• Hirdetési ajánlatunk
  • Impresszum
2025. október 19.
No Result
View All Result
Online365
22 °c
Budapest
25 ° pén
26 ° szo
26 ° vas
24 ° hét
  • Belföld
    • Magyarság
  • Nagyvilág
    • Gazdaság
  • Tudomány
  • Környezettudatosság
  • Mindennapi Netevő
  • Kultúra
    • Film
  • Életmód
  • Sport
  • Belföld
    • Magyarság
  • Nagyvilág
    • Gazdaság
  • Tudomány
  • Környezettudatosság
  • Mindennapi Netevő
  • Kultúra
    • Film
  • Életmód
  • Sport
No Result
View All Result
Online365
No Result
View All Result

Budapest Fotófesztivál – Először láthatók Magyarországon Thomaz Farkas magyar származású brazil művész alkotásai

by Roby Taylor
2020.03.01.
in Kultúra
A A
Budapest Fotófesztivál – Először láthatók Magyarországon Thomaz Farkas magyar származású brazil művész alkotásai
Megosztás a FacebookonMegosztás a Twitteren

Először láthatók Magyarországon Thomaz Farkas (1924-2011) magyar származású brazil művész alkotásai. A Capa Központban keddtől látható A fény ritmusa című tárlat válogatást nyújt a művész negyvenes és ötvenes évek végén készült fotográfiáiból, valamint bemutatja az ugyanebben az időszakban készült legfontosabb dokumentumfilmjeit is.

 A magyar származású fotográfus a brazil kultúra emblematikus alakja, akit a modern fotográfia és dokumentumfilm egyik legfontosabb képviselőjeként tartják számon. Munkái olyan fontos gyűjtemények részét képezik, mint a New York-i MoMA és a londoni Tate Modern – olvasható a tájékoztatóban. 
    

HasonlóBejegyzések

Az 1950-ben elhunyt alkotók művei szabadon felhasználhatóvá válnak

Peking – A visegrádi országok zsidó kulturális örökségét bemutató fotókiállítás nyílt

A pályázati feltételek megsértése miatt kizártak egy produkciót a Dalból

Thomaz Farkas volt az első, aki 1949-ben fotókiállítást rendezhetett a Sao Pauló-i Modern Művészetek Múzeumában. Az akkori kiállításon bemutatott alkotásai közül, amelyek kísérleti jellegük miatt annak idején újdonságnak számítottak, több is látható lesz a Capa Központ kiállításán. A formai és absztrakciós minőség iránti különleges érzékenységgel jellemezhető képekben megjelenik a kontrasztok, grafikus alakzatok, valamint a fények és árnyékok iránti fokozott érdeklődése.
    

Annak ellenére, hogy a fotográfia iránti érdeklődése hamarosan elkezdett a dokumentumfilmek irányába fordulni, van egy fontos sorozata az ötvenes évek végéről, amelyben a futurista és utópisztikus Brazíliaváros felépítését örökítette meg. 1957-ben Brazíliavárosba utazott, hogy nyomon kövesse Lúcio Costa és Oscar Niemeyer projektjének a megvalósulását. A 35 milliméteres objektívvel rögzített képeken munkásságának humanista lelkülete tükröződik. Figyelme középpontjában nem csak az adott pillanathoz kapcsolódó érzelmek, hanem a nyitóünnepélyre idelátogató emberek álltak, valamint az építőmunkások és az ő szálláshelyeik a megtervezett városon kívül. Ez a sorozat egyfajta hídként is szolgált a későbbi, filmrendezőként és producerként végzett munkásságához.
    

Az 1960-as és 1970-es években készült számos dokumentumfilmje és színesben megörökített fotográfiái Caravana Farkas címen váltak ismertté, kifejezték elkötelezettségét a hazája iránt, és céljuk az volt, hogy bemutassák Brazíliát a brazilok számára. 
    

