A Szent László, a lovagkirály címmel népi rockoperát mutat be 2021 júniusában a Nemzeti Lovas Színház – hangzott el a teátrum online sajtótájékoztatóján.
Pintér Tibor, a Nemzeti Lovas Színház igazgatója elmondta: a darab ősbemutatóját Izsákon tartják. Hangsúlyozta, hogy egy szent királyt életre kelteni hatalmas felelősség. A teátrum célja, hogy a fiatalokat megismertesse a történelmi hősökkel. Arról is beszélt, hogy Szent László megtestesíti azt az értékrendet, amit a mai generációknak is meg kell ismerniük.
A népi rockopera az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Magyarságkutató Intézet támogatásával valósul meg. Kásler Miklós a sajtótájékoztatóra készített videóüzenetében kiemelte, hogy a Szent László, a lovagkirály rockopera létrehozói rendkívüli vállalkozásba kezdtek. Ahogy Prohászka Ottokár fogalmazott, Szent László hitelesítette Szent István művét. A kereszténységet benne ismerte meg a magyarság, mert ő testesítette meg a magyarság ősi hagyományait, a vitézséget, a nemességet, a szakralitást, amelyet nagy fejedelem ősei képviseltek itt a földön – mondta. A miniszter kiemelte: számos legenda maradt meg Szent Lászlóról a nép körében, a krónikákban és híre elterjedt egész Európában.
Amikor a magyarság nagy bajban volt, fohászkodhatott Szent Lászlóhoz és ő mindig segített -mondta. Példaként idézve fel Lackfi Endre és a magyar sereg történetét, akiket 1345-ben, a harmadik tatár betörés idején egy érclovas, feje felett a mennyek királynőjével segített a végső győzelemhez. „Ezt a spiritualitást, ezt az életet, ezt az életfelfogást a mai korban bemutatni, úgy hogy azt meg lehessen érteni, az igazi feladat, igazi kihívás” – hangsúlyozta. Mondok József, Izsák polgármestere videóüzenetében elmondta: városukat gyakran emlegetik Bács-Kiskun megye lovas fővárosaként.
Az elmúlt néhány évtizedben rangos lovas helyszín lett, számos lovas sportesemény, fogathajtó Európa-bajnokság, világbajnokság otthona volt.
A népi rockopera bemutatójának helyszínét a Kiskunsági Nemzeti Park tulajdonában lévő Kolon-tó öleli át, amely az előadást még látványosabbá teszi – tette hozzá. Horváth-Lugossy Gábor, a Magyarságkutató Intézet főigazgatója a színházzal való együttműködésről beszélt. Az intézet a próbafolyamatban is részt vesz és biztosítja a produkció történelmi hitelességét, azt hogy minden részlet a helyén legyen, a darab tudományosan is megállja a helyét.
A sajtótájékoztatón a rendező bemutatta a produkció látvány-, díszlet- és kosztümterveit, valamint a szereplőket, akik részleteket mutattak be az előadásból. A darabban szerepel Papadimitriu Athina, Pápai Kíra, Mohácsi Márk, Ilyés Jenifer és Deák-Lőrincz Andrea, aki a rockopera társírója is.
GD/MTI, Foto: Envato Elements