Több millió eurós csalás vádjával Vatikán Állam ügyésze elrendelte Gianluigi Torzi bróker őrizetbe vételét, akit a vatikáni börtönbe kísértek. Jelentette be a szentszéki sajtóközpont a londoni ingatlanbotrányként ismert ügy újabb fejleményét péntek este.
A néhány soros szentszéki közlemény szerint Gianluigi Torzit meghallgatásra szólították a Vatikánba. Amelynek végén az üggyel foglalkozó vatikáni ügyész elrendelte az őrizetbe vételét. A brókert a vatikáni biztonsági szolgálat emberei a pápai állam bírósága melletti börtönépület egyik cellájába kísérték. Torzit zsarolással, sikkasztással, többszörös csalással és pénzmosással gyanúsítják. A vatikáni büntetőjog értelmében 12 évig terjedő büntetést kockáztat.
Gianluigi Torzi neve a Vatikán londoni ingatlanbotránya miatt vált ismertté. A több, különböző európai országban bejegyzett céggel bíró olasz vállalkozó közvetítőként lépett fel a londoni Chelsea-negyedben található épület megvásárlása során.
A Sloane Avenue utcában lévő épületet, amely korábban a Harrods üzletlánchoz tartozott, a szentszék befektetésként kívánta megvásárolni. Ez nem jelent újdonságot, a pápai állam több ingatlannal rendelkezik nem csak Rómában és Olaszországban, hanem külföldön is.
A tranzakciót a szentszéki államtitkárság egy másik olasz vállalkozó, Raffaele Mincione befektetési alapján keresztül akarta véghezvinni, de az ebbe befizetett – az olasz sajtó számításai szerint – 18 millió euró elveszett. A Vatikán ezt követően Gianluigi Torzit bízta meg az ingatlanvásárlással, a bróker azonban saját nevére íratta az épületet birtokló cég részvényeit. Majd ezekért cserébe a Vatikánt zsarolta. Az eredetileg több mint 90 millió euróra becsült londoni ingatlanon a Vatikán legalább ötven millió eurót veszített, más számítások szerint a veszteség meghaladja a 350 milliót.
A 2016-tól dagadó botrány tavaly októberben került nyilvánosságra, amikor a vatikáni ügyészség a szentszéki államtitkárságon házkutatást tartott, és öt vatikáni dolgozót kitiltott a pápai állam területéről. Köztük szerepelt Alberto Perlasca, a szentszéki államtitkárság adminisztratív ügyekkel foglalkozó első szekciójának irodavezetője, valamint Tommaso di Ruzzi, a vatikáni pénzügyi információs hatóság (Aif) igazgatója is.
A szentszéki államtitkárság első szekciója évi 700 millió euróval gazdálkodik, amelynek része az úgynevezett Péter-fillérekből származó évi 50 milliós bevétel. A Péter-filléreket a világ minden részéből érkező adományok képezik, amelyeket a Vatikán karitatív és missziós célokra hivatott felhasználni. A londoni ingatlanvásárlás kezdetén Angelo Becciu vezette a szentszéki államtitkárság illetékes hivatalát, ahonnan 2018-ban távozott. Az azóta bíborossá kinevezett Becciu korábban elutasította és „sárdobálásnak” nevezte a vádakat, miszerint a szentszéki államtitkárság a „szegények pénzét” veszítette el. A szentszéki államtitkárságot vezető Pietro Parolin bíboros októberben azonban „homályosnak” nevezte a londoni ingatlanügyet.
KL/MTI – Kiemelt képen: A Ferenc pápa személyes biztonságát felügyelő svájci gárda két tagja őrségben az újranyitott vatikáni Szent Péter-bazilika előtt 2020. május 18-án. A Szent Péter-bazilikát március 9-én zárták le a koronavírus-járvány miatt, és a járványügyi intézkedések feloldásának második fázisában május 18-án nyitották meg újra a többi olaszországi templommal együtt. Fotó: EPA-ANSA/Maurizio Brambatti