Húsz foglyuk elengedésére készülnek a dél-afganisztáni Kandahárban a kormányellenes, fegyveres tálibok – közölte egyik szóvivőjük.
Ez a lépés jelentős fejlemény az afgán kormány és a szunnita lázadók közötti tárgyalási folyamatban. Amelyről a tálibok visszahívták a delegációjukat kedd késő éjjel.
A kabuli hatóságok ma bejelentették, hogy újabb száz tálib fogvatartottat engednek el. Azután, hogy a hét folyamán már elengedtek 200 lázadót.
A héten a tálibok „elfogadhatatlannak” nevezték, hogy az afgán kormány több részletben engedi el a foglyokat.
„Ma húsz foglyot, a kabuli kormányzat tagjait helyezi szabadlábra az Afganisztáni Iszlám Emírség, A foglyokat a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának (CICR) adják át Kandahárban.” – írta a Twitteren Szuhail Sahín, a felkelők dohai politikai irodájának szóvivője. Az általa említett nevet használták a radikális iszlamisták 1996-2001-es kormányzásuk idején.
A tálibok április elején vonultak ki az általuk eredménytelennek nevezett, az afgán vezetéssel nyolc nappal korábban megkezdett tárgyalásokról. Tizennyolc éve ez volt az első közvetlen párbeszéd a kabuli kormány és a kormányellenes mozgalom között.
A vasárnapi bejelentést megelőzően a tálibok péntek este az Afganisztánban állomásozó amerikai erők parancsnokával tárgyaltak Katarban. Washington és a tálibok között február végén aláírt megállapodás ellenére folytatódó erőszakcselekmények megállítása volt a téma.
A megállapodásban az Egyesült Államok megígérte, hogy 14 hónap alatt kivonja a csapatait Afganisztánból, azzal a feltétellel, hogy a tálibok betartják a biztonsággal kapcsolatos kötelezettségvállalásaikat, és részt vesznek a kabuli vezetéssel tartandó béketárgyalásokon.
A Kabul által nem ratifikált megállapodás része az is, hogy 5000 tálib foglyot kicserélnek a lázadók által fogva tartott 1000 afgán katonára.
MTI -Fotó / Suhail Saheen Twitter fiókja