Szőcs Géza kivételes tehetségű költő volt, aki tálentumait élete során megőrizte, gyarapította, nagyhatású verseskönyvek sokaságában tette közkinccsé – olvasható a FISZ Facebook-oldalán közzétett megemlékezésben.
„Fájdalommal és megrendült szívvel értesültünk arról, hogy Szőcs Géza Kossuth-díjas költő, a Magyar PEN Club elnöke csütörtök este elhunyt” – írják.
A megemlékezés szerint „már indulása, majd első kötetei is valóságos paradigmaváltást jelentettek a romániai magyar költészetben. Mind az idősebb, mind a fiatalabb generációkat inspirálta. Hatása korántsem lokális volt csupán, messze túlterjedt a költői iskolákon, műhelyeken és az országhatárokon”.
„Szőcs Géza költészete úgy folytat végeérhetetlen, „véresen komoly” párbeszédet a sokszálú hagyománnyal, hogy közben sosem engedi elfelejtetni a líra zavarba ejtő, (nyelv)játékos, az esetlegességeknek és keresetlen összehangzásoknak is engedő természetét.
Pályáját végigkísérte a felfedezés és kísérletezés öröme, a (költői) nyelv határainak vizsgálata” – írják. Mint írják, „a költő Szőcs Géza mellett nem felejtkezhetünk meg a mentorról sem. Tehetségek felkarolójáról, segítőjéről, az erdélyi magyar irodalmi intézményrendszer egyik jelentős alakítójáról. Az antikommunista ellenállóról, polgárjogi aktivistáról, majd szenátorról, később kulturális államtitkárról”.
„Vigasztalódást kívánunk családjának, emlékét és életművét megőrizzük” – olvasható a FISZ bejegyzésében.
GD/MTI, Foto: Szabolcs Takács