koronavírusos olasz betegeket visz Németországba szombaton.
A légierő repülő intenzív osztályán, amelyet egy Airbus A310 MedEvac típusú repülőgépen rendeztek be, hat súlyos beteg olasz állampolgárt szállítanak Bergamóból Kölnbe.
A repülő szombat reggel indult útnak Kölnből, és még aznap visszatér – számolt be a dpa német hírügynökség. A betegeket civil kórházakban helyezik el Bochumban, Kölnben és Bonnban.
„A legnagyobb szükség idején magától értetődő, hogy barátaink oldalán állunk” – mondta Annegret Kramp-Karrenbauer német védelmi miniszter. „Európának össze kell tartania” – tette hozzá.
A repülő fedélzetén egyszerre hat, intenzív ellátásra szoruló beteget tudnak szállítani. Ezen kívül még 38 ágy áll rendelkezésre, és 16 beteg állapotát tudják folyamatos figyelemmel kísérni monitorokon. A repülőgépen a betegeken kívül egy legfeljebb 25 tagú orvosi csapat tartózkodhat. A német légierő a Köln-Wahn repülőtéren állandó készenlétben tart egy MEdEvac-Airbust.
A Johns Hopkins Egyetem legfrissebb adatai szerint Németországban 50 871 fertőzött mellett viszonylag alacsony, mindössze 351 a halálesetek száma. Olaszországban eközben 86 498 fertőzöttre 9134 haláleset jut. A német kancellári hivatal bejelentette, hogy április 20-ig biztosan nem enyhítenek a koronavírus miatt életbe léptetett korlátozásokon.
Sokan vállalnak áthidaló munkát a járvány idejére
A koronavírus-járvány kezdete óta százszorosára nőtt az érdeklődés egy-egy betöltetlen kereskedelmi, szállítási vagy raktározási pozíció iránt; a jelentkezők többsége csak átmenetileg helyezkedne el ezekben a munkakörökben, például azért, mert eredeti foglalkoztatójuk leállásra kényszerült és nem tud bért fizetni – olvasható a Magyar Nemzet szombati lapszámában.
Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke a lapnak azt mondta, sok munkáltató nem szeretné elküldeni az alkalmazottait, ezért támogatja, hogy a munkavállalók – megtartva eredeti munkaviszonyukat – az átmeneti időszakra máshol helyezkedjenek el, és így jövedelemhez jussanak.
Hozzátette, hogy a gazdasági szereplők túlnyomó többsége átmeneti válsággal számol, és azt várja, hogy a járvány lecsengésével folytathatja a tevékenységét, a folytatáshoz pedig nélkülözhetetlen a munkaerő, ezért ameddig csak lehet, megtartja az alkalmazottját.
Jelezte, hogy nagy a bizonytalanság, mivel senki sem tudja, meddig tart a jelenlegi helyzet, s azt követően a gazdaság milyen gyorsan jut túl a krízisen. Rövid távon százezer, de akár kétszázezer ember is elveszítheti az állását, ugyanakkor hosszan tartó, éveken át fennmaradó munkanélküliségre nem számítanak, akár még az idén újra stabilizálódhat a munkaerőpiac.
Rolek Ferenc hangsúlyozta, hogy a kormányzati intézkedésektől függ, hány munkahelyet sikerül megtartani az átmeneti időszakban. A gyáriparosok üdvözlik az eddig elfogadott, elsősorban adó- és járulékkönnyítési intézkedéseket, viszont további lépéseket is szükségesnek tartanak, akár a több európai országban elfogadott állami bértámogatást. Hozzátette, hogy a válságkezelésből arányosan kell kivennie a részét a kormánynak, a munkaadóknak és a munkavállalóknak.
Csaknem hatszázezer a fertőzöttek száma a világban
Világszerte 597 335-en fertőződtek meg az új koronavírussal, a halottak száma 27 365, a gyógyultaké pedig 131 712 – tájékoztatott honlapján a Johns Hopkins Egyetem.
A baltimore-i oktatási intézmény összesítése szerint a vírusfertőzést 177 országban és területen mutatták ki.
A diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott az elvégzendő tesztek száma, valamint a számontartás kritériumai is különböznek egymástól.
A legtöbb esetet az Egyesült Államokban tartják nyilván: a fertőzöttek száma 104 686, a halottaké 1707, a gyógyultaké pedig 894. Donald Trump elnök pénteken azt ígérte, hogy a következő száz napban százezer lélegeztetőgépet fognak legyártani.
A koronavírus legfőbb európai gócpontjának számító Olaszországban 86 498-an megfertőződtek, 9134-en meghaltak és 10 950-en meggyógyultak. Az előző nap csaknem ezerrel nőtt a halálesetek száma.
Kínában (Hongkong és Makaó nélkül), ahol a járvány tavaly év végén elkezdődött, 81 946 esetet tartottak nyilván, 3299-en haltak meg és 75 098-an gyógyultak meg. Az ország megtiltotta a külföldieknek a belépést területére, mert jelenleg a beutazók jelentik a legnagyobb veszélyt a kórokozó terjedése szempontjából. Vasárnaptól jelentősen csökkentik a nemzetközi repülőgép-járatok számát is.
Spanyolországban 65 719-re emelkedett a fertőzöttek száma, a járványban eddig 5138-an vesztették életüket. Az országban rendkívül magas – több mint 9400 – a koronavírussal diagnosztizált egészségügyi dolgozók száma. A kormány elbocsátási tilalmat rendelt el a járvány idejére.
Németországban 50 871 fertőzött mellett 351 a halálos áldozatok száma és 6658 a gyógyultaké.
Franciaországban 33 414 a fertőzöttek száma, 1997-en vesztették életüket és 5707-en távozhattak egészségesen a kórházból. Édouard Philippe kormányfő szerint Franciaországban „a helyzet nehéz lesz a következő napokban”. A kormány várhatóan bejelenti a kijárási korlátozások meghosszabbítását.
Iránban a fertőzöttek száma elérte a 32 332-t, miközben a halottak száma 2378, a gyógyultaké pedig 11 133.
Az Egyesült Királyságban 761-re emelkedett a halálos áldozatok száma, a regisztrált fertőzötteké pedig 14 751-re. A betegségből eddig 151-en gyógyultak fel.
Az AFP francia hírügynökség számítása szerint már több mint hárommilliárd embert szólítottak fel otthonmaradásra a világ 70 országában vagy régiójában a Covid-19 járvány megfékezése érdekében.
Péntek este 566 269 igazolt fertőzöttet tartottak nyilván világszerte, a halottak száma pedig 25 336 volt.
343-ra nőtt az azonosított koronavírus-fertőzöttek száma, meghalt egy újabb idős beteg
343-ra nőtt az azonosított koronavírus-fertőzöttek száma Magyarországon, és meghalt egy újabb idős, krónikus alapbetegségekkel küzdő beteg – írta a koronavirus.gov.hu szombat reggel.
Azt írták: újabb magyar állampolgároknál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést, és 11-re nőtt a halálos áldozatok száma.
Összesítésük szerint a Magyarországon azonosított új koronavírus-fertőzöttek száma: 343. Közülük 10 iráni, 2 brit, 1 kazah, 1 vietnami és 329 magyar állampolgár.
Az oldal adatai szerint a gyógyultak száma (34) péntekhez képest nem változott. Kórházi karanténban 87-en vannak, a mintavételek száma 10303.
Kiemelték: a csoportos megbetegedések szakaszában vagyunk, amikor közösségben, személyes érintkezések útján terjed a fertőzés. Magyarországon is már bárhol és bárkiben jelen lehet a vírus. Az azonosított koronavírus-fertőzötteknél jóval nagyobb a tényleges vírushordozók száma, akik fertőzhetnek. A tömeges fertőzés lelassításához nagyon fontos, hogy az idősek, a diákok, a külföldről hazatérők, és mindenki, aki teheti, maradjon otthon, és tartsa be a szabályokat, ajánlásokat, a szombattól életbe lépett kijárási korlátozásokat.
A péntek reggeli adatok 300 fertőzöttről, tíz halottról és 9275 mintavételről szóltak.
Venezuelában, Brazíliában, Panamában és Argentínában nőtt a halottak száma
Venezuelában, Brazíliában, Panamában és Argentínában nőtt a halottak száma egy nap leforgása alatt.
Venezuelában a Covid-19 fertőzés második halálesetét jegyezték pénteken, egy 79 éves asszonyról ugyanis néhány nappal a halála után végzett teszt alapján derült ki, hogy fertőzött volt – jelentette be Jorge Rodríguez tájékoztatási miniszter. Az idős nő magas vérnyomással küszködött, cukorbetegségben szenvedett, amikor „rendkívül rossz állapotban” jelentkezett egy magánklinikán akkor még pontosan meg nem határozott légúti megbetegedéssel.
Rodríguez elmondta: az országban hat újabb személy bizonyult fertőzöttnek az utóbbi egy nap leforgása alatt, összesen eddig 113 embernél észlelték a vírust, közülük 57 nő, 56 pedig férfi, 20 és 55 év közöttiek.
Argentínában is nőtt az előző jelentéshez képest a halálos esetek száma, pénteken már 17 áldozatról tettek bejelentést az egészségügyi hatóságok. A regisztrált fertőzöttek száma 690. Péntek este a korábbi adatokhoz képest további öt beteg vesztette életét, 59 és 81 év közöttiek voltak. Egyikük egy hetven éves férfi, aki még kedden érkezett haza Miamiból, Buenos Airesben volt karanténban. Csütörtök éjjel rosszul lett, nem sokkal később elhunyt.
Alberto Fernández argentin elnök kormánya pénteken bejelentette, hogy beutazási tilalmat rendel el az országba a kikötőkön, repülőtereken és a határátkelőkön keresztül, és csakis azoknak az állampolgároknak engedi a belépést, akik úton vannak hazafelé. A rendelet pénteken lépett hatályba.
A Brazíliában a legutóbbi hivatalos adatok szerint a korábbi 77-ről 92-re emelkedett a betegségben életüket vesztettek száma, a fertőzöttekké pedig 2915-ről 3500-ra. A brazil kormány pénteken úgy döntött, hogy harminc napig nem utazhatnak be repülőn érkező külföldiek az országba.
Panamában az utóbbi 24 órában további 5 személy életét oltotta ki a koronavírusos megbetegedés, így a halálos áldozatok száma 14-re emelkedett. A nyilvántartott fertőzéses esetek száma 786-ra nőtt.
A kijárási tilalom megszegéséért több mint háromezer embert vettek őrizetbe Bagdadban
A kijárási tilalom megszegéséért több mint háromezer embert vettek őrizetbe Bagdadban azóta, hogy tíz nappal ezelőtt az iraki hatóságok otthonmaradásra szólították fel a lakosságot a Covid-19 járvány további terjedésének a megelőzése érdekében.
Az arab országban eddig 458 fertőzöttet és 40 halálesetet tartanak nyilván. Bagdadban március 17-én hirdettek egész napos kijárási tilalmat, melyet utóbb az ország minden kormányzóságára kiterjesztettek. Eredetileg a korlátozás március 28-ig maradt volna érvényben, de időtartamát meghosszabbították április 11-ig. Azóta a fővárosban 3040 embert vettek őrizetbe, mert semmibe vették a tilalmat, a hatóságok ezen kívül 612 járművet is elkoboztak. Továbbá csaknem 23 ezer esetben pénzbírságot is kiszabtak azokra, akik a helyváltoztatási tilalom ellenére a városban közlekedtek vagy az ország más részeibe próbáltak átutazni.
