Hamis számlák alapján mintegy 90 millió forint európai uniós támogatást szerzett meg törvényellenesen egy szabolcsi vállalkozó, majd amikor ez kiderült, a teljes összeget visszafizette, az ügyészséggel pedig egyezséget kötött a büntetéséről – közölte a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Főügyészség vezetője.
Martossy György megbízott főügyész közleményében azt írta, a vádlott három évvel ezelőtt határozta el, hogy cégei nevében uniós pályázatot nyújt be különböző gépek beszerzéséhez. Az ötven százalékos támogatási intenzitású pályázatokban azonban nem a gépek valós beszerzési árát tüntette fel, hanem két másik vállalkozástól hamis számlákat vásárolt, melyeken a húszmillió forintért vásárolt gépek értékét százmillió forintban tüntette fel.
A vállalkozó a két benyújtott pályázat révén 90 millió forint támogatást kapott. Ráadásul a hamis számlákat az általános forgalmi adó elszámolásánál is felhasználta, így több millió forintot igényelt vissza az adóhatóságtól – ismertette a megbízott főügyész.
Martossy György közölte, a nyomozás során a vádlott a teljes támogatási összeget, valamint a jogosulatlanul visszaigényelt áfát visszafizette, így a költségvetésnek okozott vagyoni hátrány megtérült. A vállalkozó egyúttal beismerő vallomást tett, majd egyezséget kötött az ügyészséggel, amely a vádiratban azt indítványozta, hogy az egyezséget a bíróság hagyja jóvá és a vádlottal szemben ötmillió forint pénzbüntetést szabjon ki.
Mivel a támogatások révén a vádlott cégei gazdagodtak, ezért az ügyészség azt is indítványozta, hogy a cégekkel szemben is pénzbírságot szabjon ki a bíróság.
A főügyész megjegyezte, az egyezség bíróság általi jóváhagyása esetén az eljárás gyorsan befejezhető, az állam kára megtérül, illetve a vádlott és cégei is megfelelő büntetést kapnak. Az egyezség lehetőségét a 2018 júliusában hatályba lépett, új büntetőeljárási törvény teremtette meg.
MTI