Tripoliban tett szerdán előre be nem jelentett látogatást a magas rangú török küldöttség, hogy az együttműködés fejlesztéséről tárgyaljon a nemzetközileg elismert líbiai egységkormány tisztségviselőivel. -Közölte a líbiai fővárosban székelő Fájez esz-Szarrádzs vezette kabinet.
A török küldöttségben Mevlüt Cavusoglu külügyminiszter, mellett Berat Albayrak pénzügyminiszter, Ibrahim Kalin elnöki szóvivő, illetve Hakan Fidan, a török hírszerzés vezetője is részt vett.
Cavusoglu eredetileg Luigi Di Maio olasz külügyminiszterrel találkozott volna a nap folyamán. A tervezett megbeszéléseket péntekre halasztották. A váratlan látogatásra azt követően került sor, hogy a Törökország támogatását élvező egységkormány és a hozzá hű milíciák jelentős területeket foglaltak vissza a rivális tobruki vezetéssel szövetséges Halífa Haftar hadúrtól. Akinek a főváros ellen indított – 14 hónapig tartó – offenzívája korábban összeomlott.
Szarrádzs a tájékoztatás szerint a többi között az olajkitermelésről, beruházásokról és infrastrukturális újjáépítésről tárgyalt a delegáció tagjaival. A megbeszélések, amelyeken líbiai oldalról a miniszterelnök mellett a belügyminiszter és az állami olajvállalat (NOC) igazgatója is jelen volt, kiterjedtek a líbiai védelmi és biztonsági képességek fejlesztéséről tavaly novemberben kötött katonai együttműködési megállapodás végrehajtására is.
A harci helyzet megváltozását követően a konfliktus szereplői ismét tárgyalóasztalhoz ültek.
A lehetséges tűzszüneti megállapodásban közvetítő ENSZ figyelmeztetett. A helyzet ismét súlyosbodhat a fegyverembargó dacára külföldről beáramló harceszközökre és harcosokra tekintettel.
A Haftar vezette Líbiai Nemzeti Hadsereg (LNH) ugyanakkor továbbra is uralja az ország keleti és déli felét a főbb olajlelőhelyekkel. Mindemellett a NOC és a líbiai Központi Bank, amelyek nemzetközi megállapodások értelmében kizárólagos jogosultsággal rendelkeznek a líbiai olaj eladására, Tripoliban vannak az egységkormány felügyelete alatt.
Az idei év nagy részében ráadásul az olajexport leállt, mivel az LNH blokkolta a nagyobb olajterminálokat.
Líbia 2011-ben, Moammer Kadhafi diktátor megbuktatása és meggyilkolása után káoszba süllyedt. Az ENSZ akkor bevezetett fegyverembargója gyakorlatilag hatástalan. A tripoli egységkormányt Törökország katonailag támogatja. A rivális Halífa Haftar hadúr pedig Oroszország, Egyiptom és az Egyesült Arab Emírségek támogatását élvezi. Az eddigi tűzszüneti tárgyalások sorra zátonyra futottak.
GD/MTI, Foto: Sana Ahmed $ N@qB0mNiaRCVzYdbE