Deutsch Tamás: Ujhelyi hazudik az EU pénzügyi támogatásaival kapcsolatban
Ujhelyi István, az MSZP európai parlamenti (EP) képviselője hazudik az EU koronavírus-járvány elleni küzdelem érdekében a tagállamok számára javasolt pénzügyi támogatásaival kapcsolatban, az EU eddigi egyetlen eurócent plusz uniós forrást sem adott egyetlen tagországnak sem – közölte Deutsch Tamás, a Fidesz EP-képviselője Facebook oldalán vasárnap.
Deutsch Tamás szerint a tény az, hogy „a sokat emlegetett úgynevezett uniós mentőprogram 37 milliárd eurós keretében semmilyen új forrás, plusz pénz nincs. Ezek az összegek a tagállamoknak a 2014-2020-as időszakra már korábban, hét évre előre megítélt tagállami uniós pénzügyi borítékjaiban benne vannak.”
A fideszes politikus leszögezte azt is, hogy az EU késlekedett a döntéseivel, annak ellenére, hogy a járvány példátlanul súlyos és rendkívül komolyak a gazdasági, szociális következményei. Az Európai Bizottság (EB) javaslatai egyetlen tagországnak sem biztosítanak több pénzt, a tagállamok alig egyharmadának előbb fogják odaadni azokat a fejlesztési forrásokat, amelyeket már egyébként is elkülönítettek számukra a régiók felzárkóztatását szolgáló pénzekként az EU költségvetésében.
„Nekünk, magyaroknak, Magyarországnak egyetlen egy fillér plusz európai uniós forrást sem jelent ez a bizottsági javaslat. Magyarország és számos további tagállam esetében a regionális fejlesztési források már nem átcsoportosíthatóak.” A 2014-2020-as hétéves keretköltségvetési ciklus vége felé a tagállamok többsége uniós jóváhagyás mellett már időben eldöntötte, leszerződte, lekötötte és többségében elköltötte a rendelkezésre álló fejlesztési forrásokat, amelyeket az uniós szabályokkal összhangban olyan gazdaságfejlesztési célokra, amelyek megszakítása, a gazdaságfejlesztési programokra fordítható források elvonása nemhogy enyhítené a koronavírus okozta gazdasági károkat, hanem még inkább mélyítené azokat – írta Deutsch Tamás.
Arra is felhívat a figyelmet: a strukturális alapokból korábban és most előlegként kapott források nem plusz források. Ezeket egyfajta „likviditási” előlegként kapják a tagállamok. A leszerződött, végrehajtott projektek után ezeket ki kell fizetniük a támogatottaknak, amíg az EB-nek benyújtott számlák után megérkezik a tényleges támogatás.
Az EB javaslata csak az EU tagországok kevesebb mint a felének nyújt valamiféle segítséget. Azoknak, akik rosszul állnak az uniós pénzek felhasználásában, de Magyarország nem tartozik ezen tagállamok közé.
A magyar kormánypárti képviselők azt javasolják, hogy az EB azokon a területeken is nyújtson előfinanszírozást, ahol a tagországok még nem kötötték le teljes egészében a rendelkezésre álló uniós forrásokat, mint például az Európai Szociális Alap, amelyet mozgósítani kellene a munkavállalók kieső béreinek finanszírozására és a növekvő munkanélküliség visszaszorítására.
Továbbá javasolják, hogy a koronavírus elleni védekezésre nyújtott uniós forrásokat az országokon belül bármely régióban fel lehessen használni, ott is, ahol egyébként a gazdasági fejlettség miatt nem, vagy csak korlátozottan lehetne. Erre azért van szükség, mert a vírus nem válogat a régiók között, így például Közép-Magyarországon is szükség van a segítségre.
Az uniós fejlesztési források baloldal által előszeretettel emlegetett „átcsoportosítása” durva megszorító intézkedéseket jelent, növeli a járvány okozta gazdasági és szociális problémákat, de „Ujhelyi István a szikár tények ellenére hatalmas uniós támogatásokról hadovál” – áll Deutsch Tamás Facebook-bejegyzésében.
Lombardiában csökken a diagnosztizált fertőzöttek és halottak száma
Olaszországban a koronavírussal újonnan diagnosztizált fertőzöttek száma a gócpontnak számító Lombardiában fokozatosan csökken, de országosan továbbra is megközelíti a négyezret.
Az elmúlt 24 órában több mint hétszázzal emelkedett a járványban elhunytak száma, amely így 10 779-re nőtt – közölte vasárnap esti tájékoztatóján az olasz polgári védelmi hatóság. Egy nap alatt 756-an haltak meg, kevesebben, mint szombaton (889) és pénteken (969). Az adatok reménykeltőek, de a halottak száma továbbra is magas. A világban a Covid-19-ben elhunyt több mint 30 ezer halott egyharmada Olaszországban vesztette életét.
A diagnosztizált fertőzöttek száma 3851-gyel emelkedett az egy nappal korábbi 3651-hez és az ezt megelőző 4401-hez képest. Az azonosított fertőzöttek száma 73 880: 58 százalékuk házi karanténban van, majdnem négyezren intenzív osztályon.
A gyógyultak száma túllépte a 13 ezret.
A gyógyultakat és halottakat is számolva a diagnosztizált fertőzöttek száma meghaladta a 97 ezret.
A járványgörbe lefele ível a gócpont Lombardiában, ahol 416 beteg vesztette életét az elmúlt egy nap alatt a szombati 542 és a pénteki 541 után. A diagnosztizált fertőzöttek száma 1592-vel emelkedett a huszonnégy órával korábbi 2217 és a negyvennyolc órája mért 2409-cel szemben. Az utóbbi több mint egy hónap alatt a halottak száma elérte a 6360-t, az azonosított betegeké pedig meghaladta a 41 ezret.
Angelo Borrelli a polgári védelem vezetője – akinek negatív lett a vírustesztje – elmondta, hogy a lombardiai Cremona intenzív osztályairól Kölnbe szállítanak át betegeket. Korábban már Lipcsébe is szállítottak olaszországi betegeket.
Elkészült a milánói vásártéren tíz nap alatt kialakított járványkórház, amely első fázisban több mint ötven betegnek képes intenzív kezelést nyújtani, de az ágyak száma több mint kétszázra emelhető. Albánia harmincfős orvoscsoportot küldött az észak-olaszországi tartományba: Edi Rama albán kormányfő videóüzenetben hangsúlyozta, hogy Albánia sohasem felejti a segítséget, melyet az olaszoktól a tavaly novemberi földrengéskor kapott. „Nagyon gazdag országok hátat fordítanak, de mi szegények segítünk olasz barátainkon” – jelentette ki Edi Rama.
Az olasz kormány április 3-ig jelenti be az országos óvintézkedések határidejének megújítását: előrejelzések szerint legalább újabb tizenöt nappal meghosszabbítják. A korlátozások feloldását a hatóságok korainak nevezték hangsúlyozva, hogy ezeket fokozatosan, akár tartományról tartományra oldhatják csak fel. Az olaszokat figyelmeztették, hogy lakóhelyüket, városukat a húsvéti ünnepek alatt sem hagyhatják el.
Szíria – EU: meg kell szüntetni az ellenségeskedést a járvány terjedésének megállítása érdekében
Az ellenségeskedés befejezése önmagában is fontos Szíriában, de alapvető előfeltétele annak, hogy a koronavírus okozta járvány terjedése megálljon, valamint a régóta szenvedő lakosság védelmet kapjon annak pusztító következményeitől – hangsúlyozta az Európai Unió külügyi szolgálata (EEAS) vasárnap kiadott nyilatkozatában.
Az uniós szolgálat aláhúzta, a harcok befejezése országosan, de különösen Idlíb tartományban elengedhetetlen, ahol az emberek nagy számban készülnek elhagyni lakóhelyüket.
A nyilatkozatban az ENSZ szíriai különmegbízottja, Geir Pedersen nemrégiben elhangzott felhívására emlékeztettek, amely szerint azonnali és országos tűzszünetre van szükség Szíriában, különös tekintettel a koronavírus-járvány gyors terjedésére.
„Az Idlíb tartományra vonatkozóan, közelmúltban elfogadott tűzszünet törékeny. Meg kell erősíteni, és ki kell terjeszteni Szíria egészére” – fogalmaztak.
Az Európai Unió a szíriai humanitárius tevékenységek legjelentősebb támogatójaként készen áll arra, hogy segítse az ENSZ erőszak megállítását és a koronavírus terjedésének megfékezését célzó erőfeszítéseit. Az unió, ahogy a konfliktus elmúlt tíz évében, továbbra is segítséget nyújt a szükséget szenvedő szíriai embereknek, és kiegészítő támogatásokat biztosít a járvány jelentette kihívás leküzdésében is. Együttműködik nemzetközi partnereivel, az ENSZ ügynökségeivel és a civil szervezetekkel a világjárvány megállítását célzó törekvések fokozásának érdekében – tették hozzá.
Az Európai Unió elkötelezett a szíriai erőszak felszámolása és a konfliktus politikai megoldása mellett – szögezte le az unió külügyi szolgálata.
Meghalt a volt Kijev megyei kormányzóhelyettes
Belehalt vasárnap az új koronavírus által okozott betegségbe (COVID-19) Oleh Miscsenko, volt Kijev megyei kormányzóhelyettes, aki 2016 decemberétől 2017 augusztusáig töltötte be a tisztséget – közölte az Ukrajinszka Pravda hírportál. Ukrajnában eddig 9 ember életét vitte el a járvány.
Viktor Ljasko ukrán egészségügyiminiszter-helyettes, országos tisztifőorvos vasárnapi kijevi sajtótájékoztatóján közölte, hogy mostantól az enyhébb tüneteket mutató betegeket nem kórházakban kezelik, hanem csak a közepesen, illetve nagyon súlyos állapotú betegeket.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap „távközlési eszközökön keresztül” értekezett a kormány néhány tagjával és a rendvédelmi szervek vezetőivel – tájékoztatott közleményében az elnöki hivatal. Az államfő hangsúlyozta: meg kell oldani, hogy minden gyógyszertárban legyen elérhető áron védőmaszk. Kiemelten fontosnak nevezte az egészségügyi dolgozók, a nemzeti gárda és a katonák egészségének védelmét.
Denisz Smihal miniszterelnök a Telegram üzenetküldő csatornán keresztül közölte hogy az év végéig az állami vállalatok vezetőinek és felügyelő bizottsági tagjainak fizetését, valamint prémiumát 30 százalékkal csökkentik a koronavírus elleni védekezés miatt szükségessé vált költségvetés-átalakítás keretében. A kormányfő ígéretet tett arra, hogy a költségvetési módosítások végleges jóváhagyása után a stabilizációs alapból a koronavírus elleni küzdelemben közvetlenül részt vevő orvosok és egyéb alkalmazottak kapnak bérkiegészítést, továbbá nyugdíjasok, a korlátozások miatt munkanélkülivé válók, valamint hazai vállalkozások támogatást.
Az Oroszország által Ukrajnától önkényesen elcsatolt Krím félszigeten egyelőre nem szándékoznak bezárni a piacokat és betiltani a vásárokat – közölte Szerhij Akszjonov krími vezető a Facebookon. Szavai szerint egyelőre csak javasolták a kereskedelmi és szolgáltató cégeknek, biztosítsák, hogy az emberek ne tömegben halmozódjanak, hanem egymástól legalább két méter távolságban legyenek. Az UNIAN ukrán hírügynökség jelentése szerint jelenleg a Krímben koronavírus-fertőzés gyanújával 2620-an vannak orvosi felügyelet alatt.
Szlovákiában további 22 személynél diagnosztizáltak újkoronavírus-fertőzést Szlovákiában, így 314-re emelkedett a betegek száma vasárnap délig. A legtöbb fertőzött 30 év körüli – jelentette be Igor Matovic szlovák kormányfő.
A SARS-CoV-2 vírus által megfertőzött személyek többsége 30 év körüli, a legfiatalabb 2 éves, a legidősebbek pedig 70 év körüliek. Eddig senki sem halt meg a betegség következtében, sokakat viszont kórházban kezelnek, kettejüket intenzív osztályon.
A héten az újonnan regisztrált fertőzöttek száma napi átlagban a húsz főt közelítette, de már szombaton 23 volt. Az esetszámok azt követően kezdtek némileg emelkedni, hogy péntektől jóval több tesztet végeztek el. Míg korábban átlag napi 350 személyt teszteltek, addig szombaton például 720-at. Az országban vasárnap délig csaknem 7200 vírustesztet végeztek el, ezek közül 6817 bizonyult negatívnak.
Lengyelországban vasárnap délutánra 1771-re nőtt a kimutatott fertőzések száma, reggel óta további 54 új esetet regisztráltak. A halottak száma húszra emelkedett. Az országban eddig 42 783 tesztet végeztek el.
Holtan találták a németországi Hessen tartomány pénzügyminiszterét
Holtan találták a németországi Hessen tartomány pénzügyminiszterét, a hatóságok szerint Thomas Schäfer öngyilkos lett. A tartományi kormány miniszterelnökének vasárnapi nyilatkozata szerint a tárcavezetőt a koronavírus-járvány körüli gondok kergették a halálba.
Thomas Schäfer „szó szerint éjt nappallá téve dolgozott azért, hogy pénzügyileg és a szervezést tekintve megoldjuk a válságot” – mondta Volker Bouffier miniszterelnök a kormány wiesbadeni székhelyén, kiváló szakembernek és nagyszerű politikusnak nevezve az elhunytat.
Thomas Schäfer „nagyon aggódott, hogy sikerül-e megfelelni a lakosság hatalmas elvárásainak”, különösen a járvány gazdasági hatásainak ellensúlyozására biztosított pénzügyi segítséget illetően, és a jelek szerint a nagy aggodalom „agyonnyomta” – mondta a hesseni kormányfő.
Thomas Schäfer a Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikusa volt, tíz éve töltötte be a pénzügyminiszteri tisztséget a hesseni kormányban, így ő volt országszerte az egyik legtapasztaltabb vezető tartományi politikus. A miniszter 54 éves volt, feleségével két gyermeket neveltek. Holttestére egy vasúti sín mellett bukkantak rá Wiesbaden közelében szombaton.
A szövetségi kormány és a tartományi kormányok a járvány elmélyülése, február eleje óta nagyszabású segélyprogramokat dolgoztak ki a bajba került magánszemélyek és vállalkozások támogatására. A szövetségi gazdasági minisztérium és a pénzügyminisztérium vasárnapi közleménye szerint eljárási egyszerűsítésekről állapodtak meg a tartományi kormányokkal, így már hétfőn elindulhat az egyik legfőbb program, amelynek keretében az egyéni vállalkozók és a legfeljebb tíz embert foglalkoztató cégek 9-15 ezer euró (3,2 millió – 5,3 millió forint) közötti összegű vissza nem térítendő támogatást igényelhetnek arra, hogy a következő három hónapban fedezni tudják kiadásaikat.
A Németország középső részén fekvő, 6,2 millió lakosú, igen fejlett és jómódú Hessen a járvánnyal közepesen sújtott tartományok között van pillanatnyilag. A kormány adatai szerint az új típusú koronavírussal (SARS-CoV-2) bizonyítottan fertőzöttek száma 2943 volt vasárnap, ami 167 esettel több az egy nappal korábbinál. A legtöbb igazolt fertőzött – 330 ember – a tartomány legnagyobb városában, Frankfurtban él. A vírus okozta betegségben (Covid-19) elhunytak száma 11-ről 12-re emelkedett.
Németország egészében a regisztrált fertőzések száma vasárnap délutánig megközelítette a 60 ezres határt, a Covid-19 betegség halálos áldozatainak száma meghaladta a 450-et.
Elhunyt Patrick Devedjian volt francia miniszter
Koronavírus-fertőzésben elhunyt vasárnapra virradóra Patrick Devedjian volt francia miniszter, a Párizshoz közeli Hauts-de-Seine megye elnöke – közölte a politikus sajtószolgálata.
A 75 éves politikus a járvány első áldozata a francia politikai életben.
Patrick Devedjian maga jelentette be a Twitteren csütörtökön, hogy előző nap pozitívnak bizonyult a koronavírus-tesztje, és megfigyelésre egy dél-párizsi kórházba szállították. Azt írta akkor, hogy fáradtnak éri magát, de az állapota stabil. A tájékoztatás szerint állapota szombaton kezdett rohamosan romlani.
A Valeurs Actuelles című jobboldali hetilap értesülése szerint a politikus szívbeteg volt.
Az örmény menekült családban született, ügyvéd végzettségű jobboldali politikus meggyőződéses antikommunistaként a francia szélsőjobboldalon kezdett politizálni, majd a jobboldalhoz csatlakozott. Jacques Chirac és Nicolas Sarkozy államfősége idején több miniszteri posztot is betöltött, 2007 óta Haut-de-Seine megye tanácsát vezette.
Halálhírére számos francia politikus reagált, méltatták a személyiségét és a műveltségét.
„Patrick Devedjian szenvedélyes, őszinte, elkötelezett ember volt. Azt a politikát testesítette meg, amelyet szeretek” – írta közleményében Nicolas Sarkozy volt államfő. Francois Fillon volt miniszterelnök szerint „a mosolygós arca, határozott megszólalásai, éles humora, intelligenciája és műveltsége mindannyiunkban nyomott hagyott”.
Anne Hidalgo, Párizs szocialista főpolgármestere „óriási szomorúságának” adott hangot.
„Örmény barátainkra gondolok, akik ma az egyik testvérüket veszítették el” – írta közleményében a városvezető.
Az örmény gyökereire büszke politikus egész életében az örmény népirtás elismeréséért és Örményország fejlesztésének támogatásáért küzdött.
„Szókimondására mindig emlékezni fog a közvélemény” – fogalmazott Jean-Yves Le Drian külügyminiszter, aki „egy elkötelezett demokratától” búcsúzott.
A francia kormánytagok közül egyébként többen is megfertőződtek az új típusú koronavírussal, közülük egyik állapota sem súlyos, és a nemzetgyűlésben is csaknem harminc képviselő szenved a Covid-19 fertőzésben, többeket kórházban ápolnak.
Ázsiában és Ausztráliában is tovább terjed a kór, egyre szigorúbb intézkedéseket vezetnek be
Ázsiában és Ausztráliában is tovább terjed az új koronavírus okozta Covid-19 nevű betegség, Ausztráliában két embernél több nem gyülekezhet, az időseket pedig önkéntes elkülönülésre kéri a kormány.
Ausztráliában lassult a fertőzés terjedésének üteme, a naponta észlelt új fertőzések száma csaknem fele a korábbinak. Ennek ellenére a kormány felszólította az embereket, hogy nyilvános helyen kettőnél többen ne tartózkodjanak együtt, és csak akkor hagyják el otthonukat, ha bevásárolniuk kell, munkába mennek vagy orvosi segítségre van szükségük. A 70 évnél idősebbeket pedig arra kérik, hogy egyáltalán ne mozduljanak ki otthonról. „Akinek nem kell házon kívül lennie, az legyen házon belül” – mondta Brendan Murphy ausztrál tiszti főorvos.
A korlátozó intézkedések betartatása az egyes államok hatásköre – emlékeztetett Scott Morrison miniszterelnök.
Az országban 3978 fertőzött van, 331-gyel több, mint szombaton. A betegségbe eddig 16 ember halt bele.