A biztonsági erők többször is felszólították a lakosokat, hogy „saját biztonságuk érdekében” tartsák tiszteletben a korlátozásokat. Pénteken a hadsereg katonai erősítést küldött Bagdad keleti negyedébe, ahol az ott lakók a kijárási tilalom ellenére csoportosan látogatták az imahelyeket. Ugyancsak katonai egységeket vetettek be Irak két déli kormányzóságában, Baszrában és Nedzsefben, ahol a legnagyobb számú fertőzéses esetet regisztrálták.
A helyi erők munkáját ezen a téren is segíti az ENSZ iraki missziója (UNAMI), amely szintén felhívta az irakiakat, hogy kerüljék a csoportos összejöveteleket.
Irak volt az arab országok egyike, amelyben elsők között jelent meg a koronavírus. Ennek fő oka az volt, hogy a rendkívül fertőzött Irán a szomszédja. Jelenleg a két ország határa zárva, Irak megtiltotta a beutazást az iraki síita szentélyeket felkeresni kívánó iráni zarándokoknak is.
Az Egyesült Államokban több mint 100 ezer a fertőzöttek száma, Trump 100 ezer új lélegeztetőgépet ígér
Az Egyesült Államokban a Johns Hopkins egyetem és kórház péntek délutáni adatai szerint már több mint 100 ezer az új típusú koronavírussal diagnosztizáltak száma, Donald Trump amerikai elnök pénteken 100 ezer lélegeztetőgépet ígért az elkövetkező 100 napra.
Az új típusú koronavírus elleni küzdelmet irányító kormányzati munkacsoport szokásos napi sajtókonferenciáján pénteken Donald Trump arról tájékoztatott, hogy elnöki rendelettel felhatalmazta a belbiztonsági minisztert és a védelmi minisztert a hadsereg és a parti őrség tartalékosainak, továbbá a katonaság orvosi személyzetének a mozgósítására.
Az elnök bejelentette, hogy Peter Navarrót, a Fehér Ház kereskedelmi főtanácsadóját bízta meg a védelmi termelési törvény keretében elrendelt lélegeztetőgépek gyártásának összehangolásával. Trump a törvény értelmében pénteken délután utasította a General Motorst mintegy 40 ezer lélegeztetőgép kötelező legyártására, és a sajtókonferencián azt is közölte, hogy tárgyalt a Boeing elnök-vezérigazgatójával, aki ígéretet tett heti mintegy ezer darab arcvédő gyártására.
„Rengeteg lélegeztetőgépünk lesz” – fogalmazott az elnök, és kilátásba helyezte, hogy Washington később akár más országokat is elláthat ilyen berendezésekkel. Ezzel kapcsolatban felidézte, hogy amikor pénteken felhívta telefonon Boris Johnson brit kormányfőt, akinél diagnosztizálták a vírusfertőzést, és megkérdezte tőle, hogy van, Johnson rögtön azzal válaszolt: „lélegeztetőgépekre van szükségünk”.
Trump az amerikai egészségügy elhanyagolt állapotát kárhoztatta a lélegeztetőgépek és a kórházi raktárkészletek hiányáért. Mint mondta, nem az előző elnököt hibáztatja, hiszen az amerikai egészségügyet szerinte évtizedek óta elhanyagolták, nem fejlesztették, nem hajtottak végre beruházásokat.
Az elnök kiemelte Kaliforniát, az északnyugati Washington államot, New Yorkot, Floridát és Louisianát mint azokat a tagállamokat, ahol különösen intenzíven terjed a vírus. Dicsérően szólt Andrew Cuomo, New York kormányzója és Ron DeSantis floridai kormányzó munkájáról. Bejelentette, hogy hétfőn tanácskozik a kormányzati munkacsoport két tagjával, Anthony Faucival, az országos allergológiai és fertőző betegségek központjának igazgatójával és Deborah Birx főorvossal arról, mikor lehetne újra beindítani a hétköznapi életet, beleértve a munkát is az ország egyes vidékein. Az elnök már napok óta szorgalmazza ezt, de mindig hozzáteszi, hogy a végső döntést a szakemberek tanácsaira támaszkodva hozza majd meg.
A Johns Hopkins egyetem és kórház péntek délutáni adatainak közzététele után három olyan amerikai tagállam számolt be koronavírusos megbetegedés miatti halálesetről, ahol addig egyetlen fertőzött sem halt bele a kórba. Nebraska, Észak-Dakota és Maine államokban mindhárom halálos áldozatnak más, komoly betegsége is volt. Négy államban, Hawaiion, Rhode Islandben, Nyugat-Virginiában és Wyomingban nem szedett még halálos áldozatot a vírus, bár ezekben a tagállamokban is már regisztráltak fertőzötteket.
Ron DeSantis, Florida kormányzója elrendelte, hogy aki New York államból vagy Louisianából érkezik Floridába, annak kötelezően két hétig önkéntes karanténba kell vonulnia. Floridában egyébként, csakúgy, mint Kaliforniában, meghatározatlan időre kiterjesztették a Disney szórakoztató parkjainak zárva tartási idejét.
Los Angelesbe péntek este megérkezett az amerikai haditengerészet Mercy (Kegyelem) nevű kórházhajója, amelyen ezer ágy, felszerelés és orvosi kar könnyít a kaliforniai járványhelyzeten.
Az amerikai külügyminisztérium pénteken bejelentette: eddig több mint 15 ezer amerikai állampolgár hazaszállításáról gondoskodtak. Közleményében a tárca azt is tudatta, hogy eddig a minisztérium 93 munkatársánál állapították meg a vírusfertőzöttséget.
Trump a védelmi termelési törvény értelmében utasította a General Motorst lélegeztetőgépek gyártására
Donald Trump amerikai elnök a védelmi termelési törvény értelmében pénteken utasította a General Motorst (GM) lélegeztetőgépek gyártására, amelyekre az új típusú koronavírusban megbetegedett páciensek kezelésére van szükség.
Az 1955-ben született jogszabály – amely lényegében haditermelési törvény – lehetőséget ad széleskörű polgári védelemre és mozgósításra, valamint jelentős felhatalmazást biztosít a kormányzatnak bizonyos termelési kapacitások és pénzügyi források bővítésére, ezzel kapcsolatos intézkedések kötelező végrehajtatására és ellenőrzésére.
Donald Trump már pénteken délelőtt a Twitteren jelezte elégedetlenségét a General Motorsszal. Mint írta: a cég nem tartotta be a negyvenezer darab lélegeztetőgép gyártására tett ígéretét, sőt, immár összesen csak hatezer ilyen berendezés gyártását helyezi kilátásba, azt is április végéig. Trump az egyik mikroblog-bejegyzésében azt írta: „a General Motorsnak muszáj azonnal újra nyitnia az ohiói Lordstownban buta módon bezárt üzemét, és meg kell kezdenie most a lélegeztetőgépek gyártását”. Majd Mary Barrára, a GM elnök-vezérigazgatójára utalva kijelentette: „Mary B-vel mindig baj van”. Az elnök később a Ford gyárat is a lélegeztetőgépek gyártásának megindítására sürgette.
Az elnök péntek délután közleményt adott ki, amelyben leszögezte: a kormányzatnak a nagyvállalattal folytatott tárgyalásai nem vezettek eredményre, de az új típusú koronavírus terjedése miatt a kormányzatnak sürgősen cselekednie kell. „A GM csak az időt vesztegette. Mai döntésünk segít biztosítani az amerikai életeket megmentő lélegeztetőgépek gyors gyártását” – fogalmazott Trump a közleményben.
Több amerikai tagállam kormányzója is jelezte, hogy veszélyes mértékben kevés a lélegeztetőgépek száma, a kórházaknak már alig van kapacitásuk az új betegek kezelésére. Andrew Cuomo, New York állam kormányzója pénteken azt jelentette be, hogy legalább harmincezer új lélegeztetőgépre van szüksége az államban. John Bel Edwards, a déli Louisiana kormányzója pedig közölte, hogy április elején már nem lesz elég lélegeztetőgép.
A The Washington Post című lap tudósítása szerint az amerikai városok elsöprő többségében nemcsak lélegeztetőgépből van hiány, hanem szájmaszkokból és vírustesztekből is, és hiányoznak az orvosok és ápolók számára szükséges speciális védőruhák és felszerelések is.
OS – A Magyar Alvás Szövetség közleménye
Óraátállításról, alvásról otthoni karanténban
Vasárnap hajnali 2 órakor 3 órára kell előre állítani az órákat. A téli időszámításhoz képest egy órával kevesebbet alhatunk. A Magyar Alvás Szövetség az óraátállítás kapcsán felhívja a figyelmet: a napi életritmus, az éjszakai pihenés kiemelt fontosságú, az alvás jelentős szerepet játszik a szervezet ellenálló képességének a fenntartásában. Bár az otthoni karantén helyzetben sokak számára lehetőség adódik korábbi alvás adósságok pótlására, a cirkadián ritmushoz igazodás, azaz a nappalok és éjszakák változásaihoz történő alkalmazkodás ütemét a rendkívüli helyzetben sem szabad megbontani. Az éjszakai pihenés a szervezet számára nékülözhetetlen. A folyamatos otthoni jelenlét során is vigyünk rendszert az alvási szokásainkba, feküdjünk és keljünk ugyanabban az időben! Végezzünk rendszeres testmozgást, de semmiképpen sem közvetlenül lefekvés előtt! Előtte négy órával ne igyunk koffein tartalmú italokat és ne együnk nehéz, fűszeres vagy cukros ételeket, ne fogyasszunk túlzott mértékben alkoholt és ne dohányozzunk! Ügyeljünk szobánk folyamatos szellőzésére! Gondoskodjunk róla, hogy a fekhely kényelmes legyen! Próbáljunk meg kizárni minden zajhatást és gondoskodjunk a szoba gondos sötétítéséről! Figyeljünk hálótársunk, gyermekeink alvására is! Az Alvásszövetség szakértői készen állnak, hogy segítséget nyújtsanak: Magyar Alvás Szövetség www.napialvas.hu ; gngy@gngy.eu ; t:06 30/9304124
Kiadó: Magyar Alvás Szövetség
Németországban 50 ezerhez közelít a fertőzöttek száma, a Benelux-államokban is tovább terjed a kór
Németországban átlépte a 45 ezres határt az új típusú koronavírussal (SARS-CoV-2) bizonyítottan fertőzöttek száma. A Johns Hopkins Egyetem kimutatása szerint péntek délelőtt 47 278 fertőzöttet tartottak nyilván, ami 9955-tel – 26,6 százalékkal – több azt egy nappal korábbi 37 323-nál. A vírus okozta betegségben (Covid-19) elhunytak száma 206-ról 281-re emelkedett.
A fertőzöttek számának növekedési üteme így jelentősen, bő 10 százalékponttal emelkedett az utóbbi napok 15 százalék alatti szintjéhez képest.
Azonban az új adatok nem az aktuális helyzetet mutatják, hanem egy jóval korábbi állapotot – emelik ki a német sajtóban idézett szakértők. Becslésük szerint az esetek jellemzően a fertőzéstől számított tízedik napon jelennek meg a statisztikában. Így a pénteki kimutatás az emberek mozgását és egymás közötti közvetlen fizikai kapcsolatainak korlátozását célzó első intézkedések bevezetése, március 16. körüli járványügyi helyzetet ábrázolja, és az adatokban még nem látszanak a korlátozások hatásai.
