Rendkívül fontos az egész világ számára, hogy az utolsó nagyszabású nukleáris leszerelési megállapodás, az Új START szerződés esetleges meghosszabbításáról eredményes tárgyalásokat folytasson az Egyesült Államok és Oroszország. Jelentette ki Jens Stoltenberg NATO főtitkár Brüsszelben, a German Marshall Alapítvány videókonferenciáján kedden.
A főtitkár kijelentett: az elkötelezett, felelős, ellenőrizhető fegyverzet-ellenőrzés, és leszerelés a legjobb módja az új fegyverkezési verseny megakadályozásának.
Csökkenti a nukleáris fegyverek használatának kockázatát, biztonságosabbá téve a globális környezetet. „Üdvözlöm, hogy Oroszország és az Egyesült Államok tárgyalásokat kezdett, hogy megvizsgálják, miként és milyen feltételek mellett lehet meghosszabbítani a fegyverzet-ellenőrzési megállapodást a nukleáris potenciál korlátozása érdekében” – fogalmazott.
Beszámolók szerint Stoltenberg támogatta azt az amerikai elképzelést, amely szerint egy ilyen megállapodásban Kínának is részt kell vennie. Az ázsiai ország megfigyelők szerint ugyanis egy évtizeden belül megkettőzheti atomfegyver-arzenálját.
Az Egyesült Államok és Oroszország között hétfőn kezdődtek tárgyalások Bécsben az utolsó nagyszabású nukleáris leszerelési megállapodás, az Új START szerződés esetleges meghosszabbításáról. Az osztrák sajtó kedden arról tájékoztatott, hogy a tárgyalások több mint tíz órán át tartó első fordulójának nem volt kézzelfogható eredménye.
Az Új START szerződést 2011-ben Prágában Barack Obama, az Egyesült Államok akkori elnöke és Dmitrij Medvegyev korábbi orosz elnök írta alá. Ez az egyetlen jelenleg érvényben lévő szerződés Washington és Moszkva között, amely korlátozza a két fél nukleáris arzenálját.
A dokumentum értelmében mindkét ország egyenként legfeljebb 800 hordozórendszerrel és 1 550 atomtöltettel rendelkezhet. A megállapodás 2021. február 5-én jár le, és egy alkalommal maximum öt évre lehet meghosszabbítani.
GD/MTI, Foto: AltreNotizie.org@mpAltreNotizie