A fertőzöttek száma naponta 13-15 százalékkal emelkedik, és a tiszti főorvos szerint a társadalmi távolságtartásnak köszönhető, hogy a terjedés üteme csaknem a felére esett vissza. Morrison a bérelt lakásban élők kilakoltatását is megtiltotta, és 1,1 milliárd ausztrál dolláros csomagot jelentett be a legelesettebbek megsegítésére.
Új-Zélandon vasárnap halt meg az első áldozat a Covid-19 miatt, a fertőzöttek száma pedig 514.
Indiában Narendra Modi miniszterelnök vasárnap bocsánatot kért a szegényektől, mert a kedden 3 hétre kihirdetett korlátozások anyagi és emberi áldozatokat is tőlük követelnek a leginkább. Modit egyre több bírálat éri amiatt, hogy kormánya nem a szükséges megalapozottsággal hoz döntéseket a járvány kezelésére.
A szegények közül sokan nem tudnak ennivalót vásárolni, a munka nélkül maradt vendégmunkások pedig esetenként több száz kilométert kénytelenek gyalogolni, hogy hazatérhessenek, ráadásul a nagyvárosokból széthurcolhatják a fertőzést. Modi vasárnapi rádióbeszédében úgy érvelt, hogy nem volt más választása, és a meghozott intézkedéseknek köszönhetően India le fogja győzni a vírust.
Indiában eddig 979 esetet regisztráltak, a halottak száma pedig 25. A kormány a héten 22,6 milliárd dolláros segélycsomagot jelentett be, amellyel a szegények élelmezési gondjait is megpróbálják orvosolni.
A világ legnépesebb muszlim országában, Indonéziában egyelőre nem korlátozzák az emberek mozgását, ezért orvosok, politikusok és emberi jogi szervezetek felszólították a kormányt, hogy hozzon szigorú intézkedéseket a járvány megfékezésének érdekében. Joko Widodo elnök hivatala erre egyelőre nem reagált. A környező országok, Malajzia, a Fülöp-szigetek és Thaiföld már mind bevezettek valamilyen korlátozást. Az indonéz orvosi kamara vezetője amellett érvelt, hogy szükség van társadalmi távolságtartásra, de kérdésnek tartja, hogy az indonézek kultúrája vagy fegyelme megfelelő-e ahhoz, hogy kötelező kijárási korlátozásokat lehessen elrendelni.
A világ negyedik legnépesebb országában eddig 112 halottról és 1285 fertőzöttről tudnak. A kormány egyik tagja pénteken arról beszélt, hogy készül a jogszabály, amely lehetővé teszi, hogy a területi kormányzók korlátozzák az emberek mozgását, de egyelőre nem tudni, ez mikorra készül el, és milyen szigorú intézkedéseket tartalmaz.
Malajzia vasárnap arról számolt be, hogy a héten több száz embert vettek őrizetbe a kijárási korlátozások megszegése miatt. Délkelet-Ázsiában jelenleg itt tudni a legtöbb fertőzöttről, 2470 ember kapta el a vírust, a halálos áldozatok száma pedig 27-ről 34 emelkedett vasárnapra. Az országban bezártak az iskolák és a nem létfontosságú üzletek, az utazás és a kijárás is korlátozott legalább április 14-ig. Ezek megsértése miatt már összesen csaknem 1300 ember ellen intézkedtek a hatóságok. Ezért ott fél év börtön is járhat.
A SARS-CoV-2 nevű koronavírus, amely a Covid-19 névre keresztelt betegséget okozza, világszerte már több mint 662 ezer ember fertőzött meg, és csaknem 31 ezer ember haláláért felelős. Európában Olaszországban és Spanyolországban viszi véghez a legnagyobb pusztítást, ahol immár több mint 10 ezer, illetve 6500 ember halt meg, de az egy országban regisztrált legtöbb fertőzött már az Egyesült Államokban van, ahol 120 ezer fölött áll az esetek száma.
Ausztria elutasítja a koronavíruskötvény-kibocsátást
Ausztria elutasítja azt a javaslatot, hogy a koronavírus-járvány által okozott károkat enyhítő intézkedéseket kötvénykibocsátással finanszírozzák, mivel véleménye szerint az csak egy újabb szuverén adósságválsághoz vezetne, ráadásul az Európai Stabilitási Mechanizmus elég forrással rendelkezik.
„Nem szabad megismételni a már elkövetett hibákat, mert az a koronavírus-járvány után csak egy újabb adósságválságot idézne elő” – jelentette ki Gernot Blümel pénzügyminiszter vasárnap az APA hírügynökségnek adott interjúban. A miniszter ezzel Enrico Letta egykori olasz miniszterelnök kritikájára reagált, aki „felelőtlenséggel” vádolta meg Ausztriát a kötvénykibocsátást elutasító álláspontja miatt.
„Elegendő pénz áll rendelkezésre a (vírusjárvány által) leginkább érintett országok támogatására” – mutatott rá az osztrák pénzügyminiszter, utalva ezzel az Európai Stabilitási Mechanizmusra (ESM). Az ESM a rendelkezésére álló 410 milliárd eurós keretből akár fel is vásárolhatná az érintett országok államkötvényeit – mondta. Hozzátette: „A már meglévő eszközeinket kellene felhasználnunk mielőtt újakat hoznánk létre, olyanokat, amelyeknek hosszú távon hatása lehet az európai gazdasági térség stabilitásra nézve.”
Számos ország, amely most a krízishelyzettel takarózva a közös eladósodást szorgalmazza, néhány hónappal ezelőtt még mentességet szeretett volna kapni a stabilitási paktum előírásai alól – jegyezte meg az osztrák pénzügyminiszter.
Enrico Letta a francia Le Figaro lap szombati számában bírálta a koronakötvényt elutasító országokat, Hollandiát és Ausztriát. „Az önjelölt erényesek ismét másokat vádolnak túlköltekezéssel” – fogalmazott, felelőtlenségnek nevezve álláspontjukat. „A vírus a költségvetési hiánytól és az államadósságtól függetlenül mindenki számára egyaránt probléma” – mondta, példának hozva fel olyan, a kötvénykibocsátást támogató kedvező költségvetési és adóssághelyzettel rendelkező országokat, mint Írország, Luxemburg és Szlovénia. „Hollandia és Ausztria húsz napon belül meg fogja változtatni álláspontját, mihelyt maguk is hasonló helyzetbe kerülnek mint amilyenben más országok most vannak” – tette hozzá.
Giuseppe Conte olasz miniszterelnök egy szombati nyilatkozatában Rómában közös cselekvésre szólította fel az európai országokat a koronavírus-krízis elhárítására. „Minden egyes uniós tagállam társadalmi és gazdasági életét egy cunami készül maga alá temetni” – figyelmeztetett. Európának az olasz miniszterelnök szerint egy új Marshall-tervre lenne szüksége a gazdasági károk helyreállításához. Beszédében a célra javasolt koronakötvényt Conte európai újjáépítési kötvénynek nevezte át. Amennyiben az EU nem lép azonnal, „az utánunk következő generációknak kell majd a lerombolt gazdaság újjáépítésének hatalmas költségeit viselni” – jelentette ki az il Sole 24 Ore lapnak adott nyilatkozatában.
Intézkedések, változások, megbetegedések a sportban világszerte
A nemzetközi sportéletben vasárnap is újabb intézkedéseket, változásokat, valamint megbetegedéseket jelentettek be a koronavírus-járvány miatt.
Vincenzo Spadafora olasz sportminiszter közölte, hétfőn javasolni fogja, hogy az összes sportesemény felfüggesztését hosszabbítsák meg április végéig a koronavírus-járvány visszaszorítása érdekében, és a tiltást terjesszék ki minden sporttevékenységre, például az edzésekre is. Hozzátette, 400 millió eurós akciótervet fog kidolgozni a kis sportegyesületek és az amatőr klubok megsegítésére. Olaszországban szombaton 10 ezer fölé nőtt a járvány halálos áldozatainak száma.
Nyáron nézők nélkül és bő egy hónap alatt bonyolíthatják le az angol futballbajnokság élvonalának, a Premier League-nek az idényből még hátralévő mérkőzéseit. A Football London vasárnapi híre szerint júliusban kezdhetik el és négy-hat hét alatt fejezhetik be a pontvadászatot. Erről a megoldási lehetőségről az angol labdarúgó-szövetség és a játékos-szakszervezet állapodott meg.
Az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) elnöke, Aleksander Ceferin közölte: ahol június végéig nem tudják folytatni a bajnokságot, ott törölni kell a szezon hátralévő részét és befejezettnek nyilvánítani az évadot. Hozzátette: szerinte az európai kupasorozatok döntőit nem szabad zárt kapuk mögött megrendezni. A szlovén sportvezető arról is beszélt, hogy az UEFA hajlandó tárgyalni a játékosok szerződésének időtartamáról, és az átigazolási piaci határidők módosításáról.
Pozitív lett a koronavírus-tesztje José Perurenának, a Nemzetközi Kajak-Kenu Szövetség (ICF) elnökének. Az olimpiai sportágakkal foglalkozó insidethegames.biz oldal szerint Madridban került kórházba a 74 esztendős spanyol sportvezető, aki a Világjátékok Nemzetközi Szövetségének (IWGA) első embere is. Spanyolországban eddig 6528 áldozatot követelt és több mint 78 ezer embert fertőzött meg a Covid-19 járvány.
Kórházba került a Barcelona labdarúgócsapatának korábbi kapusa, Rüstü Recber. Felesége beszámolója szerint a 46 esztendős, világbajnoki bronzérmes egykori török válogatott hálóőr jól volt, és rohamos gyorsasággal jelentek meg rajta a vírus tünetei. Feleségénél és gyermekeinél negatív eredményt hozott a teszt.
A kanadai Brian’s sportszergyártó – amely jégkorongkapusok számára készít felszereléseket – átállította termelésének egy részét gyógyszeripari, orvosi árukra, így segíti az Ontario tartomány kórházait.
Lemondtak a fizetésükről a Lotto Soudal országúti kerékpárosai. A belga World Tour-csapat 25 alkalmazottja – köztük szerelők, fizioterapeuták, buszsofőrök, segítők – vált ideiglenes állásnélkülivé a szezon kényszerű leállása miatt. Ezt követően az istálló 27 versenyzője – illetve hozzájuk csatlakozva a csapatvezetés és az adminisztrációs munkatársak – előzetes egyeztetések nélkül, önként lemondtak a fizetésekről mindaddig, amíg a versenyidőszak újra el nem kezdődik. „Mindenki számára egyértelmű volt, hogy a rendkívüli körülmények rendkívüli reakciókat igényelnek” – áll a Lotto Soudal közleményében.
Filutás Viktor szombaton egy 402 kilométeres edzést teljesített. A velo.hu szakportál beszámolója szerint az orosz Viktor Manakov négy nappal korábbi, 12 óra alatt teljesített 400 kilométeres tréningjét kívánta felülmúlni a Giotti Victoria magyar kerékpárosa. Filutás reggel hatkor vágott neki a két tervezett pihenővel megszakított maratoni tekerésnek – a középső szakaszban a CCC-t erősítő Valter Attila is csatlakozott hozzá -, amely során 10 óra 56 percet töltött nyeregben, és 36,8 kilométeres óránkénti átlagsebességet produkált.
A március 12-én felfüggesztett észak-amerikai profi jégkorongliga (NHL) folytatása esetén be kellene fejezni az alapszakaszt Connor McDavid szerint. Az Edmonton Oilers csapatkapitánya szerint – miként a cbssports.com oldal idézte – „egy sportszerű idény teljes szezon”, így ha lehetőség lesz rá, támogatni fogja ezt a lebonyolítást. Hasonlóan vélekedik Mark Giordano is, a Calgary Flames kapitánya szerint ugyanakkor jelen helyzetben nem reális ez a forgatókönyv. Sydney Crosby, a Pittsburgh Penguins, illetve Alekszandr Ovecskin, a Washington Capitals sztárja viszont rögtön a rájátszással folytatná az NHL küzdelmeit, amint ezt a világjárvány miatt kialakult helyzet lehetővé teszi.
Romániában először ugrott 300 fölé az egy nap alatt regisztrált fertőzések száma
Romániában először ugrott 300 fölé az egy nap alatt ismertté vált új koronavírusos fertőzések száma. A stratégiai kommunikációs törzs vasárnap délben közölt összesítése szerint az elmúlt 24 órában 308 új esetet diagnosztizáltak, és kilenc ember halt meg a fertőzés következtében.
Az új megbetegedések száma jelentős növekedést mutat, hiszen csütörtökön 123 fővel, pénteken 263-mal, szombaton 160-nal emelkedett a SARS-CoV-2 vírussal megfertőződöttek száma.
Romániában eddig 1760 személyről bizonyosodott be a fertőzöttség, közülük 169 meggyógyult, 38 meghalt. Tizenkettőre emelkedett azoknak a román állampolgároknak a száma, akik külföldön haltak meg a betegség következtében.
A vasárnapi összesítés szerint 38 beteget kezelnek intenzív osztályon, közülük 31-en súlyos állapotban vannak. Az ország területén 8666 személy van intézményes karanténban, 132 641 tölti otthoni elkülönítésben a betegség lappangási idejét.
A kormány az egyik közösségi portálon tett közzé statisztikai adatokat, melyek szerint a fertőzöttek átlagéletkora 46 év. Többségük (55 százalék) életkora 19-50 év közötti, csupán nyolc százalékuk múlt el hetvenéves. A megbetegedettek 55 százaléka nő, három százaléka 18 év alatti.
Nelu Tataru egészségügyi miniszter a Digi 24 hírtelevíziónak adott nyilatkozatában elmondta: a járvány megjelenése óta mintegy 200 ezer román állampolgár tért vissza fertőzött országokból Romániába, és húsvétig további 200 ezer érkezésére számítanak.
„Ők elfutottak a halál elől, de halált hozhatnak hozzánk” – fogalmazott a miniszter. Közölte, hogy jelenlegi számításaik szerint április második felére várható a járvány tetőzése, amikor a fertőzöttek száma 10 ezer körüli lesz, ezt az számot azonban nagy mértékben befolyásolja, hogy milyen mértékben tartják be az állampolgárok az elszigetelődés szabályait. Hozzátette, megtörténhet, hogy lesz egy őszi, második tetőzés is, ekkorra azonban már sokan elnyerik a betegséggel szembeni védettséget, így ez minden bizonnyal kisebb lesz az áprilisinál.
Azt is megemlítette, hogy a kormány a járvány elleni küzdelem negyedik forgatókönyvére készül, amely a kétezer fő megbetegedése után lép életbe, és újabb katonai rendelet kidolgozása van folyamatban. A negyedik forgatókönyv szerint már csak a súlyos eseteket szállítják kórházba, az enyhe tüneteket mutató betegeket pedig otthonukban próbálják meggyógyítani. Ebben a forgatókönyvben az is szerepel, hogy a fertőzött de enyhe tüneteket mutató orvosok a járványkórházakban maradnak, és részt vesznek a gyógyításban.
Nelu Tataru közlése szerint jelenleg 2000-2300 kórházi ágy áll rendelkezésre a koronavírus-fertőzött betegek gyógyítására, az új forgatókönyv szerint azonban további 36 kórházat alakítanak át, és így további 8000 kórházi ágyon kezelhetik a fertőzötteket.
Dömötör Csaba: a kormány telefonon is tájékoztat a kijárási korlátozásról
A kormány telefonon is tájékoztat a kijárási korlátozásról – közölte Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára vasárnap.
Közleménye szerint a kormány átfogó tájékoztató akciót indított annak érdekében, hogy minden magyar állampolgár értesüljön a kijárási korlátozás legfontosabb részleteiről. A kabinet televíziós kisfilmek, külterületi plakátok és internetes videók közzétételén túl telefonhívások segítségével is megkeresi a magyar állampolgárokat.
A kormány ezekben a hanghívásokban arra hívja fel a figyelmet, hogy a koronavírus már az ország bármely pontján jelen lehet, ezért tovább kell csökkentenünk a személyes érintkezések számát. A lakóhelyet csak alapos indokkal lehet elhagyni.
A kabinet arra is felhívja a figyelmet, hogy a 65 évnél idősebb állampolgárok csak 9 és 12 óra között látogathatják az élelmiszerboltokat, piacokat és gyógyszertárakat, és ezeken a helyeken ebben az időszakban mások nem tartózkodhatnak. A hanghívásban az is elhangzik, hogy ezek a szabályok a járvány lelassítását célozzák – közölte Dömötör Csaba.
A Közel-Keleten is nőtt a fertőzöttek és halottak száma
A Közel-Keleten is nőtt vasárnap a SARS-CoV-2 vírussal megfertőződöttek és a halottak száma, a térségben továbbra is Iránban a legsúlyosabb a helyzet, ahol már 2640-en haltak meg, több mint 38 ezren pedig elkapták a kórt.
Alireza Vahabzadeh, az iráni egészségügyi miniszter tanácsadója a Twitter közösségi oldalon azt írta, hogy az elmúlt 24 órában 123-an haltak meg, 2901 ember pedig megfertőződött. Az országban összesen 38 309 fertőzött van, ezzel párhuzamosan 12 391 ember felépült a kórból.
Egy másik nyilatkozó, Kianus Dzsahanpur, a tárca szóvivője arról számolt be, hogy mintegy 3467 fertőzött állapota súlyos. A halottak átlag életkora 69 év volt.
Izraelben háromezer-nyolcszázhatvanötre emelkedett a koronavírussal fertőzöttek száma az egészségügyi minisztérium közleménye szerint, ami szombathoz képest négyszázöt új beteget jelent. A fertőzöttek közül hatvanhatan súlyos állapotban, közülük ötvennégyen lélegeztetőgépen vannak. A halálos áldozatok száma továbbra is tizenkettő.
A rendőrség ötszázharminckilenc alkalommal szabott ki bírságot szombaton a járvány terjedését fékező szigorú intézkedések megszegőinek.
Szombat éjszaka négyszáz gyászoló részvételével temettek el egy ismert rabbit a Tel-Aviv melletti Bné Brak ultraortodox városban, noha a rendeletek szerint legfeljebb húszan gyűlhetnek össze, és egymástól legalább kétméteres távolságra lehetnek jelen. Tilos száz méternél nagyobb távolságra elhagyni a lakóhelyet, ennél messzebb csakis munkavégzés, valamint a létfontosságú élelmiszer- és gyógyszervásárlás céljából lehet elmenni.
Ciszjordániában, a Palesztin Hatóság területén kilencvenötre emelkedett a fertőzés halálos áldozatainak száma a szerdai hatvanról.
Szaúd-Arábiában a hatóságok vasárnap megtiltották a belépést Dzsidda kormányzóságba, ahol előrébb hozták a kijárási tilalom kezdőidőpontját, helyi 19 óráról 15 órára – számolt be az SPA helyi hírügynökség vasárnap. Hasonló intézkedéseket léptettek életbe a múlt héten a fővárosban, Rijádban, valamint Mekkában és Medinában.
Spanyolországban több mint nyolcszázzal nőtt a halottak száma egy nap alatt
Spanyolországban a koronavírus-fertőzés halálos áldozatainak száma egy nap alatt ismét több mint nyolcszázzal emelkedett – tájékoztatott a spanyol egészségügyi minisztérium vasárnap. A kormány döntött arról, hogy két hétre leállítják a nem létfontosságú ágazatokat.
A szaktárca adatai szerint az elmúlt egy nap során 838-an hunytak el. A járvány következtében eddig összesen 6528-an haltak meg.