Az egészségügyi ellátórendszer teljesítőképességét egyelőre nem feszíti túl a járvány. Németország igyekszik is segíteni a nehezebb helyzetben lévő európai uniós társországoknak. Heiko Maas külügyminiszter csütörtök késő esti közleménye szerint legkevesebb 47 beteget vesznek át olaszországi kórházakból.
Egyelőre a közhangulat is nyugodt. A német lakosság túlnyomó többsége elégedett a járvány lassítására tett kormányzati intézkedésekkel – mutatta ki egy pénteken ismertetett felmérés. A ZDF országos köztelevízió megbízásából készített közvélemény-kutatás szerint 75 százalék megfelelőnek értékeli a berlini vezetés lépéseit, 20 százalék szigorúbb korlátozásokat tart szükségesnek, 5 százalék pedig túlzónak tartja az eddigieket. Angela Merkel kancellár kormánya a szavazójoggal rendelkező felnőtt lakosságra reprezentatív felmérésben megkérdezettek 89 százaléka szerint jól végzi a munkáját a koronavírus-járványban.
Hollandiában péntekre virradóra több mint ezerrel emelkedett az igazolt fertőzöttek, és 24 óra leforgása alatt 78-cal a halottak száma. Az országban összesen 7431 fertőzöttet tartanak nyilván, 434-an haltak meg a koronavírus okozta betegségben.
A holland egészségügyi hivatal szerint, azonban a fertőzöttek számának növekedése sokkal lassabb, mint ahogy várható volt.
„A korlátozási intézkedések sokat segítettek a terjedés lelassításában” – számol be a hivatal sajtóközleménye.
Luxemburgban péntek reggelre a új fertőzések száma százzal kevesebb volt, mint az előző nap, így a több mint félmillió lakosú országban 1453 fertőzött van. A halálos áldozatok száma öt nap után nyolcról kilencre növekedett. A nagyhercegségben egy hét alatt négyszeresére nőtt a regisztrált fertőzöttek száma.
Belgiumban a pénteki adatok 1040 további ember kapta el a vírust, így az összes igazolt fertőzött száma az országban 7284-re emelkedett. További 69 haláleset is történt 24 óra leforgása alatt, a halálozások száma így összesen 289.
A belga kormány péntek este úgy döntött, hogy két héttel, április 18-ig meghosszabbítja a korlátozó intézkedéseket az országban. A korlátozás szabályai nem változtak, de az azokat megsértők nagyobb büntetésre számíthatnak. Sophie Wilmés miniszterelnök az egyeztetést követő sajtótájékoztatójában úgy nyilatkozott, hogy a járványt egyelőre nehéz kontrol alatt tartani.
„Az igazi küzdelem csak most kezdődik. A korlátozásokat meghosszabbítottuk, de valószínű, hogy ezt is újabb meghosszabbítás fogja követni” – jelentette ki.
Az amerikai képviselőház is elfogadta a több mint 2000 milliárd dolláros csomagtervet
Az amerikai képviselőház is elfogadta a több mint 2000 milliárd dolláros gazdasági csomagtervet, amely enyhíteni igyekszik az új típusú koronavírus miatti nehézségeket mind a gazdasági élet szereplői, mind az amerikai átlagpolgárok számára.
Az Egyesült Államokban történelminek minősített és az amerikai történelemben valóban az eddigi legnagyobb gazdasági csomagterv ténylegesen 2200 milliárd dollár értékű.
Nancy Pelosi, demokrata párti házelnök a szavazás előtti vita lezárásaként kiemelte: „nemzetünk a koronavírus járványa miatt történelmi méretű gazdasági és egészségügyi szükséghelyzettel néz szembe”. A házelnök jelezte egyben, hogy a törvényhozók előkészítenek majd egy újabb gazdasági csomagtervet is.
A törvényjavaslatot a szenátus már csütörtökre virradó éjjel megszavazta.
Donald Trump péntek délután a Fehér Házban – az új típusú koronavírus elleni intézkedéseket összehangoló kormányzati munkacsoport tagjainak és a kormányzat más tagjainak, valamint a törvényhozás republikánus vezetőinek jelenlétében – aláírta, és ezzel törvényerőre emelte a kongresszus által megszavazott gazdasági csomagot.
Az aláírási ceremónián mondott rövid beszédében az elnök hangsúlyozta, hogy a járvány után Amerika „erősebb lesz, mint valaha”.
Bejelentette, hogy miután péntek reggel telefonon egyeztetett Hszi Csin-ping kínai elnökkel, Peking a járványra vonatkozó adatbázist és információkat ad át az Egyesült Államoknak. Az amerikai elnök megemlítette azt is, hogy telefonon beszélt Boris Johnson brit kormányfővel, akinél kimutatták a vírusfertőzést, és Angela Merkel német kancellárral is, aki pedig karanténban van.
A csomagterv 290 milliárd dolláros keretet biztosít, hogy több millió amerikainak maximálisan egyszeri 1200 dolláros csekket kézbesíthessenek. Az összegeket az évi jövedelem arányának megfelelően utalják, s akinek évi 99 ezer dollárnál magasabb a jövedelme, nem részesülhet a segítségből. A családok továbbá gyermekenként 500 dolláros szintén egyszeri támogatást is kapnak.
Heti 600 dollárral megnövelik a munkanélküli segély összegét, s a járvány miatt elbocsátottak négy hónapon keresztül kapják a támogatást. Az általában hat hónapig járó munkanélküliségi segélyt a törvény életbe lépése után további 13 hétig folyósítják. Munkanélküli segélyért folyamodhatnak majd a magánvállalkozók, az alvállalkozók és a szerződéses dolgozók is, akik eddig nem voltak jogosultak munkanélküli segélyre. A munkanélküliek megsegítésére a csomagterv 260 milliárd dollárt biztosít.
A tervezet 377 milliárd dollárt irányoz elő az 500 főnél kevesebb embert foglalkoztató kisvállalkozások hiteleire és pályázataira, 504 milliárd dollárt különít el a repülőgépgyártó cégek és a légitársaságok számára. Az egyes tagállamok és városok 150 milliárd dollár pluszpénzt kapnak a válság kezelésére, 100 milliárdot a kórházaknak és általában az egészségügyi szolgáltatóknak szánnak. Lélegeztetőgépek, orvosi maszkok és más gyógyászati segédeszközök beszerzésére 16 milliárdot, oltóanyag előállítására és gyógyszerekre további 11 milliárdot irányoz elő a csomagterv. A járványügyi és betegségmegelőzési országos központ (CDC) 4,3 milliárd dolláros segítségre számíthat, a szövetségi katasztrófa-elhárítási ügynökség (FEMA) 45 milliárd dollárt kap. Emellett több milliárd dollár értékű segítséget kap még az oktatási rendszer és a tömegközlekedés is.
A csomagterv pénzügyi alapot hoz létre a jegybank szerepét ellátó szövetségi tartalékrendszerrel (Fed) közösen a bajba került nagyvállalatok, a tagállamok és az egyes városok számára. A jegybankkal közösen életre hívott program egyébként összesen 4500 milliárd dollár értékű lesz.
A csomagtervben szereplő összegek folyósítását egy főellenőr és egy kongresszusi bizottság ellenőrzi majd. A segítségből nem részesülhetnek Donald Trump, a kormányzat és a kongresszusi politikusok, illetve családtagjaik vállalatai.
Fidesz: az EU nem adott forrást a járvány elleni védekezésre
Az unió nem adott forrást a világjárvány elleni védekezésre – reagált a Fidesz Ujhelyi István szocialista EP-képviselő pénteki online sajtótájékoztatójára.
Az EU semmilyen forrást nem bocsátott Magyarország rendelkezésére a koronavírus elleni védekezéshez, miközben a magyar kormány már 245 milliárd forintot fordított a központi költségvetésből a járvánnyal kapcsolatos intézkedésekre, ebből 157 milliárd forintot eszközbeszerzésekre – közölte a Fidesz.
„Felszólítjuk a szocialistákat, hogy ne keltsenek hangulatot!” – áll a kormánypárt közleményében.
Ujhelyi István korábban azt közölte: 520 milliárd forintnyi uniós forrás áll már most a magyar kormány rendelkezésére a koronavírus-járvány elleni védekezéshez.
Brazíliában hússzal nőtt a halottak száma, Argentína lezárta határait a hónap végéig
Húsz ember halt bele Brazíliában a koronavírus okozta betegségbe az elmúlt 24 órában, a kór halálos áldozatainak száma így 77-re nőtt az országban péntekre, a fertőzötteké pedig 20 százalékkal, 2915-re növekedett. Argentína bejelentette határainak lezárását március 31-ig.
Alberto Fernández argentin elnök kormánya bejelentette, hogy beutazási tilalmat rendel az országba a kikötőkön, repülőtereken és a határátkelőkön keresztül, és csakis azoknak az állampolgároknak engedi a belépést, akik úton vannak hazafelé. A rendelet pénteken lépett hatályba. Argentínában tizenketten haltak bele a betegségbe, a fertőzöttek száma 589 az egészségügyi hatóságok legutóbbi közlése szerint.
Panamában kilencre nőtt a koronavírus-járvány halálos áldozatainak száma, egy 73 éves férfi halt bele a betegségbe. A hatóságok közlése szerint az elmúlt 24 órában 116 újabb esetet jegyeztek fel, a fertőzöttek száma 674-re nőtt. Helyi idő szerint csütörtökön három, úgynevezett humanitárius járat szállt fel, fedélzetén 882 európai és kanadai turistával, állampolgárral Panamából, amely már lezárta légterét is a Covid-19 terjedése elleni küzdelem részeként.
A jelenleg Panama partjainál lévő, Zaandam nevű turistahajón négy ember elhunyt, 53 utasnál és a személyzet 85 tagjánál influenzaszerű tünetek léptek fel, legalább két ember szervezetében pedig kimutatták az új típusú koronavírust – közölte a hajó üzemeltetője, és felhívta a figyelmet arra is, hogy a járvány miatt a Zaandam útvonalán egyetlen ország kikötője sem fogad turistahajókat. „A Holland America Line megerősíti, hogy négy idősebb vendég meghalt a Zaandam fedélzetén” – olvasható a vállalat közleményében.
A hajón 1243 utas mellett 586 fős legénység, négy orvos és négy ápoló teljesít szolgálatot. A cég közölte, hogy az egészséges utasokat átviszik a Zaandam testvérhajójának, a Rotterdamnak a fedélzetére. A vállalat emellett tárgyalásokat folytat a panamai hatóságokkal, hogy a hajók átkelhessenek a Panama-csatornán és így eljuthassanak a floridai Fort Lauderdale kikötőjébe.
A Zaandam március 7-én indult dél-amerikai körútra Argentínából Chilébe. Az útnak elvileg március 21-én kellett volna véget érnie a chilei San Antonióban, de a fedélzetet két hete nem hagyhatta el senki, mióta a hajó kikötött a dél-chilei Punta Arenasban.
Mexikóban nyolcra nőtt a járvány halálos áldozatainak száma, 110 újabb esetet jegyeztek fel, így 585-re nőtt a fertőzöttek száma, ami 23 százalékos növekedésnek felel meg az elmúlt 24 órában.
