A koronavírus-járvány sokkal több egészségügyi krízisnél. Gazdasági és társadalmi válságról van szó, egyes országokban pedig politikairól is – jelentette ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója hétfőn a dubaji székhelyű Kormányzati Világtalálkozó virtuális konferenciáján.
Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz leszögezte, hogy a járvány átpolitizálása súlyosbította a helyzetet. Elemzők szerint a főigazgató e figyelmeztetéssel Donald Trump amerikai elnöknek a WHO-t illető bírálatára és a szervezet finanszírozásának leállításáról tett bejelentésére reagált.
Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz úgy vélte, hogy a legnagyobb fenyegetést már nem a vírus, hanem a globális szolidaritás és vezetés hiánya jelenti.
„Nem tudjuk legyőzni a kórt egy megosztott világban” – fűzte hozzá.
Noha sok ország már az újranyitásra készül és számos járványügyi rendelkezést feloldottak, felhívta a figyelmet arra, hogy míg járvány első egymillió fertőzöttjét három hónap alatt regisztrálták, most csupán az elmúlt nyolc napban regisztráltak egymillió új fertőzöttet.
A főigazgató felszólította a kormányokat és vállalatokat, készüljenek fel további járványokra is. „Bármelyik országban, bármikor kitörhetnek. Emberek millióit ölhetik meg, mert nem vagyunk rá felkészülve”.
Az Egyesült Államok, amely csaknem 1,7 millió igazolt Covid-19-fertőzöttel és több mint 99 ezer halálos áldozattal a leginkább érintett ország. Áprilisban felfüggesztette az ENSZ egészségügyi szakosított szervezetének nyújtott támogatást, miután Trump bírálta a szervezetet a koronavírus-járvány kezeléséért, és azzal vádolta, hogy túlságosan Kína-párti.
Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz hétfőn Genfben elmondta, hogy vasárnap több mint 183 ezer új koronavírus-fertőzöttet jelentettek. Ami rekordnak számít. A WHO főigazgatója hozzátette, hogy a következő nagy kihívás a súlyos állapotban lévő koronavírusos betegek halálozási kockázatát egy brit kutatás szerint csökkentő dexamethasone nevű gyógyszer gyártásának és forgalmazásának a növelése.
Hétfőn világszerte meghaladta 9 milliót az igazolt fertőzöttek száma. Brazíliában és Indiában erőteljesen terjed a járvány, az Egyesült Államokban, Kínában és a Covid-19 által erőteljesen sújtott országokban gócokat észlelnek. A SARS-CoV-2 nevű vírus okozta betegség szövődményeiben a baltimore-i Johns Hopkins egyetem összesítése szerint szerint hétfő estig több mint 469 ezren hunytak el.
A legfertőzöttebb térség Észak- és Dél-Amerika. Az afrikai kontinensen vegyesen alakul a járványhelyzet. Egyes országokban több mint 50 százalékkal nőtt a fertőzöttek száma, míg máshol stabil a helyzet – közölte Michael Ryan, a WHO vészhelyzeti igazgatója. Michael Ryan közölte, hogy a WHO a következő napokban utazási útmutatót ad ki. Miközben az országok sorra oldják fel a járvány miatt elrendelt kijárási korlátozásokat.
„Ez nem könnyű dilemma. Nincs zéró kockázat” – jelentette ki.Maria Van Kerkhove, a WHO munkatársa elmondta, hogy sok országban, ahol sikeresen kezelték a járványt, a fertőzöttek száma növekszik a vallási rendezvények engedélyezése után.
GD/MTI, Foto: Envato Elements