Határozati javaslatot nyújt be A Párbeszéd a családon belüli erőszak visszaszorításáért – jelentette be az ellenzéki párt társelnöke szombati budapesti sajtótájékoztatóján.
Szabó Tímea azt mondta: attól, hogy a kormány szigorítja a feltételes szabadságra bocsátás követelményeit és felülvizsgálni tervezi a bírói joggyakorlatot, nem lesz kevesebb a családon belüli erőszak. Szerintük a kormány az igazságszolgáltatásra, a bíróságra kíván terhelni minden felelősséget.
Közölte: a feltételes szabadságra bocsátás szigorítása pozitív, de nem elégséges lépés.
Nem elég a büntetést szigorítani, meg kellene előzni az erőszakot: a kormánynak „hatalmas összegeket” kell áldoznia arra, hogy a családon belüli erőszakot visszaszorítsa, az egész intézményrendszert, a jelzőrendszert erősítse – hangsúlyozta.
A Párbeszéd határozati javaslatával elsődlegesen a jelzőrendszert, az iskolapszichológusok jelenlétét és a családsegítőkben dolgozók képzését erősítené meg, és „masszív béremelést” szorgalmaz a szektorban – mondta.
Az ellenzéki párt országos, átfogó rendőrségi képzést is javasol. Szabó Tímea kiemelte: a statisztikák szerint évente tizenkétezer bejelentés érkezik családon belüli erőszak miatt a rendőrséghez, de ezeknek csak a töredékében intézkednek, mert számos esetben „nem tudják, hogy pontosan mit kell csinálni”.
Emellett szükségesnek látják az anyaotthonok és a családok átmeneti otthonai kapacitásbővítését, továbbá az oktatási tananyagba beépítenék a nők és a gyermekek elleni erőszak visszaszorításának ügyét.
Szabó Tímea hozzátette: a Párbeszéd követeli azt is, hogy kormány ratifikálja az isztambuli egyezményt.
MTI – Fotó / Szabó Tímea Facebook oldala