Eközben Hondurasban jelentették a koronavírus-betegségből eredő első halálesetet, a halálos áldozat egy 60 éves férfi. A közép-amerikai országban 16 újabb, igazolt fertőzést jegyeztek fel, a fertőzöttek száma így 67-re nőtt.
A koronavírus-fertőzésből következő első halálesetet jelentették helyi idő szerint csütörtökön Nicaraguában is, ahol egy magas vérnyomással küzdő, cukorbeteg és HIV-vírushordozó férfi lett a kór első halálos áldozata. Az országban eddig két koronavírus-fertőzéses esetet jegyeztek fel.
Paraguayban 11-el, 52-re nőtt az igazoltan koronavírus-fertőzöttek száma.
Eközben Uruguayban Luis Lacalle Pou elnök egy sajtótájékoztatón bejelentette, hogy ő és a kabinetjét alkotó miniszterek, valamint törvényhozók lemondanak fizetésük 20 százalékáról a koronavírus-járvány elleni intézkedések részeként. Lacalle Pou elmondása szerint Uruguayban csütörtökön 245 tesztet végeztek el, amelyek közül 21 lett pozitív, így 238-ra nőtt az igazoltan koronavírus-fertőzéses esetek száma.
Az Európai Bizottság elérhetővé tette a nyilvános rövid lejáratú exporthitel-biztosítást
Az Európai Bizottság a koronavírus-járványhoz kapcsolódó válság okán ideiglenesen minden országot törölt a rövid lejáratú exporthitel-biztosításokról szóló közlemény szerinti piacképes kockázatú országok jegyzékéről, ezzel szélesebb körben elérhetővé tette a nyilvános rövid lejáratú exporthitel-biztosítás nyújtását – közölte az uniós bizottság pénteken.
A bizottsági tájékoztatás szerint a módosítás tovább bővíti az állami támogatásokra vonatkozó ideiglenes keret által március 19-én bevezetett rugalmasságot: mostantól az állami biztosítók minden országban rövid lejáratú exporthitel-kockázatra biztosítást tudnak nyújtani anélkül, hogy a szóban forgó tagállamnak bizonyítania kellene, hogy ideiglenesen nem piacképes.
A piacképes kockázatú országok jegyzékéből ideiglenesen törölt országok között van valamennyi uniós tagállam, az Amerikai Egyesült Államok, Kanada, Ausztrália, Új-Zéland, Izland, Japán, Norvégia és Svájc. A közlemény szerint az Európai Bizottság a felsorolt országokat december 31-ig nem tekinti piacképesnek. Ezen időpont előtt a bizottság újraértékeli a helyzetet, és egyértelművé teszi a piacképes kockázatú országok december 31. utáni helyzetét – közölték.
Az exporthitelek lehetővé teszik az áruk és szolgáltatások külföldi vevői számára a fizetés elhalasztását. A halasztott fizetés hitelkockázatot jelent az eladók vagy exportőrök számára, amellyel szemben jellemzően magánbiztosítóknál biztosítják magukat, úgynevezett exporthitel-biztosítással.
A bizottsági közlemény emlékeztetett arra, hogy a koronavírus-járvánnyal összefügésben a gazdaság támogatását célzó, állami támogatásokra vonatkozó, március 19-én elfogadott ideiglenes keret már növelte a rugalmasságot annak bizonyításával kapcsolatban, hogy bizonyos országok tekintetében nem piacképes kockázat áll fenn. Ez lehetővé tette, hogy rövid lejáratú exporthitel-biztosítást nyújtson az az állam, ahol erre szükség van. A rövid lejáratú exporthitel-biztosításról szóló közlemény mellékletének pénteki módosítása tovább bővíti ezt a rugalmasságot – tették hozzá.
Egy Michelin-csillagos séf a frontvonalban dolgozó orvosokra és ápolókra főz Berlinben
Mivel Michelin-csillagos éttermét be kellett zárnia, egy berlini sztárséf a koronavírus-járvány betegeit gyógyító orvosokra, ápolókra, valamint a rendőrökre és tűzoltókra kezdett el főzni. „Hősökre főzünk – ez a mottó azt jelenti, hogy olyan embereknek, akik a foglalkozásuk miatt nem dolgozhatnak otthonról” – mondta el Max Strohe, a Tulus Lotrek étterem főszakácsa és társtulajdonosa.
Németországban annak érdekében, hogy lelassítsák a járvány terjedését, március közepén bezártak az éttermek, edzőtermek és a legtöbb üzlet is.
Strohe és munkatársai több száz orvosra, ápolóra és más egészségügyi dolgozóra főznek, akik a berlini Zsidó Kórházban dolgoznak.
A kórház szóvivője, Jessica Maass elmondta, hogy a közösségi médiában figyelt fel a Tulus Lotrek mottójára: „hősökre főzünk”, és írt nekik egy emailt azzal, hogy náluk aztán tényleg sok hős dolgozik. Az étterem már másnap válaszolt, és csak annyit kérdeztek, hogy hány adag ételt küldjenek. „A következő napon 400 adag nagyszerű fogás érkezett hozzánk” – idézte fel Maass.
A koszttal a kórház ápolóinak vezetőhelyettese is nagyon elégedett: „Ez aztán tényleg nagyon finom étel – Michelin-csillagos fogások! Végre valami jó” – mondta.
A cseh idősotthonok házon belül kell kezelniük az eseteket, fertőzések a Donyec-medencei szakadároknál
A cseh egészségügyi tárca pénteken elrendelte, hogy az idősotthonokban a rendelkezésre álló ágykapacitás tíz százalékát el kell különíteni és fel kell készíteni az esetleges koronavírusos esetek kezelésére.
„Úgy véljük, jobb lesz, ha az esetleges fertőzöttek saját otthonukban maradnak, mintha kórházba szállítanánk őket” – indokolta a döntést Adam Vojtech egészségügyi miniszter. Ugyanakkor elrendelte, hogy az otthonokban szüntessék meg a közös étkezéseket és rendezvényeket.
Andrej Babis miniszterelnök valószínűnek nevezte, hogy meg kell majd hosszabbítani a március 12-én bevezetett 30 napos szükségállapotot.
„Úgy vélem, hogy ez elkerülhetetlen” – mondta a köztelevíziónak a kormányülés után. Hangsúlyozta: a kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy az élet minél hamarabb visszatérhessen a természetes medrébe.
„Hogy erre mikor kerülhet sor, azt most megmondani nem tudom” – tette hozzá Babis.
A kormány péntektől kezdve az eddig bezárt szállodáknak és panzióknak engedélyezte, hogy elszállásoljanak olyan embereket, akiknek erre a munkájuk miatt szükségük van. Ez a rendelkezés a külföldi állampolgárokra is vonatkozik.
Csehországban péntek este 2279 koronavírussal fertőzött személyt tartottak nyilván, 217-tel többet, mint reggel – közölte az egészségügyi tárca a honlapján. A cseh közszolgálati hírtelevízió szerint 10-ről 11-re emelkedett a fertőzésből kigyógyultak száma.
Andrij Demcsenko, az ukrán határőrszolgálat szóvivője bejelentette, hogy amíg a kormány másképp nem rendelkezik, továbbra is beengedik a határon a gyalogosan vagy saját járművel hazatérő ukrán állampolgárokat az országba.
Volodimir Zelenszkij elnök előző nap közölte, hogy pénteken a „nap végéig” lezárják Ukrajna határait az ukrán állampolgárok előtt is a koronavírus-járvány terjedése elleni védekezés érdekében. Ukrán sajtókommentárok szerint ez azt jelenti, hogy a későbbiekben a kihirdetett országos veszélyhelyzet időtartamáig, azaz, április 24-ig légi és vasúti közlekedési eszközökön, valamint buszokon nem léphetnek be utazók az országba, sem külföldiek, sem ukránok.
Közben péntek este elindult egy vonat Kijevből Moszkvába mintegy 700, zömében orosz állampolgárral – közölte az Ukajinszka Pravda. A szerelvény, amely Moszkvából mintegy 800 ukránt szállít majd haza, vasárnap érkezik vissza Kijevbe.
Ljudmila Denyiszova ukrán emberi jogi ombudsman pénteken a Facebookon arról számolt be, hogy a hozzá eljutott információk szerin a Donyec-medence szakadár ellenőrzés alatti részein jelenleg mintegy 800-an fordultak orvoshoz heveny légúti vírusos megbetegedéssel, és közülük 150-et ápolnak kórházban tüdőgyulladás gyanújával. Szavai szerint a térségben a kórházakban továbbra sincsenek koronavírus-tesztek, ezért nem tudni, hányan fertőződtek meg az új típusú vírussal.
Gitanas Nauseda litván elnök felajánlotta országa segítségét pénteken a NATO litvániai zászlóaljának, amelynek soraiban eddig 24 katonánál mutattak ki koronavírus-fertőzést.
„Készek vagyunk a szövetség katonáinak minden szükséges segítséget megadni” – írta Facebook-oldalán a balti ország államfője, aki előzőleg videokonferencia útján tájékozódott a katonai alakulat járványügyi helyzetéről.
A litván hadsereg szerint a ruklai támaszponton állomásozó zászlóalj soraiban eddig 24 katona fertőződött meg, őket karanténba helyezték, a velük kapcsolatba került személyeket pedig szintén elkülönítették.
A zászlóalj szóvivője szerint a járványügyi helyzetre tekintettel egyelőre szünetel a kiképzés és a gyakorlatozás, mindemellett az alakulat továbbra is ellátja feladatát.
Litvániában a járvány február végi megjelenése óta legalább 345 fertőzöttet azonosítottak, öt ember belehalt a betegségbe. A vilniusi kormány veszélyhelyzetet hirdetett, és egyelőre április 13-áig lezárta az ország határait.
A NATO 2016 nyarán határozott arról, hogy csapaterősítést hajt végre Lengyelországban, Észtországban, Litvániában és Lettországban. Litvániában egy német vezetésű NATO-zászlóalj állomásozik. A balti ország határos az Oroszországhoz tartozó, de attól területileg elkülönült Kalinyingrádi területtel, és a kelet-ukrajnai konfliktus nyomán aggódik saját biztonságáért. A többi keleti NATO-tagállam szintén fenyegetve érzi magát a Krím félsziget 2014-es orosz bekebelezése óta.
Franciaországban egy nap alatt 299-cel csaknem 2 ezerre emelkedett a halottak száma
Franciaországban 24 óra alatt 299-cel 1995-ra emelkedett a koronavírus-fertőzés kórházban elhunyt áldozatainak a száma – közölte péntek este Jérome Salomon, az egészségügyi minisztérium járványügyi igazgatója.
A növekedés valamivel alacsonyabb, mint az előző 24 órában.
A 32 964 regisztrált beteg közül 15 732-an vannak kórházban, közülük 3787-en intenzív osztályokon, ez 412-vel több, mint csütörtök este. A Covid-19 fertőzöttek ellátásban 632 egészségügyi intézmény vesz részt országszerte.
A súlyos betegek egyharmada 60 év alatti, 42-en 30 évnél fiatalabbak.
Március 1. óta a felgyógyultak száma is növekszik napról napra, csaknem 5700-an hagyhatták el a kórházakat.
