• Hirdetési ajánlatunk
  • Impresszum
2025. szeptember 1.
No Result
View All Result
Online365
22 °c
Budapest
25 ° pén
26 ° szo
26 ° vas
24 ° hét
  • Belföld
    • Magyarság
  • Nagyvilág
    • Gazdaság
  • Tudomány
  • Környezettudatosság
  • Mindennapi Netevő
  • Kultúra
    • Film
  • Életmód
  • Sport
  • Belföld
    • Magyarság
  • Nagyvilág
    • Gazdaság
  • Tudomány
  • Környezettudatosság
  • Mindennapi Netevő
  • Kultúra
    • Film
  • Életmód
  • Sport
No Result
View All Result
Online365
No Result
View All Result

Debrecen – Kiállítás nyílik a Párizsban élő Vera Molnar munkáiból

by Gemici Diana
2020.07.19.
in Kultúra
A A
Debrecen – Kiállítás nyílik a Párizsban élő Vera Molnar munkáiból
Megosztás a FacebookonMegosztás a Twitteren

A 70 éve Párizsban élő és alkotó magyar képzőművész, Vera Molnar különleges, számítógépes alkotásaiból nyílt kiállítás a debreceni Modem Modern és Kortárs Művészeti Központban.





HasonlóBejegyzések

Az 1950-ben elhunyt alkotók művei szabadon felhasználhatóvá válnak

Peking – A visegrádi országok zsidó kulturális örökségét bemutató fotókiállítás nyílt

A pályázati feltételek megsértése miatt kizártak egy produkciót a Dalból

Koroknai Edit kiemelte: Vera Molnar a számítógépes művészet úttörője. A személytelen (számító)gép használatával is képes emberközeli, az alkotó személyiségét, képzelőerejét tükröző munkákat létrehozni.

Az örökké kísérletező, fáradhatatlan Vera Molnar a machine imaginaire elvének kidolgozásával az esztétikai alapokra helyezett algoritmikus műalkotás alapjait fektette le.

Egy gépet definiált, amely adott szabályok szerinti programnak megfelelően működik és generál műalkotásokat.

A döntés azonban itt is, mint minden alkotó folyamatban, a művészé. Így az éppúgy része az alkotásnak, mint az algoritmus felépítése – magyarázta.

Süli-Zakar Szabolcs, a kiállítás kurátora felidézte: Vera Molnar sokáig csendben, érdeklődés nélkül alkotott. Ötvenkét éves volt, amikor 1976-ban első egyéni tárlatát megrendezte a Politechnic of Central Londonban, geometrikus absztraktnak titulált, ám azon túlmutató munkáiból. 

„Vera Molnar művészete ugyanis különösen unikális. Eltér a kor konkrét művészei által követett fő irányoktól, vizuális gondolkodása leginkább algoritmikus. A matematika, a játékosság és a véletlen fontos szerephez jutott műveiben” – mondta a kurátor, hozzátéve: férjével, François Molnarral közösen dolgozták ki önálló rendszerüket, amely a modern tudomány és művészet szoros kapcsolatából táplálkozik, s amely sok tekintetben előre jelezte az évtized művészeti, technikai fejleményeit.     

Vera Molnar londoni egyéni tárlatát követően egyre inkább a figyelem középpontjába került. Napjainkig számtalan egyéni és csoportos kiállításon vett részt. Ma már a számítógépes művészet origójaként ismert, annak rendkívül nagyhatású alkotója.

Úttörő szerepe a generatív művészetben, a struktúra és a véletlen összekapcsolásában, valamint esztétikai szerepének hiteles tisztázásában van – mutatott rá Süli-Zakar Szabolcs.

Hozzátette: a Modemben látható kiállítás az életmű valamennyi állomását érinti, sajátos kurátori rendezőelv szerint.

