Javult az Alsó-Tisza-völgy árvízvédelmi helyzete. Csökkent az árterek elöntésének veszélye, és várhatóan mérséklődnek az árvízvédekezés költségei azoknak a fejlesztéseknek köszönhetően, melyek 12 milliárd forintból, uniós támogatással valósultak meg a Dél-Alföldön – tájékoztatta a regionális vízügyi igazgatóság.
A közlemény szerint az Országos Vízügyi Főigazgatóság és az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság összefogásával megvalósított fejlesztésnek köszönhetően javult a térségben élő emberek, az ipari- és gazdasági létesítmények, valamint az érintett mezőgazdasági területek védelme.
A fejlesztés hozzájárul a védett ártéri területek és az ott található egyedülálló természeti értékek megóvásához is. A térség elmúlt ötven évének legjelentősebb árvízvédelmi fejlesztési projektje Baks, Szentes, Mindszent, Szegvár és Apátfalva külterületeit érintette.
A Dongéri-, valamint a Sámson-Apátfalvi-Szárazér-főcsatornán az árhullámok visszatartására nagy méretű árvízkapuk épültek, melyeket 20-20 darab, egyenként 0,5 m3/s kapacitású szivattyú egészít ki. A Hármas-Körös és a Tisza folyó bal partján összesen 9,7 kilométer hosszon végeztek töltésfejlesztési munkákat, melyek során növelték a töltések szelvényméretét, a gátkoronára pedig új útburkolat épült. Mindszentnél elbontottak egy működésképtelen szivattyútelepet, egy másikat pedig korszerűsítettek, s egyben növelték kapacitását.
Átépítették a térségben jelentős szerepet betöltő Felső-Kurcai és Kurcatoroki zsilipet, és teljeskörű felújításon esett át két gátőrtelep. A projekt megvalósítása mérnöki szempontból kiemelkedő, több mint egymillió köbméter föld megmozgatásával járó beruházás volt, melynek során a Tisza alsó szakaszán újdonságnak számító árvízkapukat telepítettek.
GD/MTI