A járványügyi igazgató emlékezetett arra, hogy miután egyes régiók, Elzász és a Párizs körüli Ile-de-France kórházai túlterheltek, folyamatosan szervezik a súlyos, de stabil állapotban lévő betegek áthelyezését kevésbé leterhelt régiókba. A hétvégén a kelet-franciaországi Nancy, Metz és Mulhouse kórházaiból egészségügyi szuperexpresszel csaknem negyven beteget szállítanak a délnyugat-franciaországi régiókba, valamint Németországba. Párizsi intézményekből pedig a Loire-menti kórházakba szállítanak át betegeket.
Edouard Philippe francia miniszterelnök péntek délután bejelentette, hogy a kormányzat legalább április 15-ig meghosszabbítja a március 17-én életbe léptetett kijárási korlátozásokat, amelyek kedden érnének véget. Hozzátette, hogy amennyiben az egészségügyi helyzet megkívánja, további hosszabbítás is lehetséges. A kormány mellett működő tudományos tanács szerint legalább április végéig szükség lesz a lakosság mozgásának korlátozására.
A miniszterelnök szerint a koronavírus-járvány „nagyon szélsőséges hulláma várható” Franciaországban, és „a helyzet nehéz lesz a következő napokban”.
„Tartós krízisre készülünk, egy olyan egészségügyi helyzetben, amely nem fog hamar javulni. Muszáj kitartani” – fogalmazott a kormányfő.
Török Zoltán szerint nem hozhatott más döntést a soproni kosárlabdacsapat
Török Zoltán ügyvezető szerint nem hozhatott más döntést a soproni kosárlabdacsapat, mint hogy egy hónappal ezelőtt, a koronavírus-járvány „berobbanása” előtt nem utazott el az olasz Schio elleni Euroliga csoportmérkőzésre.
A sportvezető a Kossuth Rádió Sportvilág című műsorában arról beszélt, a nemzetközi szövetségtől (FIBA) és a többi klubtól azt követően „sem kaptak dísztáviratokat”, hogy Európában betört a világjárvány.
„Egy olyan csapattal kellett volna játszanunk, amely a vírus gócpontjából érkezett. Ezért nem vállaltuk a mérkőzés semleges helyszínen való lejátszását sem” – utalt Török arra, hogy a FIBA alternatívaként Ljubljanába vitte volna a mérkőzést, ám a soproniak oda sem utaztak el. A szervezet utólag 20-0-s végeredménnyel a Schiónak adta a február 26-ra kiírt mérkőzést, ezzel az előző idényben negyedik soproniak lecsúsztak a rájátszásról, ami aztán később félbe is szakadt.
„A sportvilág vezetői nem voltak a helyzet magaslatán az elmúlt egy-másfél hónapban. Jó példa erre az Orenburg esete, amelynek már a járvány kirobbanása után rájátszásmeccset kellett játszania, alig jutott haza, a csapat tagjai pedig most szabadultak ki a kéthetes karanténból” – mondta az ügyvezető, aki szerint mind a FIBA, mind a klubok kivárásra játszottak, szolidaritást nem mutattak a soproniakkal döntésük meghozatala után.
Meglátása szerint a nemzetközi szövetségnek sok mindent kellene elrendeznie a következő időszakban, mert például azt sem tudják, mi lesz a ranglistapontokkal, amely alapján a következő idényre rangsorolják az országokat.
„A fair play a profi sportra kevésbé jellemző, mint az amatőrre. Sok pénzt megmozgató ligában szerepelünk, de a FIBA szerintem megpróbálja majd a saját reputációját megvédeni, ebbe pedig nem nagyon fér bele egy bocsánatkérés” – jelentette ki Török Zoltán.
A jövővel kapcsolatban elmondta, szerinte nagy átrendeződés kapujába érkezett a sportvilág, sok helyen „sok lapot újra fognak osztani”.
„Meg fognak változni a sportágak közötti, és a sportágakon belüli erőviszonyok is. A mi csapatunkat is érzékenyen érinti ez az élethelyzet, mi sem fogjuk tudni ott folytatni, ahol abbahagytuk” – nyilatkozta a soproniak ügyvezetője.
A Dél-afrikai Köztársaságból is jelentettek haláleseteket, Afrika-szerte egyre több korlátozást vezetnek be
Bejelentették pénteken a Dél-afrikai Köztársaságban, hogy meghalt két koronavírus-fertőzött, ezek az első halálesetek az országban, ahol a járvány miatt csütörtök éjféltől három hétre szóló kijárási tilalom lépett hatályba, és szinte teljesen leállt a gazdaság.
A dél-afrikai államban péntekre ezer fölé emelkedett a diagnosztizált koronavírus-fertőzöttek száma – közölte az egészségügyi minisztérium. A kontinensen a legtöbb esetet itt azonosították, egész Afrikában pedig jelenleg 3200 fölött jár a fertőzöttek száma.
Csütörtök éjjel a rendőrök hangosbemondókon keresztül zavarták haza az embereket Johannesburg belvárosában. A katonaság is részt vesz a korlátozó intézkedések betartatásában. Az emberek csak élelmiszer és gyógyszer vásárlása céljából hagyhatják el otthonaikat. Ideiglenesen betiltották a cigaretta és az alkohol értékesítését, sőt a kutyasétáltatást is. A tömegközlekedési eszközök csak a csúcsforgalom idején járnak. Az autóforgalmat rendőrségi és katonai útakadályokkal ellenőrzik.
Afrika-szerte további korlátozó intézkedések várhatók. A kontinensen 24 ország már teljesen lezárta a határait az afrikai betegségmegelőző központ szerint.
Szó szerint élet és halál kérdéséről van szó – mondta pénteken Mokgweetsi Masisi, Botswana miniszterelnöke, arra biztatva országa lakóit, hogy maradjanak otthon. Botswana egyike azon nyolc afrikai országnak, ahol még nem diagnosztizáltak hivatalosan koronavírus-fertőzöttet.
A Dél-afrikai Köztársasághoz hasonló teljes leállást Afrikában eddig csak Tunéziában, Ruandában és Mauritius szigetén vezettek be, pénteken azonban Zimbabwe és a Kongói Demokratikus Köztársaság is csatlakozott ezen országok sorához.
Zimbabwéban hétfőtől kezdődően, egyelőre 21 napra rendeltek el országos kijárási tilalmat. Emmerson Mnangagwa elnök bejelentése szerint a biztonsági erőket is bevethetik a korlátozások kikényszerítésére. Egyedül a szolgálatban lévő közalkalmazottakra és az egészségügyi dolgozókra nem vonatkozik a rendelet. Televízióban közvetített beszédében a 76 éves államfő szólt arról is, hogy a gyászszertartásokon résztvevők számát legfeljebb ötven főre korlátozzák.
Zimbabwében hivatalos adatok szerint eddig öten fertőződtek meg, akik közül egy ember elhunyt. Az ellenzék és a kormány bírálói szerint azonban a hararei vezetés elhallgatja a valós számokat, és nem tesz semmit a kór feltartóztatása érdekében.
A múlt héten Mnangagwa kijárási korlátozásokat rendelt el, de ettől az élet a megszokott kerékvágásban folytatódott a dél-afrikai állam városaiban, az informális piacok és üzletek nyitva tartottak, a tömegközlekedés zavartalanul működött.
Egy zimbabwei milliárdos támogatást ígért az egészségügyi dolgozóknak, miután több ápoló és orvos felmondott a koronavírussal szemben védő felszerelések hiánya miatt. A felajánlás anyagi juttatások mellett életbiztosítások kötését is magában foglalja.
A Kongói Demokratikus Köztársaságban szombattól lép életbe kijárási tilalom, szintén három hétre.
Szenegál, Kenya és Elefántcsontpart is bevezetett kijárási korlátozásokat, de itt az intézkedések kevésbé szigorúak.
Afrika legnépesebb országában, Nigériában viszont mindeddig a hatóságok megelégedtek azzal, hogy megkérték a főváros, Abuja és a legnagyobb város, Lagos lakosait, hogy maradjanak otthon. Bár a szárazföldi határokat a hét elején lezárták, a nigériai kormány még csütörtökön is úgy nyilatkozott, nem tartanak attól, hogy robbanásszerűen emelkedne majd a koronavírus-fertőzöttek száma. A 190 milliós országban eddig 51 fertőzést és egy halálesetet jegyeztek fel.
Algéria a nap folyamán további kilenc tartományra terjesztett ki kijárási tilalmat – közölte a miniszterelnöki hivatal. Az észak-afrikai ország 48 tartományából addig csak a fővárosban és a szomszédos Blida tartományban rendeltek el ilyen korlátozást a járványügyi helyzet miatt.
Felépült a koronavírus-fertőzésből egy 95 éves svájci nő
Felépült és már otthonából tartja interneten a kapcsolatot 10 unokájával és 11 dédunokájával egy 95 éves svájci nő, akit egy hétig ápoltak a Covid-19-betegséggel intenzív osztályon.
Gertrude Fatton a Reuters brit hírügynökségnek elmondta, hogy elkülönítőben kezelték és volt egy pont, amikor elutasította, hogy intubálják légzésének megkönnyítésére.
„Az én koromban ne intubáljanak engem. Leéltem az életemet, és azt mondtam nekik +engedjenek el békésen+” – idézte fel.
Egy hétig antibiotikumokkal és a klorokin maláriaellenes szerrel kezelték. Most boldog, hogy otthon lehet a franciaajkú Neuchatel kantonban lévő otthonában macskájával és családjával.
„Remélem, visszatér az erőm, hogy egy kicsit tovább élhessek. Vannak unokáim, dédunokáim, szeretném látni és hallani őket. Az interneten társalgunk az iPad-emen” – mondta.
„Nem féltem a haláltól. Az én koromban, 95 évesen már nem fél az ember, ideje elmenni. De nem gondoltam arra, hogy meg fogok halni, egyáltalán nem. Nem féltem” – hangoztatta.
Fatton, aki járókerettel jár, elmondta, hogy egész életében egészséges volt, bár kapott vérnyomáscsökkentőt és néha köhögés elleni szirupot bronchitisére.
„Amikor az orvosok azt mondták nekem, hogy csökken az oxigénszint a vérében, és 24 órájuk van arra, hogy ezt megállítsák, nagyon-nagyon féltem” – mondta lánya, Jacqueline. Másnap az orvosok azt mondták, hogy minden lehetséges gyógyszert megpróbálnak. Harmadik napra az oxigénszint is emelkedett és a gyógyszerek igen jól megtették a hatásukat – tette hozzá.
Svájcban péntekig 197 ember vesztette életét a koronavírus-járványban, a fertőzöttek száma elérte a 12 161-et.
Csütörtökön a járvány európai gócpontjában, Olaszországban ünnepelték egy 101 éves férfi figyelemre méltó felépülését a Covid-19 betegségből.
Kilétét nem hozták nyilvánosságra, csak azt, hogy Riminiben él, és szerdán térhetett haza otthonába.
A férfi a spanyolnátha-járvány közepette született, amikor 1918-20-ban mintegy 50 millió ember vesztette életét, felépülése „reményt ad mindannyiunknak a jövőre” – írta közleményében Gloria Lisi, Rimini polgármestere.
Az Covid-19 betegség különösen az időseket sújtja, Olaszországban a 90 év fölötti fertőzöttek halálozási aránya 22,9 százalék az olasz nemzeti egészségügyi intézet szerint.
