Veszélyben a TikTok és a WeChat – Trump betiltott minden ügyletet a kínai anyacéggel

Az amerikai elnök betiltott csütörtökön mindenfajta ügyletet a TikTok videomagosztó kínai anyavállalatával, a ByteDance vállalatcsoporttal. Valamint a WeChat közösségi platformot működtető Tencent kínai internetes óriással és mindkét cég leányvállalataival.

Az amerikai polgárokra és vállalatokra vonatkozó tilalom az elnöki rendelet megjelenése után 45 nappal, vagyis szeptember 20-án lép életbe.
A TikToknak világszerte 2,2 milliárd felhasználója van. Az Egyesült Államokban pedig csaknem százmillió. A WheChat alkalmazás nem túl népszerű az Egyesült Államokban, de világszerve egymilliárd felhasználója van. Széles körben használják Kínában, illetve más országokban élő kínaiak. Hogy kapcsolatot tartsanak fent a szülőföldjükön lévő rokonaiakkal és barátaikkal. A Tencent Kína második legértékesebb vállalata az Alibaba után. Trump rendelete után a cég részvényei tíz százalékot zuhantak a hongkongi tőzsdén.
    

A TikTok ellen korábban több amerikai kormányzati kifogás merült fel. Donald Trump elnök és Mike Pompeo külügyminiszter is nyíltan bírálta a céget. Álláspontjuk szerint a TikTokhoz amerikai állampolgárok adatai kerülnek, ami veszélyes. Mert egy 2017-ben Pekingben elfogadott törvény értelmében a kínai vállalatok kötelezhetők arra, hogy együttműködjenek az ország nemzetbiztonsági szerveivel.
    

Hasonló kifogások szerepelnek a Trump által csütörtökön kiadott elnöki rendeletben a WeChatre vonatkozóan is. Az amerikai elnök szerint a TikTok és a WeChat nemzetbiztonsági kockázatot jelent. Ezért Washingtonnak „agresszív intézkedéseket” kell tennie tulajdonosaik ellen. Trump szerint a WeChat is automatikusan gyűjt rengeteg információt a felhasználóiról. Ezáltal a Kínai Kommunista Párt hozzájut az amerikaiak adataihoz és vállalati információkhoz. 
    

Az elnöki rendelet megemlíti, hogy a TikTok például adatokat gyűjt a felhasználók hollétéről. Az internetes oldalak megnyitásának és a kereséseknek az előzményeiről. Ami lehetőséget nyújt Kínának arra, hogy figyelje a szövetségi tisztségviselők és a velük szerződők mozgását, zsarolás céljából gyűjtsön róluk adatokat, és ipari kémkedést folytasson. Trump szerint a TikTok ráadásul cenzúrázza azokat a tartalmakat, amelyeket politikailag érzékenynek tekint a Kínai Kommunista Párt. Ezek az alkalmazások Trump szerint a pártnak tetsző félretájékoztatásra is használhatók. 
    

A WeChat Trump szerint személyes és vállalati információkat gyűjt olyan kínai állampolgárokról, akik felkeresik az Egyesült Államokat. Az alkalmazás lehetővé teszi a Kínai Kommunista Párt számára olyan kínai állampolgárok ellenőrzését, akiknek feltehetően életükben először volt alkalmuk megtapasztalniuk a szabad társadalom előnyeit – olvasható az elnöki rendeletben.
    

Az előzményekhez tartozik, hogy az amerikai szenátus ugyancsak csütörtökön – az elnök rendelet megjelenése előtt – megszavazta azt a kétpárti törvényjavaslatot, amely megtiltja a TikTok kínai videómegosztó alkalmazás telepítését és használatát kormányzati munkatársak és a kongresszus tagjainak telefonjain és számítógépein. 
    

A múlt héten a Microsoft amerikai informatikai óriáscég bejelentette, hogy tárgyalásokat folytat a Bytedance-szel a TikTok amerikai hálózatának felvásárlásáról. Az ügyletet – némi habozás után – Trump elnök is támogatásáról biztosította, igaz, hozzátette, hogy az üzletkötés hasznából a pénzügyminisztériumnak, vagyis a kincstárnak is részesülnie kell. Kikötötte, hogy a Microsoft szeptember 15-éig üsse nyélbe az üzletet.
    

A The Washington Post című lap szerint a Microsoft azért vásárolná fel a TikTokot, mert a videómegosztó több milliárdnyi videója segíthet a beszédet és képeket értelmező és alapvető feladatok ellátására alkalmas mesterséges intelligencia kifejlesztésében. A TikTok több milliárdnyi videóját különböző etnikumú és különböző foglalkozást végző emberek töltötték fel, ami lehetőséget ad a Microsoftnak a mesterséges intelligencia „tanítására” szolgáló modellek kialakítására. A cég nagy vetélytársainak, a Google-nak és az Amazonnak már megvan a maga videós adatbázisa: a Google-nak a Youtube, az Amazonnak pedig a Twitch.

MA/MTI, Fotó –

Exit mobile version