Az eddig azonosított fertőzöttek száma 78 ezer felett van, 6500-zal több mint egy nappal korábban. Ugyanakkor a vírus terjedésében lassulás figyelhető meg, mivel az esetszám napi növekedése mintegy kétezerrel kevesebb mint két napja.
A minisztérium több mint 14 ezer gyógyult páciensről adott hírt, az elmúlt 24 órában 2424-en hagyhatták el az egészségügyi intézményeket. Az eddig kórházi ápolásra szorulók száma meghaladja a 43 ezret, egy nap alatt több mint 2700 új esetet kezeltek.
A SARS-CoV-2 vírus okozta Covid-19 megbetegedés miatt intenzív osztályra több mint 4907-en kerültek, 332-en szombat óta.
A dél-európai országban a járványügyi szakemberek szerint az egyik legnagyobb probléma, hogy több kórház intenzív osztálya teljesítőképessége határán van.
Az ország 17 autonóm közössége közül hatból jelezték, hogy férőhelyeik hamarosan betelhetnek – mondta Fernando Simón, a spanyol egészségügyi riasztási és vészhelyzeti koordinációs központ igazgatója sajtótájékoztatóján, azt azonban nem árulta el, hogy pontosan mely térségekről van szó.
A spanyol fővárost is magában foglaló 6,5 millió lakosú madridi autonóm közösségben a legmagasabb a fertőzöttek száma, eddig több mint 22 ezren kapták el a kórt, a fertőzésbe 3082-en haltak bele. A régió intenzív ellátásának tehermentesítésére több, jelenleg kevesebb beteget ellátó tartomány egészségügyi felszereléseket, lélegeztető készülékeket ajánlott fel, köztük például Galicia, Murcia és Andalúzia.
A madridi tartományi kormány közleményben jelentette be: hétfőtől hivatalos gyászt rendelnek el a térségben, és a tartományi zászlókat félárbocra engedik a középületeket, hogy így adózzanak az áldozatok emlékének.
A lakosság arányában az Ibériai-félszigeten található tartományok közül Andalúziában a legkevesebb a fertőzött, ott eddig mintegy 4700 esetben mutatták ki a vírust, az áldozatok száma pedig 207.
Összességében a legkevesebb fertőzött az észak-afrikai exklávékban, Ceutában és Melillában van, valamint a Kanári-szigeteken, ahol a legelső spanyolországi megbetegedést regisztrálták január 31-én.
Spanyolországban két hete szükségállapot van érvényben, amely alapján az oktatási intézmények zárva tartanak és csak meghatározott esetekben, például munkába járás vagy bevásárlás miatt lehet elhagyni a lakhelyet.
A spanyol kormány vasárnapi rendkívüli ülésén további szigorításról döntött, elfogadta a nem létfontosságú ágazatok kéthetes leállításáról szóló rendeletet.
Pedro Sánchez miniszterelnök szombati bejelentésében hangsúlyozta: az intézkedés célja, hogy még tovább csökkentsék az emberek közötti érintkezést, és még többen otthon tudjanak maradni.
A létfontosságú ágazatok közé tartozik például az egészségügy, a mezőgazdaság, az élelmiszeripar, az áruszállítás, az áram-, gáz-, vízellátás, a gyógyszeripar, a telekommunikáció és a média is.
María Jesús Montero kormányszóvivő a kabinet ülését követő sajtótájékoztatóján elmondta: az intézkedés nem érinti azokat a munkahelyeket, ahol meg tudták oldani a távmunkát. A kieső munkanapok ledolgozásának feltételeiről a kormány egyeztet a munkavállalói és a munkáltatói érdekképviseletekkel – közölte.
OS – A Nyugdíjasok Pártja 50+ közleménye
A Nyugdíjasok Pártja 50+ további intézkedéseket vár a kormánytól a nyugdíjasok védelme érdekében.
A Nyugdíjasok Pártja 50+ egyetért a kormány intézkedéseivel, amelyeket a járvány megfékezése érdekében tett, azonban további intézkedéseket lát szükségesnek.
Kérjük, hogy az előkészület alatt álló gazdaságvédelmi intézkedések között a nyugdíjasok terheinek csökkentése is kiemelten szerepeljen:
1) Szükségesnek látjuk, hogy a nyugdíj-korrekció az év vége helyett azonnal kifizetésre kerüljön a várható mintegy 4%-os infláció figyelembe vételével. Miután már most látható az élelmiszer árak elszabadulása, elvárható, hogy a kormány időben tegyen lépéseket a nyugdíjak reálértékének csökkenése ellen.
2) Szükségesnek látjuk, hogy a soron kívüli nyugdíjemelésre kerüljön sor. A soron kívüliség egyben lehetőséget adna arra is, hogy az alacsony nyugdíjban részesülők magasabb összegű emelést kapjanak. Ennek módja lehet, ha az emelés nem a nyugdíj százalékában lenne meghatározva, hanem fejenként egyenlő arányban.
3) Szükségesnek látjuk, hogy az egészségügyi és szociális ágazat munkavállalói azonnali rendkívüli támogatást kapjanak az eddigi és azután is várható áldozatos munkájukért.
4) Szükségesnek látjuk, hogy az egészségügy a járvány elmúltával is kapjon kiemelt beruházási és működési támogatást.
Kérjük a szakszervezeteket, és a nyugdíjas civil szervezeteket, csatlakozzanak a Nyugdíjasok Pártja 50+ kezdeményezéséhez.
Kiadó: Nyugdíjasok Pártja 50+
Országos tisztifőorvos: sok új fertőzött várható Magyarországon
Várhatóan egyre több embert fertőz meg Magyarországon az új koronavírus, sok új esetet fognak diagnosztizálni – jelentette ki az országos tisztifőorvos a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív törzs vasárnapi online sajtótájékoztatóján.
Müller Cecília azt mondta, hogy egyre több laboratóriumi vizsgálatot végeznek, hiszen még mindig zajlik a kontaktuskutatás.
Eddig 12 148 mintavétel történt. Éjjel-nappal dolgoznak hét laboratóriumban, a vizsgálatok folyamatosak, nincsen elmaradás – közölte.
Az országos tisztifőorvos kiemelte, hogy az eddigi ismeretek alapján a fertőzöttek jelentős részénél, több mint 80 százalékánál enyhe tünetekkel zajlik le a betegség.
Mint elmondta: az elmúlt 24 órában 66-al nőtt az igazolt fertőzöttek száma, ami azt jelenti, hogy immár 408 beteget tartanak nyilván. Továbbá két újabb haláleset történt: egy 86 és egy 90 éves, más egyéb krónikus betegségben szenvedő személy hunyt el.
Felhívta a figyelmet ara, hogy aki a fertőzésre utaló tüneteket észlel – ilyen a láz, a száraz köhögés, végtag- és izomfájdalom, néha gyomor és bélrendszeri panasz -, azonnal értesítse a háziorvosát telefonon. A mentők minden gyanús esetben a beteg otthonában elvégzik a mintavételt, amennyiben pedig szükséges kórházba viszik a beteget.
A súlyos betegeket az egész országban kijelölt intézmények, illetve szervezeti egységek fogadják és valamennyi intézményben rendelkezésre áll a betegek ellátásához szükséges infrastruktúra, ágy, orvos, gyógyszer – tette hozzá.
Ugyanakkor – folytatta -, az esetek több mint 80 százalékában csak enyhe tüneteket okoz a fertőzés. Ebben az esetben nincs szükség kórházi ellátásra, viszont még otthonán belül is szigorúan izolálni kell a fertőzöttet.
Kérdésekre válaszolva elmondta: a magyar hatóságok az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelzése alapján már január 25-én megtették az első járványügyi intézkedéseket, még azelőtt, hogy az Európai Unió járványügyi központja Európára is veszélyesnek nyilvánította volna a vírus terjedését. Ez pedig azt jelenti, hogy Magyarország időben megkezdte a védekezést.
Úgy vélekedett, hogy néhány napon, héten belül a tömeges szakaszba léphet a fertőzés terjedése, ezért egyre komolyabban kell vennie a lakosságnak az előírásokat.
Szerinte a magyarországi halálozási arány, a többi érintett országhoz képest a lakosságszámhoz arányítva nem kiugróan magas. Az összehasonlítgatásnak annál is inkább nincs értelme, mert minden ország másképp kezeli a helyzetet – tette hozzá.
Az elhunytak alapbetegsége egyébként megfelel a magyar mortalitási adatoknak. Vagyis, mintegy 50 százalékuk szív és érrendszeri, egynegyedük pedig daganatos megbetegedésben szenvedett. Az átlagéletkoruk 69 év – mondta.
Arról is beszámolt, hogy 14 beteg kap jelenleg lélegeztetőgépes, intenzív kezelést.
Azzal kapcsolatban hogy koronavírus-fertőzést mutattak ki a nagymágocsi idősotthon egyik lakójánál, Müller Cecília elmondta, hogy szombaton az otthon egyik gondozottja elesett és ezért kórházba vitték, ahol belázasodott és kiderült, hogy fertőzött.
Azóta az otthon 286 lakója közül 7 esetében mutatták ki a vírust, ám a dolgozók közül senki nem fertőződött meg; a járványügyi intézkedések zajlanak – ismertette.
Azon felvetés kapcsán, miszerint több országban kiderült, hogy a Kínából érkezett maszkok, védőfelszerelések nem megfelelőek, elismerte, hogy az országba érkező eszközök valóban különböző minőségűek. Ezért a beérkezésük után valamennyi védőfelszerelést átvizsgálják, mert fontos, hogy megbízható védelmet nyújtsanak.
Arról is szólt, hogy a szabályok szerint minden munkáltatónak – így például a szemétszállítást végző cégeknek is – biztosítaniuk kell kockázatelemzés alapján az alkalmazottak számára a megfelelő védőeszközöket.
Mérsékelt ütemben nőtt a fertőzöttek száma a Balkán-félszigeten
Mérsékelt ütemben tovább nőtt az új típusú koronavírussal (SARS-CoV-2) bizonyítottan fertőzöttek száma a Balkán-félsziget országaiban az utóbbi 24 óra alatt, a kormányok újabb intézkedéseket tettek a járvány terjedésének fékezésére, illetve a gazdasági károk ellensúlyozására.
Szlovéniában szombaton 52, vasárnap pedig 46 új fertőzöttről adtak számot, így 730-ra emelkedett a koronavírussal igazoltan fertőzöttek száma, és már tizenegyen haltak meg a betegség következtében.
A szlovén kormány szombaton elrendelte, hogy a többlakásos társasházakban naponta kétszer fertőtlenítsék a bejárati kilincseket, lépcsőkorlátokat és a lifteket, utóbbit egyszerre csak egy ember használhatja.
A boltokban hétfőtől reggel 8 és 10 óra között csak nyugdíjasok, mozgássérültek és terhes nők vásárolhatnak.
A kormány további két hétre meghosszabbította a nem európai uniós országokból érkező állampolgárok beutazási tilalmát is.
Mivel Szlovéniában sokan megszegik a járvány megfékezése érdekében korábban hozott, a szabad mozgást korlátozó szabályokat, a kormány fontolóra veszi, hogy lakhelyelhagyási tilalmat vezessen be.
A szlovén kabinet szombaton 2 milliárd euróról 3 milliárd euróra növelte gazdaságélénkítő programjának értékét.
Andrej Plenkovic horvát kormányfő is úgy értékelte, hogy a koronavírus-járvány okozta gazdasági károk nagyobbak lesznek, mint amilyeneket a 2008-ban kirobbant gazdasági világválság okozott. Ezért a kabinet újabb gazdaságélénkítő csomag áll elő a jövő héten.
Horvátországban az utolsó közlések szerint tizenkét óra alatt 49-cel, összesen 657-re nőtt a regisztrált fertőzöttek száma, és eddig öt halálos áldozata van a járványnak.
A koszovói kormány módosított a kijárási tilalom szabályain szombaton. Eddig 10 és 16, valamint 20 és 6 óra között nem volt szabad az utcára lépni, mostantól egységes éjszakai kijárási tilalom lépett életbe 17 és 6 óra között. Koszovóban vasárnapra 88-ról 91-re nőtt az igazolt fertőzöttek száma.
Szerbiában is szigorítottak a kijárási tilalmon. Hétköznaponként továbbra is 17 és 5 óra között tilos az utcára lépni, hétvégenként viszont 15 és 5 óra között van érvényben a tilalom. Az egészségügyi miniszter indoklása szerint azért kellett korlátozni a hétvégi mozgást, mert az emberek felelőtlenül tömegesen vonultak az utcára a szép idő közeledtével. Szerbiában egy nap alatt 528-ról 659-re nőtt a regisztrált fertőzöttek száma.
Észak-Macedóniában szombaton még 219, vasárnap már 241 igazolt fertőzött volt. A nyugat-balkáni országban eddig hárman gyógyultak fel a betegségből, négyen pedig belehaltak a szövődményekbe.
Bosznia-Hercegovinában hatra nőtt a halottak száma, összesen 261 fertőzöttet vettek nyilvántartásba, 31-gyel többet, mint egy nappal korábban.
Montenegróban egy nap alatt hárommal nőtt a fertőzöttek száma, vasárnap reggelig 85 vírusfertőzöttet regisztráltak az Adria-parti államban.
OS – A kormány telefonon is tájékoztat a kijárási korlátozásról
A kormány átfogó tájékoztató akciót indított annak érdekében, hogy minden magyar állampolgár értesüljön a kijárási korlátozás legfontosabb részleteiről.
A kabinet televíziós kisfilmek, külterületi plakátok és internetes videók közzétételén túl telefonhívások segítségével is megkeresi a magyar állampolgárokat.
A kormány ezekben a hanghívásokban arra hívja fel a figyelmet, hogy a koronavírus már az ország bármely pontján jelen lehet, ezért tovább kell csökkentenünk a személyes érintkezések számát. A lakóhelyet csak alapos indokkal lehet elhagyni. A kabinet arra is felhívja a figyelmet, hogy a 65 évnél idősebb állampolgárok csak 9 és 12 óra között látogathatják az élelmiszerboltokat, piacokat és gyógyszertárakat, és ezeken a helyeken ebben az időszakban mások nem tartózkodhatnak. A hanghívásban az is elhangzik, hogy ezek a szabályok a járvány lelassítását célozzák.
Dömötör Csaba
Miniszterelnöki Kabinetiroda, parlamenti államtitkár
Kiadó: Kormányzati Tájékoztatási Központ
A brit miniszterelnök szigorúbb intézkedéseket ígért, Németországban közel 60 ezer fertőzött
Boris Johnson brit kormányfő szigorúbb intézkedéseket helyezett kilátásba a SARS-CoV-2 vírus okozta megbetegedés elleni küzdelemben vasárnap. Németországban a hét utolsó napjára megközelítette a 60 ezret a fertőzöttek száma.
Boris Johnson a miniszterelnöki hivatal által közölt üzenetében arra szólította fel a lakosságot, hogy maradjon otthon, egyben közölte, hogy még szigorúbb intézkedések jöhetnek.
A levelet 30 millió brit háztartásba küldik el.
Johnson kiemelte, hogy a helyzet még súlyosbodni fog, mielőtt javulás mutatkozna. Megfelelő lépéseket tesznek a járvány elleni küzdelemben, és minél többen tartják be a szabályokat, annál kevesebben halnak meg a betegság következtében, annál hamarabb tér vissza az élet a normális kerékvágásba – közölte.
A miniszterelnök azt kérte honfitársaitól, hogy maradjanak otthonaikban, ezzel is védelmezve a nemzeti egészségügyi rendszert, miközben életeket mentenek meg. A politikus, aki maga is vírusfertőzött, figyelmeztetett a távolságtartás szabályának szigorú megtartására.
Nagy-Britanniában vasárnapra átlépte az ezret az új típusú koronavírus okozta járvány halálos áldozatainak száma, a fertőzötteké 17 pedig ezerre ugrott.
Németországban viszont már megközelítette a 60 ezres határt az új típusú koronavírussal bizonyítottan fertőzöttek száma. A Johns Hopkins Egyetem kimutatása szerint vasárnap délelőtt 57 695 fertőzöttet tartottak nyilván, ami 6824 esettel – 13,4 százalékkal – több azt egy nappal korábbi 50 871-nél. A vírus okozta betegségben elhunytak száma 351-ről 433-ra emelkedett.
A nyilvántartott fertőzöttek számának növekedési üteme így visszatért az utóbbi időszakot jellemző 10-15 százalék közötti szinthez. Előző nap még jóval alacsonyabb, 7,5 százalékos növekedést regisztráltak.
A Robert Koch országos járványügyi intézet (RKI) vezetője egy vasárnapi lapinterjúban figyelmeztetett, hogy Németország még mindig csak a járvány elején tart, és nem lehet egyhamar megszüntetni a mindennapi életet szétziláló korlátozásokat.
A járványt „nagyon-nagyon komolyan kell venni”, mert a német kórházakban is előállhat olyan helyzet, mint Olaszország északi részén, ahol a lélegeztetőgépre szoruló betegek száma meghaladja a készülékek számát – mondta Lothar Wieler a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung című lapnak.
A nemzetközi összevetésben alacsony németországi halálozási arányról elmondta: ez mindenekelőtt annak tulajdonítható, hogy korán elkezdték és széles körben végeznek koronavírus-tesztet, de annak is van szerepe, hogy a járvány első időszakában főleg olyan emberek fertőződtek meg, akik nem tartoztak a leginkább veszélyeztetett csoportokba, vagyis az idősek és a krónikus betegségben szenvedők közé. Számos fertőzési láncolat indult például síutakon – mutatott rá az RKI vezetője, hozzátéve: magasabb lenne a halálozási ráta, ha erősebben terjedne a vírus idősotthonokban vagy kórházakban.
OS – Dr. Szél Bernadett független országgyűlési képviselő közleménye
Digitális parlamentet! Szél Bernadett Alaptörvény-módosítást nyújtott be annak érdekében, hogy a parlament veszélyhelyzetben is megőrizhesse működőképességét. Ennek legkézenfekvőbb módja a több ország által alkalmazott digitális ülésezés és távszavazás. Cseh Katalin európai parlamenti képviselővel együtt azt kérik a magyar képviselőktől, hogy a parlament szükségtelen kiiktatása helyett tegyék azt működőképessé a járvány idejére is.
A Fidesz egyik fő érve a beterjesztett és heves vitákat kiváltó felhatalmazási törvény mellett az volt, hogy a parlament a veszélyhelyzetben akadályoztatott az ülésezésben, így nem tudja majd újra és újra felhatalmazni a kormányt a rendeletek fenntartására. Gulyás Gergely szerint ahhoz, hogy a parlament elektronikus formában folytathassa a munkáját, Alaptörvény-módosításra lenne szükség.
Bár álláspontunk szerint az Alaptörvény jelenlegi formájában is lehetővé teszi a virtuális jelenléttel járó parlamenti munkát, ha a kormány szükségesnek tartja, kérjük, szavazzák meg az Alaptörvényhez frissen benyújtott kilencedik módosítást, amely elektronikus kommunikációs eszköz segítségével tenné lehetővé az Országgyűlés működőképességének megőrzését veszélyhelyzet idején is.