Thomaz Farkas életének első éveit a budapesti Pannónia utcában töltötte. Hatéves volt, amikor szüleivel együtt Sao Paolóba költöztek. Édesapja jelentős fotográfiai üzlethálózatot létesített Fotoptica néven, amely Brazília-szerte rendelkezett boltokkal, fia már egészen fiatalon elkezdett dolgozni nála. Az ifjú Thomaz nyolcéves korában kapta meg első fényképezőgépét, tizennyolc éves korára olyan tehetséges fotográfussá vált, hogy a Foto Cine Clube Bandeirante legfiatalabb tagjaként választották be a neves társaságba. 
Thomaz Farkas kiváló szakmai kapcsolatokkal rendelkezett, aktív részese volt a fotográfusok, filmrendezők, művészek és dizájnerek nemzetközi hálózatának.
    

Szakmai kapcsolataiban a Fotoptica fontos szerepet játszott. Segítségével mindig hozzáférése volt a világ minden tájáról származó szakmai könyvekhez és magazinokhoz, valamint a legkorszerűbb felszerelésekhez. Több fotólabor kialakítását is kezdeményezte múzeumokban és más intézményekben, a fotográfia népszerűsítése érdekében. Fotoptica néven futott az a fotográfiai magazin és galéria is, amely Farkas irányítása alatt tette közzé és állította ki új és már ismert brazil tehetségek alkotásait a hetvenes évektől a kilencvenes évek végéig. 
    

Thomaz Farkas bár főként fotográfiai és filmes munkáiról ismert, öröksége sokkal szerteágazóbb, mivel producerként, tudósként, vállalkozóként és kulturális nagykövetként is jelentős munkát végzett. A Budapesti Fotófesztivál keretében a Capa Központban látható kiállítás április 5-ig tekinthető meg – írták a tájékoztatóban.

MTI – Fotó / Budapest Fotófesztivál Facebook oldala

Tags: brazilBudapest Fotófesztiválfotófotógráfusfotóművészkiállításmagyar származásúThomaz Farkas
ADVERTISEMENT

Related Posts

Copyright Symbol
Kiemelt

Az 1950-ben elhunyt alkotók művei szabadon felhasználhatóvá válnak

by Gemici Diana
2020.12.18.

Január 1-től szabadon felhasználhatóvá válnak a hetven éve elhunyt szerzők művei. Köztük van Orwell 1984 és Állatfarm című világhírű műve,...

Read moreDetails

Peking – A visegrádi országok zsidó kulturális örökségét bemutató fotókiállítás nyílt

A pályázati feltételek megsértése miatt kizártak egy produkciót a Dalból

Shakespeare egykori háza helyén feltárt leletek online tárlaton mutatkoznak be

Szombat este online térben lesz elérhető az István, a király rockopera

Ősbemutatóra készül a Nemzeti Lovas Színház

Load More
Next Post

Külügyminiszterekkel tárgyalt az afganisztáni tálibok vezetője

No Result
View All Result
- H I R D E T É S -

24 óra

  • Átmenetileg szünetelnek az összecsapások Bahmutnál
  • Egy vagyonért adták el Banksy művét miután elégették.
  • Az 1950-ben elhunyt alkotók művei szabadon felhasználhatóvá válnak
  • Megváltoztatják a montenegrói egyházügyi törvény
  • A jövő évben Csehország hatalmas hiánnyal fog gazdálkodni
  • Peking – A visegrádi országok zsidó kulturális örökségét bemutató fotókiállítás nyílt
  • Megveszi az osztrák Wienerberger az amerikai Meridian Bricket
  • A Startup Campus egyetemi programjainak legjobbjai az okosváros és zöld energetikai ötletek lettek
  • A Ringo Starr új albummal jelentkezik
  • A Vajdasági Magyar Szövetség államtitkárait kinevezték
  • A középkori közép-ázsiai városállamok bukását nem Dzsingisz kán hódító hadjárata okozta
  • Kuramagomedov ötödik, Muszukajev elődöntős – Birkózó világkupa
  • Adatvédelmi irányelvek
  • Felhasználási feltételek

© 2019-2021 online365.hu - Minden jog fenntartva!

No Result
View All Result
  • Belföld
  • Nagyvilág
  • Gazdaság
  • Kultúra
  • Sport
  • Tudomány
  • Környezettudatosság
  • Mindennapi Netevő
  • Magyarság
  • Életmód

© 2019-2021 online365.hu - Minden jog fenntartva!