A víz az élet alapja, a deutérium, a hidrogén kétszer nehezebb változata pedig annak egyik természetes alkotóeleme. Ma már azt is tudjuk, Somlyai Gábor, magyar biológus 30 éves kutatómunkájának köszönhetően, hogy a természetben előforduló deutérium mennyiségének jelentős élettani, szabályozó szerepe van az élő szervezetekben. A csökkentett deutériumtartalmú víz daganatellenes hatását a svéd Karolinska Intézet kutatói is visszaigazolták legújabb közleményükben.
Az orvosi Nobel-díjak odaítéléséről döntő svéd Karolinska Intézet professzora, Roman Zubarev, és kutatócsoportja legújabb tudományos eredményeivel megerősítette a csökkentett deutériumtartalmú víz daganatellenes hatását, fontos adatokkal egészítette ki a hatásmechanizmusra vonatkozó eddigi ismerteket.
A kutatók a legkorszerűbb, expressziós proteomikai vizsgálati módszerekkel igazolták, hogy a deutériumcsökkentés közel 50 fehérje szintézisét befolyásolja a daganatos sejtekben, oxidatív stresszt idéz elő, és ezen keresztül apoptózist, programozott sejthalált indukál. Az eredményeket, melyeket a Molecular and Cellular Proteomics című folyóiratban publikáltak, Zubarev professzor a közelmúltban Budapesten megrendezett IV. Nemzetközi Deutériumdepléció Konferencián tartott előadásában is ismertette, megerősítve Somlyai Gábor úttörő munkájának eredményeit a deutérium-hidrogén arány változásainak biológiai és élettani, szabályozó szerepéről. A svéd professzor szerint a budapesti konferencián elhangzottak jelentős előrelépést jelentenek a deutérium élettani szerepének megítélése szempontjából, mivel már nemcsak azt tudjuk, hogy az eljárás előnyösen alkalmazható a daganatgyógyászatban, hanem azt is, hogy milyen hatásmechanizmus mentén fejti ki hatását.
A természetben előforduló deutérium biológiai szerepét és élettani jelentőségét napjainkra a világ számos vezető egyetemén és kutatóintézetében vizsgálják, az eredmények azt igazolják, hogy a deutériummegvonás a megelőzés és a daganatgyógyászat hatékony eszközévé válhat, melynek alkalmazásával csökkenthető lesz a rákos megbetegedések száma, javítható a betegek életkilátása és életminősége.
OTS – Fotó