Az elmúlt hetekben azt láttuk, hogy iskolák, egyetemek, munkahelyek álltak át távoktatásra, távmunkára a járvány miatt. Az Európai Parlament – ahol nem 199, hanem 705 képviselő felszólalását, javaslatait, módosító indítványait kell rögzíteni és szabályozni, akik 24 különböző nyelven szólalnak fel – szintén túl van az első elektronikus szavazáson. Nem látjuk semmi okát annak, hogy a magyar parlament csak azért függessze fel a működését, mert a parlament még nem ismeri az online ülésezés és a távszavazás intézményét.
Cseh Katalin
Európai parlamenti képviselő, Momentum Mozgalom
Szél Bernadett, független országgyűlési képviselő
A kezdeményezés bejelentése a Facebookon: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2754755974637327&id=160102384102712
Kiadó: Dr. Szél Bernadett független országgyűlési képviselő
Moszkvában meghaladta az ezret a fertőzöttek száma
Oroszországban vasárnapra 1534-re, Moszkvában pedig 1014-re nőtt a SARS-CoV-2 koronavírussal igazoltan megfertőződöttek száma.
Az országban a hivatalos adatok szerint egy nap alatt 270-nel nőtt a fertőzöttek száma. A nyilvántartott halottak száma 8, a gyógyultaké 64 volt vasárnap délelőtt.
Az orosz fogyasztóvédelmi felügyelet (Roszpotrebnadzor) szerint szombaton 182 702 személyt tartottak orvosi megfigyelés alatt koronavírus-fertőzés gyanúja miatt. Az idén ilyen egészségügyi felügyelet alá összesen 273 426 ember került eddig.
Oroszország, amely a külföldön rekedt állampolgárait hazaszállító repülőgépek kivételével megszüntette a külföldi légi utasszállítást, hétfőtől lezárja szárazföldi határait. Sajtóértesülések szerint a kormány fontolóra vette a belföldi régiók közötti forgalom korlátozását is.
Kirill orosz pátriárka vasárnap arra szólította fel a híveket, hogy a koronavírus terjedése miatt tartózkodjanak a templomlátogatástól.
Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök szombaton játékosként lépett arénába egy minszki jégkorong-mérkőzésen. Azt hangoztatta, hogy a legjobb szer a vírus ellen a sport, azon belül is a hoki. A volt szovjet köztársaságban a hivatalos adatok szerint 94 fertőzött van és senki sem halt meg.
A Független Államok Közösségéhez (FÁK) tartozó országok közül Örményországban 407 igazolt fertőzöttet tartanak számon (közülük egy meghalt). A vasárnapra nyilvánosságra került adatok Moldovában 231 (2), Kazahsztánban 228 (1), Azerbajdzsánban 182 (4), Üzbegisztánban 104 (2), Kirgizisztánban pedig 58 (0) fertőzöttet regisztráltak.
A FÁK-ból kilépett Georgiában 90-en fertőződtek meg. Halálos áldozatról eddig ott nem hangzott el bejelentés.
Ukrajnában egy nap alatt, vasárnapra egy fővel kilencre emelkedett az új koronavírus halálos áldozatainak száma, az igazolt fertőzötteké pedig 107 esettel 418-ra. A betegségből eddig öten gyógyultak ki
Annak ellenére, hogy péntek éjféltől Ukrajna beszüntette az ukrán állampolgárok hazaszállítását külföldről, szombaton még elindulhatott egy különgép New Yorkból Kijevbe, fedélzetén 359 ukrán utassal – közölte Volodimir Jelcsenko Ukrajna washingtoni nagykövete a Twitteren.
Megérkezett vasárnap Moszkvából is Kijevbe a különvonat 716 ukrán utassal. A vonat pénteken indult el az ukrán fővárosból Moszkvába orosz utasokkal és visszafelé hozott ukránokat.
Az ukrán határőrszolgálat vasárnapi tájékoztatása szerint szombaton több mint 16 ezer ukrán tért haza, közülük több mint 5,7 ezren érkeztek gyalogosan érkeztek a határátkelőhöz. Huszonegy különgéppel csaknem 3,5 ezren érkeztek meg a kijevi Boriszpil repülőtérre.
Ukrajna kínai nagykövetsége közölte, hogy elindult és vasárnap megérkezik Kijevbe a második egészségügyi szállítmány Kínából. A SCAT légitársaság Boeing 767-300-as típusú gépe védőmaszkokat, védőruhákat és egyéb járványellenes eszközöket szállít. Az első szállítmányban március 23-án Ukrajna laboratóriumi és gyorstesteket kapott.
Natalija Pascsenko, az önkényesen kikiáltott donyec-medencei Luhanszki Népköztársaság (LNR) „egészségügyi minisztere”, beszámolt az állítólagos első korona vírusos fertőzöttről a kelet-ukrajnai szakadár területről, hozzátéve, hogy még egy tesztnek meg kell erősítenie a fertőzöttségét.
Átlépte a tízezret az igazolt fertőzöttek száma Belgiumban
Átlépte a tízezret az igazolt fertőzöttek száma Belgiumban, ahol a szombat délelőtt bejelentett több mint 1800 új fertőzés után vasárnapra újabb 1702 ember esetében lett pozitív a koronavírus-teszt, ezzel jelenleg 10 836 nyilvántartott fertőzött van az országban.
A Benelux-országok között az igazolt fertőzések számát illetően Belgium megelőzte Hollandiát, ahol jelenleg 9819 fertőzöttet tartanak nyilván.
A közegészségügyért felelős belga hatóság (SPF) hivatalos adatai szerint a szombatihoz képest 14-gyel több, 78 haláleset történt 24 óra alatt, a halálozások száma így összesen 431. Az arányokat tekintve tíz elhunyt közül kilenc 65 évesnél idősebb volt, de a legfiatalabb halott életkora 30 volt, a legidősebb pedig 104 éves volt.
Összesen 4138 fertőzöttet ápolnak kórházban – ez 629 esettel több a szombati számokhoz képest -, 867 ember intenzív ellátásban részesül. Március 15. és március 27. között 3913 fertőzöttet szállítottak kórházba, és 1359 ember távozhatott gyógyultan, közülük 296 az elmúlt 24 órában.
A La Libre Belgique című belga napilap vasárnap az interneten megjelent cikkében arról számolt be, hogy Flandriában, az ország északi, flamand nyelvű régiójában jóval többen betegedtek meg, mint a vallóniai, az ország déli, francia nyelvű régiójában. Flandriában a vasárnapi adatok szerint 6831 fertőzöttet tartanak nyilván, Vallóniában pedig 2496-et. A brüsszeli régióban 1065 regisztrált fertőzött van.
Az utóbbi napokban a járvány az ország keleti felében található Liege tartományban terjedt a leggyorsabb ütemben, ahol a csütörtöki alig 200 esethez képest a megerősített fertőzések száma a hétvégén meghaladta a 850-et. A fővároshoz közeli Hainaut tartományban 1011, az ország északi részén, Antwerpenben 1226, az észak-keleti Limburg tartományban 1181 fertőzöttet tartottak nyilván vasárnap délelőtt.
A belga kormány péntek este két héttel, április 19-ig meghosszabbította az oktatási intézmények, bárok, éttermek és a legtöbb üzlet bezárásával járó, a szabad mozgást részlegesen korlátozó intézkedéseket. A korlátozás szabályai nem változtak, de az azokat megsértők nagyobb büntetésre számíthatnak.
Hollandiában a szombati adatokhoz közel megegyező számban, újabb mintegy 1200 beteget regisztráltak 24 óra alatt, velük együtt 9819-re nőtt az igazolt fertőzöttek száma. Az elmúlt 24 óra leforgása alatt 93-an haltak meg, ezzel 639-re emelkedett a halottak száma. Az új koronavírus okozta betegségből további három ember, eddig összesen hat gyógyult fel az országban.
Luxemburgban valamelyest gyorsult a járvány terjedése. A múlt hét folyamán napi száz alatti új fertőzöttről számoltak be az illetékes hatóságok, de pénteken már meghaladta a százat, szombaton 150 fölé emelkedett, vasárnapra pedig további több mint 200 embernél lett pozitív a koronavírus-teszt eredménye. Ezzel a mintegy 620 ezer lakosú országban jelenleg már 1831 fertőzöttet tartanak nyilván. A halálos áldozatok száma a pénteki kilencről 48 óra alatt 42-re emelkedett. A betegségből eddig 40-en gyógyultak fel.
Felháborodást okozott Németországban az Adidas és a Deichmann döntése az üzletbérleti díjak fizetésének felfüggesztéséről
Széles körben felháborodást okozott Németországban két óriásvállalat, a sportszereket gyártó Adidas és a cipőkkel kereskedő Deichmann azon döntése, hogy a korornavírus-járvány miatt egyelőre nem fizetik ki bezárt üzleteik bérleti díját, a két céget az alkancellár is élesen bírálta egy vasárnapi lapinterjúban.
A koronavírus „arra tanít, hogy az önzőség kudarchoz vezet” – fogalmazott Olaf Scholz a Bild am Sonntag című lapban közölt interjúban, kiemelve: „irritáló, amikor nagyvállalatok csak úgy bejelentik, hogy nem fizetnek bérleti díjat”.
A világjárvány „az együttműködés ideje”, a válságot csak közösen, összefogással és egymás iránti megértéssel lehet jól átvészelni, ezért tanácsos az egyoldalú döntések helyett egyeztetni – mondta a pénzügyminiszteri és alkancellári tisztséget betöltő politikus.
Kifejtette, hogy vannak ingatlanüzemeltetők, akik tárgyalást kezdeményeznek bérlőikkel és önként felajánlják a díjfizetés felfüggesztését, vagy beszállítók, akik meghosszabbítják a számlák kifizetésének határidejét, és vannak munkaadók is, akik az állami támogatást saját forrásaikból megfejelve küldik rövidített munkaidőre az alkalmazottakat.
Ezeket a példákat lenne érdemes követni, a világjárvány megpróbáltatásával egy „nagy nemzeti erőfeszítéssel” kellene megküzdeni – mondta Olaf Scholz.
Mások kevésbé diplomatikusan reagáltak. Egy szociáldemokrata parlamenti (Bundestag) képviselő, Florian Post egy Twitter-üzenetében az Adidas bojkottjára szólított fel, és az üzenethez csatolt videóban elégetett egy Adidas márkájú sporttrikót. A gyártó bojkottjára szólított fel az Európai Parlament német szociáldemokrata alelnöke, Katarina Barley is, aki ugyancsak a Twitteren azt írta: „ocsmány húzás” a létfenntartási válsága kerülő bérlők megmentésére szolgáló szabály kihasználása egy olyan óriásvállalat részéről, amely csak tavaly 3,2 milliárd euró nyereségre tett szert.
Németországban a napokban vezették be, hogy a koronavírus-járvány miatt bajba került magánszemélyek és cégek áprilistól szeptemberig felfüggeszthetik, majd késedelmi kamat és egyéb költségek nélkül fizethetik meg lakásuk, üzlethelyiségeik vagy egyéb bérelt ingatlanuk albérleti díját. Azt is bevezették, hogy a díj elmaradása miatt szeptemberig nem lehet felmondani ingatlanbérleti szerződéseket. A szabályokat a járvány alakulásától függően meg lehet hosszabbítani, legkésőbb 2021 tavaszáig. A szabályozó szándéka szerint az átmeneti előírás elsősorban a lakásbérlőket segíti, bevezetését az indokolta, hogy a németek többsége, nagyjából 60 százaléka bérelt lakásban él.
Enyhítettek a közlekedési korlátozásokon a közép-kínai Vuhanban
Enyhítettek a közlekedési korlátozásokon a közép-kínai Vuhanban a hét végén, miután az új koronavírus terjedésének kiindulóhelyén az utóbbi tíz napban csupán egyetlen újabb fertőzöttet regisztráltak – jelentette a Hszinhua kínai állami hírügynökség.
A 11 milliós városban vasárnaptól ismét közlekedhetnek egyes buszjáratok, míg a földalatti- és vasúti közlekedés szombaton indult újra. A Zsenmin Zsipao című kínai pártlap vasárnapi tudósítása szerint több mint 60 ezer utas érkezett Vuhanba szombaton, amikor a 260-at is meghaladta a városba vagy rajta keresztül közlekedő vonatok száma. Hupej tartomány kormányzata emellett vasárnap közölte, hogy Vuhanban másnaptól újra kinyithatnak egyes bevásárlóközpontok, illetve a vásárlóutcákban működő üzletek.
A tartomány egyéb részein szerdán oldották fel a január vége óta érvényben lévő vesztegzárat, míg Vuhanban fokozatosan enyhítik a korlátozásokat, a város teljes megnyitását április 8-ra tervezik. Vuhanon kívül Hupej többi részén vasárnaptól újraindulhatott a belföldi légiközlekedés egy része, a Pekingbe tartó járatokat egyelőre nem indították el. Vuhanból április 8-án indul majd újra a belföldi légiközlekedés.
Hupej tartományban szombaton negyedik egymást követő napja nem diagnosztizáltak újabb fertőzöttet. A tartományban összesen 67 801 embert fertőződött meg az új koronavírussal, és 3182-en haltak meg a vírus okozta betegségben. Jelenleg még 2054-en állnak kezelés alatt, közülük csupán kilencen a tartomány székhelyén, Vuhanon kívül.
A járvány kínai gócpontjának számító tartományban a lezárások feloldásának híre azonban egyesekben aggodalmat ébresztett. A tartományt a közlekedési korlátozások eltörlését követően is csak azok hagyhatják el, akik igazoltan egészségesek – azaz igazoltan nem fertőzöttek, és nem kerültek kapcsolatba fertőzöttel sem -, de továbbra is tisztázatlan, hogy milyen szerepet töltenek be a vírus terjedésében a tünetmentes fertőzöttek.
Kínában, bár tünetek híján is elvégzik a vírustesztet, az esetszám nyilvántartására vonatkozó irányelvek alapján a tünetmentes fertőzöttek számát nem adják hozzá az összes ismert fertőzöttéhez. A South China Morning Post (SCMP) című hongkongi lap birtokába került titkos kormányzati dokumentumok tanúsága szerint február végéig több mint 43 ezer tünetmentes fertőzöttet találtak az országban. Csung Nan-san, a légzőszervi megbetegedések vezető kínai specialistája vasárnap a CCTV kínai állami hírcsatornának adott nyilatkozatában kifejtette: nem tartja megalapozottnak az aggodalmakat, ugyanis a tünetmentes esetek általában a fertőzöttekkel kapcsolatba lépő emberek közül kerültek ki, és az ő számuk sem emelkedett azóta, hogy a járvány Kínában mérséklődni kezdett.
Kínában a napi új esetek túlnyomó többségét immár a külföldről beutazó fertőzöttek teszik ki – az elmúlt hét napban jelentett 319 új eset közül csupán 6 beteg fertőződött meg belföldön. A külföldről beérkezett betegek száma szombat éjfélig 693-ra emelkedett, túlnyomó többségük kínai állampolgár. A kínai Nemzeti Egészségügyi Bizottság emiatt továbbra is magasnak ítéli a járvány újbóli kialakulásának kockázatát. Emiatt vasárnaptól a légitársaságoknak előírták, hogy jelentősen mérsékeljék nemzetközi járataik számát, szombattól pedig korlátozták a külföldiek belépését az országba.
Kína szárazföldi részén szombat éjfélig 81 439 ember fertőződött meg az új koronavírussal, az elhunytak száma pedig elérte a 3300-at.
Operatív törzs: délután megkapják megbízóleveleiket a kórházparancsnokok
Délután két órakor Halmosi Zsolt országos főparancsnok átadja a megbízóleveleket a kórházparancsnokoknak – mondta a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív törzs ügyeleti központjának vezetője vasárnap online sajtótájékoztatón.
Lakatos Tibor kiemelte: a kórházparancsnokok feladata, hogy segítsék, támogassák a kórházak tevékenységét a járvány kezelésében. Orvosszakmai kérdésekben nem tehetnek javaslatot, nem hozhatnak döntést – szögezte le, hozzátéve: a készletgazdálkodás, az információáramlás és az objtektumvédelem területén lesz feladatuk.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy kijárási korlátozás bizonyos mozgási lehetőséget biztosít, de nem jelenti azt, hogy mindenki szabadon gyülekezhet, használhatja a közösségi területeket.
Washington és Moszkva felfüggesztette a START-3 betartásának ellenőrzését
Május 1-jéig felfüggesztette az Egyesült Államok és Oroszország a nukleáris hadászati támadófegyverek csökkentéséről megkötött START-3 egyezmény betartásának ellenőrzését a koronavírus-fertőzés terjedése miatt – jelentette ki Daryl Kimball, a washingtoni székhelyű amerikai Fegyverzetellenőrzési Egyesület ügyvezető igazgatója szombaton a TASZSZ orosz hírügynökségnek nyilatkozva.
Kimball diplomáciai és törvényhozási forrásokra hivatkozva elmondta, hogy elmarad az egyezmény célkitűzéseinek megvalósítására létrehozott kétoldalú konzultatív tanács márciusra tervezett ülése is. A START-3 jegyzőkönyve értelmében mindkét aláíró fél évi 18 ellenőrzés elvégzésére jogosult, egyebek között az interkontinentális rakétabázisokon, valamint a tengeralattjáró-kikötőkben és a légi támaszpontokon.
A felek Kimball szerint abban állapodtak meg, hogy fenntartják a teljes ellenőrzéskvótájukat, és a szerződésnek megfelelően a kétoldalú konzultatív tanács is kétszer fog összeülni az idén. Az általában a testület keretében lebonyolított információcsere ezentúl a rendes diplomáciai csatornákon keresztül zajlik.
A 2010-ben Barack Obama amerikai és Dmitrij Medvegyev orosz elnök által Prágában aláírt START-3 megállapodás a rendszeresített robbanófejek számát 1550-ben, a hordozóeszközökét pedig – beleértve a nem rendszerbe állított eszközöket is – 800-ban maximalizálja. Ezek közül 700 lehet rendszerbe állítva.
A szerződés hatálya jövőre lejár. Moszkva többször is javaslatot tett a meghosszabbítására, amire Washington hivatalosan nem reagált.
Az Egyesült Államokban szombaton csaknem 125 ezer, Oroszországban 1264 igazolt SARS-CoV-2 koronavírus-fertőzöttet tartottak számon.
LMP: a kormány visszaél hatalmával, ha nem teremt konszenzust
Az LMP szerint a kormány visszaél hatalmával, ha nem teremt politikai konszenzust a koronavírus-járvány kezelésével kapcsolatban – mondta az ellenzéki párt társelnöke vasárnap, a Facebookon online közvetített sajtótájékoztatón.
Schmuck Erzsébet kifejtette, az LMP az egyetértésre törekedve három módosító javaslatot nyújtott be a rendkívüli jogrend meghosszabbítását és a büntető törvénykönyv (Btk.) változtatását tartalmazó kormányzati előterjesztéshez, amelyről hétfőn szavaz az Országgyűlés.
Hangsúlyozta, azt szeretnék, ha a rendeleti kormányzásnak valamilyen időpontban, akár három, akár hat hónapban, de meghatároznák a végét. Az LMP emellett kezdeményezte, hogy a frakcióvezetők fordulhassanak az Alkotmánybírósághoz a rendkívüli jogrend idején, harmadik javaslatában pedig a véleménynyilvánítás szabadságának korlátozását szándékozik megakadályozni – fejtette ki Schmuck Erzsébet.
