Kell-e télen futni?

Aktuális téma ez, szinte minden futással foglalkozó oldalon írnak erről mostanság:

Télen futni! 

Ahány írás, annyi oldalról közelítik meg a témát és írják le, hogy mit, hogyan és miért érdemes. Úgy döntöttem, hogy én is összeszedem a gondolataimat és megpróbálom egy olyan oldalról megközelíteni, ami még nincs annyira kivesézve.

Miért futunk télen? 

A téli időszak az élőlények, köztük az emberek világában egy lelassult életciklus, ami jellemzően kevés mozgással, sok tápanyag felvételével jár együtt. Azonban a hobbi futó ezen a területen is rendkívüli élőlény! Általában az emberek ilyenkor annak szentelik az idejüket, hogy kipihenjék a fáradalmaikat, de nekünk, hobbi futók számára ilyenkor egy nagyon fontos időszak kezdődik, ami miatt nem dőlhetünk hátra. A tél kezdete egyben az alapozási időszak kezdete is a futóknál, ami pedig döntően befolyásolja a következő versenyszezon-béli formánkat.
Ilyenkor kell elkezdeni és felépíteni egy olyan alap állóképességet, amire később építkezve túl tudjuk szárnyalni az előző évi eredményeinket, vagy a következő évben is fenn tudjuk tartani a  csúcsformánkat.
Ha kihagynánk ezt az időszakot, akkor az idén őszi teljesítményünk nagyon erősen visszaesne jövő tavaszra és ha csak akkor kezdenénk újra építeni a teljesítményünket, akkor szerencsés esetben is csak őszre érnénk el az előző évi formánkat, tehát fejlődés nem lenne belőle. Márpedig ha fejlődni szeretnénk, akkor minél többet át kell menteni az előző idényből. Ezt egy jól felépített alapozó edzésmunkával lehet megtenni.
Ebben az időszakban az állóképesség megtartása, fejlesztése a fő cél, ezért jellemzően aerob edzésmunkát végzünk. Sok hosszú, unalmas lassú futást kell csinálni.
Természetesen szükség van regenerációs időszakra a futásnál is, mert munka és család mellett sportolva nem lehet az ember egész évben csúcsformában. Ez az átmeneti ciklus nem feltétlen jelent  teljes leállást, hanem inkább csak azt, hogy egy kimerítő verseny szezon után két-három hétig laza regeneráló kocogásokat végzünk, alacsony intenzitással és kilométerszámmal. Ettől nem esik vissza sokkal jobban a teljesítmény, mintha aktív időszakban lennénk, viszont elkerülhetővé válik a túledzettség kialakulása.
Tehát visszatérve a téli futáshoz a véleményem és tapasztalatom szerint a téli futás, a télen elvégzett alapozó futás nagyon fontos egy futó számára, szó szerint megalapozza a felkészülését.

Gyakran felmerülő kérdés, hogy mi van akkor ha valaki nem bírja a hideget? 

Semmi baj nincs akkor, ha valaki az átlagosnál is jóval fázósabb. A téli alapozás számomra nem egyenlő a hidegben futással és a megfázás, lebetegedés kockáztatásával. Ugyanolyan hatásos a felkészülés szempontjából az is, ha valaki a hideg elől bemenekül egy edzőterembe és rááll a futópadra.
Sokan fintorognak, ha szóba kerül a futópad, de véleményem szerint teljes értékű edzésmunkát lehet végezni azzal is. Arra kell csak figyelni, hogy kb 1 fokos emelkedőre kell állítani a gépet, mert akkor lesz a valódi futáséhoz hasonló ellenállása.

Másik fontos kérdés: hogyan kell öltözni a téli futáshoz? 

Ez az a téma, amivel kapcsolatban rengeteg írást találni. Sokan leírják, hogy mit kell, mit ajánlott felvenni ahhoz, hogy elkerüljük a megfázást és egyéb megbetegedést. Én ezt a kérdést inkább fordítva szoktam megközelíteni, úgy hogy mit ne vegyek fel futáshoz, azaz a túlöltözés veszélyére hívnám fel a figyelmet.
Ha belegondolok, nem nagyon emlékszem olyan alkalomra, hogy alul öltöztem volna és egy edzés, vagy verseny alatt fáztam volna. Olyan viszont volt többször is, hogy túlságosan melegem lett és izzadtam, akár -10 fokban is. Az ember ösztönösen felöltözik ha hideg van, hogy ne fázzon. Ez azonban a futásnál, vagy bármely sport tevékenység közben viszont már sok lehet. Sokan azt mondják, hogy ha indulás előtt komfortosan érzed magad, akkor már túlöltöztél. Másik ilyen bölcselet, hogy egy réteggel kevesebbet kell felvenni futáshoz, mint egyébként.
Én erre azt mondom, hogy szerintem teljesen egyénfüggő és mindenkinek saját maga kell kitapasztalnia, hogy hogyan kell felöltözni. Nem lehet erre egységes ajánlást adni, mert van aki izzadékonyabb, van aki fázósabb. Egyszóval ugyanaz az öltözet van akinek jó, van akinek sok, másnak meg kevés lesz. Minden esetben a környezeti adottságokhoz kell alkalmazkodni, nem elég csak a hőmérsékletet figyelni. Mást jelent pl. -2 fok, akkor amikor téli napsütésben futsz, meg akkor is ha csípős szél fúj havas esőt az arcodba.
Azért veszélyes a túlöltözés, mert a hidegben nem alakul ki olyan szomjúságérzet, mint nyáron, de ettől függetlenül, ha túlöltözik az ember, akkor az izzadástól ugyanolyan sok folyadékot veszíthet, mint nyáron melegben. Ha ennek pótlása nem történik meg, akkor ugyanúgy ki lehet száradni, mint nyáron. Ráadásul átizzadva a hidegben könnyen le lehet betegedni, ami hetekre is visszavetheti az edzésünket, hátráltatva a felkészülést.
Tehát összefoglalva a téli futás szükséges és fontos a felkészülésben, de ez nem jelenti azt, hogy hidegben kéne futni, dacolva a tüdőgyulladással. Ha valaki nagyon nem bírja a hideget, akkor irány a futópad, de aki bírja az is nagyon figyeljen oda az öltözködésre és mindenki egyénileg tapasztalja ki, hogy milyen öltözékben fut. Fontos, hogy ne fázzunk közben, mert az a komfortérzetünket csökkenti, de a túlöltözés okozta dehidratáció tönkre teszi az edzésünket és fokozza a megbetegedés kockázatát. 
 
 
Exit mobile version