„A Vera Molnar-ouvre ezúttal ugyanis a hazai magángyűjtők több évtizedes gyűjtésére és fókuszaira épít, egy olyan világhírű képzőművész munkásságát mutatva be ezer négyzetméteren, akit mára a hazai közegben is a kortársak legnagyobbjai között tartanak számon”.

Antal Péter debreceni műgyűjtő „kései, de nem elkésett” találkozásnak nevezte a Vera Molnarral és alkotásaival való kapcsolatát, aminek eredménye, hogy ma már jó néhány műve megtalálható a gyűjteményében, köztük egyedi munkák éppúgy, mint számítógépes sorozatok. Az alkotásokat további három hazai gyűjtő képei mellet szombattól láthatja majd a közönség a Modemben.

A kiállítás megnyitása után Vera Molnar és a hazai magángyűjtők címmel rendeznek kerekasztal-beszélgetést Antal Péter, Nemes Judith, Szöllősi-Nagy András, Rechnitzer János műgyűjtők és Hoffmann Miklós matematikus részvételével.

A beszélgetést Süli-Zakar Szabolcs, a kiállítás kurátora vezeti – hangzott el a művek állapotfelmérésével egybekötött sajtótájékoztatón.

GD/MTI, Foto: Czeglédi Zsolt

Tags: DebrecenkiállításModem Modern és Kortárs Művészeti KözpontVera Molnar
ADVERTISEMENT

Related Posts

Copyright Symbol
Kiemelt

Az 1950-ben elhunyt alkotók művei szabadon felhasználhatóvá válnak

by Gemici Diana
2020.12.18.

Január 1-től szabadon felhasználhatóvá válnak a hetven éve elhunyt szerzők művei. Köztük van Orwell 1984 és Állatfarm című világhírű műve,...

Read moreDetails

Peking – A visegrádi országok zsidó kulturális örökségét bemutató fotókiállítás nyílt

A pályázati feltételek megsértése miatt kizártak egy produkciót a Dalból

Shakespeare egykori háza helyén feltárt leletek online tárlaton mutatkoznak be

Szombat este online térben lesz elérhető az István, a király rockopera

Ősbemutatóra készül a Nemzeti Lovas Színház

Load More
Next Post
Forma-1 Magyar Nagydíj – Kevin Magnussen időbüntetése miatt módosult végeredmény

Forma-1 Magyar Nagydíj - Kevin Magnussen időbüntetése miatt módosult végeredmény

No Result
View All Result
- H I R D E T É S -

24 óra

  • Átmenetileg szünetelnek az összecsapások Bahmutnál
  • Egy vagyonért adták el Banksy művét miután elégették.
  • Az 1950-ben elhunyt alkotók művei szabadon felhasználhatóvá válnak
  • Megváltoztatják a montenegrói egyházügyi törvény
  • A jövő évben Csehország hatalmas hiánnyal fog gazdálkodni
  • Peking – A visegrádi országok zsidó kulturális örökségét bemutató fotókiállítás nyílt
  • Megveszi az osztrák Wienerberger az amerikai Meridian Bricket
  • A Startup Campus egyetemi programjainak legjobbjai az okosváros és zöld energetikai ötletek lettek
  • A Ringo Starr új albummal jelentkezik
  • A Vajdasági Magyar Szövetség államtitkárait kinevezték
  • A középkori közép-ázsiai városállamok bukását nem Dzsingisz kán hódító hadjárata okozta
  • Kuramagomedov ötödik, Muszukajev elődöntős – Birkózó világkupa
  • Adatvédelmi irányelvek
  • Felhasználási feltételek

© 2019-2021 online365.hu - Minden jog fenntartva!

No Result
View All Result
  • Belföld
  • Nagyvilág
  • Gazdaság
  • Kultúra
  • Sport
  • Tudomány
  • Környezettudatosság
  • Mindennapi Netevő
  • Magyarság
  • Életmód

© 2019-2021 online365.hu - Minden jog fenntartva!