Az ellenzéki párt társelnöke szólt arról is, még mindig nem lehet tudni, hogy a magyar egészségügyi rendszer hogyan birkózni majd meg azzal, amikor naponta akár több százzal vagy ezerrel emelkedik a megbetegedések száma.
Az is nagy kérdés, hogy a járműgyártásnak kitett magyar gazdaság hogyan tud talpon maradni, a magyar kis- és középvállalkozások, valamint a háztartások ugyanis nagyon sérülékenyek, a családok zömének legfeljebb egy-két hónapra elég tartaléka van – mondta Schmuck Erzsébet.
Több mint 8 milliárd euróval csökkenhet a lakossági fogyasztás Ausztriában
Több mint nyolcmilliárd euróval csökkenhetnek az idén a lakossági fogyasztási kiadások Ausztriában a koronavírus-járvány miatt az osztrák Wifo gazdaságkutató intézet prognózisa szerint.
Jürgen Bierbaumer-Polly, a Wifo (Österreichisches Institut für Wirtschaftsforschung) közgazdászának a számításai szerint a belföldi lakosság fogyasztási kiadásai 5,5 milliárd euróval, a külföldi vendégeké pedig 2,9 milliárd euróval csökkenhet az idén.
A Wifo közgazdásza hathetes, április végéig tartó vesztegzárral számol prognózisában, majd az üzletek részleges nyitva tartását feltételezi májusra, a normális üzletmenet visszaállítását pedig júniusra. Megjegyzi ugyanakkor, hogy „a koronavírus-krízis miatt meghozott intézkedések gazdasági következményeit egzakt módon egyelőre nehéz lenne modellezni”. Az azonban már most is látható – tette hozzá -, hogy „a fogyasztási oldalról az elmúlt évtized legnagyobb sokkja érte a gazdaságot”.
A nominális lakossági fogyasztás 2019-ben 206 milliárd euróra rúgott Ausztriában, több mint a felét adva a bruttó hazai terméknek.
Korózs: határidő meghosszabbításokat a krónikus betegeknek, fogyatékosoknak!
Hat hónapos határidő meghosszabbítást kért a kormánytól a krónikus betegek és fogyatékosok szakorvosi véleményeinek érvényességére, valamint a közgyógyellátáshoz és gyógyászati segédeszközhöz való hozzáférésre az Országgyűlés népjóléti bizottságának szocialista elnöke vasárnapi online sajtótájékoztatóján.
Korózs Lajos köszönetet mondott azoknak, akik a járvány idején a „hátukon viszik az országot”: az egészségügyi és szociális dolgozóknak, a kamionosoknak, a sofőröknek, a kereskedőknek és a köztisztaságban dolgozóknak.
Kiemelte: a legkiszolgáltatottabb helyzetben azok az emberek vannak, akik tartós betegséggel küszködnek, hajléktalanok vagy krónikus betegek. Ezért azt javasolta, hogy a krónikus betegek és fogyatékosok szakorvosi véleményeinek érvényességét a kormány hosszabbítsa meg hat hónappal, és ők egyszerre háromhavi gyógyszert válthassanak ki. Ezzel csökkenthető lenne a patikába járás mennyisége is – tette hozzá.
Szintén hat hónapos hosszabbítást kért a szakorvosi véleményhez kötött közgyógyellátás és gyógyászati segédeszközhöz való hozzájutás határidejére, mert így az orvos-beteg találkozások csökkennének. Azonban Korózs Lajos azt is javasolta, hogy biztosítsa a kormány a lehetőséget arra, hogy a betegek radikális állapotromlásuk megelőzése érdekében alkalmanként tudjanak találkozni szakorvosaikkal.
Hangsúlyozta: az egészségügyben, a szociális szférában és a gyógyszertárakban dolgozókat megfelelő védőfelszereléssel kell ellátni, és a koronavírus-tesztek számának növelésére is buzdított.
Az MSZP korábbi javaslatait összefoglalva azt kérte a kormánytól, hogy az egészségügyben és a szociális szférában dolgozók fizetéskiegészítésként ötszázezer forintos egyszeri támogatást kapjanak, a munkavállalók álláskeresési támogatását pedig igazítsák a minimálbérhez, legalább százezer forintban állapítsák meg, és tolják ki kilenc hónapra a folyósítás idejét.
Emellett követelik a nyugdíj kifizetések előrehozását április 6-ára, január elsejétől visszamenőlegesen 6,5 százalékos nyugdíjemelést, valamint a novemberi nyugdíjkiegészítés áprilisi előrehozott kifizetését is.
Hozzátette: az MSZP kezdeményezte az alapvető élelmiszerekre, védőfelszerelésekre, maszkokra, kesztyűkre és fertőtlenítőszerekre hatósági ár megállapítását, valamint azt is, hogy a kormány védje meg a forintot.
Dömötör Csaba: csak most jön a neheze!
A koronavírus-járvány neheze csak most jön, amikor a csoportos megbetegedések szakaszát minden bizonnyal felváltják a tömeges megbetegedéseké – mondta a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára a Kossuth Rádió Vasárnapi Újság című műsorában.
Dömötör Csaba aláhúzta, egyáltalán nem mindegy, hogy a megbetegedések számának emelkedése milyen hamar és milyen intenzitással következik be. A kormány célja, hogy lassítsa a vírus terjedését, hogy az egészségügyi rendszer ne terhelődjön túl – tette hozzá.
Kiemelte, érezhetően lelassult az élet a szombaton hatályba lépett kijárási korlátozás hatására
Az államtitkár külön felhívta a figyelmet arra, hogy az időseknek a vásárlásra rendelkezésre álló idősáv nem könnyítés, hanem újabb szükséges szigorítás. Elmondta, a kormánynak továbbra is az a tiszteletteljes kérése, hogy az idősek maradjanak otthon, az élelmiszerek és gyógyszerek beszerzését családtagjaiktól, vagy az önkormányzattól kérjék, a boltokban biztosított 9 és 12 óra közötti idősávot pedig csak utolsó lehetőségként vegyék igénybe.
„A legnagyobb tisztelettel vagyunk azon honfitársaink iránt, akik évtizedeken keresztül a hátukon vitték ezt az országot, higgyék el, hogy ezek az intézkedések az ő védelmükben születtek” – fogalmazott.
Dömötör Csaba szerint nincs ember az országban, akinek az életét ne érintené ez a járvány, a szabályok betartása óriási türelmet igényel.
„Magyarok millióit illeti köszönet, akik rendkívüli fegyelmezettséget mutatnak ezekben a napokban, emellett külön elismerés illeti azokat, akik hivatásukban állnak helyt és küzdenek a vírus ellen” – jelentette ki.
A kormány képviselője szólt arról is, a nehézségek mellett ezek az összefogás napjai is. „Sokfélét gondolunk a világról, de most mind egy hajóban evezünk, amelyre az van írva, hogy küzdelem a járvány ellen” – fogalmazott, majd hozzátette, „akkor lehetünk túl ezen, ha mind egy irányba evezünk és ebből a szempontból minden evezőcsapás számít”.
Dömötör Csaba emlékeztetett, az Országgyűlés hétfőn dönt a veszélyhelyzet alatt hozott intézkedések meghosszabbításáról, amire akár már a múlt héten is sor kerülhetett volna, ha azt az ellenzék nem akadályozza.
Kiemelte, a kormány rendkívüli intézkedései minden más híreszteléssel ellentétben csak a járvány megelőzésére, felszámolására, illetve a káros gazdasági következmények elhárítására vonatkozhatnak. Megismételte, azért nem szerepel dátum a rendkívüli intézkedések határidejére, mert nincs ember, aki most megtudná mondani, hogy hány hónapos küzdelemre kell berendezkedni.
Az államtitkár csalódásként értékelte a baloldali ellenzék hozzáállását, szerinte ugyanis ők úgy viselkednek, mintha nem ismerték volna fel, hogy most azoknak is együtt kell működniük, akik egyébként kemény vitában állnak egymással.
Dömötör Csaba arra kérte az ellenzéket, csatlakozzanak a kormányhoz, a belpolitikai viták megvárják őket, a járvány ugyanis teljesen közömbös azokkal szemben. Furcsának és szomorúnak nevezte, hogy amikor az egész ország egy láthatatlan ellenség ellen küzd, akkor a Jobbik kormányellenes telefonhívásokat futtat az ország minden pontján.
Hangsúlyozta, büszke arra, hogy politikai közösségük tagjai közül nagyon sokan szervezik az idősek megsegítését, még ha ezekben a napokban ezt nem is verik nagy dobra.
Az államtitkár elmondta, a kabinet elsődleges célja az emberéletek védelmén túl a munkahelyek védelme, ezért is döntött a hiteltörlesztések és bizonyos munkaadók járulékainak felfüggesztéséről és 80 ezer kisvállalkozás átalányadójának elengedéséről. Ezek az intézkedések már most több százezer családnak nyújtanak segítséget, de várhatók további intézkedések is a tömeges munkanélküliség elkerülése érdekében – fejtette ki.
Dömötör Csaba beszélt arról is, a kormány minden követ megmozgat azért, hogy elegendő eszköz álljon rendelkezésre az egészségügyben.
Emlékeztetett, szombaton 27 tonna felszerelés érkezett Kínából, vasárnap pedig 3 millió maszkot fogadnak. Ezek az eszközök elsősorban az egészségügyi dolgozók védelmét szolgálják, akik a járvány frontvonalában dolgoznak – közölte
A kabinet képviselője elmondta, arról is döntöttek, hogy hétfőtől kórházparancsnoki rendszer lép életbe az intézmények hatékony készletgazdálkodása érdekében, az egészségügyi dolgozók pedig ingyen utazhatnak a helyközi közlekedésben.
Akkor lesz a jövő nyári olimpia, amikor idén lett volna – sajtóértesülés
A New York Times és az NHK japán állami műsorszolgáltató egyaránt úgy értesült, hogy 2021. július 23-án veszi kezdetét a tokiói olimpia, és augusztus 8-án ér véget.
Az ötkarikás játékokat a koronavírus-járvány miatt kedden halasztotta el a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB), amely pénteken azt közölte a nemzetközi sportági szövetségek és a nemzeti olimpiai bizottságok vezetőivel, hogy a széleskörű egyeztetéseket követően három héten belül jelenti be az új időpontot.
Az amerikai napilap szerint sokkal valószínűbb, hogy korábban, akár már napokon belül megtörténik az új dátum hivatalos bejelentése, erről árulkodik az is, hogy vasárnap rendkívüli ülést tart a NOB végrehajtó bizottsága.
A cikk szerint nem véletlen, hogy szinte napra pontosan ugyanakkor rendezhetik az olimpiát jövőre, amikor idén nyáron lett volna, hiszen ez a legjobb időszak az NBC Universal számára, amely több mint egymilliárd dollárt fizet a játékok egyesült államokbeli médiajogaiért.
Ez változatlanul azt jelenti, hogy a tokiói nyár legmelegebb periódusában zajlanak majd a versenyek, pedig néhány nemzetközi sportági szövetség az enyhébb időjárás miatt javasolta a tavaszi rendezést, ez azonban sértené a legjelentősebb európai labdarúgó-bajnokságok, valamint az észak-amerikai profiligák (NHL, NBA, MLB) érdekeit. A NOB ezen kívül biztosan el akarja kerülni az ütközést a szintén jövő nyárra halasztott labdarúgó Európa bajnoksággal is.
Az Oregon állambeli Eugene-ben sorra kerülő atlétikai világbajnokság elvileg nem okoz fejfájást a NOB vezetőinek. Sebastian Coe, a nemzetközi szövetség elnöke ugyanis pénteken közölte, hogy azt szinte biztosan elhalasztják 2022-re.
Mark Adams, a NOB szóvivője szombaton csupán annyit reagált: az új időpont egyelőre csak spekuláció.
Csehországban tizenegyre nőtt az áldozatok száma
Csehországban vasárnap reggelig tizenegyen haltak meg az új koronavírus-járvány következtében, a halálos áldozatok száma kettővel nőtt szombat reggelhez képest – közölte az egészségügyi minisztérium honlapján.
A betegségből kigyógyultak száma változatlanul tizenegy maradt.
A koronavírussal fertőzött személyek száma a legfrissebb kimutatás szerint 2663-ra emelkedett, 262-vel több mint szombaton. A fertőzöttek számának szombati növekedése azonban jóval alacsonyabb, mint pénteken, amikor 373-al nőtt ez a mutató.
Csehországban az első fertőzést március elsején mutatták ki, és a pénteki volt az eddigi legmagasabb növekedés.
A naponta elvégzett tesztek számát már több mint ötezerre emelték. A vasárnap reggeli összesített adat egyelőre nem ismeretes. Szombat reggel a tesztelt személyek száma meghaladta a 36 374-et, ami 5224-el több mint a péntek reggeli adat.
Csehországban már majdnem három hete szükségállapot van érvényben és a lakosságnak számos korlátozással kell szembenéznie. A rendeletek betartásával eddig nagyobb gondok nincsenek, a társadalomban azonban érezhető a feszültség.
A cseh kormánykoalíció két pártja egységes abban, hogy meg kell hosszabbítani az április 12-én lejáró szükségállapotot. Ilyen értelmű nyilatkozatot tett szombaton Jan Hamácek belügyminiszter a kisebbik koalíciós partner, a Cseh Szociáldemokrata Párt elnöke, valamint Andrej Babis kormányfő, az ANO mozgalom vezetője is.
A harmincnapos szükségállapot meghosszabbítására a kormány javaslatára a képviselőház jogosult. A testület a kérdést április 7-én tűzi napirendjére. Az ellenzéki pártok vezetői jelezték: támogatni fogják a kormány javaslatát, de tudni akarják, mik a kormány konkrét tervei erre az időszakra.
„A szükségállapot az emberi jogok korlátozását jelenti és rendkívüli felhatalmazásokat ad a kormány kezébe. A jelenlegi helyzetben támogatjuk meghosszabbítását, de ellenőrizni kívánjuk a kormányt, s konkrétan tudni akarjuk, mik a tervei – mondta a közszolgálati hírtelevízióban Petr Fiala, az ellenzéki Polgári Demokratikus Párt (ODS) elnöke.
Bankszövetség: a magyar bankrendszer járvány idején is stabil
A magyar bankrendszernek magas a tőkeellátottsága, stabilan működik, a járvány korábbi szakaszában a lakosság részéről jelentkező nagyobb készpénzigényt is tudta kezelni – mondta Kovács Levente, a Magyar Bankszövetség főtitkára az M1 aktuális csatornán vasárnap reggel.
Hozzátette: két hete, körülbelül amikor a tartós élelmiszereket vásárolták fel az emberek, a készpénzfelvétel is a szokásos mennyiség mintegy háromszorosára nőtt, de nem volt fennakadás. Egyébként Magyarországon minden bankbetét 100 ezer euróig, azaz, mintegy 35 millió forintig biztosítva van.
A szakember költségvetés készítését javasolta azoknak a családoknak, ahol jövedelemkiesést okozott a járvány, hogy a megmaradt pénzt minél jobban be tudják osztani. De akiknek nem okozott veszteséget a járvány, azoknak is takarékosságot javasolt Kovács Levente. Mint mondta, aki teheti, annak általában érdemes jövedelme 10 százalékát félretenni.
A cégvezetők figyelmét arra hívta fel a szakember, hogy minden vállalat felelős a munkatársakért, manapság pedig különösen értékes a munkahely megmentése.
Etikátlan lenne, hogy a járvány elmúltával, a gazdasági helyreállítás időszakában azok a cégek álljanak sorba állami segítségért, akik saját munkavállalóiknak nem segítettek a nehéz időkben. Aki hűséges a vállalatához, azt a vállalatnak is segítenie kell – vélekedett a bankszövetség főtitkára.
A PIN-kód nélküli bankkártyás fizetés limitjének ötezerről tizenötezer forintra emeléséről szólva Kovács Levente elmondta: folyamatos a rendszerek átállítása, április 15-re mindenütt így fognak működni a terminálok.
A bankszövetség főtitkára hozzátette: bár a pénzintézetek dolgozói között is vannak családanyák, és olyanok is, akik karanténba kerültek, az összesen 1956 magyarországi bankfiók és kirendeltség közül csupán 96 nem tudott kinyitni az utóbbi napokban. A nyitva tartás rövidítését azonban érdemes megfontolni, hiszen már alig vannak ügyfelek a bankfiókokban – jegyezte meg.
Már hatszáznegyvenezer fölött a fertőzöttek száma a világban
Világszerte 640 778-an fertőződtek meg az új koronavírussal, a halottak száma harmincezer, a gyógyultaké pedig 131 712 – tájékoztatott honlapján a Johns Hopkins Egyetem.
A baltimore-i oktatási intézmény összesítése szerint a vírusfertőzést 183 országban és területen mutatták ki.
A diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott az elvégzendő tesztek száma, valamint a számontartás kritériumai is különböznek egymástól.
A legtöbben, több mint 21 330 -an Európában haltak meg.
A koronavírus legfőbb európai gócpontjának számító Olaszországban az elmúlt 24 órában 889-en haltak meg, az új koronavírushoz köthetően eddig 10023-an. Lassult ugyanakkor a fertőződések üteme, 92 472 a megfertőződtek száma.
Spanyolországban 832-en haltak meg az elmúlt 24 órában, amivel 5690-re emelkedett az új koronavírushoz köthető halottak összesített száma, nyolcezren fertőződtek meg. Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök szombati rendkívüli sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy az országban leállnak két hétre a nem létfontosságú ágazatok a járvány terjedésének megfékezése érdekében. A kormányfő hangsúlyozta, az intézkedés célja, hogy még tovább csökkentsék az emberek közötti érintkezést, és még többen otthon tudjanak maradni.
Franciaországban 24 óra alatt 319-cel 2314-re emelkedett a koronavírus-fertőzés miatt kórházban elhunytak száma – közölte szombaton honlapján a francia kormány. Édouard Philippe miniszterelnök eközben sajtótájékoztatóján úgy vélte, hogy a lakossági karantén következő két hete nehezebb lesz, mint az előző két hét volt, és „a küzdelem csak most kezdődik”. A 37 575 regisztrált beteg közül 17 620-an vannak kórházban, közülük 4273-an intenzív osztályokon, ez 486-tal több, mint péntek este. A hatóságok egymilliárd maszkot rendeltek meg Kínából.
Németországban átlépte az 50 ezres határt az új típusú koronavírussal bizonyítottan fertőzöttek száma. A Johns Hopkins Egyetem kimutatása szerint szombat délelőtt 50 871 fertőzöttet tartottak nyilván, ami 3593 esettel – 7,5 százalékkal – több az egy nappal korábbi 47 278-nál. A vírus okozta betegségben elhunytak száma 281-ről 351-re emelkedett.
A regisztrált fertőzöttek számának növekedési üteme így jelentősen süllyedt az utóbbi napok 10 százalék feletti átlagához képest, amiben szerepe lehet a március közepe óta bevezetett járványlassító intézkedéseknek.
Nagy-Britanniában a szombaton ismertetett adatok szerint egy nap alatt 260-nal emelkedett és átlépte az ezret az új típusú koronavírus okozta járvány halálos áldozatainak száma. Ez az eddigi legnagyobb napi halálozási szám a brit adatok rendszeres közlésének kezdete óta. A brit állami egészségügyi szolgálat (NHS) angliai tagozatának orvosigazgatója tájékoztatása szerint nagyon jó eredmény lenne, ha 20 ezer alatt lehetne tartani a halálozások számát a járvány végéig. A brit egészségügyi minisztérium szombat délutáni adatai alapján az előző napi 14 579-ről 17 089-re emelkedett azoknak a száma, akiknek szervezetében kimutatták az új típusú koronavírust.