A járvány választás elé állította az emberiséget Ferenc pápa szerint
Sötétséget és félelmet teremtő viharhoz hasonlította az új koronavírus-fertőzést Ferenc pápa a teljesen üres szent Péter téren mondott imáját kísérő beszédében pénteken, választásra sürgetve az emberiséget eddigi hangos, de látszatra épülő élete, valamint a csendes szolgálat és testvériség között.
Ferenc pápa kijelentette: „rettenthetetlenül meneteltünk, azt gondolva, örökre egészségesek maradunk a beteg világban”. Hozzátette: a járvány keltette félelemben elérkezett az ideje, hogy észrevegyük „nem mehet előre mindenki külön a saját útján, csakis együtt haladhatunk tovább (..) egy csónakban vagyunk”.
Úgy vélte, elérkezett a tudatos választás ideje a valóban lényeges és a mulandó között. Példaképnek azokat nevezte, akik a félelemre bátor önfeláldozással válaszolnak: „hétköznapi emberekről van szó, akik nem szerepelnek az újságcímekben és a tévés show-műsorokban sem, mégis történetünk döntő eseményeit írják: orvosok, ápolók és ápolónők, az élelmiszerboltokban dolgozók, takarítók, idősgondozók, fuvarozók, rendfenntartók, papok, nővérek és sokan mások”.
„Az ima és a csendes szolgálat a győztes fegyverünk” – mondta. Ferenc pápa a hetek óta lezárt, esős Szent Péter téren, a bazilikához vezető lépcsősor tetéjén mondta el beszédét. A bazilika bejáratához azt a csodatevő feszületet helyezték, melyet 1522-ben vittek körbe Rómában, az akkori pestisjárvány idején, valamint a római népet oltalmazó Szűz Mária-ikont. Az oltáriszentség imádása után Ferenc pápa rendkívüli Urbi et Orbi áldását adta, mely teljes búcsúval jár.
Az Urbi et Orbi áldást az egyházfő a nagyobb ünnepeken, karácsonykor és húsvétkor adja. A mostani rendkívüli vészhelyzetben az áldással az egyház az általános feloldozás lehetőségét hangsúlyozza.
A szertartás rendkívüliségét hangsúlyozta, hogy miközben az üres téren a pápa többször csendben imádkozott, csak az eső és a sirályok hangja hallatszott.
„Hetek óta úgy érezzük, leszállt az éjszaka. Sűrű sötétség lepte be tereinket, utcáinkat, városainkat; elhatalmasodott életünkön, süketítő csenddel és lehangoló ürességgel töltött meg mindent, megbénítva mozgásunkat: ezt érezni a levegőben, észrevehető a mozdulatokban, látható a tekintetekben” – mondta a pápa. Kijelentette, az emberiség megijedt és eltévedt, mivel váratlan és tomboló vihar lepte meg, mely leleplezte sebezhetőségünket, hamis és felesleges bizonyosságainkat, amelyekre eddig agendáinkat, terveinket, szokásainkat, céljainkat építettük. Rávilágított arra, mennyire „bedobozoltunk”, vagyis megfeledkeztünk és nem törődtünk mindazzal, ami „éltet és erőt ad életünknek és közösségeinknek” – mondta Ferenc pápa a gyökereket képviselő idősekre utalva, akiknek emléke – tette hozzá – „immunitást” ad a nehézségekkel szemben. Az emberiség eddig jobban törődött saját énjével, külső megjelenésével, mint az embertársaihoz való tartozással: „teljes sebességgel haladtunk előre, erősnek és mindenre képesnek éreztük magunkat. Haszonra éhezve hagytuk, hogy a javak halmozása és a sietség elkábítson. Nem álltunk meg (..) nem tértünk magunkhoz a háborúkkal és a globális igazságtalanságokkal szemben sem, nem hallottuk meg a szegények és súlyosan beteg bolygónk kiáltását sem”.
„Nem vagyunk elegek önmagunknak, egyedül elsüllyedünk” – mondta Ferenc pápa. Kijelentette, ha értelmet akarunk adni a történteknek, fel kell ébreszteni a szolidaritást, és aktiválni a reményt: „találjunk bátorságot a másik megszólítására, befogadására, testvériségre, szolidaritásra”.
A Vatikán bejelentette, hogy a Ferenc pápa vezette húsvéti szertartásokat kivétel nélkül hívők nélkül a Szent Péter-bazilikában mutatják be. A nagypéntek esti keresztutat is, melyet most először nem a Colosseumnál rendeznek meg.
Szijjártó: két különrepülőgép megy az Észak-Amerikában rekedt magyarokért a jövő héten
Két különrepülőgép megy az Észak-Amerikában rekedt magyarokért a jövő héten – jelentette be a külgazdasági és külügyminiszter péntek este a közösségi oldalán. Szijjártó Péter azt kérte, aki szeretne a különrepülőkkel hazatérni Magyarországra, regisztráljon a külképviseleteknél.
A miniszter felidézte: még mindig több száz magyar van Észak-Amerikában, dacára annak, hogy az elmúlt öt napban a külképviseletek segítségével 667-en haza tudtak térni.
Tekintettel az Egyesült Államokban és Kanadában rekedt magyarok nagy számára, és arra, hogy gyakorlatilag nem lehet menetrend szerinti légi járattal haza térni, úgy döntöttek, két mentőjáratot, két külön repülőgépet indítanak Észak-Amerikába a jövő héten – jelentette be a miniszter.
Hozzátette: a WizzAir két repülőgépe Chicagóból, Los Angelesből, New Yorkból és Miamiból fogja „összeszedni és hazahozni” az ott rekedt magyarokat. A tárca vezetője jelezte: egy kanadai városban is le fognak szállni.
Hozzátette: összesen 460 hely van a két repülőn, ezt kizárólag magyar állampolgároknak tartják fenn.
A miniszter azt kérte, aki szeretne hazajönni, regisztráljon a külképviseleteken.
Szijjártó Péter hangsúlyozta: nem az Egyesült Államokban vagy Kanadában élő magyarokat akarnak hazahozni, hanem azokat a Magyarországon élőket, akik utazni voltak Észak-Amerikában.
Egy nap alatt 185-en haltak meg Nagy-Britanniában
A pénteken ismertetett adatok szerint egy nap alatt 185-tel emelkedett az új típusú koronavírus okozta járvány nagy-britanniai halálos áldozatainak száma. A brit állami egészségügyi szolgálat (NHS) angliai tagozatának vezetője péntek esti sajtótájékoztatóján elmondta: a szolgálat több mint 30 ezer ággyal bővíti a kórházi ellátó kapacitást.
Az NHS nyilvántartása alapján eddig 769-en haltak meg Nagy-Britanniában a SARS-CoV-2 vírus okozta Covid-19 megbetegedésben.
A pénteken bejelentett 185 haláleset az eddigi legnagyobb napi halálozási szám a brit adatok rendszeres közlésének kezdete óta.
A tájékoztatás szerint az elmúlt egy napban elhunytak közül a legfiatalabb 29, a legidősebb 98 éves volt, és négy kivételével mindegyikük krónikus betegségekkel küszködött fertőződése előtt.
Annak a négy áldozatnak az életkora, akinek nem volt régebb óta fennálló betegsége, 82 és 91 év között volt.
A brit egészségügyi minisztérium pénteki adatai alapján az előző napi 11 658-ról 14 579-re emelkedett azoknak a száma, akiknek szervezetében kimutatták a Covid-19 betegséget okozó új koronavírust.
Köztük van Boris Johnson miniszterelnök és a Matt Hancock egészségügyi miniszter.
Mindketten pénteken jelentették be, hogy a betegség enyhe tüneteit észlelték magukon, és az ezután elvégzett koronavírustesztjük egyaránt pozitív lett.
Johnson és Hancock az érvényes útmutatásnak megfelelően egy hétig tartó elkülönítésbe vonult és otthonról dolgozik.
Sir Simon Stevens, az NHS angliai részlegének vezérigazgatója a Downing Streeten tartott péntek esti sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az eddig kiszűrt koronavírus-fertőzötteknek nem egészen a fele, hozzávetőleg 6200 beteg szorul kórházi kezelésre.
Sir Simon hozzátette ugyanakkor, hogy minden eshetőségre felkészülve a szolgálat új, átmeneti létesítmények kialakításával és belső átszervezésekkel 33 ezer új kórházi ágyat biztosít a koronavírus-betegek ellátására. Hangsúlyozta: ez 50 új kórház felépítésével egyenértékű pótlólagos ágyszámot jelent.
Elmondta: a Londonban már kialakítás alatt álló hatalmas átmeneti koronavírus-kórház mellett két hasonló, csak a koronavírus-fertőzésben megbetegedett pácienseket ellátó átmeneti kórház létesül a közép-angliai Birminghamben és az északnyugat-angliai Manchesterben.
A brit kormány a hét elején jelentette be, hogy a hatalmas kelet-londoni ExCel rendezvénycsarnokban a jövő héten négyezer személyes átmeneti kórházat rendez be a koronavírus-fertőzöttek kezelésére.
A kórház kialakításához a kormány a hadsereg segítségét is igénybe veszi.
A Birminghamben és a Manchesterben tervezett hasonló kórházakat is a két nagyváros legnagyobb rendezvénycsarnokaiban rendezik be.
Michael Gove, a kormány munkáját összehangoló kabinetiroda vezetője, aki Boris Johnson helyett vett részt a napi sajtótájékoztatón, elmondta: megbetegedése ellenére továbbra is miniszterelnök irányítja a járvány elleni küzdelmet és általában a kormány munkáját.
A Downing Street szóvivője nem sokkal korábban közölte, hogy ha Boris Johnson a betegség miatt időlegesen kiesne a munkából, akkor Dominic Raab külügyminiszter venné át a napi ügyek intézését a kormányfő felgyógyulásáig.
Törökországban meredeken nőtt az igazolt fertőzöttek száma
Meredeken nőtt az új típusú koronavírussal igazoltan fertőzöttek száma Törökországban pénteken. Recep Tayyip Erdogan török elnök a késő esti órákban egyebek mellett bejelentette, hogy országa felfüggesztett minden külföldi légijáratot.
Ankarai sajtótájékoztatóján Fahrettin Koca egészségügy-miniszter azt közölte, hogy egy nap alatt 3629-ről 5698-ra nőtt a bizonyítottan fertőzöttek, 75-ről 92-re pedig a halottak száma.
Törökországban az utóbbi három napban – részben az elvégzett koronavírus-tesztek számának növelésével – ugrásszerűen emelkedett a regisztrált fertőzöttek száma, amely csütörtökön 3629, szerdán 2433, kedden pedig még 1872 volt.
A hatóságok az elmúlt hetekben összesen csaknem 48 ezer koronavírus-tesztet végeztek el, ebből csak az utóbbi két napban közel 15 ezret.
A török vezetés már jelentősen leszűkítette a közösségi életet, bezártak egyebek mellett az iskolák, a színházak, a mozik, a koncerttermek, a bárok, a kávézók, a vidámparkok és az uszodák. Ezen túlmenően megtiltották a mecsetekben a tömeges imádkozásokat, csaknem 70 országgal leállították a légiközlekedést, valamint felfüggesztették a labdarúgó-bajnokságot.
Vasárnappal részleges kijárási tilalom is életbe lépett a 65 év feletti és krónikus betegségtől szenvedő állampolgárok számára.
