Fontos, hogy az egyre fokozódó bukaresti magyarellenességgel szemben a romániai magyarság szervezetei határozottan lépjenek fel. Elengedhetetlen, hogy az erdélyi magyarság bukaresti érdekképviselete egységes legyen – jelentette ki Mezei János, az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) társelnöke Kolozsváron.
A politikus a kincses városban Csomortányi Istvánnal, az EMSZ másik társelnökével együtt tartott közös sajtótájékoztatót. Az EMSZ a múlt héten megállapodott a Romániai Magyar Szövetséggel (RMDSZ), hogy a december 6-i parlamenti választáson az RMDSZ listáján az EMSZ két jelöltje is biztos befutó helyet kap.
Mezei úgy vélte, bizonyosságot nyert, hogy Erdélyben helye van a politikai pluralizmusnak azáltal, hogy az RMDSZ nyitott volt a megegyezésre. Szerinte az is beigazolódott, hogy az 5 százalékos parlamenti bejutási küszöb eléréséhez az RMDSZ-nek szüksége van az EMSZ-szel való együttműködésre. Rámutatott: az RMDSZ-szel folytatott tárgyalások elsősorban nem parlamenti helyekről szóltak. Hanem egy javaslat csomagról, amelynek pontjai között a szimbólum- és nyelvhasználat, az oktatási reform és az önrendelkezés képviselete szerepelt.
Csomortányi István, az EMSZ másik társelnöke is azt hangsúlyozta, hogy Bukarest egyre fokozódó magyarellenességét tapasztalva, egyre nehezebb lesz a magyar érdekek képviselete. Úgy vélte, az erdélyi magyar közösség jól felfogott érdeke, hogy képviselete legyen Románia parlamentjében. Ezért a közösségi érdekért vállalták az RMDSZ-szel való megegyezéshez vezető kompromisszumot. A politikus elmondta, hogy az RMDSZ-szel folytatott tárgyalások első szakasza most lezárult. A parlamenti helyek elosztása megtörtént, és bizakodva várják a tárgyalások második szakaszát, amikor lehetőség nyílhat egy erdélyi magyar minimum megalkotására, amely közös erővel képviselhető úgy a román parlamentben, mint az önkormányzatokban.
Csomortányi úgy értékelte, hogy a parlamenti választások után nehéz lesz kormányzati tényezővé válni, ezért a közös hang megtalálására kell fordítaniuk energiáikat, nem pedig a helyi csatározásokra.
GD/MTI, Foto: Envato Elements