Az Egyesült Államokban szombat estére meghaladta a kétezret a járvány halálos áldozatainak száma – közölte a Baltimore-ban lévő Johns Hopkins egyetem és kórház. A halottak száma néhány nap alatt megduplázódott. A tekintélyes egyetem adatai szerint a vírusfertőzéssel diagnosztizáltak száma szombat estig 121 ezer fölé emelkedett. A halálos áldozatok között van egy csecsemő is.
Illinois állam kormányzója, J. B. Pritzker Chicagóban jelentette be, hogy a kisbabánál kimutatták a fertőzöttséget az új típusú koronavírussal, de egyelőre vizsgálják, hogy a kicsinek volt-e esetleg más betegsége is.
Donald Trump amerikai elnök szombaton – Gretchen Whitmer kormányzó kérésére – katasztrófa sújtotta területnek nyilvánította Michigan államot is. Ez azt jelenti, hogy ez a középnyugati állam is anyagi támogatásra számíthat a járvány okozta nehézségek enyhítésére. Trump korábban kilátásba helyezte, hogy karantént vezetnek be New Yorkban, New Jerseyben és Connecticut államban, ehelyett azonban szigorú utazási korlátozásokat vezetnek be. Az amerikai elnök vasárnap éjjel a Twitterren kifejtette: a vírus elleni küzdelmet irányító kormányzati munkacsoport javaslatára, valamint az érintett területek kormányzóival egyeztetve arra a döntésre jutott, hogy „a karantén nem lesz szükséges”.
Kínában (Hongkong és Makaó nélkül), ahol a járvány a múlt év végén elkezdődött, 81 394 esetet tartottak nyilván, 3295-en haltak meg. Az ország megtiltotta a külföldieknek a belépést területére, mert jelenleg a beutazók jelentik a legnagyobb veszélyt a kórokozó terjedése szempontjából. Vasárnaptól jelentősen csökkentették a nemzetközi repülőgép-járatok számát is.
Szakértők szerint a korlátozások hatása nagyjából tíznapos időeltolódással mutatkozik meg az adatokban.
Az AFP francia hírügynökség számítása szerint már több mint hárommilliárd embert szólítottak fel otthonmaradásra a világ 70 országában vagy régiójában a Covid-19 járvány megfékezése érdekében.
A Johns Hopkins Egyetem összesítésében szerint péntek este még 566 269 volt igazolt fertőzöttek száma, a halottaké pedig 25 336 világszerte.
KSH: a népesség közel egyötöde különösen veszélyeztetett
A koronavírus-járvány szempontjából különösen veszélyeztetettek az idősebb, 65 éves vagy annál idősebb korosztályba tartozók, akik a lakosság 19,3 százalékát képviselik Magyarországon – hívja fel a figyelmet a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) honlapján.
A KSH Koronavírus dosszié címen új felületet hozott létre honlapján, amelyben a Covid-19 megbetegedésekhez, illetve a járvány gazdasági és társadalmi hatásaihoz kapcsolódó adatösszeállításait, elemzéseit közli.
A statisztikai hivartal adatai szerint a bölcsődék és az óvodák időszakos bezárása 38,6 ezer bölcsődést és 330,5 ezer óvodást, valamint a szüleiket érintette. A nappali közoktatásban 1,1 millió gyermek és fiatal tanul, akik az iskolapad helyett otthonról, digitális távoktatás keretében sajátítják el a tananyagot, csakúgy mint a felsőoktatásban tanuló 285,1 ezer hallgató.
Kiemelik, hogy különösen veszélyeztetettek az idősebb, 65 éves vagy annál idősebb korosztályba tartozók, akik a lakosság 19,3 százalékát képviselik. Kiemelt figyelmet kell ezért fordítani az ország elöregedő déli, délnyugati térségeire, valamint a főváros egyes kerületeire, ahol az idős népesség aránya meghaladja az országos átlagot – teszik hozzá. Az 1,9 millió fő 65 éves és annál idősebb lakosság többsége családjával él együtt, és mintegy háromtizedük egyedülálló. Az egyedül élő idősek aránya főként az Alföld és Dél-Dunántúl egyes járásaiban, illetve a főváros kerületeinek többségében lényegesen meghaladja az országos átlagot.
Az elemzés kitér arra, hogy az idős gondozottak magas aránya miatt az egészségügyi-szociális terhelés erőteljes növekedése várható
Az önkormányzatok a szociálisan nehéz helyzetben levőket szociális alapszolgáltatásokban részesíthetik, amik a koronavírus-járvány időszakában még inkább felértékelődnek. A tavalyi adatok szerint a legtöbben a szociális étkeztetést (184 ezer) és a házi segítségnyújtást (92 ezer) vették igénybe. Az előbbi a 65 éves és annál idősebb népesség 9,7, az utóbbi pedig 4,9 százalékának könnyíette meg a mindennapjait. Jellemzően a kisebb településeken veszik igénybe ezeket a szolgáltatásokat, amelyek jelentősége a járvány idején még inkább felértékelődik, és az igénybevevők köre átmenetileg jelentősen bővülhet
További betegek haltak meg Magyarországon, a fertőzöttek száma 408
Két koronavírus-fertőzött halt meg vasárnapra Magyarországon. Az azonosítottan koronavírus-fertőzöttek száma pedig egy nap alatt 65-tel emelkedett, így számuk 408-ra nőtt.
A koronavirus.gov.hu vasárnap azt írta: újabb magyar állampolgároknál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést és elhunyt két idős, alapbetegségekkel küzdő beteg.
Összesítésük szerint az azonosított új koronavírus-fertőzöttek száma: 408. Közülük 10 iráni, 2 brit, 1 kazah, 1 vietnami és 394 magyar állampolgár.
Az oldal adatai szerint a betegségbe 13-an haltak bele, a gyógyultak száma 34. Kórházi karanténban 71-en vannak, a mintavételek száma 12148.
Kiemelték: a csoportos megbetegedések szakaszában vagyunk, amikor közösségben, személyes érintkezések útján terjed a fertőzés. Magyarországon is már bárhol és bárkiben jelen lehet a vírus. A beazonosított koronavírus-fertőzötteknél jóval nagyobb a tényleges vírushordozók száma, akik fertőzhetnek. A tömeges fertőzés lelassításához nagyon fontos, hogy az idősek, a diákok, a külföldről hazatérők, és aki teheti, az maradjon otthon, továbbá mindenki tartsa be az ajánlásokat és a kijárási korlátozásokat.
A Duna House nem fizet osztalékot a járványhelyzetre hivatkozva
A Duna House Holding Nyrt. igazgatósága eredeti terveivel ellentétben nem javasolja osztalék kifizetését a Covid-19 járvány miatt kialakult rendkívüli helyzetben – közölte az ingatlanközvetítő és -fejlesztő társaság a Budapesti Értéktőzsde honlapján.
A társaság a 2019. negyedik negyedéves jelentésében még 450 millió forint összegű, törzsrészvényenként 130 forintos osztalékfizetést jelzett előre, a járvány miatt azonban az igazgatóság úgy döntött, hogy az április 17-re tervezett közgyűlés számára nem javasolja osztalékfizetés elfogadását.
A járvány gazdasági és a társaság piacaira gyakorolt hatásai jelenleg előre nem jelezhetőek. Az igazgatóság a kialakult bizonytalan környezetben a cégcsoport üzletmenetének folytonosságát és likviditási helyzetének megőrzését tartja elsődlegesnek rövid távon, így óvatossági okokból hozta meg döntését – írták a közleményben.
Hozzátették, hogy a társaság vezetése elkötelezett a stabil osztalékfizetés mellett, és amennyiben a 2020-ban átadni tervezett lakóingatlan-fejlesztési projektek és a cégcsoport likviditási helyzete lehetővé teszik, vissza fog térni a 2016-os tőzsdére lépés óta
követett osztalékpolitikához.
A Duna House tavaly részvényenként 250 forint osztalékot fizetett, az előző évben pedig 177 forintot.
A cégcsoport 2019-ben 7,892 milliárd forint konszolidált árbevételt és 1,073 milliárd forint adózott eredményt ért el a nemzetközi pénzügyi beszámolási standardok (IFRS) szerint. Az előző évben 7,985 milliárd forint árbevétel mellett 1,704 milliárd forint nyeresége volt.
A társaság részvényeit a Budapesti Értéktőzsde prémium kategóriájában jegyzik.
Szijjártó Péter: megállapodás a magyar-horvát határmenti ingázásról
A magyar-horvát határmenti ingázásról állapodott meg horvát kollégájával Szijjártó Péter a közösségi oldalán vasárnap reggel közzétett bejegyzése szerint.
A külgazdasági és külügyminiszter közölte: „A minap muraközi (a magyar-horvát határ túloldalán élő) horvát szőlősgazdák keresték meg Cseresnyés Péter képviselőtársamat, barátomat azzal, hogy a határon életbe léptetett korlátozások miatt nem tudnak átjönni Magyarországra, hogy megműveljék a muramentei szőlőiket. Márpedig ha most nem végzik el a munkákat, akkor biztosan nem lesz szüret.”
Szijjártó Péter ezért tegnap felhívta Gordan Grlic-Radman horvát külügyminisztert, akivel, mint közölte, gyorsan meg is állapodtak arról, hogy lehetővé teszik az ingázást a határon. Ez jó a határ mindkét oldalán élő, egymással szoros kapcsolatban lévő közösségeknek, és jó mindkét ország gazdaságának – szögezte le.
„A részletekről a két rendőrfőkapitány megállapodik és indulhatnak a tavaszi munkák!” – írta bejegyzésében Szijjártó Péter.
New York, New Jersey és Connecticut nem lesz karanténban, szigorú utazási korlátozásokat vezetnek be
New York, New Jersey és Connecticut nem lesz karanténban, helyette szigorú utazási korlátozásokat vezetnek be – jelentette be Donald Trump amerikai elnök vasárnap éjjel a Twitteren.
A mikroblogban az amerikai elnök kifejtette: a vírus elleni küzdelmet irányító kormányzati munkacsoport javaslatára, valamint New York, New Jersey és Connecticut államok kormányzóival egyeztetve arra a döntésre jutott, hogy „a karantén nem lesz szükséges”.
Donald Trump egyben felkérte az országos járványügyi és betegségmegelőzési központot (CDC), hogy határozzon meg szigorú utazási korlátozásokat a három tagállam számára. A korlátozásokat a tagállamok kormányzóinak kell bevezetniük a szövetségi kormánnyal történő konzultációkat követően.
Az elnök szombat délután vetette fel újságíróknak nyilatkozva, hogy a járvány által erőteljesen sújtott három, keleti parti tagállamban – Connecticutben, New York államban és New Jerseyben – esetleg karantént vezethetnek be két hétre, vagyis a három államot teljesen lezárnák a ki-, és beutazók előtt. Már délután hangsúlyozta azonban, hogy az érintettek nélkül nem hoz döntést.
Andrew Cuomo, New York állam kormányzója nem sokkal az elnök szavainak elhangzása után elutasította az ötletet, és kijelentette, hogy ennek megvalósítása szerinte felérne „a tagállamok elleni háború meghirdetésével”.
„Nem hiszem, hogy ez jogszerű lenne” – mondta újságíróknak Cuomo, hozzátéve, hogy egy ilyen döntés gazdaságilag is katasztrofális következményekkel járna. „Ha térségeket választunk el egymástól az országon belül, az visszaütne, Amerika-ellenes és társadalomellenes lenne” – szögezte le a CNN hírtelevíziónak adott szombat esti interjújában.
Ned Lamont, Connecticut kormányzója egy szintén szombat esti televíziós interjúban arra hívta fel a figyelmet, hogy „New York, New Jersey és Connecticut déli része a kereskedelmi és pénzügyi világ fővárosa, és ha Donald Trump szeretné a járvány után újra beindítani a gazdaságot, akkor „nagyon oda kell figyelnie, hogy mit mond, és mit nem mond ki”.
Panama engedélyezte, hogy a Zaandam nevű turistahajó átkelhessen a csatornán
A panamai egészségügyi hatóságok szombaton engedélyezték, hogy a Zaandam nevű turistahajó – melynek fedélzetén utasok betegedtek és haltak meg vélhetően a Covid-19 fertőzés következtében – áthaladhasson a Panama-csatornán.
„Engedélyt kap az óceánjáró, hogy folytassa útját Európa felé, de egyetlen utasa és személyzetének egyetlen tagja sem szállhat panamai földre” – olvasható az erről kiadott hivatalos közleményben.
Az hajótól – 1243 utassal és a legénység 586 tagjával a fedélzetén – pénteken tagadták meg az áthaladást a csatornán a panamai hatóságok egészségügyi biztonsági indokokra hivatkozva.
A Holland America Line társaság tulajdonában lévő hajón négy ember elhunyt, 53 utasnál és a személyzet 85 tagjánál influenzaszerű tünetek léptek fel, legalább két ember szervezetében pedig kimutatták az új típusú koronavírust. A Zaandam útvonalán egyetlen ország kikötője sem fogad turistahajókat. A panamaiak most döntöttek, úgy hogy ez esetben kivételt tesznek.
Az Egyesült Államokban meghaladta a kétezret a halálos áldozatok száma
Az Egyesült Államokban szombat estére meghaladta a kétezret az új típusú koronavírusos megbetegedés halálos áldozatainak száma – közölte a Baltimore-ban lévő Johns Hopkins egyetem és kórház.
A halottak száma néhány nap alatt megduplázódott: a Johns Hopkins ugyanis szerdán jelezte, hogy a halálos áldozatok száma meghaladta az ezret. A tekintélyes egyetem adatai szerint a vírusfertőzéssel diagnosztizáltak száma szombat estig 121 ezer fölé emelkedett.
A halálos áldozatok között van egy csecsemő is. Illinois állam kormányzója, J. B. Pritzker Chicagóban jelentette be, hogy a kisbabánál kimutatták a fertőzöttséget az új típusú koronavírussal, de egyelőre vizsgálják, hogy a kicsinek volt-e esetleg más betegsége is.
Donald Trump amerikai elnök szombaton – Gretchen Whitmer kormányzó kérésére – katasztrófa sújtotta területnek nyilvánította Michigan államot is. Ez azt jelenti, hogy ez a középnyugati állam is anyagi támogatásra számíthat a járvány okozta nehézségek enyhítésére.
Az amerikai tisztifőorvos, Jerome Adams még pénteken jelezte, hogy Michigan legnagyobb városa, Detroit egyike a járvány újonnan kialakuló epicentrumainak, ahol a helyzet az elkövetkező napokban rohamosan romlik majd. Teena Chopra, a detroiti kórházközpont orvosigazgatója szombaton újságíróknak azt mondta: a városban várhatóan súlyosabb lesz a helyzet, mint New York városában. Detroitban szombat estig csaknem 1400 fertőzést regisztráltak, s a kór 31 halálos áldozatot szedett. Egész Michigan államban egyébként szombat estig több mint 3 ezer embernél igazolták a vírusfertőzöttséget, és a vírus okozta betegségbe 92-en haltak bele.
Gyors ütemben terjed a járvány a déli Louisiana államban, amelynek kormányzója, John Bel Edwards a szombaton tartott sajtótájékoztatóján arra figyelmeztetett, hogy április első hetében már nem lesz elegendő számú lélegeztetőgép az állam területén.
Ron DeSantis floridai kormányzó már pénteken elrendelte, hogy a Louisianából és New York államból Floridába érkezőknek kéthetes önkéntes karanténba kell vonulniuk. Szombaton a floridai utakon már ellenőrzőpontokat létesítettek, ahol a louisianai rendszámú autókat átvizsgálják.
Rhode Island államban a Nemzeti Gárda tagjai házról-házra járják a tengerpart mentén fekvő településeket, s arra figyelmeztetnek, hogy aki New York államból érkezett oda, annak kötelezően kéthetes karanténba kell vonulnia. Gina Raimondo, Rhode Island kormányzója ugyanakkor szombaton elrendelte azt is, hogy bármely más amerikai tagállamból Rhode Islandbe érkezőnek karanténba kell vonulnia. Az államban a rendőrség a legfőbb országutakon ellenőrzőpontokat állított fel, ahol a New York-i rendszámú autóknak kötelezően meg kell állniuk, és meg kell adniuk adataikat és elérhetőségeiket.
Hétfőtől a legtöbb amerikai tagállamban kijárási korlátozások lépnek életbe, s mintegy 225 millió amerikainak kell otthon maradnia.
Bíróság tiltotta meg Brazíliában, hogy az elnök a karanténnal ellentétes üzeneteket tegyen közzé
Megtiltotta szombaton a szövetségi bíróság Brazíliában, hogy a kormány olyan hirdetést tegyen közzé, amellyel szembemegy a helyi szinten az új típusú koronavírus-járvány megfékezése érdekében elrendelt korlátozásokkal.
Jair Bolsonaro jobboldali elnök kormánya ugyanis „Brazília nem állhat le” címmel tervezett kampányt indítani, amelyben egy kétperces videóban arra kérnék az embereket, hogy ne hagyjanak fel tevékenységeikkel. Emiatt a szövetségi ügyészség a Rio de Janeiro-i szövetségi bírósághoz fordult, amely megtiltotta a videó sugárzását.
A brazil elnöki hivatal megerősítette, hogy a videó létezik, de hangsúlyozták hogy pusztán kísérleti jellegű videóról van szó. A hirdetést az elnök egyik fia, Flavio Bolsonaro szenátor Facebook oldalán tette közzé, ahol még szombaton is elérhető volt.
Döntésével a riói bíróság nem csak ennek a videónak a sugárzását tiltotta meg, hanem minden olyan tartalom közzétételét, amely olyan viselkedésre buzdítaná a Brazíliában élőket, amely szembemegy az egészségügyi minisztérium iránymutatásaival. Emellett arra is felszólítja a szövetségi kormány felelőseit, hogy ne terjesszenek olyan információkat, amelyek tudományosan nem megalapozottak. Laura Bastos Carvalho bíró azt is elrendelte, hogy 24 órán belül irányelvet kell közzétennie a kormánynak, miszerint a „Brazília nem állhat le” kampány nem tudományos alapon nyugszik, és felhívását nem szabad követni.
Jair Bolsonaro korábban „aprócska megfázásnak” nevezte a Covid-19-et, és kemények bírálta azokat a korlátozó intézkedéseket, amelyekkel a többi között a legsúlyosabban érintett Sao Paulo és Rio de Janeiro állam igyekszik megfékezni a kór terjedését. Brazíliában jelenleg 3417 fertőzött van, és 97 ember halt már bele a Covid-19-be.
Sürgős forrásokkal segítik a rászorulók élelmiszer-vásárlását Olaszországban
Négy és fél milliárd euró azonnali költségvetési támogatással segítik az új koronavírus-fertőzés (Covid-19) miatt anyagilag nehéz helyzetbe jutott olaszokat az élelmiszer-, gyógyszer- és létfontosságú cikkek vásárlásban Giuseppe Conte kormányfő szombat esti bejelentése szerint, amellyel a munka és bevétel nélkül maradtak támogatására kérte a nagyvállalatokat, termelőket is.