Erdogan pénteki beszédében arra kérte az ország 83 milliós lakosságát, hogy vonuljon önkéntesen karanténba, és csak bevásárolni menjen el otthonról, lehetőleg kerülve a tömegközlekedést, valamint mindenhol tartva az emberek között az előírt távolságot.
A török elnök arra hívta fel az állampolgárok figyelmét, hogyha nem akarnak szigorúbb intézkedéseket, teljesíteniük kell ezeket a szabályokat. Erdogan többek között arról is beszélt, hogy a kormányzat a városok közti utazásokat az adott tartomány kormányzójának engedélyéhez kötötték. Közölte továbbá, hogy a tömegközlekedésben az utasok kizárólag egymás mögött ülhetnek, illetve, hogy a kormányzók vezetésével mind a 81 tartományban „pandémiatanácsokat” állítanak fel, amelyek egyrészt a meghozott intézkedések végrehajtását felügyelik, másfelől szükség esetén kiegészítő rendelkezésekről is döntenek.
Mint mondta: ezek az intézkedések időtartama attól függ, az állampolgárok mennyire tartják be őket.
Mindemelett az északkelet-törökországi Rize tartomány egészségügyi igazgatósága pénteken azt közölte, hogy a fertőzés lehetséges terjedésének megelőzése érdekében karantén alá vették Kendirli községet és négy környező falvat: Yeni Selimiyét, Bestepét, Esentepét és Maltepét. A hatóságok az érintett településeken ellenőrzik a kifelé és a befelé irányuló forgalmat, valamint orvosi vizsgálatnak vetik alá mindazokat, akik jellemző tüneteket mutatnak. A lakosok csak a legszükségesebb esetekben hagyhatják el otthonukat.
Süleyman Soylu török belügyminiszter csütörtökön jelezte, hogy a „teljes társadalmi elszigetelés” lehetősége is napirendben van, amennyiben a jelenlegi intézkedésekkel nem tudják megfékezni a járványt.
Az amerikaiak többsége kedvezően ítéli meg Trump válságkezelő politikáját
Az amerikaiak többsége kedvezően ítéli meg Donald Trump elnök válságkezelő politikáját a koronavírus-járvánnyal kapcsolatban – derült ki a The Washington Post című napilap és az ABC televízió pénteken nyilvánosságra hozott közvéleménykutatásából.
A felmérés szerint a megkérdezettek 51 százaléka helyesli az elnök válságkezelő politikáját és intézkedéseit, 36 százaléka pedig „nagyon erőteljesen” támogatja az elnököt.
A megkérdezettek 58 százaléka ugyanakkor úgy nyilatkozott: a járvány kitörésekor Trump „túl lassan reagált a problémákra”. Ezzel szemben 38 százalékuk mondta azt, hogy a Fehér Ház „a megfelelő ütemben és sebességgel” cselekedett.
A pénteki felmérés szerint Donald Trump általános tevékenységének támogatottsága 48 százalékos.
Más közvéleménykutatások is az elnök erős támogatottságát mutatják. A Fox televízió csütörtökön megjelentetett közvéleménykutatása Trump 51 százalékos támogatottságáról számolt be, a Politico című lap és a Morning Consult intézet közös felmérése pedig szerdán – az előző heti 43 százalékoshoz képest – az elnök 45 százalékos népszerűségét mutatta ki.
Trump pénteken több haragos Twitter-bejegyzést tett közzé. A General Motors autógyár ugyanis – mint írta – nem teljesíti a lélegeztetőgépek gyártására tett ígéretét. Az egyik mikroblog-bejegyzésben az elnök úgy fogalmazott: „a General Motorsszal, szokás szerint, mintha soha nem mennének rendben a dolgok. Negyvenezer, rendkívül szükséges lélegeztetőgépet ígértek nekünk ‘nagyon gyorsan’. Most pedig azt mondják, hogy csak 6000 lesz, április végére”. Az elnök egy másik bejegyzésben úgy fogalmazott: „a General Motorsnak muszáj azonnal újranyitnia az ohiói Lordstownban buta módon bezárt üzemét, és meg kell kezdenie most a lélegeztetőgépek gyártását”. Majd a Ford gyárat is a lélegeztetőgépek gyártásának megindítására sürgette.
Az elnök a Twitteren egy republikánus képviselőnek a pártból való kizárására is felszólított. Thomas Massie kentuckyi képviselő ugyanis jelezte, hogy a washingtoni idő szerint péntek déli képviselőházi voksoláson nem szavazza meg a gazdaság megsegítését célzó – és a szenátus által csütörtökön már elfogadott – csomagtervet. Az amerikai elnök szerint Massie „csak publicitást” akar, és a csomagterv elfogadását ugyan megakadályozni nem tudja, de késleltetheti, és ez „veszélyes és költséges”. „Dobják ki Massie-t- a Republikánus Pártból” – javasolta Trump.
Andrew Cuomo, New York állam kormányzója pénteken – a szokásos napi sajtótájékoztatóján – újabb négyezer kórházi ágy, és tábori kórházak felállítását kérte az amerikai elnöktől. A kormányzó bejelentette, hogy New Yorkban péntek délelőtt 44 ezer 635 Covid-19-es esetet tartottak nyilván, és az új típusú koronavírus által kiváltott betegségbe az államban eddig 519 ember halt bele.
Az Egyesült Államokban a Johns Hopkins egyetem és kórház péntek délelőtti adatai szerint összesen több mint 86 ezer fertőzöttet tartottak nyilván. A fertőzések száma azonban egyes térségekben – például az északnyugati Washington államban, a keleti parti Massachusettsben vagy a déli Louisianában – rohamosan emelkedik. A louisianai New Orleans mellett kifejezetten romlik a helyzet Chicagóban és Detroitban is.
Francia miniszterelnök: a hétvégén nagyon nagy roham várható a kórházakban, és tartós lesz a krízis
Edouard Philippe francia miniszterelnök szerint a koronavírus-járvány „nagyon szélsőséges hulláma várható” Franciaországban, és „a helyzet nehéz lesz a következő napokban”.
„Tartós krízisre készülünk, egy olyan egészségügyi helyzetben, amely nem fog hamar javulni. Muszáj kitartani” – fogalmazott a kormányfő pénteken a kabinettel tartott videókonferenciáján.
Edouard Philippe a kormányülést követően azt is bejelentette, hogy a kormányzat legalább április 15-ig meghosszabbítja a március 17-én életbe léptetett kijárási korlátozásokat, amelyek kedden érnének véget. Hozzátette, hogy amennyiben az egészségügyi helyzet megkívánja, további hosszabbítás is lehetséges. A kormány mellett működő tudományos tanács szerint legalább április végéig szükség lesz a lakosság mozgásának korlátozására.
„Továbbra is mobilizációra van szükség. A járványnak a Franciaországot sújtó hulláma – amely elsőként Elzászra csapott le, és most érkezik a Párizs környéki Ile-de-France régióba és Észak-Franciaországba, majd más francia régiókba is – nagyon magas, és a teljes egészségügyet, az összes kórházat elképesztő nyomás alatt tartja” – ismerte el a kormányfő.
Edouard Philippe köszönetet mondott mindenkinek, aki a közszolgálatban dolgozik, mindenekelőtt az egészségügyi dolgozóknak és a tanároknak, akik „a jelen körülmények között és gyakran nehéz helyzetekben kiváló munkát végeznek, feltalálják magukat, összefognak, hogy megpróbálják szavatolni az oktatást, amelyre a gyerekeknek most is szükségük van”.
Miközben a járvány még nem tetőzött Franciaországban, az elzászi régió után a Párizs környéki Ile-de-France régió kórházai is megteltek súlyos állapotban lévő fertőzöttekkel.
„Mindenhol feszítjük szét a falakat, hogy a lehető legtöbb beteg férjen el az intenzív osztályokon, de amíg nem értük el a járvány görbéjének csúcsát, újabb megoldásokat kell találni” – mondta Bruno Riou, a párizsi kórházak krízisigazgatója. Úgy vélte, hogy olyan egészségügyi evakuációkra van szükség a fővárosból a kevésbé terhelt országrészekbe, mint amilyeneket egész héten végzett a hadsereg és az állami vasúttársaság Elzászból.
Gilles Pialoux, a párizsi Tenon kórház járványügyi osztályának vezetője úgy becsülte, hogy a járvány tetőzése április 5. és 14. között várható, és ekkor kétezren lesznek a párizsi intenzív osztályokon. Jelenleg mintegy 1500 súlyos beteget ápolnak a francia fővárosban.
„Nekünk húsz intenzív ágyunk van, amelyek gyorsan beteltek, szétfeszítettük az intenzív osztályok falait, és megszerveztük, hogy 42 ágyunk legyen. Ez a maximum, és a hétvégén be fogunk telni” – mondta a főorvos a France Info hírrádióban.
A csütörtök esti összesítés szerint 24 óra alatt 365-tel 1696-ra emelkedett a koronavírus-fertőzés kórházban elhunyt áldozatainak a száma, és egy 16 éves lány is van közöttük. A tájékoztatás szerint a nagyon szomorú hír a lány haláláról azért fontos, mert a fiataloknál a betegség súlyos formája nagyon ritka.
Julie A. a párizsi Necker gyerekkórházban hunyt el, s ő a koronavírus-járvány eddigi egyetlen kiskorú áldozata Franciaországban.
„Soha nem lesz rá válasz, ez elviselhetetlen” – mondta a lány anyja az AFP francia hírügynökségnek.
Julie-nak semmilyen egészségügyi problémája nem volt, táncolt és élsportoló volt. Az anyja szerint eleinte csak enyhébben köhögött, majd szombaton került légzési zavarokkal kórházba a Párizs közeli Longjumeau-ban, ahonnan kedden szállították át a párizsi Necker gyerekkórházba. Először két koronavírus-tesztje is negatívnak bizonyult. A lány állapota rohamosan romlott, intenzív osztályra került, és időközben kimutatták, hogy Covid-19 fertőzésben szenved, majd szerdára virradó éjjel elhunyt.
Emmanuel Macron államfő pénteken a szociális partnerekkel folytatott videókonferenciát a jelenleg is dolgozók egészségügyi védelmének és a gazdasági termelés folytatásának összehangolásáról, miután a francia szakszervezetek aggodalmuknak adtak hangot a munkaidő rugalmasságát és egyes ágazatokban a 24 órás munkavégzést is lehetővé tevő munkajoggal kapcsolatos rendeletek miatt, amelyeket a hét elején hirdetett ki a kormány.
Miközben Franciaországban tíz napja szigorú kijárási korlátozások vannak érvényben a járvány megfékezése és az egészségügyi ellátórendszer leterheltségének enyhítése érdekében, az Ifop közvélemény-kutatóintézet március 24-25-én végzett reprezentatív felmérése szerint a franciák 85 százaléka aggódik saját és családja egészsége miatt. Januárban még csak 44 százalékos volt ez az arány.
A belügyminisztérium tájékoztatása szerint az elmúlt tíz napban az utcákon járőröző 100 ezer rendőr és csendőr 3,7 millió embert igazoltatott, és 225 ezer esetben szabott ki bírságot nem igazolt kijárás, illetve szabályszegés miatt.
