Ahogy az előző bejegyzésemben megígértem, most megpróbálom elmagyarázni, hogy miért fontos a bemelegítés sportolás előtt.
Hogyan működünk ?
Ahhoz, hogy ezt megértsük tudni kell azt is, hogyan működik egyáltalán a testünk. Figyelem most egy kis anatómia következik, de csak lájtosan!!
(egykori anatómia oktatóimat tisztelettel kérem, hogy ezt a részt ne olvassák el, mert égnek fog állni a hajuk. – hehehehe-) Viszont muszáj vagyok úgy elmagyarázni, hogy mindenki számára érthető legyen.
Szóval a testünk mozgatórendszere két részből áll, aktív és passzív részből. Az aktív mozgatja a passzívat. Ez gondolom evidens. Talán sokan azt is kitalálják, hogy a passzív rész a csontokat jelenti, az aktív pedig az izmokat és ízületeket. Na, de vajon „mitű megyen, mi hajcsa”?
Képzeljük el egy marionett bábut. A teste pálcikákból áll, ami leegyszerűsítve az emberi test végtagjainak csontjaihoz hasonlít. Minden pálcika végén egy-egy zsinór van, amit valaki a kezében fog. Ezek a zsinórok az ínszalagok. Ahhoz, hogy különböző irányokba mozogni tudjanak a pálcikák, azokat kapcsokkal kell összekötni. Ezek az ízületek.
Meg van ez a kép? Akkor menjünk tovább!
Amikor a bábjátékos mozgásba akarja hozni a bábut, akkor meghúzza az egyik zsinórt és amelyik pálcika végére van rögzítve az elmozdul, arra amerre húzza és a kapcsok is engedik.
A testünkben is hasonlóképpen jön létre a mozgás, azzal a különbséggel, hogy a mozgató kéz ez esetben az agyunk, az erőt pedig az izmok közlik.
Tehát amikor az agyunk parancsot ad például arra, hogy a kinyújtott karunkat könyökben behajlítsuk, akkor az történik, hogy a felkar izmai, jelen esetben a biceps brachii összehúzódik, ezáltal megrövidül. A megrövidülés által meghúzza az izomrost végére kötött „zsinórt”, ami ebben az esetben az alkar csont könyökízületi végén tapadó ínszalagokat jelenti és ezáltal az alkart a „kapocs” mentén a felkarhoz közelíti. A kapocs jelen esetben a könyökízület.
Összefoglalva ez azt jelenti, hogy minden mozgás során az izomműködés által valamely ízület forgástengelye mentén jön létre elmozdulás. Magyarán szólva az izom és az ízület dolgozik.
Ezek után már evidens, hogy mielőtt megterhelő mozgást kívánunk létrehozni, az izmokat és az ízületeket kell arra alkalmas állapotba hozni.
Ha ezt megértettük, akkor mehetünk tovább a következő kérdésre, arra hogy mi történik a mozgató szervrendszerünkkel, amikor nem használjuk és mi amikor sportolunk. Ezt elmagyarázom a holnapi részben…