Az összeget az úgynevezett nemzeti szolidaritási alapból a polgármestereknek utalják át. Ezen kívül a polgári védelem forrásaiból további 400 millió eurót osztanak szét a majdnem nyolcezer olasz város között olyanok számára, akiket „ezzel a bevásárlásban segíthetnek”. A tervek szerint a támogatást nem készpénzben, hanem utalványban kapják meg az ezt kérelmezők.
Conte kijelentette, a hetek óta tartó vészhelyzetben vannak olaszok, akik kezdenek anyagi nehézségbe kerülni. „Tudjuk, hogy vannak, akik nem kapták el a betegséget, mégis szenvednek (..) éreztetni akarjuk az állam konkrét segítségét” – mondta Conte hangsúlyozva, hogy egész Olaszország „egy csónakban evez”, és szolidaritási láncra van szükség. „Senkit sem hagyunk magára” – tette hozzá.
Arra szólította fel a nagykereskedelmi láncokat, vállalatokat, termelőket, adományozni képes személyeket, segítsenek felajánlásaikkal.
A vasárnap reggeltől hatályos kormányrendeletet a belügyminiszter, Luciana Lamorgese sürgette, miután több régióból, elsősorban Dél-Olaszországból, a hatóságok a társadalmi feszültség növekedését jelezték a munka és bevétel nélkül maradtak elkeseredése miatt. A déli tartományokban a szigorú kijárási és munkavégzési korlátozások teljesen bevétel nélkülivé tették a fekete gazdaságban dolgozó mintegy négymillió embert, és ők a korábban elindított gazdaságélénkítő, családtámogatási forrásokból sem részesülnek. Többek között Palermóban néhány nagyobb élelmiszerüzlet rendőri és katonai védelmet kapott az anyagi nehézségekre hivatkozó és fizetni nem akaró, vagy ingyen élelmiszert követelők miatt.
Giuseppe Conte megemlékezett a járvány olaszországi halottairól, akiknek száma szombaton túllépte a tízezret. Az olasz kormányfő hozzátette, az Európai Uniónak is meg kell felelnie a járvány teremtette „történelmi helyzetnek”.
„Nem fogok úgy bekerülni a történelembe, hogy felelősnek tartsanak, mert nem tettem meg mindent az európai polgárokért. Utolsó csepp verejtékemmel és erommel azért küzdök, hogy erős, élettel teli és egységes európai választ adjunk” – jelentette ki Conte.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kijelentéseire utalt, aki elutasította a Róma által is szorgalmazott „koronakötvények” tervét. Conte azt hangoztatta, a javaslatot Róma nem a bizottságnak, hanem az eurócsoportnak tette, „és a kérdés még nincs lezárva”.
Ursula von der Leyen szavait tévesnek nevezte Roberto Gualtieri olasz pénzügyminiszter is, aki közösségi oldalán megjegyezte, az EU-tól nyitást és nem zárkózottságot vár.
Giuseppe Conte bejelentette, hogy április 3-től tovább hosszabbítják az eddigi kijárási korlátozásokat, és túl korainak nevezte a nem létfontosságú termelés, valamint az oktatás újraindítását. Úgy vélte, nem lehet megjósólni, mikor enyhíthetik az óvintézkedéseket.
Trump három amerikai állam karanténjára készül, New Yorkban elhalasztják az előválasztást
Karantén alá kerülhet az Egyesült Államok három tagállama – közölte Donald Trump amerikai elnök szombaton, New York állam kormányzója pedig bejelentette, hogy elhalasztják az előválasztást.
„Szeretném New Yorkot karanténban látni, mert epicentrum, New York, New Jersey, talán két-három másik helység is, talán Connecticut bizonyos részei karanténba kerülhetnek” – mondta Trump szombat délelőtt, mielőtt a virginiai Norfolkba indult, hogy jelen legyen egy újabb kórházhajó indításánál. A hajó éppen New Yorkba indul. Az elnök leszögezte: a három állam teljes lezárása csak rövid ideig tartana, és a döntés meghozatala előtt mindenképpen egyeztet az érintett kormányzókkal. A három állam teljes lezárásáról Trump úgy fogalmazott: „a legszívesebben nem tenném, de lehet, hogy szükség lesz rá”. Újságírók kérdésére válaszolva pedig elmondta, hogy egyelőre nincs szó a Nemzeti Gárda bevetéséről annak érdekében, hogy betartassák a kijárási korlátozásokat. Andrew Cuomo, New York állam kormányzója közölte: „nem tetszik” az elnöki javaslat, és szerinte „nem betartható”. Az új típusú koronavírus okozta járvány üteme nem lassul az Egyesült Államokban. A Johns Hopkins egyetem és kórház szombat délelőtti adatai szerint az egész országban több mint 115 ezer vírusfertőzést azonosítottak, a vírus okozta betegségbe pedig csaknem több mint 1900 amerikai halt bele. A legrosszabb a helyzet pillanatnyilag New York államban, de új gócpontok alakulnak ki Floridában és Louisianában is.
Andrew Cuomo szombaton is – mint minden nap – sajtókonferencián ismertette a helyzet alakulását. Elmondta, hogy az államban szombat reggel 728-ra emelkedett a betegség halálos áldozatainak száma, és egyedül New York városában 450 halálesetet tartanak számon. New York városában szombat reggeli adatok szerint csaknem 27 ezer volt a regisztrált fertőzöttek száma. Tragikus a helyzet a város Queens negyedében, ahol egy nap alatt, péntekről szombatra, 32 százalékkal, több mint 8 ezer főre nőtt a diagnosztizált fertőzöttek száma.
Az amerikai közszolgálati rádió (NPR) riportot készített Queens Mount Sinai nevű kórházában, ahol az egyik orvos úgy fogalmazott: „pokoli a helyzet, bibliai léptéku a pusztulás. Az emberek bejönnek, intubálják őket és meghalnak, majd minden kezdődik elölről, nincs megállás”. Egy másik orvos háborús állapotokhoz hasonlította a New York-i kórházakban kialakult helyzetet. Cuomo bejelentette, hogy az áprilisra tervezett előválasztásokat júniusra halasztják.
Hollik: hazudik az ellenzék az EU-s támogatásról
Az ellenzék ismét hazudik, amikor azt állítja, hogy az Európai Unió támogatást biztosít Magyarországnak a koronavírus elleni védekezéshez – közölte a Fidesz kommunikációs igazgatója szombaton.
Hollik István a Fidesz Facebook-oldalán közzétett videóban azt mondta: Brüsszel semmilyen új forrást nem biztosít Magyarországnak.
Hozzátette: ezzel szemben a kormány csak eddig 245 milliárd forintot fordított a koronavírus elleni védekezésre, ami ráadásul felülről nyitott keret. Azaz minden forrás biztosított a magyar emberek egészségének megvédésére, és a járvány okozta károk enyhítésére – hangsúlyozta.
A kormánypártok nevében arra kérte az ellenzéket, hogy ne terjesszenek hamis információkat. Ilyen nehéz helyzetben összefogásra van szükség, nem pedig rosszindulatú félretájékoztatásra – emelte ki Hollik István.
Franciaországban kétezer fölé emelkedett a halottak száma
Franciaországban 24 óra alatt 319-cel 2314-re emelkedett a koronavírus-fertőzés miatt kórházban elhunyt áldozatok száma – közölte szombaton honlapján a francia kormány. Édouard Philippe miniszterelnök eközben sajtótájékoztatóján úgy vélte, hogy a lakossági karantén következő két hete nehezebb lesz, mint az előző két hét volt, s „a küzdelem csak most kezdődik”.
A 37 575 regisztrált beteg közül 17 620-an vannak kórházban, közülük 4273-an intenzív osztályokon, ez 486-tal több, mint péntek este.
„Őszintén és egyértelműen szeretném megmondani: a küzdelem csak most kezdődik, április első két hete nehezebb lesz, mint az elmúlt két hét volt” – fogalmazott a kormányfő.
A miniszterelnök pénteken legalább április 15-ig meghosszabbította a március 17-én életbe léptetett kijárási korlátozásokat, amelyek kedden érnének véget, s jelezte, hogy amennyiben szükséges, további hosszabbítás is várható.
A miniszterelnök jelezte: több mint egymilliárd egészségügyi maszkot rendelt meg Franciaország Kínából és más országokból a következő hetekre, miután heti 40 millióra van szüksége a francia egészségügynek, s a francia ipar jelenleg csak heti 8 millió maszk gyártására képes.
Édouard Philippe megköszönte „a csodálatos, bátor és elkötelezett egészségügyi dolgozók kollektív erőfeszítését, de azok fantasztikus erejét is, akik a második vonalban szavatolják a nemzet életének folytatását”. Példaként említette a rendőri erőket, a tűzoltókat és a szupermarketek alkalmazottait.
A kormányfő elmondta: a lakosság kijárási korlátozásaival a kormánystratégia két fő célja az intenzív osztályok kapacitásának további növelése és a járvány terjedése, illetve a súlyos esetek görbéjének lelapítása.
„Senkinek nem hagyom, hogy azt állítsa, késve rendeltük el a lakossági karantént” – hangsúlyozta a miniszterelnök, arra emlékeztetve, hogy több mint száz éve nem volt a jelenlegihez hasonló világjárvány. Emlékeztetett arra, hogy amikor március 17-én a kormányzat elrendelte a kijárási korlátozásokat, kevesebb mint 8 ezer regisztrált fertőzött volt Franciaországban, és kevesebb mint kétszáz beteg a kórházakban.
A politikai ellenzék és az orvostársadalom részéről érkező bírálatokra válaszul Édouard Philippe kijelentette: „ha eljön a pillanat, együtt fogjuk a krízis tanulságait levonni. Nem hárítom el a felelősséget. Egyesek azt hiszik, hogy tudják mit kellett volna tenni, és nem haboznak utólagos kritikát megfogalmazni. Meghagyom nekik ezt a luxust” – mondta a miniszterelnök.
Romániában több tízezer embert bírságoltak meg a kijárási korlátozások megszegése miatt
Romániában csaknem 24 ezer embert bírságoltak meg az elmúlt három napban a katonai rendelettel bevezetett kijárási korlátozások megszegése miatt; a kirótt bírságok összege meghaladja a 31,41 millió lejt (2,19 milliárd forint) – közölte szombaton a stratégiai kommunikációs törzs.
Szombatra csökkent a koronavírus-fertőzéssel diagnosztizált új esetek száma. Míg csütörtökön 123 fővel, pénteken pedig 263-mal több fertőzöttet jegyeztek mint egy nappal korábban, a szombat délig jelzett növekedés 160 fős.
A stratégiai kommunikációs törzs közleménye szerint a Romániában regisztrált fertőzések száma 1452, a fertőzöttek közül 139 személy meggyógyult, 29 meghalt. Az elmúlt 24 órában öttel nőtt az elhunytak száma. Tizenegyre emelkedett azoknak a román állampolgároknak a száma, akik Olaszországban, Franciaországban, illetve az Egyesült Királyságban haltak meg a járvány következtében.
A kórházak intenzív osztályain jelenleg 34 koronavírus-fertőzött pácienst kezelnek, közülük 25-nek súlyos az állapota. Az országban 7801 személy került intézményes karanténba, több mint 131 ezren töltik házi elkülönítésben a betegség lappangási idejét. Az operatív kommunikációs törzs azt is közölte, hogy eddig 19 663 koronavírus-tesztet végeztek.
A hatóságok szigorúan léptek fel a karantén szabályainak a megsértése ellen. Emiatt 4235 személyt bírságoltak meg, 209 esetben pedig bűnügyi dossziét nyitottak a járvány elleni intézkedések meghiúsításáért.
Szombaton egy NATO-repülőgéppel érkezett a második szállítmány orvosi eszköz Dél-Koreából Bukarestbe. Százezer védőöltözet is a szállítmány részét képezi. Hasonló szállítmányt fogadtak a román fővárosban két nappal korábban is.
Klaus Iohannis államfő és Ludovic Orban miniszterelnök szombat délben meglátogatta azt a katonai járványkórházat, amelyet Bukarest mellett építettek fel az elmúlt napokban konténerekből és sátrakból. Az államfő közölte: órákon belül meglesznek a hatósági jóváhagyások a kórház elindításához. Azt tervezik, hogy a kevésbé súlyos eseteket fogják majd e kórházban kezelni. Iohannis kijelentette: arra készülnek, hogy az elkövetkező napokban növekedni fog a fertőzések száma az országban. Hozzátette: a hatóságok felkészültek, de rendkívül fontosnak tartotta az állampolgárok felkészültségét. Kérte: mindenki kerülje a személyes találkozásokat, hogy együtt győzhessék le a járványt.
Nelu Tataru egészségügyi miniszter az Antena3 hírtelevíziónak adott vasárnapi nyilatkozatában elmondta: országosan 184 egészségügyi dolgozó fertőződött meg az új koronavírussal, és két bukaresti orvos állapota válságos. Ők mindketten a belügyminisztérium kórházában dolgoztak. A kórház karanténba került azt követően, hogy egy Izraelből visszatért nyugalmazott rendőrtiszt – aki írásos nyilatkozatban tagadta le, hogy külföldön járt – megfertőzte a személyzet egy részét.
Romániában továbbra is a moldvai Suceaván a legsúlyosabb a helyzet, ahol a megyei kórházban több mint száz egészségügyi dolgozó, és a betegek mintegy fele (149 személy) fertőződött meg. Florin Filip pénteken kinevezett kórházigazgató a Digi 24 hírtelevíziónak elmondta: a kórházi személyzet mintegy felét kénytelenek nélkülözni, mert a nem fertőzött orvosok és nővérek egy része is karanténban van. Hozzátette: a korábbi bejelentések dacára a kórházat nem zárták be, munkatársai emberfeletti erőfeszítéssel biztosítják a beutalt betegek ellátását.
Marcel Vela belügyminiszter szombaton rendeletet adott ki arról, hogy a sürgősségi helyzet idején szombaton és vasárnaponként 17 és 21 órakor a belügyminisztérium gépkocsijai hangszóróikon a román himnusz első három szakaszát közvetítsék.
Spanyol kormányfő: a nem létfontosságú ágazatok leállnak két hétre
Spanyolországban a nem létfontosságú ágazatok leállnak két hétre a koronavírus-járvány terjedésének megfékezése érdekében – jelentette be a spanyol miniszterelnök szombati rendkívüli sajtótájékoztatóján Madridban.
Pedro Sánchez hangsúlyozta, az intézkedés célja, hogy még tovább csökkentsék az emberek közötti érintkezést, és még többen otthon tudjanak maradni.
Az erről szóló rendeletet vasárnap fogadja el a kormány és március 30-tól április 9-ig lesz érvényben – tette hozzá.
Mint mondta, a húsvéti nagyhét közeledtével ez nyolc munkanapot jelent, amelyet az érintett ágazatok munkavállalói az elképzelések szerint fokozatosan dolgoznak majd le a járvány elmúltával. „Ez az alternatívája az ország teljes lezárásának” – jegyezte meg.
A létfontosságú ágazatok közé tartozik például az egészségügy, a mezőgazdaság, az élelmiszeripar, az áruszállítás, az áram-, gáz-, vízellátás, a gyógyszeripar, a telekommunikáció.
Pedro Sánchez kérdésre válaszolva a sajtót is a létfontosságú szolgáltatások közé sorolta.
A spanyol kormányfő beszédében kiemelte: a járvány az Európai Uniót is próbára teszi, amely nem okozhat csalódást polgárainak, Spanyolország pedig egységes és bátor lépéseket vár tőle. „Ez a katasztrófa mindenkit érint” – fogalmazott.
Szavai szerint egyfajta háborús gazdaságra, az ellenállásnak, majd pedig az újjáépítésnek az előmozdítására van szükség. Ismét szorgalmazta egy új Marshall-terv létrehozását a járvány okozta gazdasági károk enyhítésére. „Európának támogatnia kell a gyengébbeket” – fűzte hozzá.
Spanyolországban 832-en hunytak el egy nap alatt az új típusú koronavírus-fertőzés következtében, ezzel a járvány halálos áldozatainak száma 5690-re nőtt.
A spanyol egészségügyi minisztérium adatai szerint a nyilvántartott fertőzések száma 72 ezer fölé emelkedett.
A dél-európai országban két hete szükségállapot van érvényben, amely alapján az oktatási intézmények zárva tartanak és csak meghatározott esetekben, például munkába járás vagy bevásárlás miatt lehet kilépni a lakásból.
Nem szervezik meg a honvédelmi táborokat
A koronavírus-járvány miatt idén nem szervezik meg a honvédelmi táborokat – közölte a Honvédelmi tábor Facebook-oldala szombat este.
Azt írták: a járványügyi helyzetre való tekintettel, a gyermekek és a családok egészségének védelme és biztonsága érdekében a Magyar Honvédség a 2020-as nyári honvédelmi táborokat nem szervezi meg.
Tavaly 72 honvédelmi táborban 2200 gyerek vett részt. Erre a nyárra 75 tábort terveztek, amelyben 2500 gyerek vehetett volna részt.
A Facebook-oldal szerint ezekben a táborokban bemutatják, milyen a katonaélet, a katonák napirendje, a fiatalok megtapasztalhatják a katonai életérzést, a pályaválasztás előtt állók megismerhetik a honvédelmi hivatást mint lehetőséget.
Az egyhetes táborokban a résztvevők megismerkedhetnek a haditechnikával, különböző fegyverekkel, légi járművekkel, továbbá részt vehetnek járőrfeladatokban, légpuskalövészeten, airsoft, valamint paintball játékokon. Találkozhatnak tapasztalt, missziókat megjárt katonákkal is.
Katonák is segítik a kijárási korlátozás betartását
A rendőrséggel együttműködve a Magyar Honvédség Katonai Rendészeti Központ katonái segítik a koronavírus-járvány miatti kijárási korlátozás betartatását reggel 8 órától – írta a honvedelem.hu szombat este.
A cikk szerint szombaton – a városok sajátosságait is figyelembe véve – Budapest, Cegléd, Szigetszentmiklós, Székesfehérvár, Szolnok, Debrecen, Hódmezővásárhely, Győr, Tatabánya, Salgótarján és Kaposvár piacain segítették katonai járőrök a rendőröket, és velük együttműködve gondoskodtak arról, hogy az állampolgárok egyrészt megismerjék a bevezetett szabályokat, másrészt betartsák a rendelet rájuk vonatkozó előírásait.
Emlékeztettek arra is, hogy a veszélyhelyzet kihirdetése óta a Magyar Honvédség több, a rendőrség munkáját és a civil társadalmat támogató feladatot lát el.
Olimpiai érmes atléta is a fertőzöttek között
Olimpiai érmes atléta is megfertőződött a koronavírus-járványban: Ehszan Hadadinak lett pozitív a tesztje.
A Nemzetközi Atlétikai Szövetség szombaton közölte, hogy a sportág első iráni dobogósa is megbetegedett. A tájékoztatás szerint az Egyesült Államokban készülő diszkoszvető otthon, Teheránban fertőződött meg.
Az Iráni Atlétikai Szövetség orvosa azt mondta, hogy a 35 éves sportoló házikaranténban van, felépülése pedig jól halad.
A hatszoros Ázsia-bajnok, világbajnoki bronzérmes Haddadi nemzeti hős lett hazájában, amikor ezüstérmes lett a 2012-es, londoni játékokon, a kedden 2021-re halasztott tokiói olimpiára is esélyesként utazott volna.
Irán az egyik legsúlyosabban érintett ország a koronavírusos világjárványban.
