Michelle Bachelet, az ENSZ emberi jogi főbiztosa Genfben közölte: A Hongkongra vonatkozóan megalkotott nemzetbiztonsági törvénynek összhangban kell lennie Kína emberi jogi kötelezettségeivel, illetve a politikai és polgári szabadságjogokat védelmező nemzetközi egyezményekkel.
„Bármely, a nemzetbiztonsággal foglalkozó törvénynek pontosan meg kell határoznia hatályát és a fogalmakat. Csak a lehető legszükségesebb módon – arányosan – korlátozhatja az emberi jogokat” – olvasható Michelle Bachelet állásfoglalásában.
Hozzátette: az ilyen jogszabályok végrehajtását a törvényhozás és az igazságszolgáltatás tartalmi felügyelete kell, hogy kísérje. Bachelet szerint hivatala a kérdés kapcsán kapcsolatot tart Kínával, és figyelemmel kíséri a hongkongi helyzet alakulását.
A májusban elfogadott törvény még szigorúbb biztonsági ellenőrzés alá vonja a különleges közigazgatású területet. Betiltja az elszakadási törekvések hangoztatását és a „felforgató tevékenységet”, ami a politikai szabadságjogok megnyirbálását jelentheti.
A Hszinhua kínai állami hírügynökség csütörtökön adta hírül, hogy a törvénytervezet a következő négy bűncselekményt és azok büntetési tételét határozza meg: szeparatista tevékenység, felforgató tevékenység, terrorizmus és összejátszás külföldi erőkkel.
A jogszabály a tervek szerint szeptemberben lép érvénybe. Kína genfi ENSZ-nagykövetségén keresztül reagált péntek este Bachelet kijelentésére. Peking szerint nem volt helyénvaló, és súlyosan beavatkozik Kína szuverén jogaiba és belügyeibe.
A nagykövetség közleménye szerint Kína szuverén joga, hogy törvényt alkosson a nemzetbiztonságról. Bachelet megjegyzése pedig sérti az ENSZ alapokmányának céljait és elveit, ami miatt tiltakozó jegyzéket juttattak el az emberi jogi főbiztos hivatalába.
GD/MTI, Foto: Jugend RETTET – IUVENTA@jugendrettet