A koronavírus-járvány miatt bajba jutottaknak érdemes fizetéskönnyítési kérelemmel fordulni az adóhivatalhoz. A hatóság az esetek 80 százalékában hagyja jóvá a kérelmeket.
A koronavírus-válságra válaszul számos adóügyi intézkedést hozott a kormány. Legtöbbje, csak az ügyfélcentrikus adóhivatal közreműködésével lehetett és lehet eredményes – jelentette ki az államtitkár.
Szerinte a gyorsított áfakiutalások mellett közvetlen segítséget jelentett az adózóknak az Európai Unióban is egyedülálló magyar fizetés-könnyítési rendszer további bővítése is.
Március 11. és augusztus 8. között 71 907 méltányossági kérelem érkezett az adóhivatalhoz. Mintegy hatezer volt ebből a koronavírusra specializált kérelem, amelyben még a veszélyhelyzet időszakában, illetve az azt követő 30 napban a cégek részére biztosított, a fizetendő adó csökkentését lehetővé tevő kedvezmény igénybevételére adtak be – részletezte az államtitkár. Megjegyezve, hogy az érintetteknek eddig 574 millió forintnyi adót engedett el az adóhivatal.
Hangsúlyozta, hogy a kormány egyik legfontosabb elvárása a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal szemben továbbra is az, hogy a járvány hatásait figyelembe véve méltányosan járjon el adóügyekben.
Megjegyezte, hogy erre továbbra is szükség van. Bár a gazdaság teljesítménye a második negyedéves mélypontot követően már a kilábalás jeleit mutatja. Ahhoz, hogy a gazdaság mielőbb visszatérjen a válság előtti pályára, és az uniós átlagot jelentősen meghaladó növekedést érjen el, nélkülözhetetlen a méltányosság a vállalkozások adóügyeinek elbírálásában.
Ezért a Covid-19 káros hatásaira továbbra is hivatkozhatnak a családok. Alakosság és a vállalkozások is, azt az adóhivatal az eljárásokban figyelembe veszi – szögezte le Izer Norbert.
A méltányossági kérelmek a FAG01 és a FAM01 űrlapokon nyújthatók be. Annak, akinek a járvány hatására fizetési nehézsége keletkezett, érdemes a kérelemben beikszelnie azt is a kérelem indokai között – javasolta az államtitkár.
Az Európai Unióban is példaértékű adófizetési könnyítések, azon túl, hogy megoldhatják a cégek átmeneti fizetési nehézségeit, elősegíthetik a munkahelyek megtartását. Így jelentősen hozzájárulhatnak a magyar gazdaság növekedéséhez is – hangsúlyozta Izer Norbert.
GD/MTI, Foto: Steve Buissinne