A szünetelő észak-amerikai profi jégkorongligában (NHL) pedig már négyre nőtt a fertőzött játékosok száma. Ezúttal azt jelentették be, hogy a Colorado Avalanche csapatából a második hokis produkált pozitív teszteredményt. Előzőleg már ismert volt, hogy az Ottawa Senators együttesében szintén ketten kapták el a betegséget.
A Normafa mellőzését kéri a park igazgatója
A Normafa és környékének mellőzését kéri a Normafa Park igazgatója a kirándulóktól és sportolóktól – közölte a XII. kerületi önkormányzat szombaton.
Mikó Gergely felhívásában azt írta: az elmúlt időszakban „az egészségügyi vészhelyzet” ellenére tömegesen keresték fel a Normafát. A tavaszi időben a látogatók nagy sűrűsége alig teszi lehetővé az emberek közötti találkozások mellőzését, így megnő az esetleges megfertőződés kockázata – tette hozzá.
A park igazgatója azt kérte, hogy a kijárási korlátozásról szóló rendelet betartását a kirándulók segítsék elő azzal, hogy sétára és sportolásra nem a Normafát és környékét, hanem a budai hegyek más, kevésbé forgalmas részeit választják.
Közölte: a kormányrendelet betartását a rendőrség és a hegyvidéki rendészet ellenőrizni fogja, szükség esetén – akár bírság vagy más büntetés kiszabásával – betartatja.
A park igazgatója kitért arra is, hogy az önkormányzat megtiltotta a Normafán a játszóterek, a szabadtéri fitneszpark és a tűzrakóhelyek használatát, azokat kerítéssel vagy kordonnal lezárta; használatuk a polgármester rendelete szerint szintén bírsággal büntethető.
Zárva tartanak a területen lévő vendéglátóhelyek, a Rétes büfé, a Kilátó kávézó, a Drótcsacsi büfé, valamint a Libegő lángosos és büfé, illetve nem látogatható az Erzsébet-kilátó sem.
A BKV Zrt. a hegyvidéki önkormányzattal egyeztetve március 28-tól leállította a libegő üzemeltetését, ezzel is csökkentve a Normafa tömeges látogatását – írta Mikó Gergely.
A fővárosban is ingyen utazhatnak az egészségügyi dolgozók a közösségi közlekedés járatain
Ingyen utazhatnak az egészségügyi dolgozók a budapesti közösségi közlekedés járatain is – közölte a Budapesti Közlekedési központ (BKK) szombaton.
Az operatív törzs szombati határozatával összhangban, Karácsony Gergely Budapest főpolgármesterének döntése alapján a vészhelyzet megszűnéséig utazhatnak ingyenesen az egészségügyi dolgozók a BKK járatain – olvasható a közleményben.
A korlátlan díjmentes utazási jogosultság az egészségügyi szolgáltató, vagy fenntartó által kiállított igazolással, vagy az egészségügyi szakképesítéssel rendelkező személyek részére kiállított, az egészségügyi szolgáltatás nyújtására jogosító hatósági igazolvánnyal vehető igénybe.
Ha a fentiek közül egyik sem áll az utas rendelkezésére, akkor az egészségügyi szolgáltató, vagy fenntartó által 2019-ben, vagy 2020-ban kiállított évi 12 alkalmas utazási utalvány, valamint a személyi igazolvány és a lakcímkártya együttes felmutatásával is lehet díjmentesen utazni – közölték.
Az utazási kedvezmény igénybevételére jogosító, március 31-ig érvényben lévő igazolványok, igazolások és utalványok érvényben maradnak a veszélyhelyzet megszüntetését követő tizenötödik napig. Az utazási utalványra a jogosultság ellenőrzése során nem kerül bejegyzés.
A BKK arra kéri az egészségügyi dolgozókat, hogy utazáskor mindig tartsák maguknál a felsorolt dokumentumokat.
Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára az operatív törzs szombati online sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy az egészségügyi dolgozók – a járványhelyzetben mutatott példás helytállásuk elismeréseként – díjmentesen utazhassanak a helyközi közösségi közlekedésben, a MÁV-Start, a MÁV-HÉV, a GYSEV, a Volánbusz és más helyközi autóbuszos szolgáltatók járatain a veszélyhelyzet megszűnéséig.
Az államtitkár akkor közölte azt is, arra kérik a települési polgármestereket, hogy tegyék lehetővé a helyi közlekedésben is az ingyenes utazást az egészségügyi dolgozóknak.
Meghaladta az ezret a brit halálos áldozatok száma
A szombaton ismertetett adatok szerint egy nap alatt 260-nal emelkedett és átlépte az ezret az új típusú koronavírus okozta járvány nagy-britanniai halálos áldozatainak száma. A brit állami egészségügyi szolgálat (NHS) angliai tagozatának orvosigazgatója szombati sajtótájékoztatóján közölte: nagyon jó eredmény lenne, ha 20 ezer alatt lehetne tartani a halálozások számát a járvány végéig.
Az NHS nyilvántartása alapján eddig 1019-en haltak meg Nagy-Britanniában a SARS-CoV-2 nevu vírus okozta Covid-19 névre keresztelt betegségben.
A szombaton bejelentett 260 haláleset az eddigi legnagyobb napi halálozási szám a brit adatok rendszeres közlésének kezdete óta.
A brit egészségügyi minisztérium szombat délutáni adatai alapján az előző napi 14 579-ről 17 089-re emelkedett azoknak a száma, akiknek szervezetében kimutatták az új típusú koronavírust.
Előző nap Boris Johnson miniszterelnök és a Matt Hancock egészségügyi miniszter is bejelentette, hogy a betegség enyhe tüneteit észlelték magukon, és az ezután elvégzett koronavírustesztjük egyaránt pozitív lett.
Johnson és Hancock az érvényes útmutatásnak megfelelően egy hétig tartó elkülönítésbe vonult és otthonról dolgozik.
Ugyancsak pozitív lett Chris Whitty angliai tisztifőovos koronavírustesztje. Whitty a brit kormány egészségügyi főtanácsadója is, és az elmúlt hetek mindennapossá vált sajtótájékoztatóin rendszeresen Johnson mellett állva vett részt.
A brit kormány Skócia-ügyi minisztere, Alister Jack szombaton bejelentette, hogy szintén elkülönítésbe vonult, mivel a Covid-19 betegség enyhe tüneteit észlelte magán, bár koronavírustesztnek még nem vetették alá.
Stephen Powis, az NHS angliai orvosigazgatója a Downing Streeten tartott szombat délutáni sajtóértekezletén kijelentette: minden egyes haláleset tragédia, de ha a nagy-britanniai járvány halálos áldozatainak számát sikerül 20 ezer alatt tartani, az nagyon jó eredmény lenne.
Powis professzor szerint ugyanakkor nem a szerencsén fog múlni, hogy ez sikerül-e, sem azon, hogy a vírus valamilyen okból esetleg másképp viselkedik Nagy-Britanniában, mint máshol, hanem csak azon, hogy a lakosság maradéktalanul betartja-e a kormány által elrendelt korlátozó intézkedéseket.
Nagy-Britanniában hétfő óta a legszükségesebb esetekben lehet csak kimenni az utcára. Ezek közé tartozik a bevásárlás és a gyógyszerek beszerzése, és engedélyezett napi egy szabadtéri testmozgás is séta, kocogás vagy biciklizés formájában.
A gyülekezéseket a kormány megtiltotta, közterületen nem tartózkodhat együtt kettőnél több olyan ember, aki nem egy háztartásban él.
A tömegközlekedés szűkített menetrendekkel működik, de a hatóságok arra szólították fel a lakosságot, hogy csak elengedhetetlenül szükséges esetekben utazzon, és lehetőség szerint mindenki otthonról dolgozzon.
A korlátozó intézkedéseket a brit kormány két hét múlva felülvizsgálja.
Az egészségügyi dolgozók ingyenes utazásáról tájékoztatott a MÁV és a Volán
Az egészségügyi dolgozók ingyenes utazásának részleteit ismertette a MÁV és Volánbusz szombaton.
A két közlekedési társaság arról tájékoztatott szombaton közleményben, hogy az ingyenes utazásra való jogosultságot az egészségügyi szolgáltató vagy fenntartó által 2019-ben vagy 2020-ban kiállított, személyi igazolvánnyal és lakcímkártyával együtt érvényes utazási utalvánnyal, továbbá az egészségügyi szolgáltató, fenntartó által kiállított igazolással, valamint az egészségügyi szolgáltatás nyújtására jogosító hatósági igazolvánnyal lehet igazolni.
Emlékeztettek arra, hogy az utazási kedvezményre jogosító, március 31-ig érvényben lévő igazolványok, igazolások és utalványok a veszélyhelyzet megszüntetését követő tizenötödik napig érvényben maradnak.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium rendelkezése szerint az egészségügyi dolgozók a MÁV-START, a MÁV-HÉV, a GYSEV, a Volánbusz és más helyközi autóbuszos szolgáltatók járatait használhatják ingyenesen.
A volt szovjetköztársaságokban is terjed a vírus, Ukrajnában mégis át lehet lépni a határt
Oroszországban az elmúlt 24 órában 228-cal nőtt az új koronavírussal diagnosztizáltak száma, így szombaton összesen 1264 igazolt fertőzöttet tartottak nyilván, Szentpéterváron, illetve Moszkvában egy-egy koronavírussal kezelt beteg elhunyt.
Az északorosz város kormányzója szombaton jelentette be, hogy a város fertőző betegségekre szakosodott kórházában elvesztettek egy koronavírussal fertőzött beteget, a halál okát a boncolás után állapítják meg.
Az orosz operatív törzs közlése szerint 1264 fertőzött van 62 régióban, Moszkvában a fertőzöttek száma 62. Az elmúlt napban 4 ember gyógyult meg, így összesen 49 embert nyilvánítottak gyógyultnak.
Moszkvából 2 újabb halálesetet jelentettek, így eddig 5, koronavírussal fertőzött beteg vesztette életét az orosz fővárosban.
Hétfőtől átmenetileg korlátozzák a forgalmat a járvány miatt a gépjármű-, vasúti és gyalogos, folyami és vegyes átkelőhelyeken az orosz államhatáron. A korlátozás nem vonatkozik a teherjárművekre, a postai, az egészségügyi és humanitárius szállítmányokra.
Szentpéterváron egy nap alatt 11 új fertőzöttet diagnosztizáltak. Pénteken jelentették be, hogy kormányközi csoportot hoznak létre a kötelező karantén betartásának ellenőrzésére. Két nap alatt 22 embert találtak, akik megsértették a házi karantént, őket a repinói szanatóriumba szállították.
Moldovában szinte minden ötödik koronavírus-fertőzött a kórházakban életmentéssel foglalkozó egészségügyi dolgozó – közölte Viorica Dumbraveanu egészségügyi miniszter szombati chisinaui sajtótájékoztatóján. Az országban jelenleg 199 fertőzött van, közöttük 35 egészségügyi dolgozó. Korábban bejelentették, hogy a fertőzésben elhunyt két ember egyike egy 79 éves orvos, aki a kora ellenére nem fogadta el a vezetőség javaslatát, hogy hagyja el a fertőző betegségek klinikáját.
A miniszter szerint a 199 fertőzött többsége vidéki lakos, ezért kibővítik Balti, Comrat és Cahul kórházait.
Moldovában a járvány miatt rendkívüli helyzetet vezettek be, amely május 15-ig lesz érvényben. A volt szovjetköztársaság lezárta a határait, és minden országgal leállította a légi közlekedést.
Üzbegisztánban egy orvos meghalt szombaton, miután sikertelenül próbált meg kezelni egy fertőzöttet, amit titokban tartott – közölte a közép-ázsiai ország egészségügyi minisztere. A közép-ázsiai országban, ahol 104 igazolt fertőzöttet tartanak számon, ő a járvány második áldozata.
Üzbegisztánban országos kijárási korlátozást rendeltek el.
Az Európai Unióval határos Fehéroroszországban, ahonnan hivatalosan eddig 88 igazolt fertőzöttet jelentettek, és egyetlen halálesetről sem számoltak be, továbbra is nyitva tartanak az éttermek és folytatódik – Európában egyedül – a labdarúgó-bajnokság.
Aljakszandr Lukasenka elnök, aki korábban a traktorozást javasolta a koronavírus elleni gyógymódra, szombaton egy jégkorong-mérkőzés után kijelentette, hogy a legjobb vírusellenes tevékenység a sport, például a jégkorong. Lukasenka, akinek kedvenc sportja a jégkorong, elzárkózik a karantén bevezetésétől.
Kedd óta mindazonáltal változóban van a hangnem a volt szovjetköztársaságban. A média hirtelen elkezdett „világjárványról” beszélni. Minszk, a főváros elcsendesedett, a 65 év felettieket arra kérték, hogy maradjanak otthon, a diákok nem kötelesek iskolába járni. A közösségi közlekedésben nincsen csúcsforgalom, sok cég átállt a távmunkára.
A Georgiából egyoldalúan kiszakadt Abházia is lezárta a határait április 20-ig a külföldiek és a hontalanok előtt a koronavírus behurcolását megakadályozandó. Az erre vonatkozó rendeletet szombaton írta alá Valerij Brangba „ügyvezető államfő”. A közeli oroszországi Szocsi szanatóriumainak, szállodáinak és idegenforgalmi létesítményeinek bezárása után jelentősen megnőtt ugyanis az Abháziába utazni szándékozók száma.
Ukrajnában Andrij Demcsenko, a határőrszolgálat szóvivője szombaton arról tájékoztatott, hogy az ország határain gyalogosan, illetve személyi járműveken továbbra is át lehet haladni. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön jelentette be, hogy péntek éjféltől beszüntetik az ukránok hazaszállítását külföldről légi úton és vasúton, valamint autóbuszokkal, azaz Ukrajna lezárja határait saját állampolgárai előtt is.
Demcsenko hozzátette, hogy a határátkelőkhöz gyalog érkezőket buszokkal szállítják át. Szavai szerint szombaton már nem voltak sorokban kígyózó emberek a határokon, ami pénteken a lengyelországi átkelőknél látható volt. Hozzátette, hogy az elmúlt napban négyszer annyian akartak gyalog belépni a határokon Ukrajnába, mint a megelőző napokban. Megerősítette, hogy vasárnap várható Moszkvából egy vonat érkezése az országba ukrán utasokkal. A vonat pénteken indult el Kijevből Moszkvába, zömében orosz állampolgárságú utasokkal, és visszafelé ukrán utasokat szállít az orosz fővárosból Kijevbe. Az ukrán határőrszolgálat által közölt adatok szerint pénteken 37 300 ukrán tért haza külföldről, csaknem kétszer többen, mint a megelőző napon.
Közben a helyi kormányzóság egyik vezető tisztségviselője közzétette, hogy a nyugat-ukrajnai Ternopil megyében 21 egészségügyi dolgozó, köztük hét orvos fertőződött meg koronavírussal.
Emmi: az új kézikönyv hatékony segítséget nyújt a kórházaknak
Kásler Miklós emberi erőforrások miniszter irányításával elkészült a kórházak számára az új koronavírus okozta fertőzések diagnózisának és terápiájának kézikönyve, ami több ország jó gyakorlatait veszi alapul a magyarországi viszonyokra adaptálva – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) szombaton.
A közlemény szerint az egységes szakmai szempontokat tartalmazó kézikönyv hatékony segítséget nyújt a kórházi szakemberek számára a megelőzéssel és az igazolt betegek ellátásával kapcsolatban.
A könyv – mint kiemelték – a nemzetközi ajánlások figyelembevételével bemutatja az egyéni védőeszközök alkalmazásának helyes gyakorlatát, az egészségügyi személyzet betegekkel való közvetlen érintkezésének szabályait.
Külön felhívja a figyelmet arra, hogy minden beérkező beteg kapjon sebészi maszkot, amely jelentősen csökkenti az egészségügyi dolgozók megfertőződésének kockázatát – hangsúlyozták, hozzátéve: a könyv pontosan szabályozza a háziorvos, az Országos Mentőszolgálat és a kórházi személyzet betegekkel kapcsolatos teendőit is.
Közölték: a könyv – amelynek összeállításában számos neves szakember közreműködött – közérthető módon segíti a kórházakat a fertőzött betegek ellátására való felkészülésben. Például iránymutatást nyújt a betegek osztályozásával, a környezetük fertőtlenítésével, a hulladékkezeléssel, a tárgyi eszközök beszerzésével és a megfelelő infrastruktúra kialakításával kapcsolatban.
Leírja a diagnózis és a kezelés alapelveit is, ezen belül kitér a képalkotó vizsgálatok megfelelő alkalmazására, a fertőzés igazolására szolgáló mintavételi eljárásokra, és felsorolja a laboratóriumi vizsgálatra kijelölt intézményeket is.
„Precíz, gyakorlatias összegzést ad a jelenleg rendelkezésre álló terápiás lehetőségekről” – fogalmazott közleményében az Emmi.
Hétfőtől kórházparancsnokok segítik a kórházak működését és az egészségügyi készlet védelmét
Orbán Viktor miniszterelnök pénteki bejelentésének megfelelően hétfőtől minden kórházban kórházparancsnok segíti az intézmény működését és az egészségügyi készletek védelmét – közölte a Koronavírus Sajtóközpont szombaton az MTI-vel.
Közleményük szerint az erről szóló kormányrendeletet kihirdették a Magyar Közlönyben. Az intézkedés célja, hogy a kórházakat ilyen módon is felkészítsék a tömeges megbetegedéssekkel járó jelentős többletteherre és biztosítsák a betegellátáshoz, valamint az egészségügyi dolgozók védelméhez szükséges egészségügyi eszközökkel való felelős, átlátható és nyomon követhető készletgazdálkodást.
A kórházparancsnok részére Pintér Sándor belügyminiszter javaslatára a miniszterelnök megbízólevelet állít ki. A megbízólevél kiállítását követően a kórházparancsnokot a belügyminiszter rendeli ki az intézményhez.
A kórházparancsnokok munkáját az országos kórházfőparancsnok irányítja, aki szintén a miniszterelnöktől kapja megbízását.
Kiemelték: a kórházparancsnok orvosszakmai kérdésekben nem tehet javaslatot, és nem hozhat döntést. Feladata, hogy koordinálja a betegellátáshoz és a járványügyi intézkedésekhez szükséges egészségügyi eszközök, felszerelések, berendezések, gyógyszerkészletek, fertőtlenítőszerek nyilvántartását, felügyelje a készletgazdálkodást és gondoskodjon annak megfelelő védelméről, akár a készleteket őrző biztonsági szolgálat kijelölésével, valamint rendőrök és katonák bevonásával. A kórházparancsnoknak a járványveszéllyel összefüggő szabályok betartására és az egészségügyi készlet megóvására vonatkozó javaslatát a kórház vezetője köteles végrehajtani.
Az országos kórházfőparancsnok folyamatosan tájékoztatja a belügyminisztert a kórházi egészségügyi készletekkel kapcsolatos adatokról, így segítve az operatív törzs munkáját, hogy minden kórházra lebontva naprakész adatokra alapozva történjenek az egészségügyi beszerzések és intézkedések – áll a sajtóközpont közleményében.
MTI – Fotón: A koronavírus-járvány ellen küzdő egészségügyi dolgozók tiszteletére fehér fénnyel világítják ki a Lánchidat 2020. március 28-án. Mónus Márton