Az új-zélandi kormány döntése szerint, kéthetes karantén után utazhatnak a kutatócsoportok az Antarktiszra.
Az Antarktisz maradt a világon az egyetlen kontinens, amely mentes az új koronavírus okozta Covid-19-től. Köszönhetően elsősorban a szigorú biztonsági előírásoknak.
Annak érdekében, hogy ez így is maradjon, az új-zélandi kormány a kontinensre utazó kutatócsoportoknak két hét karantént rendelt el a csendes-óceáni szigetországban.
A melegedés kezdetével a déli féltekén kezdetét veszi a szezon az antarktiszi kutatóbázisokon. Az új-zélandi hatóságok az első kutatócsoportot pénteken várják az Egyesült Államokból. A tudósoknak 14 napot kell karanténban tölteniük és kétszer tesztelik őket azelőtt, hogy augusztus 24-én elutaznak a jég birodalmába – jelentette be Winston Peters új-zélandi külügyminiszter csütörtökön.
„Az Antarktisz az egyetlen kontinens, amely mentes a Covid-19-től. A kutatóállomások utánpótlásának biztosítása Új-Zélandon keresztül létfontosságú az ott dolgozó emberek, köztük új-zélandiak biztonsága és jóléte érdekében. Csakúgy, mint a hosszú távú kutatóprogramok biztosítása céljából” – tette hozzá Peters.
A koronavírus-járvány miatt idén valamennyi antarktiszi kutatóprogram személyzetét csökkentették. Évente általában mintegy háromezer ember vesz részt ezekben a programokban, a szezon augusztustól márciusig tart. Idén azt tervezik, hogy mintegy 800 kutató fog dolgozni.
A kutatók többsége az amerikai antarktiszi program keretében érkezik Új-Zélandon keresztül, de olasz és dél-koreai kutatók is a szigetországon keresztül jutnak el az Antarktiszra.
GD/MTI, Foto: Plastics in the Environment Research Group@PlasticsEnvRes