Mintegy 1200 fős kontingenst tarthat Líbiában a Wagner Group nevű orosz biztonsági magáncég ezzel erősítve az ország keleti és déli részeit uraló Halífa Haftar tábornok haderejét – derült ki az ENSZ egyik bizalmas jelentéséből.
A Reuters hírügynökség, amely betekintést nyert az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) líbiai szankciók ügyében illetékes bizottsága elé terjesztett 57 oldalas dokumentumba, szerdán közölte, hogy a magáncég erői különleges katonai feladatokat látnak el, köztük mesterlövész alakulatok is vannak.
A tobruki vezetéssel szövetséges Haftar tábornok 2019 áprilisa óta folytat offenzívát Tripoli, a nemzetközileg elismert, Fájez esz-Szarrádzs miniszterelnök vezette nemzeti egységkormány székhelye ellen. A hadurat a többi között az Egyesült Arab Emírségek, Egyiptom és Oroszország is támogatja, míg riválisát, Szarrádzs kormányát Törökország segíti.
Az ENSZ BT 2011-ben rendelt el fegyverembargót Líbia ellen, miután az észak-afrikai ország Moammer Kadhafi diktátor megbuktatása és meggyilkolása nyomán káoszba süllyedt. A szankciók betartását felügyelő szakemberek az általuk összeállított jelentésben kiemelték, hogy bár független forrásból nem tudták ellenőrizni a Wagner Grouphoz tartozó erők létszámát, a szabadon hozzáférhető jelentések és az észlelésükről szóló korlátozott számú beszámoló alapján a zsoldosok száma legfeljebb 800-1200 lehet.
A szakértők szerint jelenlétük gyakorlatilag megsokszorozta Haftar katonai lehetőségeit.
Az ENSZ-jelentés írói szerint a Wagner Grouphoz köthető civil repülőgépek több mint kéttucat utat teljesítettek Oroszország és Kelet-Líbia között 2018 augusztusa és 2019 augusztusa között. A szakértők kitértek arra is, hogy a Tripoli egységkormány erői által zsákmányolt fegyverek tipikusan olyanok, mint amilyeneket a Wagner Group zsoldosainál figyelhettek meg Kelet-Ukrajnában és Szíriában.
A szakértők elemzése szerint a Wagner Group által alkalmazott zsoldosok túlnyomó részben orosz állampolgárok, de vannak közöttük szerbek, ukránok, fehéroroszok és moldovaiak is, a fegyvereket tekintve pedig tipikusan az orosz fegyveres erők által használt felszerelésük van.
Hozzátették, vizsgálják azokat a közösségi médiában megjelent értesüléseket is, miszerint tavaly október 15-én járt le egy fél évre szóló szerződés Haftar és a Wagner Group között, s a hadúr addig csak felét teljesítette a szerződésben vállalt 173 millió dolláros költség megfizetésének.
Vlagyimir Putyin orosz elnök januárban a Wagner Group líbiai tevékenységét firtató újságírói kérdésre válaszolva kijelentette, hogy amennyiben orosz állampolgárok jelen vannak az észak-afrikai országban, úgy semmiképpen sem képviselik az orosz államot, s nem is kapnak semmiféle pénzügyi támogatást tőle. Moszkva következetesen tagadja, hogy biztonsági magáncégek szolgálatait venné igénybe külföldön.
A Wagner Group egyelőre nem reagált megkeresésekre.
Stéphane Dujarric ENSZ-szóvivő a biztonsági magáncégek líbiai ténykedését firtató kérdésre válaszolva szerdán elmondta: az ügy mély aggodalommal tölti el António Guterres ENSZ-főtitkárt. Újságíróknak nyilatkozva úgy fogalmazott: a zsoldosok cseppet sem segítenek a líbiai népnek, amelynek égetően nagy szüksége volna a politikai rendezésre, hogy a béke visszatérhessen országukba.
KL/MTI – Image by aymen-juha from Pixabay