Németországban ezrek tüntettek a rasszizmus ellen

Németországban több ezer ember részvételével tartottak tüntetéseket vasárnap, a faji megkülönböztetés és a társadalmi igazságtalanság ellen.

 A legnagyobb megmozdulás Berlinben volt, ahol a főváros és az egész ország egyik jelképeként számon tartott Brandenburgi kaputól a Neukölln nevű városrészig tartó, kilenc kilométer hosszú élőláncot alkottak a tüntetők. A koronavírus-járvány miatt nem egymásba kapaszkodtak, hanem egy színes szalagokból font köteléket tartottak közösen, egymástól másfél, két méterre állva. Csaknem valamennyien a szájukat és az orrukat takaró maszkot is viseltek.

A szervezők számításai szerint 20 ezren, a rendőrség előzetes adatai szerint nagyjából kilencezren lehettek. 

A társadalmi szolidaritást jelképező kötelékkel „megmutattuk, hogy összetartozunk”

– nyilatkozott a tüntetést szervező Unteilbar (Megoszthatatlan) elnevezésű kezdeményezés szóvivője a Rundfunk Berlin-Brandenburg (RBB) regionális közszolgálati médiatársaságnak.

A kezdeményezéshez a szakszervezetek országos szövetségétől (DGB) a Nagymamák a szélsőjobb ellen (Omas gegen Rechts) nevű csoportosulásig 130 társadalmi szervezet és civil egyesülés csatlakozott. Mindegyik vállalta, hogy a demonstrációra kijelölt terület egy-egy szakaszán gondoskodik a fertőzéshigiéniai szabályok betartásáról. Az egyes csoportok a tüntetés témáját szélesen értelmezve számos követelést fogalmaztak meg a transzparenseken. Így például látható volt az amerikai rasszizmusellenes demonstrációkról kölcsönzött „A fekete életek is számítanak” (Black lives matter) szlogen. A németországi antirasszista tüntetéseken megszokott „A rasszizmus öl” (Rassismus tötet) felirat, de az „Állítsuk meg a klímaváltozást, 100 százalék megújuló energiát!” (Stoppt den Klimawandel, 100 Prozent erneuerbare Energien) és a „Több pénzt az oktatásra!” (Mehr Geld für Bildung) felirat is.

A szervezők szóvivője erről elmondta, hogy „sok különböző tartalmi követelés mutatkozott meg”, amelyek azonban mind ugyanazon irányba, egy „klímabarát, szociális, antirasszista és a nemek közötti egyenlőségre alapuló társadalom” kiépítésére irányulnak. Egy héttel korábban a német főváros keleti részének központjában, az Alexanderplatzon 15 ezren, főleg fiatalok demonstráltak a faji megkülönböztetés és a rendőri erőszak ellen.

A téren zsúfoltság alakult ki, jóformán senki nem tartotta be a fertőzésveszély csökkentését szolgáló távolságtartási szabályt. A vasárnapi tüntetéssel a szervezők azt is meg akarták mutatni, hogy létezhet egyensúly a gyülekezési szabadság érvényesítése és a járványügyi védekezés között. A szervezők és a tüntetést egy 1200 emberből álló egységgel biztosító rendőrség vezetői is elégedettek az eredményekkel. Az új koncepció bevált, a tüntetés „példamutató” volt – nyilatkozott az RBB-nek a rendőrség szóvivője.Hasonló megmozdulásokat más német nagyvárosokban, köztük Hamburg és Lipcsében is tartottak vasárnap.

GD/MTI- Kiemelt Kép/Image by: Dobrindt, Ela@Dobrindt1


Exit mobile version