A francia kórházakban a csütörtöki összesítés szerint ápolt 13 904 beteg 2365-tel több mint szerdán, közülük 3375-en vannak intenzív osztályokon, ami 548-cal több mint 24 órával azelőtt. A regisztrált betegek száma 29 155, de az általános orvosok szervezete azt állítja, hogy csak a múlt hét folyamán ők 42 ezer embert diagnosztizáltak a Covid-19 fertőzéssel. Ennek oka, hogy eddig csak a kórházakban diagnosztizált betegek kerültek be az összesítésekbe, az otthonaikban lábadozók nem.
Varga Judit a Politicóban visszautasította a „felhatalmazási törvénnyel” kapcsolatos bírálatokat
Határozottan visszautasította a koronavírus elleni védekezésről szóló törvényjavaslatot érő bírálatokat Varga Judit a Politico honlapján megjelent pénteki véleménycikkében, kiemelve, hogy a magyar veszélyhelyzeti intézkedésekre adott „hisztérikus reakció” bizonyítéka az Európai Unión belüli kettős mércének.
„A hatalom magyarországi megragadásával kapcsolatos hamis állítások olyan gyorsan terjednek, mint a koronavírus” – hangsúlyozta az igazságügyi miniszter.
Rámutatott, hogy Magyarország is gyorsan és határozottan lépett a járvány feltartóztatása érdekében, a veszélyhelyzet kihirdetésének célja pedig az állampolgárok életének és egészségének védelme, ráadásul az EU több más tagállama is hasonló rendkívül intézkedéseket foganatosított.
Mint írta, a magyar kormány elleni politikai támadások „helytelen interpretáción, bizonyos esetekben pedig szándékos torzításon alapulnak”. Továbbá hozzátette, a bírálóknak először el kellene olvasniuk magát a tervezetet, annak ugyanis nem célja a demokratikus fékek és ellensúlyok felszámolása, a parlament pedig bármikor vissza is vonhatja a felhatalmazást.
A tárcavezető a brüsszeli hírportálon megjelent írásában leszögezte, hogy a kormánynak adott felhatalmazás is korlátozott, a jogállamiságot biztosító intézmények működése nem áll le.
„A Magyarországon bevezetett intézkedések szükségesek, arányosak és korlátozottak” – húzta alá Varga Judit, egyenlő és tisztességes bánásmódra, valamint a kettős mérce eltörlésére szólítva fel az Európai Uniót.
WHO: meghaladta a félmilliót a fertőzöttek száma a világon
Meghaladta a félmilliót az új típusú koronavírussal fertőzöttek száma a világon – közölte pénteken az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója.
Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz arról számolt be genfi sajtótájékoztatóján, hogy a betegség már több mint 20 ezer halálos áldozatot szedett.
„Ezek tragikus számok, de arra is emlékezzünk, hogy túlélők százezrei vannak világszerte” – hangsúlyozta.
A főigazgató rendkívül komoly veszélynek nevezte a megfelelő védőfelszerelések „krónikus” hiányát az egészségügyi dolgozók körében.
„Ha az ápolók veszélynek vannak kitéve, akkor mindannyian veszélynek vagyunk kitéve” – mutatott rá.
Emellett pedig felszólította a nemzetközi közösség országait, hogy tartózkodjanak az olyan gyógyszerek alkalmazásától, amelyek hatékonysága még nem bizonyított a vírus ellen.
A román kormány egyszerűsítette a kényszerszabadságra küldött alkalmazottak segélyezését
A román kormány egyszerűsítette a koronavírus-járvány miatt bajba jutott cégek kényszerszabadságra küldött alkalmazottainak segélyezését – jelentette be pénteken Violeta Alexandru munkaügyi miniszter, aki később elmondta: eddig 400 ezer munkaszerződést függesztettek fel Romániában.
Az előző napi kormányülésen elfogadott pontosítás szerint az állam a rendkívüli állapot idejére átvállalja a munkáltatóktól a munkaszerződés felbontása nélkül ideiglenesen kényszerszabadságra küldött alkalmazottaknak járó, bruttó bérük 75 százalékával egyenértékű juttatás folyósítását, amelynek összege azonban nem haladhatja meg az országos átlagbér 75 százalékát.
Az egy héttel korábban kiadott sürgősségi kormányrendelet előírásaitól eltérően ehhez már nem szükséges a munkáltatónak igazolnia, hogy a rendkívüli állapotról szóló rendelettel korlátozták, vagy felfüggesztették tevékenységét, és azt sem, hogy a koronavírus-járvány miatt márciusi üzleti forgalma több mint 25 százalékkal esett vissza az előző két hónap átlagához képest.
A cégeknek nem kell már igazolást kérniük a gazdasági minisztériumtól, elég a megyei munkaügyi hivatalba küldött emailben saját felelősségre nyilatkozniuk, hogy a koronavírus-járvány bevételkiesést okozott számukra és megküldeniük azoknak a kényszerszabadságra küldött alkalmazottak a listáját, akiknek segélyezéséhez állami támogatást kérnek. A munkaügyi hivatalok legkésőbb 15 nap múlva fizetnek – ígérte a miniszter.
Violeta Alexandru szerint az egyéni vállalkozók is hasonló feltételek mellett jogosultak az állami segélyre a rendkívüli állapot idején.
A miniszter a Digi 24 hírtelevíziónak később elmondta: eddig 400 ezer munkaszerződést függesztettek fel Romániában: így azzal számol, hogy ezeknek az eseteknek a többsége megjelenik a munkáltatók kérvényeiben, amelyek a március 16-31. közötti időszakra esedékes segélyezésre vonatkoznak. Mivel az elnöki rendelet szerint a rendkívüli állapot április 16-ig tart, a második összesítés az állam által átvállalt segélyezésről április végére várható.
A Profit.ro gazdasági portál szerint legalább 300 ezer romániai vállalkozást érint a koronavírus-válság. Többségük inkább felmond alkalmazottainak, hogy „ne bonyolítsa életét”. A lap által idézett szakértők szerint március és április folyamán több mint egymillió alkalmazott maradhat munka nélkül. A segélyezés átvállalásával az állam arra próbálja ösztönözni a cégeket, hogy ne bontsák fel a munkaszerződéseket.
Karácsony: a bevezetett korlátozások sok életet menthetnek meg
A koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozó intézkedések sok ember életét menthetik meg, ezért nagyon fontos, hogy azokat mindenki betartsa – közölte Karácsony Gergely főpolgármester pénteken a Facebook-oldalán közzétett videójában.
A politikus azt mondta, a korlátozások nagyon fontosak abból a szempontból, hogy a koronavírus terjedése ne roppantsa össze az egészségügyi rendszert.
„A kormány ma reggel nagyon helyesen újabb ilyen korlátozó intézkedéseket vezetett be” – fogalmazott, majd arra kérte az embereket, hogy tartsák be az előírásokat.
A főpolgármester a járvány megfékezése szempontjából pozitív hírként számolt be arról, hogy a tömegközlekedést használók aránya a tizedére esett vissza. Ugyanakkor hozzátette, bizonyos járatokon még így is tömeg volt, ezért április elsején új menetrend lép életbe. A legfontosabb vonalakon csúcsidőkben növelik a járatok sűrűségét, de összességében kevesebb jár majd Budapesten – közölte Karácsony Gergely.
Elmondta, a főváros vezetése rengeteg erőfeszítést tesz, hogy védőfelszerelésekkel láthassa el a dolgozóit az egészségügyben, a szociális ágazatban, a hulladékgazdálkodásban és a közösségi közlekedésben.
A főpolgármester megköszönte a Belügyminisztérium segítségét, amellyel a tárca hozzájárult ahhoz, hogy az elmúlt napokban 20 ezer új maszkot kaptak a szociális dolgozók megsegítése érdekében. A Külügyminisztériumnak is köszönetet mondott azért, mert segítségükre voltak a Budapest kínai testvérvárosai által felajánlott védőfelszerelések beszállításában.
Karácsony Gergely közölte, azon dolgoznak, hogy másfél millió maszkot tudjanak biztosítani a város működését ellátó dolgozóiknak, „azoknak, akik most a legtöbbet teszik azért, hogy a város túl legyen ezen a válságon”.
A főpolgármester kijelentette: a főváros vezetése végrehajtja azokat a korábban eltervezett béremeléseket, amelyek most különösen indokoltnak látszanak.
„Az a gazdasági válság, ami már itt dörömböl az ajtónkon, csak akkor lesz legyőzhető, hogyha lesz jövedelmük az embereknek. Ha van fizetés, akkor van pénzünk arra, hogy elmenjük fodrászhoz, vásárolni, akkor tud a gazdaság talpra állni” – fogalmazott Karácsony Gergely.
Miskolcon mobiljeggyel lehet buszozni, Budapesten leáll a libegő
Péntektől Miskolcon is elérhető a mobiljegy a közösségi közlekedésben – közölte a Nemzeti Mobilfizetési Zrt. A BKV arról tájékoztatott, hogy a koronavírus-járvány miatt leáll a zugligeti libegő szombattól.
A gyorsított bevezetési eljárásnak köszönhetően pénteken már Miskolc helyi közösségi közlekedésében, az MVK Miskolc Városi Közlekedési Zrt. járatain is bevezették a közlekedési mobiljegyet, amely a Nemzeti Mobilfizetési Zrt. által szolgáltatott készpénzkímélő megoldás.
A két társaság megállapodása alapján azokat az utasokat, akik az applikációban vásárolják meg jegyeiket vagy bérleteiket az MVK járataira, nem terhelik pluszköltségek, vagyis az elektronikus jegyek ára megegyezik a hagyományos, papíralapú jegyek árával. A vonaljegyek mellett elérhető a napijegy, a 3 és 7 napos turistajegy, a bérletek közül pedig a hóközi típusú tanuló, nyugdíjas és általános díjtermékek vásárolhatók meg.
A közlekedési mobiljegyek használata a veszélyhelyzeti időszakban nagyban kiváltja a járművezetők és a pénztárosok jegy- és bérletértékesítési tevékenységét. A Nemzeti Mobilfizetési Zrt. mobilalkalmazásának segítségével a jegyek és bérletek bárhol, bármikor megvásárolhatók, akár közvetlenül a járat indulása előtt is. Az alkalmazások elérhetőek az MVK Zrt. weboldalán és a Nemzeti Mobilfizetési Zrt. honlapján.
A nemzetközi trendeket követő, a közösségi közlekedés digitalizációját támogató, többek között a virológia kitettséget is csökkentő megoldást, a készpénzmentes közlekedési mobiljegy szolgáltatást a 100 százalékban állami tulajdonú Nemzeti Mobilfizetési Zrt. fejlesztette ki. A közlekedési mobiljegy megoldást korábban Budapesten, Tatabányán, majd a Volánbusz helyi és helyközi járatain vezették be – olvasható a társaság közleményében.
A zugligeti libegő működésében, az utasok egészségének védelmében, szombattól további intézkedésig üzemszünetet rendel el a BKV – olvasható az MTI-hez eljuttatott közleményben.
A libegő leállításáról a Hegyvidéki Önkormányzat kérésére, Karácsony Gergely főpolgármester egyetértésével döntöttek.
Hungarian Geographic/MTI – Fotón: Kijárási korlátozásról szóló plakát az újpalotai Késmárk utcában 2020. március 27-én. A koronavírus-járvány miatt kijárási korlátozást vezetnek be Magyarország egész területére március 28. és április 11. között. Két héten keresztül az otthonokat, a lakóhelyeket csak munkavégzés vagy az alapvető szükségletek ellátása céljából lehet elhagyni. Mónus Márton