Az MVM csoportban a Paksi Atomerőmű tulajdonosi jogait gyakorló állami intézményben a nukleáris biztonság kérdéseihez való hozzáállást, amit biztonsági kultúrának is neveznek, a korábbi szintre kellene emelni, mert sajnos most messze alatta van.
Ahhoz, hogy egyáltalán legyen jövője az atomenergetikának a Paksi Atomerőműben a termelési kényszer helyett a biztonság elsődlegességét kellene szem előtt tartani. A 36 éves, meghosszabbított üzemidejét futó erőmű előző évi csúcs termelése nagy valószínűséggel nem a biztonság elsődlegességének jegyében született. Ez rövid távú siker. Csom Gyula professzor úr írta, hosszú távon a biztonság elsődlegessége jelenti egyben a gazdasági optimumot is.
A meghosszabbított üzemidőben bevezetett változtatások is, a termelési kényszer jegyében születtek és sajnos eltávolodtak a tervezési alapoktól. A vezérigazgató egyik ez évi értékelésében a belső bizalmi légkör jelentős gyengüléséről írt, amit sürgősen helyre kellene állítani, mert az a biztonságos üzemeltetés egyik alap feltétele. Paks-1 biztonságos üzemeltetése Paks-2-nek is feltétele.
Paks hűtése ügyében az állami energetikai intézmények vezetői az Országgyűlés szakmai bizottságait egyoldalúan tájékoztatják, a tények egy részét elhallgatják. Az MTA Stratégiai Programok, Energiastratégiai Munkabizottság szerint a fajszi vízlépcső miatti vízszintemelkedés lehetővé tenné a Paksi Atomerőmű bővítésének friss víz hűtését.
Juhos László, elnök, okl. energetikus szakmérnök, reaktor szakmérnök
MTI – Fotó / Videó / MVM Paksierőmű Facebook oldala