Londoni iparági elemzők várakozása szerint az új koronavírus okozta járvány negatív keresleti hatásai miatt az idén és jövőre is érzékelhetően alacsonyabb lesz az átlagos olajár az eddig várt szinteknél.
Az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, az Oxford Economics hétfőn ismertetett helyzetértékelésében közölte: várakozása szerint a világgazdasági szintű nyersolajkereslet növekedése az idei első negyedévben jelentősen, napi átlagban 590 ezer hordóval, a második negyedévben 320 ezer hordóval marad el eddigi előrejelzésétől.
A cég azt valószínűsíti ugyanakkor, hogy az év második felétől az átlagos napi globális kereslet növekedési üteme 120 ezer hordóval meghaladja eddigi prognózisát.
Mindezt összevetve az Oxford Economics 200 ezer hordóval 900 ezer hordóra csökkentette a napi globális olajkereslet idei egész éves átlagos növekedésére szóló becslését.
A ház szerint ebben a környezetben a globális alaptípusnak tekintett Brent olajtípus hordónkénti ára 2020-ban átlagosan 62,40 dollár, jövőre 65 dollár lesz, 3,10, illetve 1,60 dollárral alacsonyabb az eddigi előrejelzésében szereplő árfolyamnál.
Az Oxford Economics eredeti, 6 százalékos előrejelzéséről a koronavírus okozta járvány megjelenése után 5,4 százalékra gyengítette a kínai hazai össztermék (GDP) idei növekedésére szóló prognózisát.
A ház eddig 2,3 százalékos globális növekedést valószínűsített 2020 egészére, de felülvizsgált számításai szerint a lassabb kínai növekedés átszűrődő hatásai a világgazdaság idei növekedési ütemét ehhez a várakozáshoz képest 0,25 százalékponttal csökkenthetik.
A cég rövid időn belül másodszor rontotta kínai és globális prognózisait a koronavírus-járvány hatásai miatt: január végén ismertetett előző előrejelzésében a kínai gazdaságban 5,6 százalékos növekedést valószínűsített, és akkori számításai még arra mutattak, hogy a globális növekedésre gyakorolt negatív hatás 0,20 százalékpont lesz.
A ház korábban 2,3 százalékos globális növekedést valószínűsített 2020 egészére.
Hétfőn ismertetett új előrejelzésében az Oxford Economics közölte: az idei első negyedévben mindössze 4 százalékos éves összevetésű növekedést vár a kínai gazdaságban a korábbi 6 százalék helyett.
A koronavírus terjedése és a megfékezésére hozott intézkedések negatív aktivitási hatásaitól más nagy londoni házak is a globális olajkereslet és az árfolyamok érdemi csökkenését várják.
A Moody’s Investors Service Londonban ismertetett legfrissebb szektorelemzésében azt emelte ki, hogy Kína a világ legnagyobb nyersolajimportőre, és a koronavírus-járvány máris lassította a kínai gazdaság aktivitását. Így már a globális olajkereslet ebből eredő rövid távú visszaesését valószínűsítő előrejelzések is elégségesek voltak ahhoz, hogy az elmúlt időszakban jelentősen csökkenjen a nyersolaj árfolyama.
A nemzetközi hitelminősítő kimutatta, hogy a Brent hordónkénti ára a január 31-én zárult egy hónapban 14 százalékkal 57 dollár alá, a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) olajtípus árfolyama 16 százalékkal 52 dollár alá süllyedt.
A Moody’s becslése szerint a kínai gazdaság hozzávetőleg 14 millió hordó olajat fogyaszt naponta, vagyis a kínai kereslet tartós 10 százalékos visszaesése esetén – bár a cég hangsúlyozza, hogy nem ez az alapeseti előrejelzése – 1,4 millió hordónyi napi kereslet veszne el.
A hitelminősítő számításai szerint ha egy ekkora keresleti visszaesés hat hónapig fennmaradna, az 250 millió hordóval növelné a globális nyersolaj-raktárkészleteket, hacsak a termelők részéről ezt nem kíséri a kínálat ennek megfelelő csökkentése.
A Moody’s szerint az olajkészletek ilyen mértékű felduzzadása legalább egy évig nyomott szinten tartaná az olajárakat.
MTI – Fotó / Pixabay