Egy hónappal a sorsolás előtt csak egyharmada kelt el azoknak a sorsjegyeknek, amelyeket a mexikói elnöki luxusgép jelképes kisorsolására bocsátottak ki a közép-amerikai országban.
A sajátos tombolán hatmillió 25 dolláros sorsjegyet bocsátottak ki. Ezekkel nem csak a 120-130 millió dollárt érő repülőgépet lehet megnyerni, hanem a száz darab 1 millió dolláros nyereményt. Andres Manuel Lopez Obrador elnök eredeti terve szerint magát a nehezen eladható repülőgépet sorsolták volna ki. De ezt az ötletet végül gyakorlati megfontolásokból elvetették.
Az elnök szerdán a sorsjegyek vásárlására buzdította honfitársait. Hangsúlyozva, hogy már csak bő egy hónap maradt a sorsolásig. Amelyet a mexikói függetlenség napján, szeptember 15-én fognak megejteni. Közölte, hogy az eladatlan szelvényeket a közkórházakat működtető állami szervezetnek fogják átadni. Így az esetleges milliós nyeremények az egészségügyhöz fognak kerülni.
A sorsjegyek iránti érdeklődést főleg a koronavírus-járvány okozta gazdasági gondok lohasztották le.
A 2018-ban megválasztott Obrador több mint másfél éve próbál vevőt találni az elődje, Enrique Pena Nieto által 2012-ben 200 millió dollárért vásárolt fényűző elnöki különgépre, egy átalakított Boeing 787 Dreamliner utasszállítóra.
A baloldali elnöknek szívügye a luxusgép eladása. Mivel annak beszerzését az előző kormányok fényűzése és korrupciója jelképének tekinti,. Választási kampányában is megígérte a rá költött pénz visszaszerzését.
Manuel Lopez Obrador menetrend szerinti repülőgépek turistaosztályán bonyolítja külföldi utazásait.
A mindössze 80 fő szállítására alkalmas, elnöki lakosztállyal és márványborítású fürdőszobákkal felszerelt repülőgépet szakértők szerint azért nehéz eladni, mert túl sokba kerülne átalakítani hagyományos, 300-férőhelyes utasszállító repülőgéppé.
Júliusban a kormány azt állította, hogy jelentkezett egy vevő, aki részben készpénzzel, részben pedig orvosi felszerelésekkel fizetne, de egyelőre nincs hír arról, hogy létrejön-e az adásvétel.
Az elnök korábban azt mondta, hogy nem hajlandók eladni a repülőgépet az ENSZ által becsült értéke alatt – 130 millió dollárnál kevesebbért -, de újabban már 120-125 millió dollárral is beérné. Szakértők szerint a repülő annál kevesebbet ér, minél tovább vesztegel kihasználatlanul egy hangárban.
A hányatott sorsú repülőgép a közelmúltig egy dél-kaliforniai hangárban porosodott, júliusban repült vissza Mexikóba, de nem tudni pontosan, hogy miért.
MA/MTI, Fotó