Mohamed Dzsavád Zaríf, iráni külügyminiszter csütörtök este a Twitteren közölte: elképzelhető megfelelő megállapodás arról, hogy a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) megvizsgálhasson két, korábban használt nukleáris létesítményt.
Az iráni atomprogramról 2015-ben aláírt többhatalmi megállapodás részesei közül Franciaország, Németország és az Egyesült Királyság határozati javaslatot terjesztett a NAÜ kormányzótanácsa elé.
Arra szólítanák fel Teheránt, hogy ne akadályozza a NAÜ inspektorainak hozzáférését két helyszínhez.
„Nincs rejtegetni valónk. Iránban több vizsgálat volt az elmúlt 5 évben, mint a NAÜ történetében bármikor. Elképzelhető megfelelő megállapodás, de ez a határozat ezt romba döntené” – írta a Twitteren Zaríf.
A NAÜ két olyan létesítményben szeretne vizsgálódni, ahol gyanúja szerint Irán a 2000-es évek elején, mielőtt titkos atomprogramja lelepleződött, nukleáris tevékenységet folytathatott.
Irán 2015-ben írt alá megállapodást az ENSZ BT 5 állandó tagjával és Németországgal, melyben a nemzetközi szankciók nagy részének fokozatos feloldásáért cserébe vállalta nukleáris programja korlátozását. Donald Trump amerikai elnök azonban felrúgta ezt a megállapodást, arra hivatkozva, hogy az egyezség nem akadályozza meg, hogy Irán atomfegyverre tegyen szert. Ezért Teherán is bejelentette, hogy nem tartja be azokat a korlátozásokat, amelyeket az egyezmény értelmében vállalt.
GD/MTI, Foto: Benjamin Weinthal@BenWeinthal